2020-21 Türkiye TFF 1. Lig 8. Hafta Karşılaşması
19:00 Balıkesir Atatürk Stadyumu
0 - 3
 • 6
  güzel maç oldu. adanaspor daha derli toplu göründü geçen haftalara göre. ognjen ozegovic , ismaeel rayan, celil yüksel, atalay babacan hücumda beraber oynamaya alışmış olduklarını gösterdiler.

  balıkesirspor savunması ozegovic'i durduramadı desek yeridir. rayan da atalay gibi bu sene adanaspor'da yeni. yavaş yavaş süre artırarak devam ediyor. aynı atalay gibi. ben daha çok bu 4 oyuncu üzerinde durdum. yani maçtan ziyade bu adamlar ne yaptı ona baktım. o sebeple diğer oyunculara haksızlık ettiğim düşünülmesin. aldığım kısa kısa notlardan yaptığım değerlendirmeler aşağıdadır.

  celil yüksel: bu sene bonservisi de adanaspor'a verilince sanki biraz daha aidiyet duygusu ile hareket ettiğinden mi, yoksa takıma ve şehre alıştığından mı bilinmez, kendisine bir güven gelmiş. takımın göze çarpan oyuncularından. bu maç özelinde bakacak olursak, ikili mücadelelerde çok başarılıydı. kaçırmadıysam yalnızca 1 tane ikili mücadeleyi kaybetti. onda da vücut dengesiz yakalandı gibi geldi bana. şut denemeye devam ediyor. bu önemli. yalnız bu maçta biraz daha şanssızdı diyebilirim. attığı 3 şutun yalnızca 1'i isabetliydi. ama asist yapması onun açısından büyük bir artı. akılcı bir pasla ozegovic'i savunmanın arkasına sarkıtarak, kaleciyle karşı karşıya kalmasını sağladı. arada orta da deniyor ama bana kalırsa denemese daha iyi, ya da bol bol orta çalışabilir. çünkü ayağı düzgün bir oyuncu ve böyle oyuncular biraz fazla çalışmayla adrese teslim ortalar yapabilir. ileride ozegovic'i pozisyonlara sokmayı seviyor. hücumda oyunu okumayı öğrenmiş diye düşünüyorum. atalay ile birlikte de uyumlu. malum daha önce beraber oynamışlıkları da var. kondisyon seviyesi haliyle düzenli oynadığı için 90 dakika'yı çok rahat kaldıracak düzeyde. savunma anlamında da pas arası yapması, şut engellemeye çalışması, top kapması vs. gayet yeterli düzeyde. pozisyonunun hakkını verdi maç içerisinde.

  atalay babacan: azmi, pozisyonlara yakın olması, etrafındaki oyuncularla sürekli iletişim halinde olması umut verici. yavaştan takıma ısınıyor. her seferinde söyledim, bu çocuğun süre alması lazım diye. yavaştan süresini artırıyor. şu anda kondisyon seviyesi 60 dakikalık. zamanla artacaktır. malum geçen sene doğru düzgün maç bile yapmadı. ikili mücadelelerde öyle beklendiği gibi ya da sanıldığı gibi ezilmedi. yeri geldi hücum halindeki balıkesirspor'un oyununu bozdu top kaparak. benim saydığım 3 adet top kapması var. sahadaki diğer oyuncuları da düşününce başı çekenlerden.(her iki takım da dahil). paslaşmalar konusunda da fena değildi. 2-3 hatalı pas dışında başarılıydı. 1 tane şut pası vardı ozegoviç'e verdiği. benim saydığım ikili mücadelelerde 4 başarılı 1 adet başarısız mücadelesi vardı. emin olamadım 3-2 de olabilir. ozegovic'in attığı 2. golde pozisyon kaybedilirken ikili mücadelede o karambolde topu kazanarak pozisyonun yeniden olgunlaşmasını sağladı. rayan'a attığı pas sonrasında zaten orta yapan rayan asisti yapmış oldu, ozegovic ise 2 savunma oyuncusunun arasında kafayla topu kaleye gönderdi. mücadeleden vazgeçmiyor. pozisyon bilgisi ise üst düzey. mesela 56. dakikada melem'in çevre görüşü yerinde olsaydı sol tarafında bomboş atalay'ı görüp pasını verebilirdi. o andan sonra atalay'a sadece gol yapmak kalıyordu. neyse şanssızlık diyelim. ileride gol ya da goller bulacaktır. asistleri de olacaktır. son olarak seri bir oyuncu olması ve çevre görüşünün de pozisyon bilgisi gibi iyi olması sebebiyle topsuz oyunda da gayet yeterli bir görüntü sergiledi.

  ismaeel rayan: maalesef savunmaya yardımcı olmak konusunda pek istekli değil. ancak o da yeni yeni süre alan bir futbolcu takımda. zamanla o da kendisini bulacaktır. ancak hücum anlamında istekli, azimli. takip ettiğim ve özellikle saydığım diğer 3 futbolcuyla uyum açısından verimli. isabetli orta yapıyor. yeterli düzeyde. 2. golde ozegovic'e güzel bir asist yaptı. yukarıda anlattım pozisyonu zaten, atalay'ın da katkısı var. onun da kondisyon seviyesi bu maç itibariyle 60 dakika. zaten 66. dakikada yerini ömer çiçek'e bıraktı. vücudunu iyi kullanıyor ama ikili mücadelelerde pek başarılı değil. çok fazla ikili mücadele kaybetti. onun da zamanla kendini bularak takıma daha fazla katkı yapacağına inanıyorum. ozegovic'e sağlam destek vereceğini düşünüyorum zira ortaları fena değil.

  ognjen ozegovic: notlarım maalesef karıştı. farklı bir maçla alakalı notlarımı kendisinin yerine yazmışım. toparlayabilirsem editlerim. ama benim düşüncem tff 1. lig'de yer alan kaliteli golcülerden. kimseye benzetmek istemiyorum nazar değmesin.

  biraz çerez okumalık biraz gözlemsel bir şekilde anlattım. çok fazla istatistiğe girmedim, zira kişiden kişiye ya da metoddan metoda değişebiliyor bazı veriler. adanalı ya da adanasporlu değilim, sırf celil ve atalay için takip ediyorum. iddiasız bir sezona başlayan adanaspor bana kalırsa bu sezon play-off'ları zorlayacaktır. umarım başarılı olurlar, en azından bizim çocuklar da kendilerini kanıtlamış olurlar.

  edit: berkan fırat son golü attı. oyunun son bölümünde dahil oldu. açıkçası kendisini merak ediyorum yaşından ve almanya altyapısı olmasından kaynaklı. daha fazla süre alırsa kendisini de böyle incelemelerime dahil edebilirim. amatörce bir değerlendirme oluyor ama en azından farklı bir bakış açısı katabilirsem ne mutlu bana.