resim
Aaron Wan-Bissaka
Takım:Manchester United
Mevki:Sağ Bek
Yaş:26
Boy:1.83
Uyruk:İngiltere
 • 102
  8 numara transferiyle birlikte en kritik bölgemiz olan sağ bek için çok önemli bir isim. bu arkadaşı almak demek şampiyonlar ligi için iddialı olmak demek, kaliteli bir 8 numara + bissaka transferi muazzam olur. gelirse boey'den daha üst düzey bir performans sergiler net olarak, parasını bastırıp almamız gerekiyor. transferde adı geçen diğer beklerden çok çok daha kaliteli bir oyuncu mutlaka kadromuza katmalıyız.
 • 103
  açılın ben bu adamı çok izledim, ta palace yıllarından beri beğenirim kendisini.

  kendisi için boey tipi sağ bek deniyor. hem doğru hem yanlış bir beklenti yaratıyor bu. wan bissaka boey gibi kene gibi yapışıp rakibi hayattan bezdiren tipte bir oyuncu değil; fakat defansif olarak boey'den, evet boey'den üstün bir sağ bek. neden mi boey gibi bir canavardan daha üstün; çünkü wan bissaka savunma yapmayı a'dan z'ye bilen bir oyuncu. hamle zamanlaması kusursuz birisi. karşısındaki kanat oyuncusunu atletizm ve güçle değil psikolojik olarak yıldıran bir "ne adam ne top geçer savunması" var. kanat oyuncularının, özellikle tricky, özel kanat oyuncularının baş belası bir önseziye sahip. rakibini çok iyi çalışıyor ve ilk dakikalardan bu kanat benim aga diyor. boey'e dönelim, o da karşısındaki kanat oyuncusunu hayattan bezdirirdi, ama bissaka'nın genel savunma becerileri; track-back, kademe, hamle isabeti, boey'den üstün. ecnebilerin "cebine almak"* dediği şeyin önde bayrak sallayanı; ki bizim gibi takımlar için şampiyonlar ligi'nde fark yaratacak bir meziyet bu.

  hücumda ise bizim pek yeterli bulmadığımız boey'den genel anlamda daha etkisiz diyebiliriz, ama türkiye ligi'nde işler değişebilir. genellike çizgide kalıp merkeze çok gelmediği, iki ceza sahası hizasını da çok geçmediği rollerde oynadı. teknik kapasitesi topla oynamayı gerektirecek, misal günümüz inverted bekleri* roller için yetersiz değil. önünde ziyech veya benzeri bir defansif olarak 0 sağ kanatla oynarsa yine çok bir şey beklememek lazım, ama barış gibi, rashica gibi çalışkan bir sağ kanatla kombinlersek tıpkı 6 da 8 de oynayabilen torreira gibi takımın fizik gücüne ve enerjisine seviye atlatacağı gibi pas oyunu ve geriden oyun kurmaya da ciddi katkı verir.

  nesi yok derseniz şutu yok ve maalesef kendisi seviyesinde bir bek oyuncusu için ortaları iyi değil. kendisinden skor katkısı beklersek hayal kırıklığına uğrarırız. o daha ziyade bir ara eleman, ama işinde çok iyi.

  gelelim takımımıza olası transferine. torreira tipi bir "oha bu adam bu paraya nasıl geldi lan" transferi olursa mükemmel olur. olur mu olur, şartlar o yönde olgunlaşabilir. fakat 10-15m€ seviyesinde bir bonservisle gelirse ve 4m€ seviyesinde bir maaş alırsa da mırın kırın etmem açıkçası. boey'den damağımızda kalan tada en yakın oyuncu bu. bir de muhtemel as sol bekimiz köhn'le uyumu konusu var, ki top bizdeyken sağ bekin stoperleştiği, sol bekin sol kanatlaştığı bir taktikte köhn ve bissaka çok tatlı olur. hocamız bunu uyguladı ve verim aldı.

  bu arada şunu da ilave edeyim, angelino'yu da çok izlemiştim ver baya beğenirdim, ama takımımızla kimyası uyuşmadı. onu da ofansif bir rolde hayal ederken ne ofansta ne defansta tatmin etmişti. bissaka'nın ise defansta tatmin etmemesi gibi bir ihtimal yok. bu işlerin oyuncusu; ama çok para verip aldık, çok göz önünde bir isimdi diye aşırı beklentileri girmemek lazım. neticede bek bölgesi bir süperstar bölgesi değil, yeri geliyor stoperleri, kanat oyuncularını devşirip şampiyon oluyorsun. ama büyük hedeflerin varsa bissaka seviyesinde bir beke ihtiyacın var ve mevcut piyasada daha iyi bir alternatif yok.
 • 104
  kendisi, batshuayi, mctominay veya o ayarda biri ve yerli olarak oğuz aydın gelsin. yönetime helal olsun der doğru yolda olduğunu kabul ederim. tabi önce imzaları görelim. başkan hala dursun özbek.

  bunlar az buz transferler değil. kadro hem geniş hem kaliteli olacak. tam galatasaray futbol takımının olması gerektiği gibi. en az 50 belki 60 maça çıkılacak bir sezonda hemen her futbolcu istemese dahi belli oranda süre alacaktır.

  hedeflerimiz çok büyük. türkiye liginde dominasyon ve tabi ki şampiyonlar ligi. bu sezon dortmund ve geçen sezon interin şampiyonlar ligi finaline çıkabildiği bir ortamda galatasaray’ın da bu potansiyeli mevcuttur.

  uefa kupasını almak da mucize gibiydi. bir mucize daha neden olmasın. bu işler bir yılda olmaz ama o yola girdiğimizi düşünüyorum.
 • 105
  galatasaray ile ilgili referansı kimden istese teklifimize hayır diyemeyecek sağ bek adayı...
  fiyat konusunda kendisiyle rakamsal olarak çok rahat anlaşma yapılacağını düşünüyorum sorun manu denen şeytan yuvasının bonservisi yüksek tutması ki bence kadroda düşünülmeyen yabancılarımızdan portekizli bir abimizin bile kullanılması neden olmasın...
  orta sahasında eriksen bile oynayabilirken sergio oliveiranın net kaktı vereceği aşikar...
  lorik cana-muslera takası gibi çağ kapatıp çağ açabiliriz...
 • 106
  gelirse, çok kısaca özetleyeyim, sağ beke etkisi davinson’un stoper mevkisine olan etkisi gibi olur. sıkı bir man utd severim ‘90lardan beri. sürekli de izliyorum takımı her sene. aaron, premier league’de her takımda forma giyebilecek kadar üst seviye bir bek. rakibi yıldırır ve topu hızlıca ikinci mevkiye yönlendirir. pozisyon alma, fizik gücü, ön sezisi ve topla hareket yeteneği elit seviyede. atak yönü elit altı sadece ki zaten önce bir sağ bek işini yapsın elde bolca kanat oyuncumuz var, o açığı kapanır. ziyech’i çook rahatlatır ve hakim, daha da serbest bir rol alır aaron gelirse.
 • 107
  hakkinda okuduklarima bakinca "herhalde ben biraz kotumser bakiyorum" diye dusunduren futbolcu.

  bence wan-bissaka ile boey'in savunma sekilleri cok farkli. boey bir gecis savunmacisiydi, rakibe dogru noktada, ayakta kalarak pres ve sarj uygulayip topu takima geri kazandiriyordu. buna "recovery" deniyor football istatistiklerinde. galatasaray gibi savunmayi onde ve aslinda tekrar hucum baslatmak icin yapan bir takimda haliyle boey'in verimliligi zirve yapti.

  wan-bissaka ise tamamen birebir savunma uzerine odakli. stili rakibin hucumunu engelleyecek mudahaleyi yapmak uzerine. buna da "duel" deniyor- yani rakip oyuncuyla duelloya giriyor ve galip cikiyor. ancak bu topu takimina kazandirabildigi, ve hucum baslatabildigi anlamina gelmiyor. oyuncu siklikla topu taca ya da kornere uzaklastiriyor ornegin. savunmaciligi tamamen fiziksel- yani pozisyon alma, hava toplari gibi ozellikleri de ortalama alti.

  bir ek olarak da oyuncunun hucum ozelliklerini ekleyeyim. boey'in de orta kalitesi dusuktu, sutu vasatti. ancak boey kulvar kullanmayi, bindirmeyi, al-ver yapmayi biliyor. wan-bissaka'da bunlar cok daha ham halde- oyuncu orta saha cizgisini gecmeden oynamayi seviyor. onunde ziyech gibi top alisverisi uzerine oynayan ve oynatan bir oyuncu varken hucuma cikamayan bir wan-bissaka... bana uretkenlikten cok cok uzak bir sag kanat gibi geliyor.

  wan-bissaka united'da korelmis olabilir, turkiye ligine iki gomlek ustun gelebilir, burada tekrar form tutabilir, bunlar mumkun. seve seve de yanilirim hic problem degil. benim pek istemedigim bir transfer olur, hele ki konusulan paralara...
 • 108
  önünde hakim ziyech veya yunus akgün gibi sol ayaklı sağ kanat familyasından oyuncularla oynarsa; onlar içe kat ettiğinde kanadı boylu boyuna kullanacak, sağ ileri önde topla buluştuğunda hücum reaksiyonu yaratacak bir tarzı ve becerisi yok.

  ama barış alper, oğuz aydın gibi sağ ayaklı sağ kanat familyasıyla oynarsa kendi bölgesinde kafası rahat eder. defansın sağ bölgesine adeta çimento döker. jeremy doku’ya hayata küstürmüş bir adamdan bahsediyoruz. trezeguet filan aksiyon bile yaratamaz karşısında. sağ stoperde davinson bazen hata yapıyor bütün o pozisyonları tolore eder.

  kısacası önünde oynayacak adamın oyun karakterine göre parlar veya eleştirilir. aslında kariyeri için sağ stopere evrilse daha iyi olabilirdi ama onun için de yeterli sıçrama ve kafa topu becerisi yok.
 • 111
  transfer sürecinin geçen seneki fred'e benzeyeceğini düşünüyorum.
  oyuncunun 1 senelik sözleşmesi kaldı, kısmen sakatlık problemleri var. yaş olarak tabii ki bissaka daha avantajlı durumda ama seviye olarak manu için biraz eksik kalan bir oyuncu. manu fred'i 15 m€'ya fb'ye satmıştı, bu oyuncunun da daha ucuza gelmesini beklemiyorum. yangıncı ve muhasebeci taraftarın gazabına uğrama ihtimali de var.

  stil olarak tam bir okan buruk bekidir. çılgınlar gibi ön alan baskısı yaparken arkada beklerinizin bissaka gibi güçlü oyuncular olması gerekiyor. özellikle avrupa'da birebiri inanılmaz güçlü oyunculara karşı bizim beklerimiz teke tek kalacak. bissaka da baya baya herkese üstünlük kurabilecek bir bek. hücum katkısı lig için yeterli olur avrupa'da yetmez.
  bana kalırsa okan hoca için en ideal sağ bek kendisidir. aşırı hücumcu bekler başımızı ağrıtabilir. bir noktada bu tür oyuncular bizim için kıymetli oluyor.
  stoper özellikli sağ bek alırsak onun da yerleşik ve hava savunması iyi olacaktır fakat geniş alanlarda yakalanan stoperin zor durumlara düşmesi de kaçınılmaz ve bu tür bekler bindiremiyor. bu yüzden okan hocaya da uymuyor o tarz oyuncular.
  bissaka gelirse boey ile kaybettiğimiz atletizmin benzerini yeniden kazanmış olacağız.

  assignon, sugawara, clauss bunlar hücumcu oyuncular ve ligde iş görebilirler fakat avrupa'da oyun stilimiz gereği zaafiyet de oluşturacaklar.
  bissaka ile benzer özellikleri olan boey'i 35 m€'ya sattık, bugün bissaka'yı isterken de bunu bilmek gerekiyor. fiziksel olarak çok önemli özellikleri olan bir oyuncu ve avrupa'nın her yerinde de talipleri olabilecek bir oyuncu.

  pahalı bir transfer olacak, sakatlık riski de var. bizim ligin seviyesi düşük olduğu için belki daha az sakatlık geçirir. okan hocaya bek alıyorsan böyle oyuncu alacaksın. ben olsam tüm şartları zorlarım. alternatif profillerin pek alakası yok çünkü, alternatifler arasından coufal biraz daha sağlam ama onun da yaşı 32 olacak. yedek forvete alırsın yaşlı oyuncu ama beklere yaşlı oyuncu almak hata olur.
  yönetimin işi ne, uğraşsın ve ikna etsinler.
App Store'dan indirin Google Play'den alın