• 1
  bu futbolcu tipinden 15 - 16 yaşlarında 4 - 5 delikanlıyı önümüzdeki sezon altyapımıza katmalı.. ve komple eğitmeliyiz.

  çok salla pati yapılan, yukarıdakine benzer bir organizasyonun sonunda iki adet hala ismini hatırladığımız, üst düzey futbolcu çıkmıştır.

  (bkz: stephan appiah)
  (bkz: richard kingston)

  afrikalı oyuncuların fizik kapasiteleri ve potansiyelleri oldukça fazladır. sadece futbolda değil, sporun hemen her dalında geçerlidir.
 • 2
  afrikalı oyuncular genel anlamıyla çok dengeli değillerdir. kas yapılarından dolayı hızlıdırlar ama son vuruş becerisi ve denge problemleri atletizmleri olmasına rağmen oyuncuları üst seviyeye çıkarmaz.
  fakat bunların fransa hollanda gibi avrupa ülkelerinde büyüyen alt yapı eğitimi alanları farklıdır. drogba gibi.
  weah ise istisnadır bana göre...
 • 3
  siyahi olma mecburiyetleri yoktur. nasıl ki mario balotelli doğma büyüme italyan, jermain defoe ingiliz, nicolas anelka da fransız ise afrikalıdan kasıt da etnik veya tabiiyet açısından iyi irdelenmelidir.

  (bkz: siyahi oyuncu)

  bunlar da doğma büyüme babalar gibi afrikalı futbolcu hani;

  matthew booth, güney afrika

  http://4.bp.blogspot.com/...EgHnqy4/s1600/mb.jpg

  paulo figueiredo, angola

  http://www.sporting-heroes.net/...00213/21249-zoom.jpg

  ahmed hassan, mısır

  http://betaimages.filgoal.com/...ics/XLarge/19126.jpg

  ona göre :(
 • 6
  gana' da yaşadığım için afrikalıları ve futbolcularını takip etme şansı yakalıyorum kimi zaman.
  öncelikle şunu belirteyim gana, sahraaltı afrika' nın en gelişmiş 4-5 ülkesinden biri yazacaklarımı diğer ülkeler ile kıyaslarken durumu daha iyi anlayabilirsiniz. öncelikle burada tesisleşme yok, futbol genellikle toprak zeminde oynanıyor. afrikalı insanların temel özellikleri kabile genlerinden geliyor ve anatomik olarak kısa şişman, kısa cılız, orta boylu normal, uzun ve atletik olarak çok keskin bir ayrım var. şu da bir gerçek ki 25 yaşından büyük olan insanların çoğunda gerçek yaş ile kimlik yaşı farkı oluyor. belki göz aşinalığı, belki anatomik farklılıklar ama kesinlikle yaşlarını belli etmiyorlar.
  erkekler için futbol bir hayal, paraya açılan cennetin kapısı gibi ve bu nedenle oyun görüşü, sistem yerine one man show mantığı ile futbola bakıyorlar, gerekli alt yapı ve sistem eğitimleri pek olmadığı için ciddi mental zaaflarla gelişiyorlar.
  bir maç izlediğinizde görüyorsunuz ki, topu alanın amacı genellikle gol atmak ya da golü yedirmemek, futbolu örüntü haline getirmiyorlar. bu nedenle çok yetenekli olsalar da refleks haline gelmiş mental zaafiyet sebebi ile avrupalı futbolcularla aynı amaçları gütmüyorlar futbol oynarken. yapılacak en doğru şey, en fazla 15 yaşındaki gençlere doğru eğitimi erken yaşta vermek.
  not: kendi işini yapan ve ekonomik kriz nedeni ile sıkıntı yaşayan renktaşlarım, özellikle batı afrika ekonomik açıdan inanılmaz bir potansiyel taşıyor, herhangi bir araştırması olup bu taraflarda faaliyet göstermek isteyen olursa, elimden geleni yaparım yeter ki haber versin.
 • 7
  haklarında yapılan çiğ et yeme, kabile esprilerinin sanıldığı kadar da komik olmadığı ne zaman anlaşılacak merak ettiğim oyuncu grubu. bir de adam yiyen türleri var bunların. fiziğiyle, fiziksel mücadelesiyle değil de tekniğiyle öne çıkanına afrikalı xavi diye adlandırılacak kadar teknik ve zeka ile oynayanına bile adam yiyen diyenler var. garip gerçekten.
 • 8
  kendileri hakkında yapılan çiğ et yeme ve adam yeme söylemleri türk insanı tarafından güç ve kuvvet atfetme anlamında kullanılmaktadır. osmanlı'da kültür ve coğrafi konum nedeniyle hiçbir zaman zencilere karşı ırkçı bir yaklaşım olmamıştır. bu da günümüz türkiye' sine kadar sirayet etmiştir. mesela aleviler, kürtler, ermeniler, yahudiler gibi topluluklar çoğu kez negatif ayrımcılığa maruz kalmışken zenci bireyler için böyle bir durum söz konusu olmamıştır.

  elbette özellikle son dönemde batı toplumundan her zaman olduğu gibi işine geleni alan ve zencilipi bir aşağılama metası olarak kullanan aymaz taraftarlar ve futbolcular türemiş olsa da zenci sporcular ülkemizde her zaman diğer yabancılardan daha sıcak karşılanmaktadır.
 • 9
  yiğidin yiğit olduğu, osmanlı sonrası sömürgelere uğramış, kara parçasının çocukları.

  kendilerine dünya üzerinde en az ırkçılık yapılan ülke ülkemizdir.

  bizim insanımız siyahi insanları ayrı bir yerde tutar. ülkemizde mevcut sayıları çokça olsa bile kimse rahatsızlık duymamıştır. hatta bugün siyahi biriyle tartışsanız bile toplumumuz pozitif yaklaşımıyla siyahi insanlara daha haklıdır gözüyle yaklaşacaktır.

  fenerbahçe taraftar ve oyuncuları hariç. maalesef muz göstermekten ,küfürlü aşağılayıcı sözlere kadar rakip oyunculara bir çok aşağılamada bulunmuştur.

  çoğunluğa vurmaktansa yine de içlerinde barındırırlar ve kendilerini haklı görmek için çaba harcarlar.
 • 10
  tabi tabi biz türkiye'de hiç ırkçı değilizdir zaten. saatçi,gündüz feneri,yamyam,maymun,şebek vs hiç demeyiz siyahi vatandaşlara. ben mesela binlerce kere duymadım. fenerbahçe taraftarının eboue'ye muz göstermesi de büyük bir şanssızlık zaten. sonra her gelen sporcuya 3.köprü vs demek de hep onları sevdiğimizden. adamların cinsel organlarına şarkılar tezahüratlar yapıyoruz daha ne istiyorlar? ayıp valla. adam utangaç biri olamaz, nasıl gurur duymasın kocamanıyla?

  italya gibi değiliz belki ama sebebi bambaşka bence. türkiye'de sporcuysan paran vardır. özellikle futbol için konuşmak gerekirse futbolcular zengin olur görüşü vardır ki doğrudur. türkiye'de zenginsen herkes seni sever. ne yaparsan yap rezil,rüsva olamazsın.arkasından atıp tutarlar ama gördükleri anda gevşeyip,yılışırlar. kendi karısını evden dışarı çıkarmak istemez ama futbolcu olsa iç çamaşırı mankeni hatunla evlenmekte beis görmeyebilir. bu sebeplerden topluluk halinde hiçbir siyahi futbolcuya tezahürat yapıp hakaret etmezler. tabi her yer tribün değil bu ülkede. ben drogba 50 metreden frikik kullandı diye 30 saniye boyunca adama demediğini bırakmayan bir grup insan gördüm mesela. türkiye'de ırkçılık yoktur lafı hayatımda duyduğum en uyduruk laflardan biridir. işin kötü tarafı çok fazlası da inanır buna. mesela benim okuduğum üniversitede doçent hocam ermeni yapmaz sizin yaptıklarınızı asla demez.afedersin ermeni gibi diyen hiçbir devlet büyüğü yoktur ülkemizde.

  bir de tanım girelim kendileri hakkında. yıllarca sömürülen topraklardan kaçırılıp eziyet edilen,ağır işlerde çalıştırılan,natural olmayan bir selection yüzünden hayatta kalmış atalarının genetik mirası sebebiyle fiziksel güçleri yüksek,atlet sporculardır. belli spor türlerinde çok daha başarılıdırlar. futbolda da çok büyük yıldızlar çıkarmışlardır.
 • 11
  yanlış anlaşılmalar olmuş. söz konusu entryyi ırkçılıktan dolayı girmedim. bu şakaların ırkçılık barındırdığını da düşünmüyorum. sadece komik değil güldürmüyor onu belirtmek istedim. türkiye'de ırkçılık var diyen yazarlar da ırkçılığın ne olduğunu bilmiyor bence. türkiye afrikalı futbolculara sempati beslenen, pozitif ayrımcılık yapılan ender ülkelerdendir.

  ayrıca zamanında eboue ve drogba'ya gösterilen muzun da ırkçı bir eylem olmasına rağmen ırkçı duygularla yapılmadığına, tam olarak aşağıdaki sebeple yapıldığına inanıyorum.

  --- alıntı ---

  messi siyahi bir oyuncu olsa ve siz barcelona'ya karşı oynasanız, taraftarlarınız onun oyununu olumsuz etkilemek için her yolu deneyecektir. ama bunu siyahi olduğu için değil, dünyanın en iyisi olduğu için yapacaklar."

  stephen appiah

  --- alıntı ---
 • 12
  daha öncesinde yazdığı iletiyi bile okumadığım yazar arkadaşımız ona bir cevap verdiğimi ve ırkçılık kelimesinin ne demek olduğunu bilmediğimi söyleyerek bana cevap vermiş. sanırım bu tür iletiler sözlük formatına aykırı ama olsun varsın en fazla silinir bu ileti. bir de appiah'a ait olup olmadığını dahi araştırma gereği duymadığım bir sözle argüman geliştirilmiş.

  ben bu ülkede yaşıyorum ve her türlü ırkçılığın çok net bir şekilde yapıldığını defalarca gördüm. sadece siyahilere değil,romanlara,kürtlere,alevilere her türlü azınlığa nasıl hakaret edildiğini gördüm,işittim. insanlar kendilerini elbette istedikleri gibi kandırabilirler. yalnız senin gibi düşünmeyene ve kendi hayat tecrübelerini ve yorumunu paylaşan insanlara bu bilmiyor diyemezler. gerçi demiş demek ki diyebiliyor.
  eboue sağ kanattan bindirip muz ortalar yapamasın diye ona muz göstermiştir kesin fenerbahçeli o arkadaş. ya da yaşadığım yerde okuyan ve belki kimbilir bir sporcu da olan siyahi arkadaşlara (sanıyorum somalili bu arkadaşlar) ''naber lan şebbeeek bayılıyorum lan bu maymunlara'' diye laf atılmadı daha iki gün önce.

  biz çok minnoş bir ülkeyiz hiç ırkçı değiliz. devam edebiliriz.
 • 14
  bence de ulkemizde irkciliga maruz kalan insanlardir. bu siyahi insanlara karsi her turlu saka yapilip, sonrasinda yok ya ne irkciligi, severiz biz onlari gibi bir durum var sanki. biraz daha dikkatli olmaliyiz. hatta konuyla alakasiz ama dun bir program gordum, iki kisinin kafeye gidip, birinin digerine kulakliga gelen talimatlar dogrultusunda saka yaptigi program. cocuk, afrikali bir kiz getirdi, sevgilim diye, kiz da tatli, guzel fizikli biri. annesi kiz masaya oturmadan cin carpmisa dondu. her turlu irkcilik yapildi kiza karsi ve televizyonda yayinlandi bu. bu yuzden bizde irkcilik yok demek dogru degil. irkcilik da var , yuzsuzluk de var maalesef.
 • 15
  türkiye'de bolca bulunan futbolculardir. irkçılık muhabbetini gelince, dünyada ırkci olmayan bir millet yoktur. bir toplumun başka bir topluma ırkçılık yapması için görünür olması ve isini, asini, ırkını tehdit eder olması gerekir. bundan 10 yıl önce bu ülkede pek olmayan suriyeli karşıtlığının bugün en üst seviyede olması gibi. zenci ise zaten siyahi olarak kullandığımız bir kelime. gerizekalı in biri nigga kelimesini zenci diye cevirdi ondan sonra bunla uğraşmak zorunda kaldık. oturduğunuz mahallede zenciler en az sizin kadar olur ve sevdiğiniz kızı elinizden alır da evlenirse o zaman zenci yerine gerçekten ırkçı bir kelimeyi literatüre sokarsiniz. o güne kadar negro bisküvi yemek ırkçılık olmaz.
 • 17
  sözlükte haklarında ırkçı yorumlar yapılan futbolculardır. tarihi olarak baktığımızda da sanıldığı gibi türkiye ve osmanlı'da siyahilere karşı ırkçılık öyle az buz değildir. en basitinden arap bacı denen şeye bakınız, tanzimat romanlarında siyahi insanlara karşı söylenenlere bir göz atınız göreceksiniz. o dönem maalesef tüm dünya aynı durumda kabul, ama bizde yoktu demek yersiz. hadi onu geçtim ırkçılığın komiği azı çoku olmaz. seri'yle ilgili paylaşılan yorumlara bakıyorum yok kabilesini topladı geldi, yok mızrak atmada çok iyi yok efendim adam yiyecek. bizde yaygın olarak siyahi köle belki yoktu ama tutup köleliğin olduğu kültürlerde siyahilere karşı kullanılan dili alıp da mizah malzemesi olarak kullanmak nerden bakarsan bak yanlış. bu sjw denen illet yüzünden insanlar ne gerçek ne "duyar" anlayamaz oldu. duyar kasmakla suçlanmayı bekliyorum maalesef. ofansif mizah icra eden komedyenler ırkçı tonlarda espriler yapıyor, ama kara mizah yaparak tepki göstermek oluyor adamalrın derdi. bizdeki anlayışsa direk ırkçı anlayışın getirdiği siyahi imajını benimseyip ona gülmek.
 • 18
  türkiyede esmer futbolcular ile ilgili yapılan esprilerin şakaların ırkçılık barındırdığını düşünmüyorum. zaten konu olan futbol alemi ve afrikalı futbolcular. türk taraftarları genelde zenci futbolculara karşı 30 cm, çiğ et yer, kabile reisi gibi şakalarla yaklaşırlar. bunlar temelinde ırkçılık barındırmaz. çünkü bu yakıştırmalar onları aşağılamak için yapılmaz. güçlü, sağlam bir yapıya sahip olduklarını belirtmek için yapılır.

  her ülkede ırkçılık vardır. ama ırkçılığın en az olduğu ülkelerden biri de türkiye’dir. türk insanı bu konularda farklıdır. belli bir kitlenin yaptığı ırkçılığı tüm halka mal etmenin gereği yok.
 • 19
  kulübümüzde oynamış afrikalı futbolculardan bir kadro kursam nasıl olur diye düşündüm ve sonuç:

  kingston

  dany - song - luyindama - eboue

  saidou - belhanda

  keita - feghouli - onyekuru

  drogba

  evet hiç sol bek bulamadığımdan dany'i sağ bek yaptım ve sol bek'e eboue'yi atmak zorunda kaldım. chedjou ile dany arasında kararsız kalıp inşaat reis'i tercih ettim.
  yedekte de sadece aklımda amrabat var :)

  edit: forvet yedeği canımız ciğerimiz nonda'mız tabii ki de.
  diğer yedekleri de arkadaşlar hatırlattı. norman mapeza, iorfa, ali lukunku, ahmed barusso, ismail bouzid.

  özellikle dominic iorfa'yı unutmak büyük terbiyesizlikti. kusura bakmayın :)