• 3
  2018 yılı içindeki mevcut formunu wimbledon sonrasında bir tık daha yukarı çekerek toronto'da son 16, cincy'de final ve connecticut'ta şampiyonluk gören kadınlardaki next-genlerdendir. geçen sene hafızam beni yalnıltmıyorsa tianjin'de errani'yi yarı finalde yenerek ilk kez wta seviyesinde final görmüş fakat masha'ya 2 sette kaybetmişti. ayrıca bu yıla da yanlış hatırlamıyorsam wta sıralamasında dünya 70 küsür numaralarında girmiş ve nisan ayında isviçre'deki 280'lik international turnuvada final görüp mertens'e kaybetmişti. us open öncesinde dünya 20 numarasıydı ve kerber gibi uzun süre top seviyede oynayacağını, slam yarı final-finalleri göreceğini hatta, eğer büyük bir aksilik olmazsa, önümüzdeki 3-4 sezon içinde mutlak slam zaferi yaşayacağını düşündüğüm bir oyuncu.

  tenise başlama hikayesi, babasıyla arabayla bir yere giderken gördüğü tenis kortlarına özenip tenise başlamaya karar vermesi şeklinde olan sabalenka 1.82 boyunda ve 98 doğumlu. yukarıda da biraz vurguladığım üzere 2017 ve özellikle bu senenin ilk yarısında büyük bir çıkış gerçekleştirdi. 2016'da sanırım dünya 500 küsür numaralarındaydı. geçen sene inanılmaz bir eşleşme sonucunda fed cup finalinde abd'ye 3-2 kaybetmişlerdi fakat sabalenka'nın stephens karşısındaki zaferi unutulmazdı. hatta öyle ki belarus'ta hokeyden sonra en meşhur spor dalı tenis iken tenisin fed cup finalinin ardından hokeyden daha popülerleştiği söyleniyor. bunda sabalenka'nın da payı yadsınamaz.

  oyun tarzı olarak ele aldığımızda ise mladenovic, pliskova tarzı baseline'ın gerisinden agresif oynayan bir oyuncu. ayrıca boyunun da getirdiği bir avantaj olan servislerini de oldukça etkili kullanabiliyor. khalil ibrahimov ile çalıştıktan sonra yakın zamanda tenisi bırakan dimitry tursunov ile çalışıyor. antrenman teknikleri olarak video kaydını kullanarak hatalarının üzerinden geçme şeklinde bir yöntem izliyor. zaman içinde fileye gelme ve voleleri de silah olarak kullanabilecek yetkinliğe ulaşabilecek gibi gözüküyor. bu yüzden en top seviyede bir oyuncu olacağına dair güçlü görüşlerim var.

  bu us open'da kendisi gibi iyi bir sezon geçiren naomi osaka'ya 3 sette 4. turda kaybetti fakat ilk kez bir slam'de 2. turun ötesini gördü. bundan böyle kendisini birçok slam'de 2. hafta içinde göreceğiz diye umuyorum.

  kendisine ait web sitesi de mevcut: https://arynasabalenka.com/

  son olarak da bir unsura dikkat çekmek istiyorum. halep kariyerinin ilk dönemlerinde, 2013'ün 2. yarısından sonra parladığı dönemden de çok önce, 2008 yılında göğüs küçülttürme ameliyatı yaptırmıştı. bu oyununun çok önemli bir parçası olan atletizmi ona getirdi. sabalenka hiçbir zaman halep kadar çevik ve hızlı bir oyuncu olamayacaksa da benim kanımca onun da göğüslerinden olumsuz anlamda çekecekleri olabilir. belki böyle bir ameliyatı kariyerinin erken dönemlerinde o da gündeme getirebilir. daha rahat edebileceğini düşünüyorum.