• 6
  (alinti: ajax, yıllardan beri 3-4-3 sistemiyle oynuyor. oyuncuların sırt numaraları ve oyun alanındaki dizilişleri ise şöyle: 1 kaleci, 2 sağ bek, 3 libero, 5 sol bek, 6 ortasahanın sağı, 4 defansa dönük ortasaha, 10 hücuma dönük ortasaha, 7 sağ açık, 8 ortasahanın solu, 9 forvet, 11 sol açık. altyapıdaki d ve e takımları bile bu dizilişle sahada yer alıyorlar. altyapısındaki futbolcuları iç saha maçlarında top toplayıcı olarak kullanıyor. top toplayıcılar kendi takımlarında nerede oynuyorlarsa o bölgeye yakın bir yerde duruyorlar ve böylece ajaxlı yıldızlara bakarak nasıl oynamaları gerektiğini öğreniyorlar.)
  edit: teşekkürler karamurat.
 • 7
  ayni taktigi bizim uygulamamiz sonucunda bir 10 yil boyunca sag bek (bkz: sabri sarioglu`nu izlemek) yetistireyemeycigimizi bize gosteren altyapidir...
  ole baska takimin altyapi projesini almak olmaz, bizzat kendi sartlarina,ulke ve futbolcu standartlarina gore bir altyapi projesi uygulanmalidir...
  dunyadaki sayili altyapi projelerinin mimarlarindandir ajax altyapisi, helal olsundur, nice nice davidsler kluivertlar ciksindir...
 • 9
  eski üretkenliği kalite anlamında düşmüştür.ama altyapıdan a takıma çıkan oyuncular aynı sayıda gidiyo yani.
  (bkz: maarten stekelenburg)
  (bkz: kenneth vermeer)
  (bkz: vurnon anita)
  (bkz: eyong enoh)
  (bkz: mitchell donald)
  (bkz: urby emmanuelson)
  (bkz: siem de jong)
  (bkz: robbie wielaert)
  (bkz: jan arie van der helden)
  (bkz: jeffrey sarpong)
  (bkz: evander sno)
  oha yani.
 • 14
  son yıllarda biraz değişime uğrasalar da en önemli özelliklerinden biri çok yönlü futbolcular yetiştirmeleridir. oyuncular sahanın birçok yerinde oynayabilecek kapasitede, eksik yönleri geliştirilecek şekilde çalıştırılır.

  defans oyuncuları geriden oyun kurma yeteneğine sahiptir. örneğin şu an defansta oynayan jan vertonghen ve toby alderweireld 6-7 sene önce çok gençken germinal beerschot'tan transfer edildi. iki futbolcunun da tekniği üst düzeyde. şu an arsenal'da oynayan thomas vermaelen ve everton'da oynayan john heitinga, geçmişten frank de boer da benzer şekilde yetişmiş futbolcular. kulüpten yetişmedi ama 19 yaşında takıma gelen cristian chivu, takım stratejisinin göstergesi. her ne kadar bu yıl başka şeylerle gündeme gelse de, eskiden sağ bekte oynayan nigel de jong'u da onlara ekleyebiliriz.

  orta saha oyuncularını da aynı şekilde hem savunmada hem de atakta verimli kullanmaya çalışırlar. 6-7 sene öncesinde rafael van der vaart, wesley sneijder; geçmişte edgar davids, clarence seedorf, richard witschge gibi futbolcular hem geriden oyun kurabilecek, hem iyi defans yapabilecek, hem atağa iyi destek verebilecek, hatta oldukça iyi uzaktan şut çekebilecek şekilde yetişmiştir. uzaktan etkili şutları defanstaki jan vertonghen, forvetteki ryan babel gibi birçok futbolcuda da bol bol görürüz.

  ayrıca bu futbolcular her iki ayaklarını da çok iyi kullanırlar. solak olan van der vaart'ın sağ ayağı, sağ ayağını daha çok kullanan sneijder'ın sol ayağı, uzaktan sert ve çok düzgün şut çekebilecek kadar iyidir.
 • 15
  ajax altyapisi hakkinda biraz bilgi.

  ====alinti=====

  ajax, yetenekli çocukları scouting sistemiyle belirliyor. bunun için 15 kişilik bir ekipleri var. hollanda’nın dört bir yanında maçlar izleyen bu avcılar bir yetenek keşfettikleri kulübü haberdar ediyorlar. aynı işi iskandinavya, güney amerika ve afrika’da yapanlar da var.

  bir diğer yöntem de seçme yapmak. ajax yılda üç ya da dört kez 2000 kadar çocuğun katılabildiği üç günlük kurs programı düzenliyor. çeşitli aşamalardan ve testlerden geçen çocuklardan başarılı olanlar hazırlık maçlarında denenmeye hak kazanıyorlar. burada da kendini göstermeyi başaranların hayalleri gerçekleşiyor ve altyapıya alınıyorlar. uzun süreli sözleşme imzalayan çocuklar bu sözleşme karşılığı para almıyorlar, aksine sözleşme bitiminden sonra ayrıldıkları taktirde altyapıda geçirdikleri her yıl için 11 bin dolar ödemeyi taahhüt etmiş oluyorlar. hollanda kanunları 18 yaşına kadar futbolculara para verilmesine izin vermiyor. kulüp bunun için altyapısında eğitim gören bu gençlerin yalnızca masraflarını karşılıyor.

  çok küçük yaşlarda altyapıya alınan bu çocukların yalnızca futbol değil, her konuda gelişimleri için çaba sarf ediliyor. hem fiziki ve hem mental gelişimlerine büyük önem veriliyor. topla antrenmanların dışında, havuzda, kapalı jimnastik salonunda ve hocalarının futbol temeli, taktiği konusunda teorik bilgiler öğrettiği sınıflarda da bolca zaman geçiriyorlar. ajax, geleceği olarak gördüğü gençlerin normal okul eğitimiyle de yakından ilgili. onlara göre iyi bir ajaxlı futbolcu, iyi öğrenim görmüş bir genç olmalı. derslerde başarılı olmaları için gerekirse kulüp onlara özel hoca tutma yoluna bile gidebiliyor.

  her şeye rağmen derslerinde başarılı olamayan bir öğrenci, tıpkı okul takımlarında spor yapan bir öğrenci gibi bir süre takımdan uzaklaştırılıyor, sonrasında yine gelişim göstermezse kulüple tamamen ilişiği kesiliyor. ajax kurallara ve prensiplerine çok bağlı, disiplinli bir kulüp. altyapısındaki futbolcusundan da aynısını, hatta daha fazlasını bekliyor. onlara verdiği disiplin kitabındaki kurallara harfiyen uymalılar. örneğin cep telefonu kullanmamalılar ya da küpe takmamalılar, toplum içinde terbiyeli, saygın davranmalılar. bu kurallara uymadıklarında uyarı alan gençler, hatalarına devam ettikleri taktirde kulüple ilişikleri kesiliyor. ajax için, altyapısına aldığı gencin kendine tanınan bu şansın ne kadar değerli bir şey olduğunu anlaması ve bu şansı kullanabilmek için elinden gelenin en iyisini yapması çok önemli.

  altyapıdaki gençlerin hepsi kendi evinde ailesiyle kalıyor, antrenmanlara aynı bir okul öğrencisi gibi servislerle gidip geliyorlar. yatılı eğitim verilmemesinin nedeni küçük yaşta çocuğu aileden ayırmanın yarardan çok zarar getireceği inancı. aile amsterdam dışında olursa, kulüp gerekli yardımları yapıp çocuğun aileden ayrı kalmamasını sağlıyor. yabancı ülkeden seçilen gençler hemen yoğun bir dil eğitimine başlıyor.

  10 antrenör dışında fizyoterapistlerin, masörlerin,sağlıkçıların ve diyetisyenlerin görev yaptığı bu komplekste yaşları sekiz ile on sekiz arası değişen 160 genç ve çocuk var. yaşlarına göre sıralanıyorlar. en küçüğü e, en büyükleri a kategorisine dahil oluyorlar. (ajax 8 yaşı 6’ya çekmeyi ve yeni bir f kategorisi açmayı planlıyor.) her kategori de kendi içinde ikiye ayrılıyor. birinci grupta diğer gruba göre daha iyi olan gençler yer alıyor. amaç rekabeti her daim ayakta tutmak, gençlere hedef göstererek onları hırslandırmak.

  yıllar süren eğitimleri boyunca her kategorideki gençler çeşitli turnuvalara katılıp, inter milan, barcelona, real madrid gibi kulüplerin kendi yaşlarındaki futbolcularıyla boy ölçüşüyorlar. başarılı oldukça seviye atlayan gençler eğitim sürecinin son safhası ajax junior’a, yani a1’e geldiklerinde çoktan avrupa tecrübesi kazanmış durumdadırlar. bu kategorinin futbolcuları ya doğrudan profesyonel olup a takıma ya da jong ajax’a, yani genç ajax’a geçiş yapıyorlar. ajax 2 olarak da bilinen jong ajax yabancı futbolcuların da alışma devresini atlattıkları, a takım’ın oyun tarzına alıştıkları yer. hollanda pasaportu taşıyan oyuncular içinse a takım’dan önceki son durak. gençler burada a takım hocasını ikna edecek performansı sergilerlerse profesyonel olup amsterdam arena’da maça çıkacak kadroya girmeyi başarıyorlar. son zamanlarda sıkça başvurulan bir diğer alternatif de gençleri erkenden bir avrupa kulübüne satmak ve ajax’a para kazandırmak.

  her şey sistem için!

  ajax’ın öz kaynaklardan gelen futbolcu zenginliği konusundaki başarısının sırrı altyapı takımlarının hepsinin sahada aynı sistemde futbol oynuyor olması. yıllardan beri 4-3-3 sistemiyle sahaya dizilen ajax’la aynı oyun sistemini uygulayan bu takımlardan a takıma yükselen gençler e ve d takımlarından yani 8 yaşlarından beri oynadıkları pozisyonda oynamaya devam ediyorlar. sırt numaraları futbolcuların oyun alanındaki dizilişlerine uygun olarak dağıtılıyor.

  altyapıdaki futbolculara genel futbol eğitimleri dışında, oynadıkları pozisyonlara göre özel eğitim veriliyor. a takım’ın maçlarında top toplayıcılığı görevi yapan bu gençler, saha kenarına kendi takımlarında oynadıkları pozisyona göre dağılarak, ileride yerini alabileceklerini ağabeylerini izliyorlar ve nasıl oynamaları gerektiğini akılarına kazıyorlar.

  ajax’ın altyapı sistemi ve stratejilerinin önemli bölümünü kulübün uzun zaman önce hayata geçirdiği pilot takım uygulaması oluşturuyor. ajax’ın şu an ikisi hollanda’da olmak üzere dört tane pilot takımı var. 1990’da eredivisie’den, ikinci lig ayarındaki eerste divisie’ye düşen ve ruud gullit’in yetiştiği takım olarak tanınan hfc haarlem. yine bu ligde yer alan ve yalnızca 16 yıllık bir geçmişe sahip fc omniworld.

  güney afrika birinci liginde mücadele eden ajax cape town ise ajax’ın genç yetenekler bulma konusunda becerisini, azmini ve başarısını sınır ötesine taşıma arzusunun göstergesi. 1999 yılında iki takımın birleşmesiyle oluşan bu kulübün misyonu kara kıta’daki yetenekleri ajax’a hazır hale getirmek. muhsin ertuğral da bir süre teknik direktörlüğünü üstlenmişti bu takımın. ertuğral daha önce bu ülkede santos ve kaizer chiefs takımlarının da teknik direktörlüğünü yapmıştı. ajax kulübünün maddi, stratejik ve teknik anlamda destekler sağladığı güney afrika takımı hem yetenekli afrikalı gençleri bünyesine katmak hem de hollanda takımının bu kıtadaki gözü ve eli olma görevini üstlenmiş durumda.

  ajax’ın dördüncü pilot takımı da farklı bir kıtadan; ajax america ( ajax orlando ya da ofc ajax da deniyor.) ajax america florida, orlando şehrinin takımı ve ülke standartlarında en alt seviye olarak kabul edilen amatör ligde mücadele ediyor. yakın za-manda ajax’a futbolcu gönderme olasılığı olmayan bu kulüp, ajax’ın kuzey amerika ve güney amerika futbol pazarına yakın olma ve kendi futbolcu yetiştirme sistemini futbolun yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı bu kıtaya taşıma niyetine hizmet ediyor.
 • 19
  avrupa'nin onde gelen lig ve kulupleri için bir referans noktasidir. buradan cikmis genç oyunculara yatirim yapmaktan cekinmez ingiliz, ispanyol ve italyan takimlari zira bilirler ki oyuncunun saha ici yetenekleri kadar, kisiligi ve mental tutumu uzerinde de calisilmistir. o yuzden de bonservis bedeli yuksek dahi olsa buradan cikan oyuncularin riski digerlerine nazaran nispeten azdir.