• 1
  meşhur hand of god mevzusunun yaşandığı ve arjantin'in diego armando maradona'nın attığı 2 golle 2-1 kazandığı maç. ustanın ilk golü kafayla karışık elle attığı gol, ikincisi ise orta sahadan alıp herkesi çalımlayarak attığı meşhur goldür. ikinci golün bir kopyası için;

  (bkz: lionel messi nin getafe ye attığı çılgın gol)

  ukdeyi veren: casus (18/8/2009 12:20)
  notu: "tanrının eli"
 • 2
  diego maradona'nın bu maçta attığı ikinci golün ardından ingiliz futbolcular balatayı sıyırıp çayda çıra oynayarak soyunma odasının yolunu tutmuşlardır, desem inanmazsınız ama o kadar bombastik bir gol atmıştı maradona, dedirten maçtır demeyeceğim maçtır. zira "dedirten" son derece yanlış bir kullanımdır. kullanmayınız, kullananları uyarınız.**

  not: birinci gol bale konsepti üzerinden değerlendirilirse o da güzel bir goldü.
 • 3
  azteca stadı'nda oynanmıştır. bu maçtan beş yıl önce* oynanan yine bir ingiltere-arjantin maçındaki bir pozisyonda maradona ikinci goldeki gibi bir dizi çalım atmış, ancak kaleciyle karşı karşıya kalınca kötü bir vuruşla topu dışarı atmıştır. hatta bu maçtan sonra kardeşi maradona'yı arayıp neden kaleciye de çalım atmadığını sorup azarlamıştır. ikinci golde maradona'nın kaleciyle karşı karşıya kaldıktan bir süre sonra ani bir şekilde çalım atmasının sebebi de kardeşinin attığı fırçayı hatırlamasıdır.
 • 5
  falkland savaşından 4 sene sonra ingiltere ve arjantin'i karşı karşıya getirmiş maçtır.

  savaştan 4 yıl sonra, meksika'da düzenlenen 1986 dünya kupası çeyrek finalinde, nottingham forest'ın kalecisi peter shilton, manchester united'li bryan robson', barcelona'ya transfer olacak gary lineker ve kasap lakaplı terry butcher gibi önemli oyunculara sahip ingiltere'nin rakibi maradona'lı arjantin olur.(hadi haksızlık yapmayalım, arjantin kadrosunda valdanado, passarella, batista gibi önemli isimler var ancak maradano olduğu sürece benim için arjantin takımı maradona ve 10 arkadaşından ibarettir.)

  tahmin edildiği gibi, arjantin halkı için bu bir futbol maçından çok kaybedilen savaşın intikamı olarak görülecektir.

  azteca stadındaki bu dev mücadeleyi izlemek üzere, 100 binden fazla futbol sever tribünleri doldurmuştu. maçın ilk yarısı sönük geçti. ingiltere maradona'yı durdurmuş görünüyordu.

  ikinci yarı ise maç, maradona'nın esas oğlan olduğu bir filme dönüştü.

  maradona, 51. dakikada ingiliz oyuncuları çalımlarla ekarte edip topu takım arkadaşına yolladı. arjantinli oyuncu topu kontrol edemedi ve ingiliz savunmacı topu uzaklaştırmak isterken ters bir vuruş yaptı. top ilahi bir kavis alıp süzülerek kale alanına doğru inerken, pozisyonu takip eden maradona, ingiltere kalecisi shilton ile aynı anda topa zıpladı.

  kaleciden önce topa eliyle dokunan maradona, ağlara giden topu kutlarken ingiliz oyuncular hakemin etrafını sarmışlardı. itirazlar fayda etmedi hakem golü verdi.

  daha sonra maradona'ya bu gol sorulduğunda "biraz maradona'nın kafası, biraz tanrı'nın elinin payı vardı" diyerek cevap verecekti. bu cevaba müteakip, arjantin'de aziz ilan edildi ve maradona kilisesi adlı tarikat kuruldu.(şuan 150'den fazla üyesi var ve tabi ki işin geyiğindeler)

  neyse maçımıza geri dönelim. golden tam 4 dakika sonra, kendi yarı alanından aldığı topla ilerleyen maradona, müthiş bir süratle sırasıyla peter beardsley, peter reid, terry butcher ve terry fenwick'ı geçmiş, en son kaleci shilton'u da çalımlayıp topu boş kaleye yuvarlamıştı. bu gol birçok sever tarafından tarihte atılmış en güzel gol olarak kabul görürken, ingiliz spiker durumu çok güzel özetlemiştir: "... and that is why maradona is the greatest player in the world!" (işte bu yüzden dünyanın en büyük oyuncusu maradona)

  78. dakikada barnes'ın ortasıyla gelen lineker golü skoru 2-1'e getirse de galibi değiştiremedi. ingilizler yeşil sahadan mağlup ayrıldı.

  maradona önderliğindeki arjantin 1986 dünya şampiyonasında yarı finalde belçika'yı finalde de batı almanya'yı mağlup ederek şampiyon oldu.

  maradona bu maçla birlikte dünya futbol tarihinin en tepesine adını yazdırdı. tabi ki tanrının eli ve sol ayağıyla.

  ama arjantin halkı için en önemlisi, falkland adaları'nın intikamı alınmıştı.

  falkland savaşı ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve maçın video ve fotoğraflarına şurdan ulaşabilirsiniz: http://bugraderci.blogspot.com/...dona-tanrnn-eli.html