• 1
  bence 5 eylül 2019 pfdk kararlarından sonra uygulanabilecek bir çözüm.
  fatih hoca yerine kim basın açıklaması yapacaksa, saçma sapan boş açıklamalar yapıp sonlandırmalı toplantıyı. böylece yayıncı kuruluş dahil teknik direktöre konuşma özgürlüğü verince oluşan ortamı sorgulamak zorunda kalacaktır.

  kastım şu:
  temel bir algoritma olacak. mesela her basın toplantısında,
  tff ve özdemir övülecek
  hakem övülecek
  yayıncı kuruluş övülecek
  koç, orman, kartal, bedir ve gümüşdağ gibi alenen bize karşı tutum almış başkanlardan bazıları övülecek vb.

  övme dediğim tabii ki metaforik olarak.

  örneğin:
  -göksel başkan çok iyi bir başkan, ibb meclis toplantılarını kaçırmıyoruz onu seyretmek için...
  -cüneyt çakır bence çok iyi bir hakem. özellikle saçları çok güzel
  -bugün anadolu'da hızlı trene binebiliyorsanız nihat başkan sayesinde. kendisi şahane bir müteahhittir, haksızlık etmeyin...
  -ali başkanı çok severim, mazotu hep opetten alıyoruz, tuvaletleri çok temiz.
  -türk futbolunun yabancı sorunu olduğu kesin. yalnız istiklal marşı kriter değildir. bence askerliği bedelli yapanlar da yabancı statüsünde oynamalı...

  bu şekilde hem türk futbolundaki düzeni ti'ye almış olursunuz, hem de uluslararası dikkat çekmiş olursunuz. bu tip açıklamalar başladığında sosyal medyadan da destek göreceğini tahmin ediyorum. belki basın mensupları bile buna uygun sorular sorabilir bir süre sonra.
 • 6
  basitçe futbolun içindekiler hakkında havadan sudan konuşarak yapılması olarak algıladım ben arkadaşımızın fikrini.

  muhteşem ötesi olur zaten şu ülkenin futbolu hakkında ne konuşabilirsiniz ki.

  en belirgin ve bariz örneği olarak yabancı sınırı kalktığından beri senin kulüplerin transfer dönemlerini ''toplamda'' kar ile kapatıyor. oyuncuların avrupa'nın tüm liglerinde kalbur üstü takımlarda ilk 11 çıkmaya başlamış senin milli takım traktörün * çıkıp sınır olmalı diyor.

  basın toplantı yapması için adı hasan olan -soy adı aklıma gelmedi- komik adamı tutsunlar asgari ücretle çıksın komikli şakalı açıklamalar yapsın hem bize hem kendine pr olur

  edit : entrysi ala benziyor komik adamın adını soyadını söyledi sağolsun. tahsin hasoğlu o bahsetmeye çalıştığım komik adam meğersem adını da bilmiyormuşum.
 • 7
  --- alıntı ---
  mc- bugün burada yeni seçilmiş tff'nin sezona ne kadar muhteşem bir giriş yaptığını vurgulamak için toplandık.
  yg- "kötülük var" gibi ağır cezalık bir suçu cezasız bırakmayarak bu güvenimizi pekiştirdiler..
  mc- bu arada kendilerini tehdit eden bazı başkanlar oldu, onu da artık çok uzatmasınlar olur öyle şeyler.. o kadar da ceza gerektirecek birşey yoktu orada, tehdit eden başkana verilen cezayı kaldırmalarını talep ediyoruz..
  aa- başkanum oğa ceza vermeduler yalnuz..
  ...
  ..
  .
  --- alıntı ---
 • 9
  muhteşem bulduğum fikir. başlıktaki entryler harmanlanarak ortaya müthiş bir fikir çıkıyor. her hafta ironi yaparak verilen verilmeyen tüm cezaları ve kararları ve organize çetedekilerin isimlerini vererek övmek ve bunu sosyal medyadan da altyazılı şekilde tüm dünyaya duyurmak, bu utanmaz, arlanmaz, namussuz insanların bir süre sonra ciddiyetini kaybetmesini sağlayacaktır.

  bu başlığı üstte tutalım ve bir şekilde yönetime ulaşmasını sağlayalım. gerçekten bu konuda uğraşmak icin buradan birini bile görevlendirseler ortaya muhteşem sonuçlar çıkacaktır.
 • 10
  çok iyi fikir.

  bunun gelmiş geçmiş en iyisini, tribündeki adama tekme attıktan sonra eric cantona yapmıştır. *

  --- alıntı ---

  when the seagulls follow the trawler, it is because they think sardines will be thrown into the sea

  türkçesi : martılar, balıkçı teknelerini takip ettiğinde, sardalyelerin denize atılacağını düşünüyorlar.

  --- alıntı ---

  https://youtu.be/SFM-9liNmrM
 • 14
  (bkz: göç etmek için doğdular)
  göç etmek için doğdular, ya göç edecekler ya da ölecekler. korkunç tehlikelere rağmen ilerliyorlar. yaşlılar bunu defalarca yaşadı. gençler sürüden ayrılmama gereğini biliyorlar. büyük tehlikelere rağmen ilerliyorlar, yollarına devam etmeliler. dünya onlara fısıldadı: "harekete geç, harekete geç ve yaşa." son 400'lüğe gelirken gülbatur birinci, şahbatur sondan geliyor, gülbatur birinci, şahbatur geliyor, gülbatur birinci geliyor, onuncu yıl gazi koşusunu süleyman atlı'yla gülbatur alıyooo gülbatur alıyooo.
 • 15
  her maç sonunda teknik adamlarımız ve futbolcularımız tarafından yapılması gerekendir. toplantıya katılsınlar. soru almasınlar. saçma sapan yorumlar yapsınlar. aklıma gelen birkaç şey:
  - premier lig yöneticileri lige heyecan gelmesi, ligin heyecanını kaybetmemesi için sizce de bu sezon liverpool'u destekler havada değil mi?
  - la ligadaki hakemi gördünüz mü? real madrid maçı kazansın diye neler yaptı öyle?
  - bundesliga'da bayern'e yeni bir rakip olarak leipzig hazırlanmadı mı sizce de?
 • 16
  ceza almadan aşağılamanın en güzel yoludur.
  buna yakın versiyonunu bir maç sonu ümit davala yapmıştı diye hatırlıyorum. havadan sudan bahsedip bitirmişti. muhtemelen böyle yapılacaktır.
  kalemi kuvvetli biri her hafta yazıp hocalardan birine verebilir. o hafta özel gün varsa ondan, çimin uzunluğundan, iyi sulanması gerektiği, kullanılacak gübreler, o hafta oynanan stadın akustiği, oynanan şehrin doğal güzelliği, topun havası.. bir sürü saçma konu bulunup vakit geçirilebilir. mizah unsuru da olursa tadından yenmez. ya da hasan şaş fıkra falan da anlatabilir.
 • 18
  şahısları ve kuruluşları hiç karıştırmadan direkt olarak trollemeye yönelik, filmlerimizden efsane repliklere yer veren bir toplantı da olabilir.

  soru: maçın tamamında baskılı bir galatasaray gördük, sisteminiz ne idi bu maç için?
  ft: malı arap faik'ten alıyorduk, karabük'te ikinci yükleme yapılıyordu. adana'ya kadar da ben kullanıyordum kamyonu.

  soru: son 7 günde 3. maçınıza çıkıyorsunuz. düşünceleriniz nelerdir?
  ft: ben buraya neden çıktım? niçin çıktım? nasıl çıktım? bunu izaha gerek yok. gördünüz, yürüdüm çıktım! ama, çıkmamış da olabilirim. çıkmışsam çıkmışımdır, çıkmamışsam çıkmamışımdır. görünen köy... uzakta değildir. buraya çıktık da sonradan çıkmadık mı dedik? bunlar bi takım uydurma laflardır... sahi ya ben buraya neden çıktım? kim çıkardı lan beni buraya?!

  soru: oyunu 1. bölgede karşılamanızı sebep olan etkenler nelerdi?
  ft: ateş, su, toprak, tahta!

  soru: maçın genel durumunu kısaca özetleyebilr misiniz?
  ft: aşk kalbimi yakan bir volkan gibidir.
  en sevdiğim tatlı kazandibidir.
  leyla sev beni sokma müşküle.
  seninle kaşık atalım iki tabak keşküle.

  gibi.
 • 19
  bence sezon sonuna kadar hiçbir futbolcumuz, teknik görevlimiz, personelimiz, yöneticimiz ana akım medyaya konuşmasın. ille de basın toplantısına çıkmak gerekse de çıksınlar dursunlar basın toplantısında veya flash alanında. soruya cevap vermesinler, öylece dursunlar, gülsünler falan.

  sadece gstv ve resmi youtube kanalından takip edelim kulübün, hocanın, oyuncuların diyeceklerini. cevap verilecekse, açıklama yapılacaksa buradan yapılsın. sosyal medyayı aktif kullansın kulüp. oralardan alıp yayımlayana da çakalım telifi. sezon bitip kupayı alınca da bütün basını çağırıp hepsi birden, malzemecisine kadar koyduk mu!? diye bağırıp, "toplantı bitmiştir arkadaşlar teşekkürler" deyip dağılsınlar. soru sormaya kalkanı da "sordun soruyu aldın boruyu asdlkahsdl" diye trolleyip göndersinler.

  kutlamalara da sneijder'i konuk sanatçı olarak çağırıp fener ağlama söyletelim. melo gelsin şahane dansını yapsın falan. (bkz: ali koç göksel gümüşdağ fikret orman üçlüsü)nden en az ikisi kalpten gider. nihat özdemir de yaprak dökümündeki ali rıza bey gibi kalır. bir taşla kuş sürüsü avlarız. bu da böyle bir fantezimdi işte.

  edit: imla
 • 20
  -sayın ümit davala hasan şaş, levent şahin, maçla ilgili duygu ve düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
  +öncelikle hepiniz hoş geldiniz canım kardeşim. ne iyi ettiniz de geldiniz. siz değerli basın mensupları, gazeteciler, medya çalışanları, ne kadar güzel insanlarsınız. (o sırada tokalaşılır) ben sizlerin mesleğinizi gıpta ediyorum. keşke ben de 'tarafsız, doğru, yanlı olmayan ve hızlı' şekilde haber verip, basın toplantısı yapabilsem. özellikle sen mesela, a spor (veya başka bir kanal) muhabiri ahmet oğlu mehmet. kanalınızı da ilgiyle takip ediyorum. oldukça dürüst ve basın-yayın ilkelerini gözeten bir kurumsunuz. sizlere teşekkür ediyorum. kanalınızdaki diğer yorumcu ve gazeteciler de hakeza öyle; emre bol gibi, turgay demir gibi, okan koç gibi, rıdvan dilmen gibi. maçla ilgili konuşacak olursak, amaaan boşver maçı ne konuşacağız maçı işte? yendik/yenildik/berabere kaldık, oynadık işte bir şeyler. maçı da x'in attığı golle kazandık/kaybettik. kendisini tebrik ediyorum. uzun zaman sonra pek kullanılmayan bir klişeyi çıkartmak istiyorum; 'önümüzdeki maçlara bakacağız :d' hahaha, ne kadar güzel bir yorum oldu değil mi, her seferinde önümüzdeki maçlara bakmak zorundayız işte. taraftarımıza da burdan mesaj veriyorum, hiçbir şeye takılmasınlar, üzülmesinler, canlarını sıkmasınlar. (burası belki de tek ciddi olunan yer) her şeyi bilinçli ve kontrol altında yaptığımızı bilsinler. sizlere de tekrar çok teşekkür ediyorum canım kardeşim.

  -falcao transfer için ne düşünüyorsunuz?
  +gördün mü ya, koskoca falcao geldi. adam atletico'da, porto'da, monaco'da bir ton gol attı, sonra galatasaray'a geldi. ülkemiz için harika bir hamle oldu. dış mihraklara karşı, faiz lobisine karşı, enternasyonel faşist güçlerin ülkemizin şahlanmasına karşı olmak adına, bütün benliği ve popülerliği ile biz türk futbolunun saflarına katıldı. ne için? bu algı operasyonlarına bir son vermek, ülke futbolunu ve dolayısıyla ülke gücünü tekrar tüm dünyaya hatırlatmak adına. kendisine çok teşekkür ediyorum. diliyorum bu sezondan itibaren ülkemiz, futbolda çok başarılı ve üstün olduğu günlerine, son 16-17 yıldır(!) başarıyla temsil edildiğimiz kulvarlara geri döner. falcao da buna pay sahibi olur. (tabi bu röportaj falcao'ya asla gösterilmeyecek, illa gösterilse bile bin kere parodi olduğu anlatılacak)

  -derbi var önümüzdeki hafta, nasıl bir galatasaray göreceğiz?
  +fenerbahçe maçı, evet her sezon beklediğimiz, bizim efsanevi, ezeli ve ebedi rakibimiz, can dostumuz... sayın ali koç, semih özsoy ve diğer kıymetli yöneticiler. ne söyleyebiliriz ki, muhteşem bir maç olacak, bir kavuşma olarak görüyoruz biz bu derbiyi. maçmış, futbolmuş, geçelim biraz bunları. dostluğa ve iyiliğe yönelelim. bakın sayın ali koç'a, başkanlığa geldiği günden itibaren fair play dolu mesajlar, türk futbolunu ve fenerbahçe'sini ileri taşımak adına attığı adımlar, başarılı maçlar falan... keşke her rakibimiz birer fenerbahçe olsa, başkanı ali koç, yöneticisi semih özsoy olsa. çok mutluyuz fenerbahçe'yi ağırlayacak olmaktan ötürü. onları karşılarken kapıda çikolata ve kolonyalar ile karşılayacağız. diliyorum maçta da santra vuruşunu birlikte yaparız. sonuçta türk futbolunu ve onun marka değerini gözeten harika bir başkanın takımı ile oynuyoruz. bunu gerçekleştirmeyi çok isteriz. hatta keşke sayın ali koç, gidip galatasaray taraftarları arasında izlese maçı. (şalsşdaşdsa burda patlattım kahkahayı) omuz omuza, tek bir yürek olacağımızdan herhangi bir şüphemiz yok.

  bu diyaloğu fatih terim ya da bir yöneticimiz yapmamalı ama. biraz lakayt ve gayri ciddi duruş olduğu için, fatih hoca'ya yakışmaz. bence yardımcı antrenörler girmeli bu topa. harika bir fikir olduğunu da söylemeliyim.
 • 22
  roportajlarda hicbir aciklama yapmamak, sessizligin cigligini kullanmak cok daha iyi fikir. hakaret, kufur veya herhangi bir asagilama icermeyen aciklamalara bile orantisiz ceza verilen ortamda agizdan cikacak en ufak merhaba bile cezaya tabi olabilir.

  yapilacak sey basit. kamera karsisina cik 5 dakika bekle. bir sey soylemis gibi gul. sorulari al. cevap veriyor gibi dur. sonraki soruyu al. sureyi doldur ayril.
 • 23
  teoride güzel pratikte hiç bir işe yaramayacak fikirdir. medeniyetin başkentinde veya sırça köşklerde mi yaşıyorsunuz siz? azıcık sokağa çıkında ülkenizin insanını tanıyın. istanbullu arkadaşlar alınmasın ülkeyi istanbul'dan ibaret bellemeyin. aziz nesin'in bu konuda müthiş bir sözü vardır ki* o sözü kendi döneminde söylemiştir. günümüzdeki oranı herkes kendi cevaplasın.
 • 24
  anlamlı ama ölümüne ruhsuz basın toplantısı yapmak da mümkün olabilir, örneğin

  "galatasaray spor kulübünün ana hissedarı olduğu galatasaray sportif a.ş. lisansıyla spor toto süper ligde yer alan galatasaray profesyone futbol takımı bugün yimpaş yozgatspor ile oynadığı müsabakayı 3-0 kazanmıştır. takımımızda golleri kolombiya vatandaşı radamel falcao garcia zárate, cezayir vatandaşı younes belhanda ve fransa vatandaşı steven n'kemboanza mike christopher n'zonzi kaydetmiştir. her üç oyuncu da ülkelerinin milli takımlarında yer almaktadır. maç 3-0 tamamlandığına göre uruguay milli takım oyuncusu olan kalecimiz nestor fernando muslera bugün kalesini gole kapatmıştır yani gol yememiştir. başka bir deyişle yimpaş yozgatspor gol kaydına muvaffak olamamıştır. rakibimiz ağları havalandıramadığı için maça ortak olamamıştır, eğer üç gol atabilselerdi puanların paylaşılacağı bir maç olurdu"

  ..... böyle gider bu !