• 2
  ne ara türediğini merak ettiğim kavram. belhanda sağ olsun her gün yeni bir numara öğreniyoruz.

  bu saatten sonra artık şu numara, bu numara gibi söylemleri değil belhanda'nın net bir şekilde oynamasını istiyorum. bu durumda savunanı nereden savunsam diye bir saat düşünüyor, eleştiren nereden eleştireceğini bir saat düşünüyor.

  düzenleme: imlâ.
 • 6
  bunun tam karşılığı, klasik barcelona 4-3-3’ünde iniesta’dır. savunma özelliği de olan ve top rakipte iken ön liberonun önünde sağda veya solda yerleşen, ancak esas olayı top tutarak takımın yerleşmesini sağlayan, top kendi takımında iken klasik 8’e göre kendini bir tık öne atarak 10 numara pozisyonuna yerleşen, ara sıra dribbling yapıp adam eksilterek içeri giren ve skora katkıda bulunabilen orta sahalar 8.5’tur.

  bu dağılımda arkadan uzun pas sirkülasyonu yapan, 8.5’a göre top kendi takımında iken bir tık geride konuşlanan ayağı düzgün, oyun bilgisi ve saha görüşü yüksek, istediği adama istediği zaman uzun, kısa pas atabilen, ana hat itibariyle takımın genel ofansif temposunu dikte eden adam da 8 numaradır (xavi).

  belhanda ikisi de değildir. 10 da değildir.
 • 7
  http://www.goal.com/...ifoxku51gq9al6ii9xyk

  bu lucien favre'nin sneijder için yaptığı açıklama.
  diyor ki favre abimiz, sneijder bir 9.5 numara. ona 4-4-2'de yer bulmam zor. biz sneijder gelmeden önce ne oynuyorduk?? biz yer bulduk ama favre abimiz, sistemi bozmak yerine onu oynatmamayı tercih etti.

  neyse, konumuz burada buçuklu mevki numaraları.
  bu tabirler uzun zamandır var. çünkü, futbolun değişen doğası gereği ihihi, her oyuncundan beklenen iki kişilik oynaması. farklı mevkilerin görevlerine de hakim olması.

  belhanda muhabbetinden çok sıkıldığım için konuyu ona bağlamayacağım.
  anlatmak istediğim başka bir şey var.

  tek defansif orta sahalı çift sekizli 4-3-3'lerde eric cantona'nında belirttiği gibi ve pep'in hala kullandığı gibi iki 8 numaranın biri 10 numara gibi oynayan ama asla 10 numara olmayan oyunculardır 8.5 numaralar. iniesta, thiago ve de bruyne gibi. neden doğdu bu mevki? pep guardiola bey dedi ki; 10 numara kullanılan sistemlerde, 10 numara kitlendiğinde rakip tarafından, hücum opsiyonum azalıyor. bu sefer topu sadece ama sadece kanatlara atmak zorunda kalıyorum. iki defansif orta saha ile oynadığım içinde bunu doğru yapamıyorum.

  10 numarayı kaldırıp çöpe atayım, yerine bu işi 8 numaralara yükleyeyim. elimdede iniesta var. xavi var... biri orta saha ile defans arasındaki bağlantıyı, diğeride orta saha ile hücum arasındaki bağlantıyı sağlar. ayrıca, dönen topları iki defansif orta saha ile toplamak yerine -ki onların rakip ceza sahasına yaklaşması eğitimleri nedeniyle kolay değil, 8 numaralar ile bunu yapabilirim. çünkü 8 numaralar oyunun iki yönünüde oynayabilen oyunculardır. savunma ve hücum oranları (çoğunluka yüzde 40 savunma yüzde 60 hücum ağırlıklıdır) neredeyse eşit seviyede. 10 numara gibi savunması kötü değil. bu şekilde dönen topları alırım. hatta almakla kalmam, iki 8 numara ile oynadığım için hızlı bir şekilde yeni bir hücum geliştiririm ne de olsa ayakları son derece iyi bu oyuncuların.

  bu yüzden yaya toure'den ve keita'dan yararlanmadı.
  onları orta saha rotasyonuna dahil ettiğinde istediği hücum gücünü elde edemiyordu.

  size iki farklı sistemde neden 10 yerine 8,5 kullanıldığını şöyle göstereyim.

  çift sekizli
  http://gss.gs/Wpo.jpg

  10 numaralı
  http://gss.gs/spP.jpg

  sistemin işlemesi için gerekli olan çok yönlü orta saha oyuncularının varlığı elzem. pep'in iki stoperin arasına soktuğu defansif orta saha oyuncusundan arası sıra vazgeçer. ama sergio bunu her zaman yaptı ve 3-4-3 ile 4-3-3 arasında gidip gelen bir geçiş oyununun mucidi oldu. geçiş oyunları türemeye devam ettiği sürecek buçuklu mevkilerde her zaman olacak.
 • 11
  olmayan mevki. bizim sözde futbol yorumcuları bayılıyorlar yeni adet çıkarmaya. yok 8,5muş da yol 10,5muş da yok karekök.

  orta sahada numaralarla anlatılan 3 mevki vardır. 6-8-10. bunlar da sisteme ya da dizilişe göre oyuncuların görevlerini tanımlamak için kullanılır.

  günümüz futbolunda ise artık orta saha oyuncuları çok boyutlu değerlendirilmek durumundadır. zira oyun kurmanın ön liberoya, presin ofansif oyunculara, gol atma görevinin göbek oyuncularına kaldığı, box-to-box kavramının bile arkada bırakıldığı bir dönemdeyiz. futbol o kadar hızlı ve doğru karar vermeyi gerektiriyor ki bazı fundamental özellikler dışında oyuncuları mevkiler ile sınırlandırmak mümkün olmuyor.
 • 12
  - ben bir adet beli dönen, defansif meziyetleri kuvvetli, mentali iyi bir 8 numara arıyorum.

  - yalnızca 2 lira farkla, yarım boy büyüğü olan 8.5 numara ister misiniz?

  - esprisi nedir onun?

  - uzaktan şut atamıyor. ayrıca diğer bahsettikleriniz de yok.

  neresinden tutarsan tut elinde kalan belhanda'yı savunmak için uydurulan sahte pozisyonlardan biri. ulan şu buçuklu numaraları ilk mustafa denizli soktu bu memleketin insanlarının aklına. yok 10.5'tu, yok 9.5 numaraydı bilmem ne. ulan bahçıvan....

  yaklaşık 2 sezon içerisinde bir 6.5 numara tanımı bekliyorum. regista dediğimiz oyuncular için kullanılabilir, plase donk tarzı :(
 • 13
  hala anlaşılamayan, modern futbolun önemli bir parçası olan mevki. bu yazıda neden 8.5 numaraların 8 olmadıklarını açıklamaya çalışacağım.
  8 numaradan farkları:
  1-) bu oyuncular savunmaya çok fazla yardım etmek zorunda değildirler, eğer rakip ataktayken yanlarındaki oyuncu ceza sahasına koşu yaparsa onu izlemelerinde hiçbir sorun yoktur.
  2-) bu oyuncular geriden gelip isabetli oyun kurmak zorunda değildirler, geri gelip oyun kurduklarında topu kaptırmalarını normal karşılamak gerekir.
  3-) bu oyuncuların muhteşem pasör olmaları gerekmez, topu arkadaşının 10 metre önüne atması onun kötü bir 8 numara olduğunu gösterse de kötü bir 8.5 numara olduğunu göstermez.

  dolayısıyla 8.5 numaralardan 8 numaraların yaptığı işleri beklemek büyük bir hatadır.
 • 15
  günümüz futbolunda klasik 10 numaraların hücum aksiyonları hariç oyun içinde bulunmamaları sebebiyle 10 numaralar yerine tedavüle sunulan oyuncu grubudur. 10 numara pozisyonunda oynayan oyunculardan farkı sadece hücum için değil savunma aksiyonlarında da aktif olmaya çalışırlar, en azından gölge markaj dediğimiz yalandan oyuncu karşısında durmaları savunmada bir kişi daha fazla olunmasını sağlar. malum şahıs (bkz: younes belhanda) ne 10 numara ne 8,5 numara değildir çünkü ikisini de yapabilmek için öncelikle futbola dair inanç ve motivasyon gereklidir.