• 5
  bana dünya futbolunda hangi formasyonu seviyorsun deseler hiç düşünmeden 5-4-1 derim.

  yazının bundan sonraki kısmı biraz fantezi.
  daha çok hayal mahsulü. bu yüzden bol keseden atabilirim sanırım...
  bu konuda anlaştıysak, yaklaşın size türkiye liginde ilk beşi garantilemenin yolunu anlatacağım.

  bu formasyon, savunma ve hücum setleri ile çok rahat başarılı olabilirsiniz.

  http://gss.gs/jXt.jpg

  sahaya böyle dizileceğiz. dmc kullanmak yerine mc kullanacağız. çünkü defansif orta saha merkez tandeminde 5'li defans kurgusunda ihtiyaç değil lüks. hedefimiz sürekli savunmada kalmak değil. kalenin önüne otobüs çekenler gibi olmak niyetinde değiliz.

  iki merkez orta saha ile (hatta biri amc'den bozma bile olabilir fernando belluschi gibi) oynamak sert ama yaratıcı bir orta saha ile oynamak demek. bunun faydalarını hücuma çıkarken göreceğiz. önceliğimiz savunma. ülkemizde kalabalık savunmanın gol yemeği engelleyeceği düşüncesi hakimdir. ne kadar kalabalık, o kadar az tehlike diye umulur ama umdukları gibi olmaz.

  ceza sahası içinde 7 kişi varken 2 kişi ile hücum eden takımdan gol yiyebilirsin. çünkü, aslında çok adama değil, alana doğru yerleşmeye ihtiyaç vardır. pozisyon bilgisi dediğimiz şey hayat kurtarır.

  http://gss.gs/DJ1.jpg

  5-4-1 hücum etmek için savunma üzerine kurulu bir formasyondur. günümüzde bunu katı savunma yapmak 0-0
  buradaki asıl amaç, rakibi dar bir alanda sıkıştırmak, sayıca üstün olarak, doğru yerleştiğin alanda baskı ile top kazanmak ve oyuna genişlik kazandırarak hücum etmektir.

  http://gss.gs/J1p.jpg

  rakibi bu alanda sıkıştırmak öncelikli plandır. topu o alanda kazanıldığı gibi (kim kazanırsa kazansın stopere oynar) diyagonal pas ile ters kanattaki oyuncu savunma arkasına kaçırılır. burada senkronizasyon önemli. topun kazanıldığı an topun bulunduğu bölgenin ters kanadında ki oyuncu ve onunla birlikte forvet ve topun bulunduğu kanattaki oyuncu aynı anda (burası önemli) hücuma kalkar.

  hücum halindeki takımın oyuncuları tümüyle kendini hücuma adadıkları için aynı anda (amc'den dönme merkez orta saha oyuncusu da dahil edilerek) 4-5 oyuncu ile hücum edildiğinde panik başlar. topu ters kanatta rakibin arkasına attığınızda, tekniği ortalama üstü (pas verebilen) hızlı ve de oyun planına sadık bir kanat oyuncusunu direkt pozisyona sokabilirsiniz. hele ki beklerini hücuma çıkarmayı seven takımlarla karşılaşmak sizin için suda kan görmüş köpekbalığı misali tam istediğiniz ortamın hazırlanması demek..

  http://gss.gs/BJZ.jpg
  http://gss.gs/F0s.jpg

  bundan sonra iş hücum etme prensiplerine kalıyor.
  bol tekrarlı birden fazla hücum setini (kontra atak setleri de dahil) rakibin en zayıf anında hücum ederek onu hazırlıksız yakalama üzerine kurgulayacak ve bunların yanından en az 10 adet duran top organizasyonu ekleyeceksin. böylece sadece kontra atak değil, sağlam bir duran top tehlikesi de yaratabilirsiniz.

  topu kazanan stoper olduğunda ise oyunu stoperler üzerinden değil kanat bekleri üzerinden kurgulayacak ve topu kazanan stoperin bulunduğu bölgedeki oyuncuya topu aktararak onu defansın arkasına kaçmasını sağlamak oyunu hızlandırmak için bir seçenek olacaktır.

  http://gss.gs/N5b.jpg

  birden fazla hücum ve savunma seti ile geride sadece kalabalık durarak değil, alanı paylaşarak oynayan ve kazandığı her topu zaman kaybetmeden dikene diyagonal ve ya rakip bekin arkasına uzun atarak hızlı ve tekniği ortalama kanat oyuncumu kaçırarak topun kazanıldığı an hücuma kalkan diğer oyuncularla birlikte rakibi tedirgin etmek, türkiye liginde işinizi bir hayli görür.

  uzamazsınız belki (sağlam bir kadronuz yoksa) ama kısalmanız da mümkün değil.

  http://gss.gs/fxe.jpg

  bu kadro sizi şampiyon yapmaz.
  ancak, doğru oyuncular bulmanız için size zaman kazandırır... türkiye'de başarılı olmak için gereken tek şeyde zamandır...