• 4
  maçın ilk yarısının neredeyse tamamında ve ikinci yarının başında acayip oynayan bir milan vardı. sarri'nin napoli'sinden esintiler sunar bir şekilde pres altındayken bile ayağa pasla çıktılar hep. bu oyunun meyvesini de önce bonaventura'nın olağanüstü golüyle aldılar. yetmedi bir de -napoli savunmasının uyumasıyla- calabria salladı. napoli o ana kadar o kadar kötü oynuyordu ki milan'ın artık maçı vermeyeceğini düşünüyordum lakin biglia'nın ağır mallığını zielinski affetmedi. gattuso sonradan biglia'yı çıkarıp yerine bakayoko'yu aldı. açıkçası çok fazla izlediğim bir eleman değil bakayoko. monaco-chelsea yapmış adam şu biglia'dan kötü olamaz herhalde, diyordum ki beterin beteri varmış meğer. hep mi böyledir bilmiyorum ama o da bombok oynadı. bonaventura, borini ve calabria'nın da ona ayak uydurmasıyla napoli oyun üstünlüğünü ele aldı. tabii burada ancelotti'nin de hakkını vermek lazım çünkü regista'sı hamsik'i çıkarıp yerine mertens'i alarak 4-4-2'ye döndü:

  ----------------mertens---milik--------------

  insigne------zielinski---alan----callejon-----

  normalde vasat üstü herhangi bir üçlü orta saha şu düzendeki bir takıma sürklase olmaz ama bakayoko-bonaventura-kessie üçlüsü bunu beceremedi. kessie iyiydi gerçi, günahını almayayım. derken bir korner ve bakayoko'nun savuşturduğunu sandığı ama aslında yaya çıkardığı topa zielinski bir güzel yapıştırıp beraberliği sağladı. bir parantez de zielinski'ye açmak lazım ki attığı gollerden bağımsız olarak da hayvanlar gibi oynadı, bravo. yerine giren diawara da çok iyiydi, üçüncü golü çok güzel hazırladı. calabria'nın mertens'i kaçırışı da ayrı bir facia idi tabii.

  sonuç olarak:

  - ancelotti çok iyi bir taktisyen, gattuso'yla filan mukayese edilmez. bunu bana söyletense kesinlikle skor değil, maç içinde yaptığı diziliş değişikliğinin oyunun seyrini fena halde değiştirmesidir.

  - napoli'nin defansını düzeltmesi şart. geçen hafta immobile madara etmişti, bu hafta da calabria'nın golüne angut gibi baktılar. ghoulam'ın yokluğu çok büyük eksiklik.

  - gattuso'nun idealindeki futbol ilk yarıdaki oyunsa ne ala ama halen değişikliklerde toyluk yapıyor. mertens, callejon, insigne sahadayken ve baskı yerken yapması gereken caldara'yı oyuna alıp üçlü savunmaya dönmesiydi. bu şekilde en azından bir puan alırdı bence.

  - calabria'nın yerine conti'nin acilen monte edilmesi gerek. laxalt varken borini'den sol açık olmaz bu takıma.

  - bakayoko'dan ben hiç ışık alamadım. biglia'daki düşüş sürüyor. montolivo ondan beter. velhasıl milan'ın orta saha rotasyonu çok zayıf. şu saatten sonra yapabilecekleri pek de bir şey yok. free agent marchisio'yu getirebilseler bu dertleri çözülür aslında ama 25 sene juve forması giyen marchisio da milan'a gelmez herhalde.

  - higuain süzülmüş geldi gözüme. performansı da iyiydi.