• 227
  2020-2021 sezonu için bu ekonomik koşullarda, yurt içinde muazzam alternatifler varken bunların ne ölçüde değerlendirebildiğini görmek hem yönetim hem teknik ekip için çok önemli bir sınav olacak.

  1. mehmet özcan
  2. filip novak
  3. emre kılınç
  4. mert hakan yandaş
  5. bernard mensah
  6. abdulkadir parmak
  7. hasan ali kaldırım
  8. silviu lung
  9. fabrice n'sakala
  10. oğulcan çaylayan

  yukarıda 1-2 isim hariç tamamının sözleşmesi bitti. sadece futbolcu ikna edilerek takımımıza katılabilir. ve gerek kulübe için gerek 11 için çok çok iyi alternatifler mevcut. tabi ki hepsini alamayız ama en azından şu listeden 3-4 isim takıma katılmalı. kulübeni ve rotasyon oyuncularını yurt içini kullanarak güçlendirirsen yurt dışı transferinde de elin rahat edecek.

  galatasaray sadece seyrederken, mehmet özcan, mensah, emre kılınç, filip novak gibi adamlar fenerbahçe ve beşiktaş tarafından yağmalanmasın. hiçbir şey yapamıyorsan rakiplerinin sana yaptığı gibi araya gir fiyat yükselt. rakibin 1 milyon euro'ya anlaşacak iken 1.5 milyon euro'ya anlaşsın.
 • 229
  galatasaray için sıkıntılı geçmesi muhtemel dönemdir.

  2 seçenek var;
  1.) elimizdeki oyuncuların son ana kadar satmayı bekleyip gelen para ile transferin son günü ıskartaya çıkmış oyuncuları almak (ki bu durumda iskelet konumunda olacak oyuncuların kamp görmesi mümkün değil, dolayısıyla ligin ilk yarısı puan kayıplarının olması yüksek olasılık)

  2.) elimizdeki oyuncuları bir şekilde satacağımızı varsayıp (mesela belhanda yerine 4, maicon yerine 3, telles yerine 2 yazıp, 9 milyon euromuz var gibi hareket etmek) transfer piyasasında nispeten agresif olmak (kiralık da olsa oyuncular kamp göreceği için yeni sezona iddialı şekilde girmek mümkün)

  aslında bu 2 senaryoyu da daha önce yaşadık.
  ben 2. senaryoyu tercih ediyorum. evet takımlar oyuncu satma ihtiyacımızı bildiği için düşük bonservis ile kapımızı çalacaklar ama bir yerlerde risk almamız gerekli artık.
  belhanda ve maicon'un keyfini bekleyerek tüm sezonu çöpe atmak da ihtimal dahilinde.
 • 230
  kimse kusura bakmasın ama yine çok şeyler bekleyip hayal kırıklığına uğrayacağımız bir transfer dönemi olacak. kendisini ne kadar sevsem de abdurrahim albayrak’ın transfer işleri ile uğraştığı bir takımdan çok şeyler beklememek gerek,acaba hangi planlar yaptı beyimiz bilen yok fatih hocanın istediği oyuncuları alacak ne tecrübe ne onu yaratacak maddi zeka yok, maddi zekadan kastım misal belhanda olayı, kesin eylülde anca çözülür bu mesele en son bonservisini eline verip yollarız avrupa’da fizik kondisyon dip yapmış bir kaç popüler oyuncu kiralayıp onların form tutma sürecinde 10 puan geriye düşüp 8’de kapanır 18’de deyip fatih hocayı çabalatırız cidden hocam çok sabırlı adam kendisini bu özelliğinden ötürü ayrıca takdir ediyorum, konu biraz sapacak ama ne hakem hatasına konuşan bir yönetim ne ne galatasaray imajını protokol tribünüde yansıtan bir yönetim ne de transfer alım satım işlerinde bu kadar kötü bir yönetim görmemiştir herhalde çalıştığı sezonlarda neyse fazla uzatmadan son iki sezon nasıl bir transfer sezonu geçirdiysek bu sezonda aynısı olur.
 • 232
  feghouli, belhanda, maicon, babel, luyindama, marcao efendime söyleyeyim, diagne, linnes, kısaca ne kadar yabancı varsa gönderirim... üçe beşe bakmadan...

  sonra scout ekibinin dehşet-ül afet olan database'ine sığınır 1 milyon eurodan 10 tane isimsiz, pas atmasını bilen koşabilen oyuncu alırım... maaş bütçesini de çekerim 15 milyon euro'ya... 300 bin, 400 bin maaş sınırı... bu yönetimin ve bu yüksek maaş ile transfer edilen dursun özbek döneminden kurtulma şansı ancak böyle olabilir.

  kerem aktürkoğlu gibi, mehmet özcan gibi, boşta 1,5 milyon euroya gelecek mendy gibi adamları alıp efora dayalı hibrit bir oyunla avrupa kupalarında da olmayacağın bir sezonda rahat rahat oyunu şekillendirirsin... öyle seri kalsın, feghouli indirim yapsın kalsın demekle olmaz bu iş...

  dön abicim 2011... kağıt üstünde "bu ne ya? "diyeceğin ama bir araya geldiğinde ligin en dominant takımlarında birine sahip olduğun zamana geri dön... hiç bir büyük takımda oynamamış elmander bul bir tane... yanına emre akbaba'yı monte et. ceza sahası içinde thomas müller, ceza sahasından uzaklaşınca baki mercimek oluyor adam... hala 8 numara gibi kullanma çabası vazgeç işte...

  koy kerem'i, koy jesse'yi... koy emre kılınç'ı, koy yunus akgün'ü.. zaten ligde takılacaksın öğret bu adamlara. biraz mesai versin teknik ekip.. pas atmayı, pres yapmayı, şut çekmeyi öğretsinler... hazıra dağ dayanmaz... armut piş ağzıma düş olmasın artık... millet pas için makine alır biz oyuncu alırız paramız çok ya...

  arda gelecekmiş aktarsın batının iyi yanlarını... orta saha mı lazım? mehmet özcan, salih özcan... kur özcan a.ş.'yi bak keyfine yahu... birine para mı akıtacaksın salih öcan'a akıt... mert çetin'e akıt... git marcao'dan bir tane daha bul ama bu sefer 4,5 verme 900 bin ver.. 1 milyon ver... beklerin zaten var. ee sorun ne?

  ben başında fatih terim'in olduğu takımda bal liginden adamlarda olsa oturur kombine alır izlerim.

  yayın ihalesine başına yıkılmak üzere. marcao, luyindama, diagne'den çıkıp parayı toplayıp, profil olarak galatasaray seviyesinin altındaki oyuncuları alıp onları meşhur galatasaray seviyesine getireceksin. başka şansın yok... olmayacakta... öyle caner ile emre çolak ile semih ile olmaz bu işler... biraz risk alacaksın... bizde arkasında olucaz takımın.

  tek tek buraya isim yazmak istemiyorum liste yapıp ama birazcık risk ile her şey 2011 gibi olabilir.

  dur yapayım... gaza geldim.

  kaleci : muslera - okan - volkan babacan (kurtuluşunuz yok)
  bek : emirhan - omar - saracchi - süleyman - caner (kurtuluşunuz yok)
  stoper : mert çetin (kesinlikle) - emin - cenk - belki donk
  orta saha : mehmet özcan - salih özcan - mendy - taylan - peter zulj
  kanatlar : arda "adam" turan - kerem - emre kılınç - jesse - yunus - belki kiralık bir yabancı
  forvet : serdar dursun - emre akbaba - target man yabancı - adem büyük - falcao (kalacak sanırım)

  kur rahatla...

  edit :

  1) 2011'e atıfta bulunduğum için "o kadro ile bu kadro arasında fark var" diyenler oldu haliyle. onlara cevaben şunu söyleyeyim. lider fenerbahçe'yi 14. hafta yakaladı o kadro. ve 4 maçta 2 beraberlik 1 mağlubiyet 1 galibiyet aldıktan sonra 4-4-2'ye dönüp ligin son yıllarda gördüğü en dominant takıma dönüştü galatasaray. kadrodaki isimlerini bir bir bakıldığın iyi dursa da, doğru oyunu kurmazsanız sonunda patlayabilme olasılığınız var. yani galatasaray seyircisi o kadroyu efsane statüsüne koyuyorsa bunun nedeni 4-4-2'ye döndükten sonraki gidişattır.

  2) bu kadroları yakın zamanda görmeye başlayacaksınız çünkü yayın ihalesinin patlamasından sonra zaten şişirilen ama tl bazında (dolar kuru sabitlendiği için) aslında asla o paralar etmeyen lig olması gereken seviyeye indiğinde bu kadro için bile "ya aslında çok iyi" diyebilecek insanlar. çünkü, pozisyon oyunu yerine efora dayalı hibrit oyun tercih edildiğinde bu kadroda ki isimlerin kim olduğunu önemi kalmayacak.

  3) falcao - feghouli - belhanda - mariano - lemina - seri gibi oyuncuların toplam maaş yükü 20 milyon euro. yakın zamanda şampiyonlar liginde ön eleme oynamak zorunda kalacak şampiyon takımı düşünürseniz bütçenizi bu tip oyuncuları karşımalası mümkün değildir. ayrıca kadroda yazılan oyuncuların eğitilmesi gerektiğini de yazdım. teknik ekip mesai yapsın dedim. geliştirmek gerekmekte ki tüm örnek verilen takımlar bunu yapıyor. bizim beğenmediğimiz telles, 40 milyon euro.. oradan pay biçin.

  4) olaya hala isim bazında bakıldığını gördükçe daha çok üzülüyorum. oyuncular sistemlerin işlemesine yardımcı olurlar ama sistemin doğru kurulması demek oyuncu isminden bağımsız işlerin ilerlemesi demek.
 • 233
  benim kırmızı çizgim marcao, luyindama ikilisinin korunmasıdır öncelikle.

  bir takımın gençleşmesi, yeniden yapılanması 15 adam gönderip yerine 15 genç transfer ederek olmaz. zaten bunu deneyen hiçbir takım da başarıya ulaşamamıştır. önemli olan senin sorunsuz çalışan parçalarını muhafaza etmek ve etraflarına potansiyelli gençleri dizmektir. gönül siter ki imkanlar olsun ve aksayan parçaları ileride aksamaaycağı umulan potansiyeli yüksek gençler yerine direkt oraya cuk oturacak adamlarla değiştir ama ona maddi gücün yetmez. mademki yeni kurallar ve ekonomik şartlar dahilinde yeniden yapılanacaksın o zaman yaş ortalaması 24 olan ve muazzam şekilde de tutmuş, şampiyonlar ligi için bile sırıtmamış bir tandemi bozmak bence aptallık olur. biri çıkarıp da luyindama ya da marcao için 30 milyon euro koyuyorsa masaya tamam sat da 10 15 milyon euroya bu adamlardan birini sattığında yerine zaten ona benzer bir adamı koymak için 5 6 milyon euro harcayacaksın yine.

  telles gitti, hala sol bek arıyoruz, telles bugün 30 milyon euro. sende kalsaydı 30 olmazdı ama 20 olurdu yine. kaldı ki bizim taraftar denayer'e ozan kabak'a sabretmemiş, bu sözlükte bile bu admalar için abuk sabuk nedenelrle stoper olamazlar denmiş, ahmet'e mehmet'e kimse sabretmez. ozan'ın, ahmet mehmet'ten farkı şu; ozan denayer gibi adamlar sahaya çıktıklarında, rakiple karşı karşıya kaldıklarında ya da topu ayaklarına aldıklarında ben futbolcuyum diye bağırıyorlardı zaten. denayer sana gelmeden önce zaten iskoçya'da kendini ispatlamıştı, ozan 16 yaşından itibaren zaten konuşulan bir çocuktu. bunlara sabredemeyen, bunlara gömen taraftar ptt ligden gelen adamları linç eder. ama sen iyi bir takımın içine, işleyen bir sistemin içine o ptt'den gelen adamı monte edersin işte. luyindama'nın sağına koy burak kapacak'ı, burak adamını kaçırsın mesela ya da kötü bir çalım yesin vs. luyindama gider o sol açığı yer çizgide. ama orada oynayan emin gidip de bir de burak'ın açıklarını kapatamaz. ya da marcao'nun yanına emin'i koy, marcao ondan topları alır emin'e baskı gelirse, ileri oynar. ama emin'in yanında bir emin daha olursa adamlar kendileri daha tam hazır değiller ki birbirlerine yardımcı olabilsinler.

  ben de genç oyuncular oynasın istiyorum, çok istiyorum ama bizim genç oyuncuların kiralık gittikleri takımlardaki halleri de ortada. bir bilemedin iki tanesi hariç kendini 2. ligde bile kabul ettiremeyen adam galatasaray'da nasıl oyansın?

  özetle, mecburen gidenler gelenler olacak ama umarım luyindama, marcao gibi ilk 11'in banko oyuncusu olan, yıllık maliyeti düşük olan ve yaşları da genç olan adamları satmaya kalkmayız ki zaten bu ikisinden başka öyle bir adamımız da yok.

  zamanında keita'yı satıp yerinin pino ile doldurmaya da kalkmıştık mesela, onu da unutmayalım.
 • 234
  zaten sezonun büyük bir bölümünde muslera’ dan yararlanamayacağız. onun için marcao ve luyindama kesinlikle takımda tutulmalı. (tabi kendileri gitmek isterse orası ayrı) muslera olmayınca ve bir de savunma kötü olunca halimiz ortada. iki gün sonra milletin dilinde ne emin kalır ne süleyman.
  belhanda, feghouli, falcao, babel, maicon, mariano gibi maaşı yüksek oyunculardan kurtulmalıyız. bu adamlardan 15 milyon euro gibi bir bonservis elde edersek kaymak gibi olur. aslında daha fazla kazanmalıyız ama oyuncu satmakta üstümüze yok. 10 liralık adamı ancak 2 veya 3 liraya satabiliyoruz. onun için 15 mükemmel rakam bizim için. eğer satamayacaksak adam gibi bir kondisyoner getirip tonla para kazanan bu efendileri lige bomba gibi hazırlamalıyız.
  benim yönetimden öyle ahım şahım yabancı transferi beklentim yok. adam gibi bir kanat ve bir orta saha bulsunlar. genç, maaşı düşük ve ileride bize getirisi olabilecek oyuncular. 30 yaşını aşmış ve emeklilik ikramiyesi almaya gelen adamları görmekten bıktım artık. efendilerin kahrını çekiyoruz oynasınlar diye.
  sanırım hepimizin beklentisi kaliteli yerli rotasyonu yabancı sınırının gelmesinden dolayı. umarım yurtiçi transferini güzel geçiririz. sınırlamadan dolayı 500 bin euro’luk oyunculara 1 milyon verebiliriz. önce buna hazırlıklı olalım ve yönetime kızmayalım.
  şunları yazarken kafayı yiyorum. bu sınırlamayı getirenleri allah nasıl biliyorsa öyle yapsın.
 • 235
  keskin bir kararla tamamen kadroyu gençleştirmenin doğru olmayacağını düşündüğüm dönem.

  nedenlerini şöyle açıklamak istiyorum. çok uzağa gitmeye gerek yok, obradovic'in kocası lakabını alan ergin ataman üzerinden süreci okuyalım. ergin ataman galatasaray'dayken takıma bütçe veremiyorduk ve hoca ne kadar iyi olursa olsun bir türlü başarı gelmiyordu, gelmeyecekti de. basket takımına katılan oyuncuların leşliği hocanın gözümüzdeki itibarını da zedeledi, hatta ultraslan ile ergin ataman birbirine girdi neredeyse. nitekim dursun özbek'in klasikleşen muhteşem (!) kararlarından biriyle ergin ataman'ı anadolu efes'e kaptırdık. ergin hoca'nın transfer bütçesi obradovic'e biraz yaklaşınca neler olduğunu tüm avrupa dahil herkes gördü. küçülerek büyüme olabileceğini düşünmüyorum.
  bir başka örnek verecek olursak; formula 1 mesela. yılların sürücüsü raikonen son zamanlarda başarılı olamıyor, nedeno kesinlikle şu, adamın sürdüğü araç kaza kayıtlı clio gibi kalıyor diğerleri yanında. yani ne kadar usta şoför olursan ol, elindekinin maksimumu kadarsın işte. son 6 yılın şampiyonu hamilton williams'ın araçlarını sürsün bakalım neler oluyor.

  ben fatih terim'in yine bir şekilde yarışmacı takım kuracağını düşünüyorum. marcao'yu göndermeden cenk özkaçar alınabilir mesela. ya da marcao'yu iyi paralara satabilirsek hemen ertesi gün yerine muadili olan luis abram'ı açıklayıp kalan bütçe ile transfere bir yön verilebilir.
  ben fatih terim hocamı saha kenarında çaresiz görmek istemiyorum.
  gerekirse sistemi komple değiştirecek, gasperini'nin yaptığı her şeyi misliyle yapabilecek biri fatih hocam.
  kısa vadede mecvut ekonomik koşullar ile fatih terim hayalindeki total futbolu oynatamayacak belki, benim de hayalimde 4-1-2-3 var, sahaya doğru dizilince geometrik açıdan en kusursuz düzen olabilir ama as oyuncular sakatlanıp yerine kalite olarak yetersiz oyuncular girince bu düzenin sekteye uğramaması mümkün değil maalesef. eminim fatih terim hocam da rakipten 3 saniyede top kapmayı istiyordur ama elimizde 28 yaşındaki mariano yok ki gerekli kondisyonu yükleyip deli gibi önde basalım.

  mariano yerine omar'ın gelmesini şahsen doğru buluyorum. omar fiziki olarak 2 yıl içerisinde en verimli yıllarını geçirecek bir oyuncu. getirin en baba kondisyoneri, versin bu arkadaşa komando eğitimini gümbür gümbür eforlu oynayalım. son dakikalar kale önüne tabureyi çekip gol yemeyi beklemeden rakiplerin fişini çekelim.

  belhanda'ya bu noktada şerh koyuyorum. fiziki olarak üst seviye performans verebilir ama mental olarak çok başka boyutta o arkadaş. herhangi bir sistemin parçası olacak kadar sadık değil ve olumsuz anlamda öngörülemez işler yapabiliyor.
  linnes'e soğuk bakmıyorum mesela artık, son yılında öyle bir kondisyoner getirelim ki pestilini çıkarsın bu arkadaşın da. madem kuzeyli, kalsın ve göstersin erkekliğini. arkasına her ihtimal için bir tane de yerli koymak lazım, gönlümden geçen burak kapacak ama başka muadil oyuncular da bulunur yani. tek şart çıtkırıldım olmayacak, insan üstü çalışma şartlarına uyacak. yani şener'den beklentim yok, ilk zorlamada patlak verecektir yine.

  3'lü savunma oynarsak sol kulvar için caner erkin'e de çok soğuk değilim. fenerbahçe sol bek rotasyonu caner novak yapsa burda kıskanacak kişiler caner'i boş yere kötülemesin.
  caner'in de sert tempoya uyum sağlayamayacağını düşünüyorum, italya'da tutunamadı ama emrr taşdemir'den de önde ve yerli lazım kadro derinliğine. sarri'nin napolisini oynayacaksak caner de uygun değil bu arada, saracchi'nin uygun olmadığı gibi. süleyman luş için o kadar burada konuştuk ama antrenmanlara alınmadı, keşke şu süreçte takımda olsaydı. caner'e hiç gitmeye bile gerek kalmayabilirdi.

  kağıt üzerinde orta saha için 3 tane yabancı kiralık cengaver lazım. kiralık olmak zorunda çünkü para yok. 1'er milyon eurodan 3 tane adam şart. arkasına yerlileri dizeriz. lemina ve seri kalite olarak ligin üzerinde oyuncular ama lemina ilk deparda yine adelesini tutacak, sonra kondisyoner lemina sakatlamasın diye yumuşak antrenman yaptıracak ve takım helva modunu açacak, bu yüzden ılımlı değilim. seri de çok kaliteli kaldığı için takımın geri kalanı ile uyumsuz oluyor. takımla daha uyumlu çalışacak, mümkünse 1.85'in üzerinde oyuncular lazım. emre utkucan şefim wyscout'tan az istatistik kurcalasın uygun isimler bulacaktır. jonsson ve murawski bile ligde iyi verilerine sahip oyuncular bunların az daha azmanını bulacaksınız.

  stoper için 3'lü isyan bayrağımı açmıştım zaten. dolayısıyla kaan ayhan en önemli beklentim oldu. tranfer dalaveresi bekliyorum yönetimden. zamanında hamit altıntop'u bağlamıştık. şimdi yine fener de istiyor bu oyuncuyu, fenere giderse onlar ikili stoper oynatacağı için ellerinde patlayacak ama 3'lü stoperin sağ kulvardaki göbek adı bu adam. kaan ayhan, luyindama, marcao 3'lüsünün arkasına emin bayram, donk, cenk özkaçar, işık kaan arslan'ı koyduk mu en az 7-8 kişilik bir stoper havuzu oluşur ki bu da ancak yeterli olur. ki bana kalırsa alt yaş milli takım havuzundaki oyuncuları da şimdiden toplamaya başlamak gerekli.
  avrupa ligine de cenk donk, emin bayram, cenk özkaçar savunma hattı ile çıkarım. zira fizik olarak perşembe maçlarını kaldıramama ihtimalimiz hayli yüksek.

  emre kılınç için yerli malinovskiy diyorum ben artık, o bile serbest ileri 3'lüde ne kadar tehlikeli olabileceğini bilmiyordur şuan. emre akbaba'ya bol bol ilicic izletilmeli, onunla işimiz rakip ceza sahası içinde. diagne'nin en kötü luis muriel kadar santrafor oynayacağını düşünüyorum. falcao kalacak büyük ihtimalle, babel de gitmemek için direnir. falcao ve babel'den fizik olarak pek beklentim yok, idmanlar bu oyunculara göre ayarlanmasın yeter. sağlam bir kondisyoner gelirse falcao idmana çıkmak istemez belki, yaşlı oyuncular kendi kondisyonerini getirsin o halde.

  kanat oyuncularından bekleyeceğim katkıyı allah'tan beklerim daha iyi. feghouli'nin de efor oyunuyla alakası yok ama 60 dakikada her şeyini vermesi kaydıyla kadroda tutulabilir ama her maç dakika 60'ta oyundan alınmalı, çünkü başka türlü bu oyun tarzını kaldıramaz.

  jens petter hauge gibi patlamaya hazır bombalar var ama scout ekibimiz database büyütmekle meşgul olacağı için o tarz hayallere dalamıyorum. bu yüzden kazma ama gururlu orta yaş oyuncularına yönelmek kısa vadede makul olanı.