• 1
  bir kereye mahsus, düzenlenmeyecek olan turnuvadır.

  bu turnuva normalde her fifa dünya kupası'ndan 1 yıl önce, dünya kupası'na ev sahipliği yapacak olan ülkede düzenlenir, turnuvanın ev sahibi olan ülke ile birlikte son dünya kupası şampiyonu ve 6 kıtada düzenlenen en üst düzey organizasyonların şampiyonu olan milli takımlar, yani toplamda 8 takım bu turnuvaya katılırlardı.

  bu sene bu turnuvanın düzenlenmeme sebebi ise şudur:

  --- alıntı ---

  fifa konseyi üyesi ve almanya futbol federasyonu başkanı reinhard grindel, fifa'nın kulüpler dünya kupası için takım sayısını 24'e çıkarmayı ve bunların 8'er takımdan 3 grup halinde olmasını planladığını açıkladı.

  grindel, facebook üzerinden yaptığı açıklamada futbolcuların dinlenmeye ihtiyacı olduğunu, ve turnuva için en uygun ayın haziran olduğunu dile getirdi.

  öte yandan reinhard grindel, turnuvanın büyümesi için konfederasyon kupası'nın sadece 2021 yılı için kalkacağını da belirtti.

  bugünkü formatıyla 7 takımdan oluşan kulüpler dünya kupası, fifa üyesi 6 konfederasyonun şampiyonları ve ev sahibi ülkenin şampiyonunun mücadelesinden oluşuyor. avrupa ve güney amerika şampiyonlarının yarı finalden itibaren girdiği mücadelede şampiyonlar en fazla iki maç yapıyor. avrupalı futbolseverler bu turnuvaya sezon içerisinde olduğu için pek ilgi göstermiyor.

  konfederasyonlar kupası ise dünya kupası'ndan bir yıl önce dünya kupası'nın düzenlendiği ülkede yapılıyor. fakat 2022 dünya kupası'nı düzenleyecek olan katar'ın bu turnuvayı yapması pek mümkün gözükmüyor. ülkenin iklim koşulları nedeniyle dünya kupası kasım-aralık'ta yapılacak.

  bir yıl önce konfederasyonlar kupası yapılamayacağından 2021 konfederasyonlar kupası yerine genişletilmiş bir kulüpler dünya kupası planlandı. bu organizasyonun en büyük adayı ise çin. çin şirketi alibaba kulüpler dünya kupası'nın 2022'ye kadar isim sponsoru olmuştu. (ntvspor)

  https://www.cnnturk.com/...-sayisi-arttiriliyor

  --- alıntı ---