• 2013 u-20 dünya kupasından sonra samsunspor'a transfer olmuştur. samsunlu yakın bir arkadaşım vardı. onunla takip ederdik. aminu da gözüme çarptı. genç yaşına rağmen oldukça güçlü ve özgüvenliydi. bizim alt yapıdan çıkan herhangi bir çocuğun bırak başka kıtayı, 100 km uzaklıktaki şehirde bile yapamadığını düşünürsek etkileyici. topu ayağında iyi tutar, hızı vasatın üstündedir, bitiriciliği de hiç fena değildir, ceza sahası sağ köşesinde takılmayı sever. osmanlı'ya gidince pek takip edemedim ama anladığım kadarıyla üstüne koymaya devam ediyor. bugün baktım daha 21 yaşındaymış. villarreal'e giden bakambu'dan eksiği yok, fazlası var. ligimizdeki oyuncuları takip eden orta sınıf ispanyol takımlarından birine giderse adından söz ettirebilir. yolu açık olur inşallah.
 • insanların hiç izlemedikleri futbolcular hakkındaki abuk subuk yorumlarını anlıyorum. olabilecek en saçma argümanlarla bir futbolcuyu yerin dibine sokanı da göğe çıkaranını da anlıyorum. 40 yıllık scout edasıyla tek maç üzerinden ahkam kesen kahvehane yorumcularını bile anlıyorum...

  ama, daha dün ndiaye başlığına ''9 milyonluk kazık, klasik anadolu topçusu'' yazanların nasıl hiç yüzü kızarmadan ''abi 16 milyona satılır mı böyle oyuncuğğğ'' diyebildiklerini anlayamıyorum.

  aynı insanlar, bak aynıları gelmiş bu sefer: ''aminu umar'a mı kaldık??????'', ''yiğit gökoğlan'ın fiziklisi bu yağğ'' falan diyor.

  tüm bunlar 24 yaşındaki sinan gümüş'e genç diyen, şans verilmesi gerektiği söylenen klübün taraftarları. istemedikleri umar ise 19 yaşında 8 gol 5 asistle bitirdi bu ligi. 20 yaşında osmanlı'yı uefa da sırtlıyordu. ama siz haklısınız. çünkü yarın bir gün parlarsa, ''zamanında alın demiştik'' leri, zamanında alın diyenlerden değil, ilk sizden duyacağız her zamanki gibi.
 • (bkz: 11 mayıs 2019 çaykur rizespor galatasaray maçı)

  emrenin sakatlığından sonra göz yaşlarını tutamayan topçu.

  hemen sonrasında çıkan karta deli gibi itiraz etti. golden sonra çılgınca sevindi. akabinde hafif bir müdahalede ayağı kopmuş gibi poz kesti.

  ya bu kadar samimiyetsiz adamlar nasıl bir hayat sürüyorlar merak ediyorum. yapma kardeşim birinden birini yapma.
 • 31 mayıs 2020 tarihinde sözleşmesi biten türkiye'de yetişmiş olan futbolcu. hem kadro kayıt kuralları açısından hem de küme düşecek olan osmanlıspor'dan makul bir bonservis ile bizim takıma katılabilmesi açısından çok önemli. hem kanat hem de forvet oynayabilmesi de oyuncunun bizim için değerini arttırıyor. malumunuz hızlı forvet eksiğimiz had safhada başarılı bir yedek olur hem de kanatlarda rotasyon şansımızı çok yükseltir.
 • sağlam iki kanat oyuncusunun arkasında çabalayıp onlardan birini kesmeye çalışacaksa, yedekten girdiğinde oyuna etki edecekse, bizi yerli malı ronaldo yasin'den kurtaracaksa, makul bir bonservis ücreti hatta oyuncu takasıyla gidecekse buyursun gelsin. özellikle avrupa maçlarında üst düzey takımlara karşı deplasmanlarda etkili olabilir.
 • olması gereken yerde oynayan futbolcu. biz şampiyonlar ligi diyoruz, insanlar aminu diyor.

  ekleme:

  emenike'nin karabük'teki halinden bir farkını görmüyorum. yabancı sınırı olmasa oyuncu takasıyla düşünülebilir. ama yabancı kontenjanını bu tip adamlarla doldurmak bana makul gelmiyor. adamın defansif katkısını bırakın arkasına dönüp bakmıyor bile. 40-50 metrede oynuyor. feghouli'yi beğenmeyen taraftarın kendisine dinlenmesi de ayrı bir konu.
 • süper ligin en diri futbolcularından biri. güçlü, kuvvetli, hızlı, fizikli, kondisyonlu, enerjik ve bunların yanında ayağına hakim. bayılıyorum böyle adamlara.

  ayrıca olması gerektiği yerde değildir. bunu demek için hiç süper lig maçı izlememiş ve umar'ı hiç görmemiş olmak lazım. bunu diyenler n'diaye için de aynısını diyordu. n'diaye şimdi premier lig'te. aynı potansiyel umar'da da var.

  kendisi olduğu yerin üstünde bir oyuncudur.
 • açıkta, kanat oynayan oyuncu göz boyar. bu tür oyuncular böyledir. hızlı ve açık alan oyuncusu olmak pozisyonun gereğidir. umar, trezequet, abdülkadir hatta serdar gürler ya da yusuf erdoğan. her kanat zaten böyledir az çok. o yüzden hızlı ve dribbling yeteneği var demek bana garip geliyor. defans oyuncusu için top kesiyor demek gibi. bu oyuncuların artık savunma yapısı ve takım oyununda var olması gerekiyor. büyük takımda oynarken rakibe karşı böyle açık alanlar bulamazsın. o nedenle büyük takımlarda oynarken bu tip oyuncuların oyun zekası ön plana çıkar. bu oyuncularda da maalesef genellikle bu eksik olur. o nedenle salah gibi oyuncular çok fark yaratıyor. hem takım savunmasına, hem takım oyununu katkı ve set oyunu var. aminu'ya dönersek, set oyunu çok zayıf, keza takım oyununa ve savunmasına katkısı çok az. o nedenle belirli bir takımda göze hoş gelen oyuncunun büyük takım oyuncusu olması için hızı ve dribbling özelliğinin dışında başka meziyetleri olmalı.
 • türkiye ligi için yabancı statüsünde, uefa kupası ve şampiyonlar ligi için yerli statüsündedir.

  çünkü uefa'ya göre, ister zenci olsun ister çinli olsun, 15-21 yaşları arasında türkiye liglerinde toplam üç sezon oynamış her oyuncu association-trained player, yani yerli oyuncu kabul edilir. aminu da bu şartı sağlıyor ama türk vatandaşlığı olmadığı için tff nezdinde yabancı kabul ediliyor.
 • fatih hocayı çok seviyorum ama bir hatası var: gördüğü her hızlı oyuncuyu istiyor. umar kim yahu, tekniği oldukça vasat oyun görüşüne falan değinmiyorum zaten. bir oyuncunun hızlı olması galatasaray'da oynayabileceği anlamına gelmiyor saygıdeğer hocam. bir de saygıdeğer hocam neden gidip her dönem türkiye liginden futbolcular istiyorsun. scout ekibin var git uruguaydan iste brezilyadan iste ispanya'dan iste. neden osmanlıspor?
 • nasıl ki bruma' nın daha gitme durumu yokken önlemini garry rodrigues ile aldıysak bu sefer aynı şeyi garry rodrigues' in gidişi için kendisini alarak yapmalıyız. geçtiğimiz yıl garry' i hiç beğenmiyordum bu sene ise yaldır yaldır top oynuyor. bu arkadaşta 3-5 milyona bitirilebilirse hem garry' nin hem de feghouli' nin olası bir transferine müthiş hazırlık olur. tabi burada kilit nokta bu arkadaşı 3-5 milyona mı ndiaye gibi 7.5-9 milyona mı yoksa ndiaye spekülasyonlarında olduğu gibi 12 milyona mı transfer edebileceğimiz... ilk seçenek dışında ki durumlarda bizden uzak olsun.
 • serdar gürler ile beraber paket olarak 3-4 milyon euro bonservis verilerek alınmalıdır. 700'er bin euro'da maaş veririz. tabii serdar'ın ki türk lirası üzerinden olacak. yedek kulübesinde iki tane yetenekli futbolcu olur.
  (bkz: 2018-2019 transfer sezonu)

  edit: futbolcunun nerden geldiği önemli değildir. önemli olan gelişim gösterip göstermeyeceğidir. 2017 yazında ndiaye'yi osmanlıspor'dan almıştık. şimdi premier ligde oynuyor. garry rodrigues alındığında ben çok eleştirmiştim ama geldiği durum ortada... bugün 15 milyon euro'ya satılsa, az para diye isyan ederiz. o yüzden ön yargılı olmamak gerekiyor. eğer teknip ekip ve scoutlar gelişeceğine inanıyorsa, transfer edilebilir.
 • şampiyonlar ligi seviyesinde olmadığı için istenmeyen futbolcu. elimizde kaç tane şampiyonlar ligi seviyesinde futbolcu var merak ettirmiştir aynı zamanda.

  küme düşen osmanlı'dan 3'e alınıp ertesi sene minimum 10'a satabileceğimiz genç futbolcu. artık böyle bir transfer politikası yürütmemiz gerek. zira türk kulüpleri için borçlardan kurtulmanın başka yolu yok.
 • rakip sahaya yerleşerek futbol oynamaya çalışan hiçbir takımda yeri olmayan oyuncu. eğer rakibi kendi yarı sahanızda karşılayıp kapılan topları hasbelkader hücum bölgesine taşıyacak bir oyuncuya ihtiyacınız varsa oynatırsınız bu adamı, onda da götürdüğü topla ne yapar nasıl değerlendirir koca bir soru işareti. osmanlı'da oynarken bulduğu boş alanın onda birini bulamaz bizde oynarken, kendisinin transferini isterken osmanlı'daki performansından ziyade set hücumunda neler yapabileceğine bakılması gerekiyor. o da bu pas kalitesiyle bol bol top kaybından fazlası değil.