• 4
  felipe melo'nun ayrılışından beri galatasaray'ın yerini hala dolduramadığı ve bu sebepten ötürü son iki sezondur şampiyonluk yarışından uzak kaldığı mevki.

  takımın en problemli mevkisi burası, umarım yeni transfer fernando gösterdiği performansla, oynadığı mevkinin hakkının verir ve biz de eskisi ve olması gerektiği gibi şampiyonluk için yarışan ve şampiyon olan bir galatasaray izleriz.
 • 5
  normalde 6 numarayı defansif orta saha oyuncuları, 4 numarayı da stoperler giymesine rağmen, bazı takımlarda bu iki numara yer değiştirir. ingiltere milli takımı bunun en bariz örneğidir. ingiltere'de uzun yıllardır 4 numarayı defansif orta saha*, 6 numarayı ise stoperler* giyer.

  2006 italyasını da buna örnek verebiliriz.*
 • 7
  ön libero diye de adlandırılan mevkiye verilen forma numaralı isim.

  allah aşkına 2019-2020 sezonunda galatasaray futbol takımında bundan olmasın kardeşim. iki tane 8 numara olsun ama allah aşkına çapa görevi görecek 6 numara olmasın.

  deplasmanlardaki kabız futbol geliyor aklıma, bayılacak gibi oluyorum. sırasıyla:
  defans - 6 numara - defans - sol bek - 6 numara - defans - kaleci - sağ bek - defans - 6 numara - orta sahaya kadar hareketlenme - kaleci- defans- sol bek - defans - kaleci - uzun top - top kaybı

  şöyle savunma da yapabilen iki yönlü iki adet orta saha ile takım boyu kısalmış bir galatasaray izlemek istiyorum. marcao bu zatların yapacağı işi hayli hayli yapar o zaman.
 • 13
  pozisyon olmayandır. hücum yapamayan orta sahalar için uydurulmuş saçma bir kalıp. örnek mehmet topal verilebilir. hücumu kötü, pas oyunu berbat ama savunma yapabiliyor. stoper oynayamadığına göre adı 6 numara olsun denmiş.

  diğer yandan yine aynı bölgede oynayan melo var mesela. 6 numara demek kimin haddine? adam komple bir orta saha, sadece defansif özellikleri dünya standartının üstünde. tabi ki bir melo kolay yetişmiyor ve yetişse de galatasaray’a da kolay kolay gelmiyor ama hedef ne olursa olsun oyunun her iki yönünü de oynayabilen oyuncular olmalı. bir tarafı elbette bir tık önde olacaktır orası ayrı
 • 15
  sağlam 2 8.

  eğer, saha içi çalışkanlığı çok çok üst düzey, top kapma özellikleri üst düzey ve pas ile oyun kurma yeteneği üst düzey olan 2 adamınız var ise, belki yerel ligde ihtiyaç duymayacağınız pozisyondur.

  örneklerle ilerleyelim, mesela aynı anda nainggolan ve ander herrera ikilisi kadronuzda ise, almayabilirsiniz.

  dünyadaki büyük takımların hepsinde, en kritik bölge olarak adlandırılan bölgedir. takım bütün direncini bu bölgeden alır. eğer ayağı düzgün, oyun kurabilen versiyonunu bulabiliyorsanız -ki bu çok sınırlı sayıda- tadından yenmez.

  real madrid - casemiro, barcelona - busquets, city - fernandinho, liverpool - fabinho düşünüldüğünde sanırım önemi daha net bir şekilde anlaşılabilir.

  sözlük galatasaray sözlük olduğundan, olası transferler banega ve seri ikisi birden de gelse adam alınması gereken bölgedir. hatta seri gelir banega gelmezse %500 adam alınması gereken bölgedir. neden?

  kaideyi taciz eden istisna ile tartıştığımız bir konu olan belhanda konusu. belhanda topu koşarak ileri taşıyabilen bir oyuncu. half space pastan bahsetmiyorum ama saha görüşü ve çevre kontrolü topu arkada aldığında, özellikle rakip kaleye sırtı dönük olduğunda çok kötü bir oyuncu. o half space pas da “aman yakında adam olabilir” pası, modern futboldaki saikten farklı bir pas. ilginç, seri de benzer bir adam. bu adamlar topu, pas yerine koşarak ileri çıkartan adamlar. dolayısıyla futbol 101 uyarınca savunma atağa çıkarken senede 5-10 gol yemek istemiyorsak, bu adamların olası top kayıplarını geri alabilecek, önde bastığımız maçlarda hem bunları 10 numara pozisyonuna (saha içinde, taktiksel olarak değil) atabilecek, hem de rastegele uzaklaştırılan topları toplayabilecek amele bir adam şart.

  yukarıda saydığım isimler olmadığında, resmen büyük takımların işlem temeli çöküyor. bizde fernando, yaşı itibariyle kaybolan temposu nedeniyle yukarıda saydığım etkiyi %100 olarak yapamadıysa da, 2017-18 sezonunun ilk 7 haftasını hatırlarsanız, o performansı ile deplasmanda rakipleri kendi yarı sahalarına hapsedebilmiştik. işte o hapis özelliğinin temeli, tam olarak 6 numara.

  an itibariyle kadromuza baktığımızda seri geliyorsa, banega yerine yönelmemiz gereken pozisyondur.
 • 16
  azalarak bitmesi gereken defansif orta saha forma numarası.

  ayağı temiz defans oyuncuların ve sağlam 8 numaraların olduğu sürece gerek kalmayacak bu mevkiye. 6 numara yavaşlık, geri top, yan top ve seyir zevkinden uzak futboldan başka bir şey değildir. keşke milan lı franco baresi li zamanında bitseydi de bu zamanlara gelmeseydi.

  emin olun bundan 10 yıl sonra bu mevki olmayacak. at fava bekle.
 • 21
  günümüz futbolunda o kadar önemli bir pozisyondur ki, tüm bölgeleri önemli oyuncularla doldursan bile burası eksik kaldığı an ne kafandaki oyunu oynayabilirsin ne de hedeflediğin başarılara ulaşabilirsin.

  bu bölgeye modern futbola uyumlu, ayağı düzgün, pozisyon almasını bilen oyuncu aldığımız an (morgan schneiderlin bu tanıma uygundur. ljubomir fejsa ve cheikhou kouyate uygun değildir) diğer parçaların verimliliğini arttıracağımız gibi hocanın kafasındaki pres ve pas oyununa dayalı sistemi de oturtmuş olacağız. bu yüzden en az falcao kadar heyecanla beklediğim bir isimdir morgan schneiderlin.
 • 22
  umarım bonservisi elinde, belirli bir kaliteye sahip, biraz işlenirse veya üzerindeki toz atılırsa paraya çevirebileceğimiz bir transfer yaparız bu noktaya. en istemediğim şey buraya alınacak birinin kiralık olması.

  (bkz: johannes geis)
  çok emin olmasam da bu tanıma en çok uyacak oyuncu kendisi olabilir. neden emin değilim? babel soldan onyekuru gibi defansa gelmeyecek gibi gözüküyor 2019-2020 sezonunda. ufukta pres gücü çok kuvvetli veya iyi alan kapatan bir forvet de gözükmüyor. sağda feghouli'nin savunma katkısı hep kısıtlıydı. ortada iki sekiz belhanda-seri oynarsak koşacaklarına eminim. en azından topun arkasına geçecekler. ancak arkalarında geis zaaf yaratır mı?

  bence alınabilir bir risk. geis-belhanda-seri ile belki elit savunma yapamazsınız, hatta şampiyonlar ligi için cılız kalabilirsiniz. ancak zaten bizim hedefimiz şu an şampiyonlar ligi'nde final falan değil. katıl, parayı al, yapını kur, şu borçları temizle. düzenli katıl. geis-seri-belhanda lig için yeterli olabilir çünkü bu üçlünün toplam özellikleri inanılmaz. uzun top atarlar, kısa top atarlar, top sürerler, top tutarlar. ne ararsanız var. o üçlünün önünde de babel ve feghouli var.

  lig için iyi bir parça olabilir geis.

  bunun dışında bonservisi elinde, takip ettiğim parlak bir futbolcu yok.