• 1
  dünya'nın ilk siyahi profesyonel futbolcusudur.

  https://goo.gl/images/758JoW

  1865 yılında eskinin jamestown, gold coast'ında şimdinin accra, gana'sında doğmuş. ingiltere'ye 1882'de trenle metodist misyoner olarak gelmiş. bu yönde eğitim almak üzere geldiği darlington'da tam zamanlı bir sporcu olmayı tercih etmiş. 1889'da rotherham'la sözleşme imzalayarak ilk siyahi profesyonel futbolcu olmuş. on yedi yıllık kariyerinde preston north end, rotherham town, sheffield united ve stockport county takımlarında kaleci olarak oynamış.

  bu abimiz sadece futbolla da yetinmezmiş. kriket, boks, bisiklet ve ragbi de oynarmış. tüm bunların üzerine 1886'da preston kalesini korurken yüz yard koşusunda on saniye ile dünya rekorunu da belirlemişliği var.

  1902'de içki problemlerinden futbolu bırakmış ve yorkshire main colliery'de madenci olarak işe başlamış. 1911'e kadar burada çalışmış ve 1930'da hayata veda etmiş. naaşı, yoksullar mezarlığına defnedilmiş ancak 1997'de ırkçılık karşıtı kampanyalar düzenleyen football unites ve racism divides birlikleri wharton'a bir mezartaşı kazandırmışlar. 2003'te wharton, ingiliz futbolu şöhretler müzesine girmiş.

  heykeli, fa'in burton'daki ulusal futbol merkezi'ndedir.

  https://goo.gl/images/pdDxc3

  heykelin hikayesi de aşağıdaki gibi gelişmiş:

  2007 yılında, shaun campbell'a black history month**'ta yapmak üzere bir konuşma verildi.

  o da bunun üzerine bir risale** buldu. risale wharton hakkındaydı ve 1880lerde metodist misyonerlik için darlington'a geldiği yazıyordu. "okuduklarıma inanamadım" , diyordu campbell ve devam ediyordu "bu genç adam benin yaşadığım darlington'da çok fazla şey başarmış". campbell o risaleyi okuduktan sonra kendine ait sanat galerisine gitmiş ve wharton'ın bir resmini çizmiş. "sadece bu dikkat çekici genç adamı kutlamak ve unutmamak istedim". yerel bir gazete olan northern echo'da çalışan bir muhabir campbell'ın yaptığı resmi görür ve kim olduğunu sorar. campbell da ona wharton'ı anlatır ve darlington'da wharton'ın heykelini dikmek için bir kampanya bu şekilde başlar.

  2009 yılında uefa, bu kampanyaya 17500 sterlin bağışlar ve fifa ve fa de destek olur. 16 kasım 2014'te campbell'ın bu hayali gerçekleşir.

  edit: risale arapça kökenliymiş. yazdığım şeyin kökenini araştırmadan türkçeciyim diye yıldızlı bkz veriyorum bir de. bu da burada utanç editim olarak kalsın.