• 3
  şimdi öncelikle girdiği iki entry hakkında birkaç maruzatım var. bunu hem kendisi hem de diğer sözlük yazarları siyasi görüşünden ziyade entry tarzına bir eleştiri veya yorum olarak alırsa sevinirim.

  (bkz: mustafa sarıgül/#1419146)

  (bkz: galatasaray sözlük ve siyaset/#1419169)

  şimdi öncelikle mustafa sarıgül'le ilgili entrysinde bana göre hiçbir geçerliliği olmayan bir önermede bulunduktan sonra referans verdiğim ikinci entrysinde sarıgül'le ilgili entrysinin tepki çektiğini ve bunun sebebinin de sözlüğün geneliyle aynı siyasi görüşleri paylaşmaması olduğunu belirtiyor. ancak yanlış bir düşüncesi var bana kalırsa.

  şimdi ben burda fenerbahçe başlığına girip "2012 - 2013 yılında ülkemizi uefa kupası'nda temsil eden avrupa'da en başarılı türk takımı" diye bir tanım yapsam bana güler ve tepki gösterirsiniz. neden, çünkü fenerbahçe'nin bu tek yıllık başarısının yanında galatasaray'ın o kadar köklü bir avrupa tarihi vardır ki avrupa'da en başarılı türk takımı sıfatından ziyade ortadoğu ve balkanların avrupa'da en başarılı takımı falan desem anca karşılar sanırım.

  bunu neden örnek verdim, türkiye malesef solundan sağına cumhuriyetçisinden mahafazakarına o kadar kirli bir geçmişe sahip ki ne yakın zamanda patlak veren yolsuzluk operasyonundan ne de 20-30 hatta 50 yıl önceki dolandırıcılıklardan sıra sarıgül'e gelir. kaldı ki bugüne değin kendisi hakkında ortaya atılan tek nesnel dolandırıcılık iddiası da başbakan tarafından ortaya atıldıktan sonra net bir şekilde kanıtlanamadı. sarıgül'ü türkiye'deki dolandırıcılığın temeli olarak göstermek ne akla ne mantığa uygun.

  referansını verdiğim ikinci entrysinde siyasi görüşü nedeniyle tepki çektiğini düşünse de temel sebep yukarıda belirttiğim sebep. burda farklı siyasi görüşe sahip olduğunu bildiğim pekçok insan var ve sözlük dışında da onlarla görüşüp koyu sohbetlere dalıyoruz. kimsenin siyasi düşüncesi onları fişlemek için bir sebep değil. ancak burda siyasi düşüncelerini desteklemek amacıyla akla mantığa uymayan şeyleri yazan, çizen ve daha sonra insanlar eleştiri yaptığında "ben sizden değilim diye eleştiriyorsunuz" diyen insanlar gerçekten itici oluyor. bunu gezi olayı sırasında da gördük, önemli olan bir düşünceyi veya akımı paylaşmak değil bunlar üzerinde yapılan eleştirileri mantık çerçevesine oturtmak. öyle sıkıp sıkıp sonra kaçmak daha çok "camide bira içtiler, seks yaptılar; cuma günü video paylaşacam" deyip tükürdüğünü yalamak oluyor maalesef.

  dediğim gibi bu kendisi üzerine değil yazdığı iki entrysi üzerine benim kişisel düşüncelerim. mağdur edebiyatı yapmak kimseye bir şey kazandırmıyor ne yazık ki. he, kazandırıyor ama bu daha çok hayali oluyor. bugün yarın kazanırsın ama bir hafta sonra eline geçen bir şey olmaz.

  eyvallah.
 • 5
  galatasaray sözlüğü, siyasete olan yaklaşımı açısından katı olmakla itham etmesinin gerekçesini anlayamadığım yazar. burada yeri geldiği zaman insanlar siyaset konuşabiliyor -ki konuşuldu da- neye göre katı ? yazarlarının iktidar partisinin sempatizanı olmaması mı problem anlayamadım.

  ayrıca (bkz: #1419146) referans numaralı entry'sini sporla vs. ilgisi olmadan uyduruk bir " gs sözlük kurucusudur herhalde galiba sanırsam" cümlesiyle kalıba uydurduğu ve rahat rahat "ilgi alanı dışında" bir girdi yapabildiği için mi katı ?

  siyasi, dini, ahlaki görüşü vs. zerre umrumda değil kimsenin ve tabi bu yazarında. ben katılığa taktım reyiz :(
 • 6
  (bkz: #1419169 )

  sanırım bahsettiği katılık yazarlar açısından. birinin siyasi görüşüne terslik varsa hemen başlık altında toplanılıyor. bu çok çirkin bir şey bana göre. hatta keşke en küçük siyasi içeriğe dahi izin verilmese sözlükte. siyasilerin bu konularda yaptığı açıklamalar hariç tabi ki. kendisinin siyasi görüşü bana yüzde yüz ters ama onun da inandığı o. saygı duyuyorum hepimiz de saygı duymalıyız.
 • 7
  şunu anlaması gerekiyor;
  galatasaraylılar,
  geçmişine, manevi değerlerine ve isimlerine hakaret edenleri, bu değerlere saygı göstermeyenleri; ve bunları yapanların destekçilerini,
  sözlüğünde barındırmaz, stadından kovar. (bkz: erdoğan bayraktar) (bkz: recep tayyip erdoğan)

  mustafa sarıgül konusuna gelecek olursak;
  kendisinin galatasaraylı olması, galatasaray için projeler yapmış olması ve de hakkında yapılan 'yolsuzluk' suçlamalarının hiçbir şekilde kanıtlanmamış olmasından dolayı, galatasaraylılar tarafından savunulması gayet doğal.