• oyuncunun sahip olduğu değere nazaran cleveland'ın görece ucuza kapattığı bir transferin öznesi oldu. ancak drummond'ın sene sonunda kontratının bitecek olduğunu söylemekte fayda var. yani kendisi karşılığı verilen john henson, brandon knight ve 2023 ikinci tur pick'i, sene sonunda sözleşmesi sona erecek bir oyuncu karşılığı verildi. yoksa detroit, elindeki yüksek kontratlı oyunculardan çıkamıyorken, iyi kötü drummond gibi özellikle savunma meziyetleri olan bir oyuncu için bu kadar enayilik yapmazdı. tabi aldığı parçalara bakınca, en azından aldığı oyunculardan en az birisinin drummond'ı aratmayacak birisi olması, ya da draft hakkının birinci tur olması da olması gerektiği akıllara gelmiyor değil.

    drummond'a gelince... basketbolun getirdiği dönem itibariyle, fazla hareketli olmayan, şutu iyi olmayan uzunların yeri yok. 2000'lerde herkesin görev tanımı belliydi, şimdi herkes neredeyse her şeyi yapabiliyor. kısalar boyunun dörtte biri kadar sıçrayabiliyor, uzunlar %35-40'lık dış şut yüzdesi yakalayabiliyor, hatta biri takımının ilk oyun kurucu opsiyonu falan olmuş.*

    drummond gibi en iyi meziyeti savunma olan bu tarz oyuncularla en üst düzeye yürümek pek mümkün değil malesef. ayakları çabuk, mobil, hareketli ve kuvvetli olduğu kadar şutör uzunlara ihtiyaç var. belki bu tarz oyuncular türkiye'de, ya da euroleague'de olur, o başka. vesely ve udoh gibi adamların nba'de ve avrupa'daki performanslarını karşılaştırınca fark bariz ortaya çıkıyor.

    ezcümle, love ve drummond uzunları, her ne olursa olsun bir hava ve güç katacaktır cleveland'a. fakat roster'a bir bakıyorum, larry nance jr, zizic gibi uzunlar da var. ne yapacaklar bu kadar uzunu, o da meçhul. tristan thompson da var, ancak onun durumu biraz daha farklı. şu buy-out meselesinde kararını gözden geçirir geçirmez takaslanacaktır. zaten cleveland'da bir geleceği pek gözükmüyor.