• 1
  uefa'nın hakkımızda verdiği cezai kararlardan biri de -yanlışım varsa düzeltin lütfen- önümüzdeki 2018-2019 dönemi avrupa kupaları için 21 kişilik oyuncu listesi verebilecek olmamız. buradan benim anladığım lig için böyle bir kısıtlama yok gibi. dolayısıyla elden çıkaramama durumumuz olan selçuk, tolga, eren... vs oyuncular lig kadrosunda yer alabilirler.

  şu bir gerçek ki, bir spor kulübü olarak, özellikle genlerinde kazanma ruhunu barındıran bir spor kulübü olarak hangi şartlarda olursak olalım sportif başarı bizim için olmazsa olmazların başında gelmektedir. ama gel gör ki, sebebi her ne ise ya da her kim ise bugun gelinen bir nokta var ve kulübümüz maddi anlamda sıkıntı içinde. bu sıkıntı illa ki transfer sezonuna etki ederek, alınacak oyuncuların kalitesinin düşmesine ve belki istemeyerek de olsa geçen sezon yüksek verim alınan bazı oyuncularla vedalaşılmasına neden olacak.

  bu ortamda öncelikle şunu dile getirmek gerekir ki, başarılı olurlar ya da olmazlar ama şu an işin başında en azından gelirleri çarçur etmeyeceğine inandığımız cengiz-albayrak-terim üçlüsü var ve inanıyorum ki olabilecek maksimum ölçüde bu dönemi değerlendireceklerdir. en azından, şu an büyük sıkıntısını yaşadığımız tarık gibi, endoğan gibi ne olacağı belli olmayan adamlarla olmayacak paralara, hem euro ile 4'er 5'er yıllık sözlemeler yapmayacaklardır. eminim. yoksa gördüğünüz üzere tüm sezon boyu greyweekend de yapsak yellowfriday de yapsak tarık arkadaşımızın 1 (yazıyla "bir") yıllık maaşını bile ödeyemiyoruz.

  gelelim uefa listesi için 21 kişinin nasıl belirlenmesi gerektiği ile ilgili nacizane düşünceme;
  * öncelikle 2 kaleci olmazsa olmaz; muslara + transfer (yeni) = 2
  * sağ ve sol beklerde; yuto (bir şekilde orta yol bulunacaktır), mariano ve linnes (belki bir tek linnes ile hem sağ hem de sol bek yedeklenebilir, diyeceksiniz ki aynı anda ikisi birden sakatlık, kart sorunu yaşarsa ne olacak, ona da kader deriz artık. =3
  * stoperde; serdar, maicon ve çalık şu an eldeki isimler. benim düşüncem uefaya verilecek listede çalık'ı hariç tutma, hatta denayer bir şekilde alınsa dahi ilaveten ujfa tadında dinamik ve pozisyon bilgisi yüksek iyi bir stopere daha ihtiyacımız olduğu yönünde; özetle serdar,maicon + transfer (denayer?) + transfer (yeni). = 4
  * orta sahada; fernando, donk (stoper yedeklemesi de yapabilir), belhanda, transfer (ndiaye?) + selçuk (ücretinde hatırı sayılır bir indirim yaparsa + transfer (yeni) = 6
  * kanatlarda; garry + transfer (trezeguet? + sinan + feghouli = 4
  * forvet; gomis (giderse yerine transfer) + transfer (yeni) = 2, ile toplamda 21 oyuncu tamamlanabilir.

  ama gelgelelim, yine bildiği kadarıyla dile getiriyorum, bu 21 oyuncunun 4 tanesinin altyapıdan olup 15-21 yaş arasında 3 yıl takımda bulunması zorunluluğu var ise o zaman sabriler, semihleri, erayları.....vs adamları da bol bol konuşuruz bu yaz sezonunda, ha üstteki 21'den kimi nasıl dışarı alırız ona yorum yapamıyorum maalesef.

  belki çok daha farklı hayaller kuruyoruz kadro kalitesine ilişkin ancak belli ki kiralık ve bonservisi elinde olan oyuncularla ilgileneceğiz bu sezon ağırlıklı olarak. ilaveten kadroda olmasına tahammül edemediğimiz birkaç ismi yeniden kadroda göreceğiz büyük ihtimalle. bu nedenle bu dönemde taraftar olarak dişimizi biraz sıkıp destek olmaktan başka birşey gelmeyecek gibi elimizden.

  umarım şampiyonlar liginde rakiplerle başabaş mücadele edebilecek bir kadro kurulur en nihayetinde...
 • 2
  anlaşma gereği 16+4+1 şeklinde uygulanacaktır. 4 futbolcu türkiye kulüplerinde yetişmiş. 1 futbolcu galatasaray altyapısından yetişmiş şeklinde.

  4 futbolculuk kısım : ahmet çalık, serdar aziz, selçuk inan + yerli yedek kaleci

  1 futbolculuk kısım: saçma sapan bir hamle yapılmazsa boş bırakılabilir.

  b listesi: 21 yaş altı en az 2 yıldır kulüpte bulunan tüm futbolcular eklendiği için ozan recep vb futbolcular buradan ekleniyor
 • 3
  transferler yavaş yavaş şekillenmeye başlamışken sanırım listeyi yeniden ele almak lazım;
  kaleci; muslera, çipe -- 2
  defans; serdar, maicon, çalık, transfer, yuto, mariano, linnes -- 7
  orta saha; fernando, donk, emre, transfer, belhanda, selçuk, feghouli, garry, henry -- 9
  forvet -- gomis, eren, sinan -- 3
  toplam 21 ediyor.
  burada savunmaya ve orta sahaya yapılacak transferlere yer verdim. ancak 21 kısıtı nedeniyle başta muğdat olmak üzere altyapıdaki aslanlara yer veremedim. tabi ki çalık gibi, selçuk gibi tartışılacak oyuncular da yok değil.
  bu arada risk alarak linnes'e hem sağ hem sol bekleri yedeklettim.
  carole'ün de gidişiyle yabancı sayımız -- 12.
  dolayısıyla 2 yabancı hakkımız var, ancak stoper, orta saha ve forvete 3 ihtiyaç var, biraz ince işçilik gerekiyor sanırım.
  yabancı sayımız ve ihtiyaç olan mevkileri birlikte değerlendirince, şahsi kanaatim, gomis'den ziyade feghouli satışı daha stratejik gibi, ama belirttiğim gibi tartışmaya açık konular.
  hakkımızda hayırlısı olsun inşallah...
 • 5
  transfer faslı hayırlısıyla kapandığına göre uefa'ya verilecek şampiyonlar ligi için geçerli oyuncu listesidir;
  bakalım heybemizde neler var;

  altyapıdan --> ismail

  ülkede yetişmiş --> serdar, selçuk, ahmet, muğdat

  kalan 16 kişi; -- >
  kaleci --> muslera
  savunma --> mariano, linnes, maicon, donk, yuto, ömer
  orta saha --> belhanda, fernando, emre, ndiaye
  forvet --> eren, garry, henry, feghouli, sinan

  eldeki isimlere göre sanki makul olan liste bu gibi...