• 1
  meksika'lı canelo'nun wbc zorunlu dövüş kuralı gereğince ünvan koruma maçında avni yıldırım ile amerika'da karşılaşacağı maç.

  şimdilik türkiye'de yayıncısı bulunmamakta. maç türkiye saati ile 28 şubat 2021 sabah 6-7 gibi başlar, izleyeceklere keyifli seyirler.

  canelo wbc super middle ve wba middle sıkletlerinde şampiyon.

  avni ise anthony dirrell ile wbcsuper middle kemeri mağlubiyetinden sonra ikinci ünvan maçına çıkacak. avni'nin 2 yıldır maç yapmadığını da not düşelim.

  iki boksörde antrenman arkadaşı, sparring partner.

  https://photo.boxingscene.com/...020_12_26_075424.jpg

  alvarez profil: https://boxrec.com/en/proboxer/348759

  avni profil: https://boxrec.com/en/proboxer/681976

  güncelleme: maçın türkiye yayıncısı s sport plus olmuş. global yayın ise dazn üzerinden olacak.

  https://www.youtube.com/watch?v=AREHn6P-7LU
 • 2
  miami gardens’taki hard rock stadyumu’nda resmi sitede saat 03.00 de başlayacağı belirtilen ancak öncesinde oynanacak maçları hesaba katarsak başlaması sabah 6 yı bulması muhtemel ssport kanalında yayınlanacak wbc, wba dünya süper-orta sıklet unvanlarının sahibi canelo (tarçıın) lakaplı meksikalı saul alvarez ile milli boksörümüz avni yıldırım arasında gerçekleşecek maçtır. futbol mantığı ile bakıldığında bayern münih vs herhangi bir türk takımı olarak düşünebilriz. her ne kadarda gönlümüz avni den yana olsada boksun olmassa olmazı bahis ve şike mafyası işin içine girmez ise canelo’nun kazanacağı maçtır.
 • 5
  avni'nin highlight olarak gösterilecek bir yumruk bile atamadan, 3. round da knock-downdan sonra antrenörünün tavsiyesi ile 4. rounda çıkmama kararı alarak kaybettiği maç olmuştur. tko ile beklendiği gibi ağır favori olan canelo kazandı.

  avni ringe yürürken bile çok underdog olarak geldi.

  canelo ise önceki maçlarında olmayan bir şov ile sahneye çıktı. canelo maç öncesi de sonraki maçı konuşmaya başlamıştı bile, nitekim makineyi aktif edip işi erken bitirdi.

  2 sene maç yapmayıp, dünya yıldızı ile kendini gösterme şansını yakalamışken, biraz yazık oldu. galibiyeti değil ama daha çok dayanmasını kişisel olarak bekliyordum. avni'nin 2 kemer maçından da eli boş döndü. belki son bir kemer mücadelesini 2-3 sene sonra elde eder, kariyerini tamamlar.

  maçın anonsçusu michael buffer'da bir türk boksörün maçında let's get ready to rumble demiştir.

  tüm türk spor medyasına da yazıklar olsun. bu maç ücretli platformda olmamalıydı. maçın bangır bangır reklamının yapılıp, telifi neyse parası verilip şifresiz kanaldan mümkünse trt'den yayınlanması gereken bir maçtı. s sport yayını bile maçtan 2 hafta önce belli oldu.
 • 6
  canelo'nun kariyerinin en kolay maçlarından biri olan karşılaşma.

  avni yıldırım'ı belki de orta sıklette boks tarihinin en iyisi olan saul alvarez karşısına çıkarmak başlı başına saçmalıktı.
  dazn'ın yani yayıncı kuruluşun bu karşılaşmayı kabul etmesi de garipti.
  canelo maç başı 30 milyon dolar'dan daha fazla bir ücret ile yaklaşık 12 maçlık bir pakete sözleşme imzalanmıştır.

  avni yıldırım'ı eubenk jr karşısında görmüştük, yani bu seviyelerin boksörü değil.
  zeka, hız, dayanıklılık, güç, teknik bir çok detay var boksta. özellikle zeka kısmı bizim ülkede es geçiliyor.
  avni'de bunların hangisi var diye bakıyorum, hiçbiri yok. üzülerek söylüyorum ki kırıntıları bile yok.

  avni yıldırım siklet olarak cenalo'dan daha yukarıdaydı, kazanmasının mucize olacağını da biliyorduk. ama cesur şekilde mücadele beklerdim.

  maçtan önce de kendi kendime diyordum, avni yerine canelo karşısına ben çıksam daha çok şansım var diye, çünkü avni'nin çenesinin zayıf olduğu biliniyordu, benim çene en azından test edilmemişti.

  avni 2 senedir resmi boks maçına çıkmadı, antrenörünü değiştirmiş falan filan ama net söylüyorum hiçbir katkısı olmamış. madem canelo karşısında torba gibi bekleyecektin neden bu maça çıktın?
  karşıda orta sikletin en iyi power punch'ını atan adam var, vücuda kafaya gövdeye her yere çalışıyor.
  golovkin gibi steel chin bir dev bile 2 maçta canelo karşısında inanılmaz zorlandı. avni maalesef golovkin'den 3-5 gömlek daha alt kalitede bir boksör.

  bizim ülkemizde boks kültürü yok maalesef, bizim ülkenin kültüründe de boksa yer yok. şöyle düşünmek gerekiyor, kim evladını boks gibi yoğun hasar alınan bir spora yazdırır? boks sporuna göre fazla merhametliyiz bence.
  sokak kabadayılarını falan saymıyorum bile, kuru gürültü onlar zaten.
  bu yüzden boks adına bu ülkeden beklentim yok.
  tyson fury gibi 3 nesil göbekten boksör çıkaralım da demiyorum. canelo her ne kadar meksika milliyetçiliği yapsa da köken olarak irlanda'ya dayanan melez bir boksör.
  genetik olarak da zaten avantaja sahip, bir de bunu boks becerileri ile birleştirince ortaya anormal bir şey çıkıyor.
  mesela ingilizler şuan boksu domine etmeye başladı, çıplak el boksundan gelen bir ekolü var onların da.
  tüy siklet için asya'dan bazı boksörler çıkıyor piyasayay, cüsse olarak onların da genetiği o kadar elveriyor işte.

  sinan şamil sam çok büyük işler başardı zamanında.
  avni yıldırım da ünvan maçlarına çıktı ama çıkmasa daha iyiydi de dedirtti, avni'nin menajerleri de baya pr kastı. şuan tüm dünya bu menajeri konuşuyordur mesela, nasıl olur da düz bir vatandaşı dünya şampiyonluk maçına çıkardı diye.

  avni yıldırım'a bir ara kendine mr. robot lakabını takmıştı, cidden robot gibi bekliyordu, sanki yumruk yemeye programlanmış gibi. bu maç öncesinde de antrenör önerisi olarak kötü çağrışım yapıyor diye lakabını değiştirmiş. cidden dışardan bakınca komik ülkeyiz.

  canelo'nun maça geliş konseri maçtan çok daha ilgi çekiciydi. ilk defa canelo'nun da böyle şov yaparak maça çıktığını görüyorum. yıllar önce canelo, golovkin maçına hazırlık yaparken avni yıldırım'ı sparring partneri olarak kullanmıştı. yani canelo da rakibini baya iyi tanıyordu.
  canelo'nun bu maçı kabul etmesindeki nedenlerden biri de geçmişe dönük bir ahde vefa olabilir. ama maçta rahmet okuması da hoş olmadı.
  açıkçası canelo'nun maç esnasında istediği 20-30 saniyelik sekansta avni'yi indireceğini biliyordum. bir 6-7 round avni'ye şans verir mi diye de düşündüm, çünkü maywether bile mcgregor'a 7 round müsaade etmişti.
  canelo ilk round sonunda dürtmeye başladı ki, %30'uyla falan avni'nin pestilini çıkarıp maçtan çekilmesine neden oldu.

  maçtan önce avni'ye destek olmaya çalışanlar da acayipti, yani bokstan anlamadıklarının bir kanıtı diyebilirim.
  maçtan evvel sivasspor'un man city'e karşı mücadelesi gibi söylentiler vardı ki tamamen eksik, bence sivas 4 eylül belediyespor takımının man city'e karşı bir mücadelesi gibiydi. çünkü sivasspor'da gradel, hakan arslan falan var yani en azından :(

  avni yıldırım'a survivor'da başarılar dilerim.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!