• 1
  1-5 şeklinde biten maçtır. ilk maçı (bkz: 13 eylul 1994 cannes fenerbahce maci ) 4-0 kaybeden fenerbahçe "madem ki galatasaray xamax'a beş attı biz de atarız" diyerek ümitli çıkmıştı maça. evet beş olmuştu. 100 yıllık tarihine bir güzellik daha eklemişti fenerbahçe. en güzel gol son goldü maçta. cannes'lı oyuncu boş kaleye topu abanarak atmıştı. bugün lincoln efendi gibi topukla attığında olay olmakta acaba lincoln cannes'lı futbolcu gibi abansaydı ne olurdu? ilk golü kendi kalesine tayfur atmıştı. sonrasında "fenerbahçe nasıl kurtulur" özel bölümü yapımıştı kanal 6'daki bizim stadyum programında. programın sunucusu geçen sene atv'de fener amigolarıyla birlikte amigoluk yapan faik çetiner'di. konsept olarak şimdiki tribün ateşi'ne benzeyen programda sabaha kadar ateşli tartışmalar olmuştu. kaşları bir hayli uzun yaşlı bir fenerbahçe'li amcanın cümlesi hala kulaklarımdan gitmez:"hayatımda 2 maçta ağladım. bir oradaki cannes bir de buradaki cannes". bu olaylardan sonra hatırlarsanız kan van trabzan üçlemesiyle mevcut yönetim gitmiş yerine ali şen gelmişti.

  not: maçla ilgili yaptığımız tezahürat şu olmuştu: "zavallı fener avrupa'ya gider bütün ümitler 9 golle biter çavuşoğlu ömer g.t olur döner.". akabinde ali şen başkan olurken: "feneri sen mi kurtaracaksın acılara sen mi ilaç olacaksın yok fayda başka vah vah demekten kemal sunal başkan fener şampiyon.".

  edit: uadiablo'ya teşekkür ediyorum. evet 1-5 bitmiş maç. tesadüfün böylesi.
 • 2
  bu maçla ilgili hatırladığım tek şey fenerbahçe taraftarının havalimanında fransız takımını kalabalık bir şekilde karşılamasıdır. klasik 5 işariteyle karşılanan takım gerçekten 5 atmıştır. skoru bilen fb taraftarının şanssızlığı ise iddia kültürünün henüz yerleşmemiş olmasıdır.
 • 5
  4-0 ın rövanşında fener medyası öyle bir gaz vermişti ki, tüm fenerlilerde ''galatasaray xamax'a 5 tane atmışsa biz de cannes'a atarız. hem cannes nedir lan?'' tarzı bir hava oluşmuştu.

  maç akşamı uzun bir tren yolculuğunda olduğum için maçı dinleyemedim. sabah ankara garı'nda inip bir taksiye bindim. taksiciye ''fenerin maçı ne oldu'' diye sordum. taksici 5-1 bitti dedi. kısa bir şaşkınlık yaşadığımı hatırlıyorum. sonra da ''vay be. o golü yemese tur atlıyormuş fener'' dedim.

  taksici dönüp suratıma baktı. ''fener yenildi abi''. dedi. kısa bir şaşkınlık daha geçirdim. aslında şaşırdığım şey, taksici 5-1 bitti dediğinde, fenerin yenmiş olduğu fikrine kapılmamdı. yol boyunca gülmemek için kendimi tuttum. fenerli olmadığım için şükrettiğim yüzlerce günden biriydi o gün.
 • 8
  zamanında cine 5 ekranlarından canlı olarak izlediğim ve televizyonun başında keyiften keyife geldiğim maç.
  maçın en keyif verici yanı ise fb taraftarının skor arttıkça tribünlerde kendi takımını yuhlamasıydı diyebilirim. fark arttıkça tribünlerden " s**ilmiş puştlar " diye kendi oyuncularına hakaretli tezahuratlar yapıyordu fb taraftarı.
  skor 3-0 iken bülent uygun fb nin teselli golünü atmış, onu bile yuhlamıştı tribündekiler.
  maçı anlatan ercan taner ise kendi oyuncularını yuhlayan taraftara tepki göstermişti.
  ben ise ekran başında zevkten dört köşeydim. :)
  keşke şu maçın ercan tanerli özetini bulabilsem ve bir kez daha izlesem.