• 1
  aktif kariyerini 1986 ile 1996 yılları arasında sürdürmüş 1964 doğumlu avusturyalı profesyonel vücut geliştiricidir. en büyük başarısı 1990 yılındaki arnold classic'deki 3.'lüğü ve 1994 yılındaki mr. olympia'daki 9.'luğu (aslında farklı yıllarda olympia'da 9. olmuştu).

  yukarıda söylediğim bilgilerden de anlaşılabilir ki, oldukça vasat görünen ve günümüzden 25 yıl eskide kalmış bu vücut geliştiriciyi kayda değer kılan pek de bir özelliği yok gibi. ancak munzer, vücut geliştirme tarihinin gördüğü gelmiş geçmiş en obsesif -ve bence saygı duyulası- kişiliktir. nasıl mı?

  kendisi gibi avusturyalı olan arnold schwarzenegger'i idol olarak alan munzer'ın çok büyük bir dezavantajı vardı: genetikleri! kalçasına göre dar olan omuzları onu sahnede diğer yarışmacılara göre ön plana çıkartmıyordu. munzer bu dezavantajını off-seasonda bile inanılmaz düşük yağ oranlarında dolaşarak kompanse etmeye çalışıyordu. kullandığı diüretiklerin ve çeşitli (steroid) kürlerin haddi hesabı yoktu.

  şu adamın suratındaki hırsı ve isteği göremeyen yoktur sanırım:

  https://www.greatestphysiques.com/...ndreas-Munzer.11.jpg

  1996 yılının şubat ayının son gününde hayranı olduğu arnold schwarzenegger adına düzenlenen arnold classic yarışmasından sonra 2 hafta boyunca şiddetli karın ağrıları çekti. en sonunda bu ağrılar bir türlü son bulmayınca ve çekilmez hale gelince munzer çareyi hastaneye gitmekte buldu, ancak artık çok geçti. midesinde ağır bir iç kanama vardı. aldığı diüretikler kanını bal kıvamına çevirmişti ve potasyum seviyesini inanılmaz bir seviyeye çıkartmıştı. karaciğerinde ping pong topu büyüklüğünde tümörler vardı ve karaciğerinin dokusu bozulmuş, adeta erimişti. kalbi de ortalama bir erkeğin kalbine göre 2 katı boyutundaydı. ameliyata alınmasına rağmen 13 mart 1996 günü munzer aramızdan ayrıldı.

  ölümünden sonra munzer'ın evinin bodrumunda kendi kürlerini yaptığı bir laboratuvar bulundu. günde 20 kadar hap aldığı düşünülüyordu. %1.9'luk fantastik yağ oranına (ortalama fit denilebilecek bir erkek %12-15 arasında yağ oranına sahiptir. vücut geliştirme dünyasına hakim olmayanlar için futboldan bir karşılaştırma yapacak olursak lewandowski'nin 9 dakikadaki 5 golü ne kadar fantastik ise %1.9'luk yağ oranı onun en az 2 katı kadar fantastik) sahipti ve deri altında bulunan ve organlarımızı koruyan yağ dokusundan yoksundu.

  https://www.greatestphysiques.com/...ndreas-Munzer.01.jpg

  munzer takıntısına kurban gitti. yaptığı doğru muydu? kesinlikle hayır, tasvip edilebilecek bir şey değil fakat bir insanın hayalleri uğruna çabalaması, genetiklerinin izin vermeyişine kafa tutuşu kadar takdir edilesi başka bir şey olamaz.