• 1
  normal suresinde sevilla'nin 3-2 kazandigi maç. maçin henuz basinda dani alves ile one gecti sevilla. ilk 10 dakika icinde seydou keita farki ikiye cikartti. fenerbahçe'de deivid bu gollere cevap verdi. ilk yari bitmeden sevilla kanoute ile skoru 3-1'e getirdi. ikinci yari sevilla farki acacak firsatlar yakalamasina ragmen gol atamayinca atamayana atarlar kurali isledi ve deivid 80. dakika civari skoru 3-2'ye getirdi, ki bu ayni zamanda 20 şubat 2008 fenerbahçe sevilla maçındaki skorun aynisiydi. uzatmalarda da gol olmayinca seri penalti atislarina gecildi. sevilla'da kanoute, fenerbahçe'deyse vederson ilk penaltilari gole cevirdiler. ikinci penaltilarda sevilla adina julien escude, fenerbahçe adinaysa edu muvaffak olamadi. ucuncu penaltilarda dragutinovic ile sevilla, aurelio ile fenerbahçe gol yapmasini bildi. sevilla maresca ile 4. penalti vurusundan yararlanamazken, mateja 'are you player' kezman fenerbahçe'ye avantaji getirdi. nihayet 5. penaltiyi dani alves ile degerlendiremeyen sevilla elenirken, fenerbahçe tarihinde ilk defa çeyrek finale yukselme basarisini yakaladi.

  (bkz: tarihte bugün)
 • 6
  şaka maka üzerinden 8 sene geçmiş olan maç. her ne kadar bir sonraki turda kadıköy'de kazanılan chelsea maçı da unutulmaz olsa da, genellikle avrupa karnesi hezimetlerle bezeli fenerbahçe'nin gerektiği gibi oynayabildiği ender maçlardan biridir. 10 dakikada 2-0 geriye düşülen bir deplasmanda 90 dakikayı 3-2 ile tamamlayabilmek türk takımlarının kolay kolay beceremeyeceği türden bir olaydır.

  sevilla aradan geçen yıllar boyunca istikrarlı şekilde yükselişine devam etmiş, 4 senede 3 defa uefa kupasını kazanabilecek bir model oturtmayı başarmıştır. fenerbahçe ise bir uefa kupası yarı finali dışında avrupa kupalarında iz bırakmak bir kenara, şike soruşturması sebebiyle birkaç yıl avrupa kupası yüzü görmeyi bile başaramamıştır.

  fenerbahçe'ye bu derece karakterli bir oyun oynatan zico ise sezon sonu sırf galatasaray şampiyon oldu diye kovularak fucking turkish mentalitynin binlerce kurbanından biri olmuştur.
 • 7
  volkan demirel'in ilk 10 dakikada yediği iki saçma golle penaltılara kadar giden maç. fenerbahçe tarihinin ender avrupa zaferlerinden biri olmasına rağmen neredeyse hiç anılmamıştır. adamlar bizimle başa çıkamadıkları için avrupa konusunu o kadar önemsizleştirdiler ki kendi mentalitelerinde, böyle bir zaferi bile anamıyorlar.

  eğer biz oynamış olsaydık bu maçı dün en kötü gs tv'de tekrarı falan dönerdi...