• 3
  (bkz: #2777787)

  (bkz: 1 ekim 2019 galatasaray psg maçı)

  dün bir girdimde dile getirmiştim bu dizilişi. bugün oynadığımız formasyonun 5-3-2 olduğunu düşünmemek gerek. 5-3-2’de beklerin bu kadar ileri çıkamaz.

  bugün oynadığımız oyun da tam bir 3-1-4-2’ydi. ama bahsettiğim gibi böyle bir oyunda mariano’ya asla ama asla yer yok. keza bu belhanda’ya da yer yok.

  iki bekten de oyunun iki yönüne katkı bekliyoruz. bu imkansız. mariano bitmiş okeye dönüyor. ne hücumda var ne savunmada. nagatomo’nun en azından savunmada belli bir standardı var. ancak o da hücumda mariano’dan farksız.

  diliyorum ki bu maç hocanın gözlerini açmıştır. emre mor dışında kanat diyebileceğimiz bir kanat oyuncumuz yokken kanatlı bir oyuna, hem de 4-1-4-1’e dönüş yapmak saçma sapan bir karar olur.

  eğer ki 4-4-2 oynamayacaksak bu dizilişten devam edelim, gereken iyileştirmeleri yapalım. yapılması gereken ilk şey kesinlikle bekleri düzenlemek olmalı. nagatomo oynamalı. ama hücumda hiçbir şey beklemeden oynamalı. ve hatta sağda oynamalı. solda ise orta saha özellikli, savunma yardımı olan bir oyuncu oynatmalıyız ki bu bizi direk jimmy durmaz’a çıkarıyor. ne yazık, şampiyonlar ligi’ne yazamadık kendisini.

  şöyle bir şey var, marcao’ya özgürlük tanınmış ileri çıkması konusunda. tam bir stoper/bek performansı verdi. burada da hocanın nagelsmann ve deschamps’tan esinlendiğini düşünüyorum. arkasında donk’un ve nzonzi’nin olduğunu bilmek onu rahatlatmış. geçen sezonki performansına dönebilir bu özgürlükle birlikte.

  savunmanın solunda marcao’yu bu şekilde oynatıyorken önüne jimmy’i koymak hiç mantıksız değil. sol ayaklı, ters top atabiliyor ki bence bu şu anda kadromuzda önemli eksiklerden, pas hızını hızlandırabilir ve savunmaya yardıma gelir.

  yalnız jimmy (ömer de denenebilir) oynadığında savunmada o kaymaları daha başarılı yapmamız gerekiyor. burada da nzonzi devreye giriyor.

  ya bu adam büyük nimet. çok büyük nimet. ve sadece 500.000€’ya iki sezon oynatabilecek olmak bu darboğazda inanılmaz bir iş. tek bir pozisyon yok ki adam daha mantıklı bir opsiyonu varken onu denemesin. hep mi en doğru işi yaparsın be adam. nzonzi varken gözün arkada kalmıyor.

  neyse, gelelim ileriye. babel bugün kötüydü ama bu oyunda falcao’nun partneri olmak için en azından ligde çok kötü bir tercih değil. andone daha iyi bir tercih olur ama babel de kötü değil. sırtında marquinhos, silva veya kimpembe varken top indirmekle mustafa akbaş, ali turan falan varken top indirmek çok farklı işler. ligde iş görür. ama andone varken neden?

  gelelim seri’ye. nzonzi için söylediklerimin aynısını seri için de söyleyebilirim. diagne mi satılır, belhanda mı gider, feghouli mi gider bilmiyorum ama bonservisini alıp nzonzi’yle beraber bir sene daha görmek isterim kendisini. kim istemez ki. bu ikilinin yanına fiziken hazır bir lemina koyduğunda istediğimiz hareketliliğe kavuşuruz. en azından o ihtimal hiç azımsancak gibi değil.

  bu durumda belhanda, feghouli, babel ve mariano kesinlikle kulübeye; hatta bunlardan ikisi tribüne gidecek. gitmeleri de gerekiyor zaten.

  bu arada 1 ekim 2019 galatasaray psg maçı özelinde psg’ye karşı topu alıp topla oynamak çok önemli. bunu başardık. psg’den daha çok koşmak da çok önemli. bunu da başardık. 105.8 km koşmuşuz. bunu 110 km bandına yaklaştırdığımız an herhangi bir sıkıntımız kalmaz.

  bu oyunda iyileştirmemiz gereken ancak eleştiriye gerek olmayan bir başka konu şu; savunma çizgimiz. çok dağınık bir savunma hattımız var ama kızamıyorum çünkü bu henüz ilk maç ve ilk maç olmasının dışında da sebepleri var.

  birincisi, donk’un icardi’ye adam adama markaj uygulaması.

  ikincisi, luyindama’nın bütün maç mariano’nun götünü toplaması.

  neyse ki ikisi de çok iyi oynadılar.

  iyileştirmeler, pratiklerin ardından beklenen oyun istikrarı ve oyun kalitesi sağlanabilir. tek dileğim şu dizilişi ve oyun mantalitesini lige de taşımak. iyi hazırlanılmış bir şampiyonlar ligi maçı olarak kalmasın lütfen.

  dipnot: refere ettiğim entryde teknik ekibin yazdıklarımı uygulamayacağını hatta düşünmediğini bile söylemiştim. haksız çıkardıkları için teşekkür ederim.
 • 5
  takımda yeni bir arayış oluşacak ve dizilişler değişecektir, bu diziliş de uygulanabilir. ancak bu diziliş özelinde söylemeliyim ki galatasaray 1 ekim 2019 gs psg maçında da düşünülenin aksine iyi oynamamıştır. futbolcular elinden geldikçe çaba sarfetmiştir ancak maçın tekrarını izlerseniz sadece ilk 15 dakikada musleranın net 3 tane top çıkardığını görebilirsiniz. ayrıca galatasaray ceza sahası dışından serinin çektiği şut dışında gole yaklaşamamıştır bile. o maç için futbolcular mücadele etti helal olsun diyebiliriz ancak galatasaray iyi oynadı diyemeyiz. galatasaray sezon başından bu yana musleranın gayretiyle bir yerlere tutunan bir ekip sadece, fazlası değil.
 • 7
  göründüğü kadarıyla 3-1-4-2, 4-4-2 veya 4-1-4-1 dışındaki hiçbir dizilişe hoca geçmeyi düşünmüyor. en fazla geçici olarak düşünüyor. fatih hoca ve ekibi "sözde güçlü pas oyunlu" 4-1-4-1 dizilişi ve sistemlerinde değil oyuncularda sıkıntı olduğu teşhisini koymuş. ocak ayında doğru oyuncularla bu oyunu oynatabileceğine inanıyor. nasıl olsa ocak sonrası da 4-1-4-1 ile devam edeceğinden farklı bir plana geçmeyi doğru bulmuyor, çünkü yarım kalacağına inanıyor.

  onyekuru'yu filan tekrar aldırmak için uğraşıyor ve 3-1-4-2 ile başarılı oldu diyelim bu sefer o transferin bir anlamı kalmayacak ve 3-4-1-2'ye göre bir mühendislik yapması gerekecek. eminim şu an tüm planlamalar, takip edilen oyuncular yine 4-1-4-1 için yapılıyordur.
 • 10
  madem 3-1-4-2 ile oynuyoruz en azından üçlünün önündekileri bek değil de gerçek bir dörtlü gibi kullanalım. riskli bir plan ama bekinde mariano ve nagatomo'nun oynadığı her plan bundan da riskli zaten. https://galatasaray11.com/62116

  feghouli'nin de temposu sağ koridoru tamamen kapatmak için yeterli değil ama en azından zamanında hocanın riera'yı kullandığı gibi hem tekniğiyle geriden oyun kurmaya yarar hem de mariano'yu sahada görmemiş oluruz.

  belhanda da devre arasında gönderilebilir ama şu an santrfor bölgesinde ön alan baskısı yapabilmesi ve hareketliliği sebebiyle en faydalı olacak oyuncu. zaten nice'de de balotelli ile çift forvet oynamışlığı var. favre, oyuncular için her zaman doğru bir referanstır.

  emre taşdemir de maç kondisyonu olarak yeterli değil ve jimmy de en azından biraz daha akıl katabilir oraya. mario lemina'yı 6 numara gibi oynattığınızda da topla çıkışını engelliyorsunuz, ömer bayram gibi orta sahadan topu ileri taşıyan oyuncu olarak kullanmak daha doğru olacaktır.