• 2
  juninho pernambucano'nun fatih terim'e önerdiği söylenen oyuncudur. 8 numara için n'diaye ile uğraşacağımıza bi adamı alsak uzun yıllar rahat ederiz. transfermakt sitesinde gösterilen fiyatı da 100 bin euro.

  https://www.transfermarkt.com.tr/...rofil/spieler/351895

  youtube'da incelediğim kadarıyla inanılmaz hırslı, çabuk ve sezgileri müthiş görünüyor. yüksek potansiyeli ile bu adam hem saha içindeki performansı, hem de saha dışında ileride satılma durumunda bize katkı sağlayacak bir isim.

  buradan izlenilebilir;

  https://youtu.be/gr6rVPsUPXY
 • 5
  proje oyuncusudur. galatasaray futbol kulübü, bir proje takımı olmayı seçebileceği zamanları, zamanı geçmiş yıldız futbolcularla şampiyonlar ligi'nde boy göstererek geçirdi. bugün elimizde ne usturuplu bir proje için gereken maddi kaynak var ne de buna uygun bir yapılanma. yine fatih hoca'mın teknik ve sportif direktörlüğüne bakıyoruz. her şeye rağmen önümüzde örnek olarak, başarısız bir alex telles ve sadece nispeten başarılı bruma alışverişleri var. bunlar birer proje transferi olmamaları sebebiyle, alışveriş olarak istenen seviyelerde değillerdi. andrey ise kanımca, etrafında takım kurulabilecek bir orta sahanın parçalarından biri olabilir. başka bir deyişle (bu sezonu bir proje takımı olmak adına ilk adımları atmak bağlamında kaybettik sayıyorum), gelecek sezonun galatasaray'ı için önemli bir futbolcu olabilir —tabii o zamana kadar shaktar, ajax, porto veya valencia oyuncuyu kapmazsa.
 • 8
  fiyatı transfermarkt sitesindeki gibiyse alınsın dediğim futbolcu. yalnız gerçek hayatta piyasa böyle değil. sadece brezilya kimliği yüzünden bile bu çocuğu 3-4 milyon €’dan aşağı bırakmazlar. eminim daha fazla istenir ama iyimser olalım.. *

  geldi diyelim.. şans bulduğu 2-3 maçta kötü oynasın, futbol uzmanları tarafından çöp ilan edilir. zamanında alex telles ve bruma’ya çöp diyen adamlar bu çocuğa acır mı sanıyorsunuz? proje transferi olarak görüyorsak çocuğu direk alıp, bir kulübe kiralamakta fayda var. maaşını sen karşılayacaksın karşılığında sürekli forma şansı verilmesini isteyeceksin. dünya üzerinde bunu kabul edecek tonla kulüp vardır. hollanda dışında birçok lig var, gelişmek isteyen adam heryerde gelişim gösterir. bu tarz adamlara para döküp yedeğe hapsetmek en büyük yanlışımız. sonra koray günter v2 olunca suçu topçuya atıyoruz.

  edit: çocuğu hiç izlemedim yalan olmasın bahsettiğim şeyler yetenek sahibiyse geçerli. bir futbolcunun yetenekli olup olmadığını izlemeden veya kiralamadan anlayamayız tabi..
 • 10
  sadece kulübü eleştirmek için kullanılan oyuncu. son yıllarda kulübün nasıl yönetildiğini, kimlerin eline düştüğünü, at hırsızı kılıklı insanlar tarafından peşkeş çekildiğini hepimiz biliyoruz. kulüp yönetimlerini eleştirecekseniz elinizde bolca malzeme var zaten. futbolcuların hele hele kulüp oyuncusu bile olmayan adamları kullanmanıza gerek yok.
  bir futbolcu için, “üzerine takım kurulur” veya”proje oyuncusu” gibi sıfatları diyebilmek için çok ciddi araştırma gerekir diye düşünüyorum. ayrıca takımın da buna müsait olması gerekir sanırım. zira birine “üzerine takım kurulur” demek ciddi bir iştir. renktaşların burda bahsettiğim ciddi araştırmaları yapıp, bu sıfatları kullandıklarından eminim. kendilerinden bu kadar emin olmasalar bu cümleleri kuramazlar diye düşünüyorum.
  bu düşünce ve eleştirilerine katkı için bende nacizane birşeyler karalamaya çalışayım.
  bir futbolcunun en temel özelliği fiziksel yapısıdır. onun adeta nufüs cüzdanı gibidir. o sebeple nascimento’nun fiziksel özelliklerine şöyle bir baktığımızda, 20 yaşında, 1.76 boyunda ve 73 kiloda olduğunu görüyoruz.(transfermarkt verisi) oyuncunun boyu ilgili pozisyon için yeterli olsa da gerek vucüt hacmi ve fiziksel yeterliliği ve gerekse türkiye ligindeki diğer kulüplerde forma giyen pozisyon oyuncuları ile kıyaslandığında, eksik kaldığı söylenebilir. şimdiye kadar üst lig sevyesinde toplam 465 dk sahada kalması sebebiyle, istatistiksel bilgi edinilemediğinden, fiziksel özelliklerini değerlendirmede temel olacak, girdiği ikili mücadele sayısı, kazandığı ikili mücadele sayısı, takım hücumdayken ve defasntaylen girilen mücadeleler gibi veriler elde edilememiştir. o yüzden fiziksel özelliği ortalamanın altı diyip, kapasite ile alakalı bir not düşmeyip bu konuyu kapatabiliriz.
  oyuncu ile alakalı ikincil olarak ele almamız gereken konu oyuncunun teknik özelliği. fakat bu seviyelerde yeterince maça çıkmamasından kaynaklı derin değerlendirme yapamıyoruz. takım hücumdayken nasıl pozisyon alıyor, değişik pozisyonlarda oynayabiliyormu, kontra atağa yatkın mı, top alma ve pas istasyon bölgeleri nereler, topu ayağında tutuor mu yoksa tek pasa mı yatkın bunların hiçbirisini şu an scout değilsek bilemeyiz. daha fazla takip etmiş ve izlemiş arkadaşlar bilgi verirse çok sevinirim.
  son olarak oyuncu ile ilgili değerlendirme konusu: mental özelliği. fakat yine aldığı süre ve istatistiksel birikimleri bu değerlendirmeleri yapmaya yetmiyor. oyunu takibi, hız ve pas oyununa katılımı, oyun içerisinde konsantrasyon kaybı yaşayıp yaşamadığı, seyirci ve maç baskısını nasıl karşıladığı, oyun içerisindeki hırsı gibi konuları yine değerlendiremiyoruz. daha fazla izlemiş arkadaşlar, ilgili konularda bilgi verirlerse girdiyi editleyebilirim.
  özetlemek gerekirse, yukardaki verilere bakınca, mali değeri de önemli tabi, olmazssa olmaz, veya büyük potansiyel veya üzerine takım kurulacak cinste oyuncu profili bence göremiyorsunuz. yanlış anlaşılmasın sadece istatistik verilerine bakarak karar verilir demiyorum. daha derin bir raporu yoksa veya takip edilmiyorsa mal bu. messi de çekimsizdi diyebilirsiniz, fiziksel özellik hiçbirşey diyebilirsiniz. diyebilirsiniz de messi barcelona’nın ilaçlarıyla büyüdü. 13 yaşında, henüz ergenlik çağına girmemiş ve fiziksel olarak top oynayabilecek potansiyeldeki çocuğun, kendini arjantinden ispanyaya getirtecek ve fiziksel özelliğini sogulatmayacak muhteşem teknik özelliği ve inanılmaz hırsı vardı. bu vatandaşta bahsettiğimiz özellikler vardıysa ve bunu bütün dünya görmeden biz burdan yazıyorsak, sizce de bu işte bir terslik yok mu?