• 3
  #98042 ve #52791 tanımlarına ek olarak, standarda oturması gerekmektedir.

  bir başlık, kişisel beğeni içeren ve sadece bkz. tanımlarından oluşuyorsa sanırım buna herkes anket diyebiliyor.

  ancak olay, bazı noktalarda dallanıp budaklanıyor. "en iyi x" türü bir başlıkta bkz ile
  birlikte tanım da yapılıyorsa buna anket demek biraz zorlama olacaktır çünkü bu durumda "lincoln" gibi bir başlığı öne alırsak, "bence gitmesi gereken adam" veya "aslında faydalı adam" "bu maç iyiydi" "yok iyi değildi" gibi her türlü kişisel görüşü barındırabilen entryler var. bu da #87357 ile örtüşüyor sanırım.

  ayrıca sadece bkz içeren başlıkların tümü de anket damgası yememeli. örneğin, hem fenerbahce hem galatasaray formasi giymis futbolcular , bir anket başlığından öte bir indeksleyici başlıktır. tıpkı sözlükçülerin blogları gibi. okuyucuyu yönlendirici bilgi içerir. telefon defteri gibidir. "nazım ın ev numarası" başlığı yerine "tanıdıkların numaraları" türü bir başlık insanı germez, ilk kim anketinho dos santos yazacak stresine sokmaz , ota boka anket muamelesi yapmak gereğini de ortadan kaldırır.
 • 4
  kime göre? neye göre? sorusu aslında konunun kilit noktasıdır. eğer açılacak başlıklarda bu faktör göz önüne alınırsa konu büyük ölçüde halledilmiş olur.

  mesela; uefa kupasını kazanmış takımlar veya hem fenerbahce hem galatasaray formasi giymis futbolcular şeklindeki başlıklar formata uygun kabul edilir. zira bu tip başlıklara yazılacak değerler bellidir ve değişmemektedir. sadece zaman geçtikçe yeni bilgiler girilir. dolayısıyla kime ve neye göre? sorusunu sormaya gerek yoktur. kaldı ki bu başlıklar bilgi içeren başlıklardır.

  diğer yandan, en yakışıklı futbolcular , en güzel goller , en iyi x ler , en kötü y ler vb. şeklindeki başlıklar ise gereksiz anket başlıklarıdır. bu tip başlıklara girilebilecek değerler kişiden kişiye değişebileceğinden hiç bir anlam ifade etmezler. bu nedenle de hemen hemen hepsinde anketinho dos santos u görmeniz mümküdür. kimse de neden buraya yazıyorsunuz diyemez. zira en yakışıklı futbolcu bana göre anketinho'dur , en hızlı kanat oyuncularından bir de o olduğu gibi en yırtıcı forvetlerin başında da gelebilir.
 • 8
  "anket başlık" dediğimiz başlıkların altına her normal insanın kurabileceği bir cümle ile entry girilirse olmayacak kavramdır. yani "en kafası güzel futbolcular" başlığı kafadan sakat olmakla beraber altına direk "(bkz: volkan demirel)" şeklinde bir entry girmek olayın iyice suyunu çıkarıyor. halbüse oraya volkan demirel'i de tanımlayan bir cümle yazılsa, neden kafası güzel olduğu anlatılsa herhangi bir sorun olmayacak.

  not: bu arada her entry'i anket başlık entry'si zannetmeyelim. gayet normal girilmiş entry'lerin altına (bkz: anketinho dos santos) yazmak tuhaf bir davranıştır. yapmayalım, yapanları uyaralım. ama atıyorum alt alta 5 entry sadece bakınızlardan oluşuyorsa (bkz: yok ebeninki ali sami) bile demekte özgürsünüz, zaten haketmişlerdir.
 • 9
  bitmeyen en çok taraftar kimde anketi serisi*

  yıllardır galatasaray ve fenerbahçe taraftarı kişi ve kuruluşlarca kamuoyu araştırma şirketlerine akıtılan paralarla yapılan gereksiz * araştırmalar, ve de her nüfus sayımında vatandaşa sorulması önerilen hangi takımı tutuyorsunuz gibi abuk önerilerin sonu gelmemiş, gelmeyecektir.
  bu kez de hürriyet gazetesinin haberine göre bilyoner.com benzer bir araştırma yapmış, sonuçta galatasaray taraftarının fenerbahçe'den çok olduğu sonucu çıkmış. edit: bir kez daha tescillenmiştir.

  detayla ilgilenenler için kaynak;
  http://www.hurriyet.com.tr/...11949029.asp?gid=229
 • 13
  sözlükte tam tanımı yapılmadığı için rahatsız edici hale gelen "yasak kavram"...

  1001 emek vererek yazdığınız, bir çok yerdeki bilgileri derleyerek "anket kavramından çok uzak" olarak şekil verdiğiniz yazınız "seninki anket gibi değil ama senden sonra yazanlar bunu ankete çevirebilir" gerekçesiyle patlatılabiliyor.

  e tamam da ne oldu şimdi benim verdiğim onca emek?
  ben anket yapmamışım da benden sonrakiler yapacak diye benim yazdığımın patlatılmasının mantığı var mı?

  "gereksiz yere galatasaray'dan gönderilen futbolcular" başlığının altına belli futbolcuları ve bu futbolcuların galatasaray'da bıraktığı izleri özene bezene yazdığım bir entry sonrasında"moral bozukluğu" ve "sinir"le yazıyorum bu yazıyı da...

  moderasyona da açık bir eleştiri olarak kabul edilebilir sakıncası yoktur;

  sözlük anayasasına eklensin diye talep ediyorum;

  -"anket olmasa da ankete dönüşme ihtimali varsa başlık patlatılır" diye kural koyulsun da biz de iyice başlık açamaz hale gelelim.

  tanım : http://tr.wikipedia.org/wiki/Anket
 • 14
  bugün, işleri erken toparlamam neticesinde instagram hesabım üzerinden ikililer arasında seçme şeklinde başlattığım ve devam edeceğim, devam ettikçe çıkan sonuçları burada güncelleyerek yazacağım ilginç hadise. aslında olay tamamen miss turkey güzel adayı yakışıklı ablamız mı hamit altıntop mu daha güzel hadisesinden çıktı ama sonra galatasaray ile ilgili anketlere geçtim; yaklaşık 900 kullanıcının takip ettiği hesabım üzerinden, galatasaraylı olsun olmasın oy verenlerin (2 saat içinde yaklaşık 100'er kişi) katıldığı anket sonuçlarını açıklamaya başlıyorum. (fikir vermek için dmden yürüyebilirsiniz)

  1. best of the best olarak oy verenlerin %59'u hayrettin demirbaş'ı kaleye koyarken %41 ise orkun usak dedi.
  2. sağ bekte perez - prates ikilisine %55 perez, %45 prates dendi.
  3.dosta korku düşmana güven veren stoperlerimiz değerlendirildiğinde, dany nounkeau %68'lik oy oranı ile cris'i ezdi.
  4.comandante stoper ve takım ağası olarak kullanıcıların %86'sı popescu derken, %14'lük bir kesim ujfa dedi.
  5.ankete katılanların %70'i ergün penbe'nin, diğer %30 ise hakan ünsal'ın daha iyi sol bek olduğunu düşünüyor.
  6.%71 kesim bam üçlüsünün, %29 ise selçuk bilal ve jem (sbj) üçlüsünün daha kanserojen olduğu görüşünde.
  7.kullanıcıların %62'lik kesimi sol açıkta harry kewell, %38 ise garry rodrigues diyor.89
  8.yine kullanıcıların %74'lük kesimi abdulkader keita'ya %26'lık kesimi ise bruma'ya doyamamış. tadları damaklarında kalmış.
  9.ankete katılanların %80'lik kesimi drogba-baros ikilisini elmander-nonda ikilisine tercih ediyor.
  10. bana ilginç gelen bir oran ile ciddi kaleci sorusunda tafo %72, muslera %28 oy alıyor. bu oy farkını beklemiyordum.
  11. en net fark ise hagi - sneijder kıyasında ortaya çıktı. toplam 83 kişi (devam ediyor) oyladı ve sadece 2 kişi sneijder dedi. biri beşiktaşlı.
  12.fatih terim jupp derwall kıyasında ise fatih terim 74-26 önde. aslında derwall olmasa hocam olmazdı diye pek adil bir soru değil ama yapacak bir şey yok.
  13.ilginç bir istatistik daha, %56 kesim lincoln %44 sasa iliç diyor.
  14.62. dakikada 1-0 önde olduğun ve sertleşmesi gereken, kavgaya müsait ortamda kullanıcıların %60'ı filipescu'yu oyuna alırken, %40 ise vedat inceefe'yi sahaya sürüyor.
  15. isviçreli oyuncularımız göz önüne alındığında, kubilay türkyılmaz %80 oranında tercih ediliyor eren derdiyok'a.
  16. efsane kaleci zapata duymasın, kullanıcıların %51'i leo franco'nun, %49'u ise robinson zapata'nın daha kötü kaleci olduğuna inanıyor.
  17.ciddili sağ bek sorusunda, %61'lik kesim capone derken, eboue an itibariyle %39'da kalmış durumda.
  18.panzer yoklamasında reinhard stumpf, %67 falco götz ise %33 oy almış.
  19. çoğu tribünde büyümüş insanların katıldığı ankette %76 eski sami yen'e dönelim derken, %24 burası iyi demiş.
  20.ucl yarı finali 2. maçı ve 3 gol gerektiği senaryoda, kullanıcıların %67'si umut bulut ile sahaya çıkarken, %33'lük kesim ali lukunku'yu sahaya sürmeyi tercih ediyor.
  21.oldies but goldies kuşağında andres fleurquin'i tercih edenler %78, roger ljung diyenler ise %22
  22.ilginç gelebilecek bir istatistik, gol atar işine bakar dendiğinde %59 adrien ilie, %41 necati ateş demiş.
  23.olası bir yarı final maçında kullanıcıların %83'ü sabri sarıoğlu'nu, %17'si ise cihan haspolatlıyı sahaya sürüyor.
  24. ciddili forvet sorusunda ise, kullanıcıların %67'si jardel, %33'ü tanju çolak diyor.
 • 15
  andy-ar firması, en çok taraftarın, hangi takımda olduğuyla ilgili yaptığı anket sonuçlarını paylaşmış.

  --- alıntı ---

  türkiye'de futbol takımları taraftar yüzdeleri

  1. galatasaray: %32.5
  2. fenerbahçe: %30.4
  3. beşiktaş: %16.7
  4. trabzonspor: %5
  5. bursaspor: %2.4
  6. eskişehirspor: %2
  7. konyaspor: %1.8
  8. sivasspor: %1.6
  9. kayserispor: %1.3
  10. diğer: 3.8
  11. takım tutmayan: %2.5

  (andy-ar)

  https://twitter.com/.../1097577677693825025

  --- alıntı ---