2020 Fransa Açık Yarı Final Maçı
Court Philippe Chatrier
3 - 2
 • 1
  son 20-25 dakikalık diliminde oldukça enteresan işler olan 2020 roland garros tek erkekler yarı final maçı.

  ilk 2 set yaklaşık 40'ar dakikada novak djokovic tarafına gidince djokovic güle oynaya kazanacak gözüyle izliyordum. nitekim ilk sette bulduğu servis kırma şanslarını değerlendiremeyen stefanos tsitsipas da 2. setin ortalarından itibaren djokovic'in servislerini hiç tehdit edemez olmuştu. bu da yetmiyormuş gibi 3. sette 4-4'de djokovic servis kırdı ve maç için servislerine geldi. maç puanı da bulduğu oyunda tsitsipas maçta ilk kez servis kırdı ve ardından da oyunları alarak 7-5 ile sete uzandı. 4. setin başında tsitsipas'ın servislerinde djokovic olmadık yerden kaybettiği setin acısını çıkartırcasına oynadı, servis kırma puanlarını buldu fakat tsitsipas servisine tutunmayı başardı. sonra da djokovic'in servisini kırarak sette 2-0 öne geçti. az önce djokovic kaybettiği break'i geldi aldı ve sete geri döndü. sonuçta djokovic çok kolay gibi gözükmeyen maçı ilk 2 set + 3. setin son 3-4 oyunu hariç epey kolaya çevirmişti. ama ne oradan tsitsipas bir yolunu buldu ve momentumu kendi tarafına çevirdi. acaba bir 5. set görür müyüz?
 • 3
  djokovic 2-0 önde iken yakaladığım maça üzülmüştüm maçı kaçırdık bitmiş diye. öyle bir oyun ve skordan işler tersine döndü. maça vaktinde yetişmişim.

  novak kısa topları o kadar iyi oynuyorki rakibi küçümser gibi adeta; ama herşeye rağmen mental üstünlük sanki tsiptsipasa geçti. finalde nadal’ın novak’ı bir güzel yenmesini isterdim ama umarım tsitsipas alır.
 • 5
  son zamanların en keyifli tenis maçlarından biri oldu. ilk setin ortalarından itibaren izlemeye başladım. djokovic'te tsitsipas'ta iyi oynuyordu. djokovic yakaladığı beş servis kırma puanının dördünü değerlendirince setlerde iki sıfır öne geçip 3.sette maç puanı yakaladı. o ana kadar tsitsipas yakaladığı 10 servis kırma puanından sıfır çekmişti.

  tsitsipas maç puanını çevirip servis kırınca maçın seyri değişti. tsitsipas'ın güzel oyunu skora yansımaya başladı. djokovic çokta kötü oynamıyordu ama yakaladığı bir sürü servis kırma puanını değerlendiremeyince oyun ve skor tsitsipasa dönerek setlerde durum 2-2'ye geldi. son sette tsitsipas'ın nefesi tükenince novak yürüdü gitti. son set performansı hariç tsitsipas çok iyi maç çıkardı. maçta herşey vardı. djokovic'in kısa topları, tsitsipas'ın forehand vuruşları muazzamdı.

  djokovic tenis tarihinin en enterasan oyuncularından biri. maç içerisinde yaptığı mimikler, bazen işler kötüye giderken sataşacak birilerini araması ki genellikle seyircilere sarıyor. bazen sağlık molası alması olumsuz karşılanabiliyor. maç içerisinde bazen o kadar düşüyor ki bu adam bitti diyorsun, maçı çevirecek gücü kalmadı zannediyorsun ama öyle bir dönüyor ki sanki format atılmış gibi. kötü oynarken hibrit motorlar gibi kendini şarj ediyor hissine kapılıyorum bazen.
 • 7
  novak djokovic 6-3, 6-2, 5-7, 4-6 ve 6-1'lik skorlarla kazandı. stefanos tsitsipas maalesef benim next-gen hastalığı olarak adlandırdığım hastalığa son sette yakalandı (2020 avustralya açık finalinde dominic thiem'in ve 2019 amerika açık finalinde daniil medvedev'in yakalandığı gibi) ve hemen hemen hiç varlık gösteremedi. djokovic tekrardan kendi oyununu buldu, basit hataları epey sınırladı ve rakibinin servisini her return oyununda tehdit etti ve kazanmasını bildi.
 • 8
  teniste yıllardır aynı durum var ve değişmiyor. büyük 3 lü iyi oynadığı zaman ismin, yaşın, nasıl oynadığın farketmiyor(ekselanslarinin yaşından dolayı biraz geride kaldigi soylenebilir). djokovic i hic sevemem, ancak kendi oyununu biraz oynamaya başladığında diğerlerinin direnme şansı olmuyor. zaten 3. ve 4. setlerde cok fazla servis kirma sansi tepti djokovic.tsitsipas bence elinden geleni yaptı. bu 3 lü farkli bir seviyede. yıllardır sadece murray yaklasabildi. o da başarısını küçültmek icin söylemiyorum asla, nadal in sakatlıklarla boğuşup, djokovic in psikolojik buhranlarda oldugu dönemlerde.
  -vamos rafa; o 3 0 lik avustralya acik finali hala aklımda, kan istiyorum kannnn
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!