• 1
  7 ağustos 2018 benfica fenerbahçe maçını muazzam yöneten, 1979 doğumlu belaruslu orta hakem. maçın temposunu kusursuza yakın kararlarıyla nefis belirledi.

  hakemlik kariyerine 16 yaşında başlamış, 2003 senesinde 23 yaşındayken belarus liginde ilk maçını yönetmiş ve yönettiği maçlarda genel olarak sahadaki en genç kişi kendisi olmuş.
  2005 yılında, fifa'nın lisansını, alabileceği en küçük yaş olan 25 yaşında almış kendisi. (kaynak: wikipedia)
 • 2
  hakem gibi hakem. 7 ağustos 2018 benfica fenerbahçe maçındaki yönetimi beni mest etti. kendini atan oyunculara kesinlikle prim vermedi, dozunda sertliğe müsaade etti, kart konusunda yine öne çıkmadı. adeta vücut diliyle “erkek oyunu bu, oyna devam” dedi. maçın bu denli tempolu olması, topla oynama süresinin yüksek olması kendisinin eseridir denilebilir. teşekkür etmek gerekir.
 • 4
  11 aralık 2018 galatasaray porto maçına atanan hakem. lokomotiv moskova ile schalke maçından kötü kokular geliyorken, öyle olmasa bile işin ucunda bir rus kulübü varken, belarus’lu hakemin atanması can sıkıcı. hakem mi kalmadı başka, gözümüze sokar gibi belarus’lu atanıyor? ülke sıralamasında da rus’larla ciddi rakip olduğumuzu düşünürsek durum vahim gibi.
 • 6
  uzun zamandır sampiyonlar liginde böyle kötü hakem görmemiştim.

  porto 1-0 yenik ve 10 kişi kalacakken biz 1#0 ve sonra 2-0 geriye düştük.

  sonra da telafi için bize penaltı verdi.

  devre skoru 1-2.

  normalde 1-0 one geçip eksik rakiple oynayacaktık simdi ise maçı çevirmeye çalışacağız.

  2. yarıda ne yapacak merak ediyorum.

  yalnız bence bunaksamdan sonra uzun süre şampiyonlar ligi maçı alamaz.

  (bkz: 11 aralık 2018 galatasaray porto maçı)
 • 8
  11 aralık 2018 galatasaray porto maçında dakikalar 11’i gösterirken kulbakov öyle bir karar verdi ki tüm dünyanın köpeklerini güldürdü. allahsız, namussuz, insafsız adam. bu kadar olur mu?

  önce penaltıyı verdi (eliyle gösterip beden diliyle penaltı noktasına yönelerek) ardından penaltıyı verirsem kırmızı kart da çıkarmam gerekir diye düşünüp kararından döndü. kale arkasındaki hakeme ve yardımcı hakeme gitmesi tamamen roldü. porto’yu on kişi bırakmamak ve penaltı vermemek için tüm dünyanın dansözlerinden daha iyi kıvırdı.

  pozisyonda asla ofsayt yoktu. kayıttan defalarca izledim, ofsayt yok. ilk pozisyonda zaten yok, eren’in pozisyonunda da yok, (herera’nın topuğu eren’den en az yarım metre daha yakın kalelerine) rodrigues’in pozisyonunda hiç yok. dolayısıyla kaleye giden topu koluyla kesen portolu’nun kırmızı kart görmesi ve penaltı verilmesi gerekirdi. ancak maçın daha başında böyle bir kararı verirse galatasaray ezer porto’yu diye resmen kıvırdı ve maçı katletti. (ilk schalke maçında, penaltı, muslera’ya sarı kart verilmemesinin karşılığında cezalandırıldığımızı düşünüyorum. hem ilahi hem insani ceza) yani kasıtlı bir kararla bir puan kazandık, üç puan kaybettik.

  aslında bu pozisyonda kural hatası olduğunu düşünüyorum. çünkü yan hakem ne öncesinde ne sonrasında asla ofsayt bayrağı kaldırmadı. orta hakem ise endirekt serbest vuruşla yani ofsayt kararı ile başlattı oyunu. halbuki yan hakem ofsayt kararı vermedi, orta hakem de ofsaytı görmediğinden iki hakeme müracaat etti. o zaman görmeden verilen bu karar kural hatası sayılabilir. hani devam anlamında topu, maçı durdurduğu yerden hava atışı ile başlatsa olabilir de ofsayt ile başlatması biraz zorlasak kural hatasına girer mi diye düşünüyorum. bence böyle bir müracaatımız olmalı. olmalı ki karar çıkmasa bile hakemlerin yaptığı katliam tüm uefa’nın malumu olsun.

  kulbakov’un yaptıkları olacak iş değil. yine ceza alanı içinde eren’e yapılan bir faul var ki neyse...

  bu arada lehimize verilen iki penaltı kararı da doğru. çünkü ilkinde rodrigues’in koşu yoluna diz konularak engel olunuyor, ikincisinde ise arkadan yüklenerek düşürülüyor. ikinci penaltının kaçması da kısmetsizlik tabi. onların penaltısı ise tartışılır. çünkü ayağa ufak bir sürtme var ama rakip o müdahaleden en ufak bir şekilde etkilenmiyor fakat sürtmeden iki saniye sonra kendisini yere atıyor.

  sağlık olsun...