• feghouli, belhanda, maicon, babel, luyindama, marcao efendime söyleyeyim, diagne, linnes, kısaca ne kadar yabancı varsa gönderirim... üçe beşe bakmadan...

  sonra scout ekibinin dehşet-ül afet olan database'ine sığınır 1 milyon eurodan 10 tane isimsiz, pas atmasını bilen koşabilen oyuncu alırım... maaş bütçesini de çekerim 15 milyon euro'ya... 300 bin, 400 bin maaş sınırı... bu yönetimin ve bu yüksek maaş ile transfer edilen dursun özbek döneminden kurtulma şansı ancak böyle olabilir.

  kerem aktürkoğlu gibi, mehmet özcan gibi, boşta 1,5 milyon euroya gelecek mendy gibi adamları alıp efora dayalı hibrit bir oyunla avrupa kupalarında da olmayacağın bir sezonda rahat rahat oyunu şekillendirirsin... öyle seri kalsın, feghouli indirim yapsın kalsın demekle olmaz bu iş...

  dön abicim 2011... kağıt üstünde "bu ne ya? "diyeceğin ama bir araya geldiğinde ligin en dominant takımlarında birine sahip olduğun zamana geri dön... hiç bir büyük takımda oynamamış elmander bul bir tane... yanına emre akbaba'yı monte et. ceza sahası içinde thomas müller, ceza sahasından uzaklaşınca baki mercimek oluyor adam... hala 8 numara gibi kullanma çabası vazgeç işte...

  koy kerem'i, koy jesse'yi... koy emre kılınç'ı, koy yunus akgün'ü.. zaten ligde takılacaksın öğret bu adamlara. biraz mesai versin teknik ekip.. pas atmayı, pres yapmayı, şut çekmeyi öğretsinler... hazıra dağ dayanmaz... armut piş ağzıma düş olmasın artık... millet pas için makine alır biz oyuncu alırız paramız çok ya...

  arda gelecekmiş aktarsın batının iyi yanlarını... orta saha mı lazım? mehmet özcan, salih özcan... kur özcan a.ş.'yi bak keyfine yahu... birine para mı akıtacaksın salih öcan'a akıt... mert çetin'e akıt... git marcao'dan bir tane daha bul ama bu sefer 4,5 verme 900 bin ver.. 1 milyon ver... beklerin zaten var. ee sorun ne?

  ben başında fatih terim'in olduğu takımda bal liginden adamlarda olsa oturur kombine alır izlerim.

  yayın ihalesine başına yıkılmak üzere. marcao, luyindama, diagne'den çıkıp parayı toplayıp, profil olarak galatasaray seviyesinin altındaki oyuncuları alıp onları meşhur galatasaray seviyesine getireceksin. başka şansın yok... olmayacakta... öyle caner ile emre çolak ile semih ile olmaz bu işler... biraz risk alacaksın... bizde arkasında olucaz takımın.

  tek tek buraya isim yazmak istemiyorum liste yapıp ama birazcık risk ile her şey 2011 gibi olabilir.

  dur yapayım... gaza geldim.

  kaleci : muslera - okan - volkan babacan (kurtuluşunuz yok)
  bek : emirhan - omar - saracchi - süleyman - caner (kurtuluşunuz yok)
  stoper : mert çetin (kesinlikle) - emin - cenk - belki donk
  orta saha : mehmet özcan - salih özcan - mendy - taylan - peter zulj
  kanatlar : arda "adam" turan - kerem - emre kılınç - jesse - yunus - belki kiralık bir yabancı
  forvet : serdar dursun - emre akbaba - target man yabancı - adem büyük - falcao (kalacak sanırım)

  kur rahatla...

  edit :

  1) 2011'e atıfta bulunduğum için "o kadro ile bu kadro arasında fark var" diyenler oldu haliyle. onlara cevaben şunu söyleyeyim. lider fenerbahçe'yi 14. hafta yakaladı o kadro. ve 4 maçta 2 beraberlik 1 mağlubiyet 1 galibiyet aldıktan sonra 4-4-2'ye dönüp ligin son yıllarda gördüğü en dominant takıma dönüştü galatasaray. kadrodaki isimlerini bir bir bakıldığın iyi dursa da, doğru oyunu kurmazsanız sonunda patlayabilme olasılığınız var. yani galatasaray seyircisi o kadroyu efsane statüsüne koyuyorsa bunun nedeni 4-4-2'ye döndükten sonraki gidişattır.

  2) bu kadroları yakın zamanda görmeye başlayacaksınız çünkü yayın ihalesinin patlamasından sonra zaten şişirilen ama tl bazında (dolar kuru sabitlendiği için) aslında asla o paralar etmeyen lig olması gereken seviyeye indiğinde bu kadro için bile "ya aslında çok iyi" diyebilecek insanlar. çünkü, pozisyon oyunu yerine efora dayalı hibrit oyun tercih edildiğinde bu kadroda ki isimlerin kim olduğunu önemi kalmayacak.

  3) falcao - feghouli - belhanda - mariano - lemina - seri gibi oyuncuların toplam maaş yükü 20 milyon euro. yakın zamanda şampiyonlar liginde ön eleme oynamak zorunda kalacak şampiyon takımı düşünürseniz bütçenizi bu tip oyuncuları karşımalası mümkün değildir. ayrıca kadroda yazılan oyuncuların eğitilmesi gerektiğini de yazdım. teknik ekip mesai yapsın dedim. geliştirmek gerekmekte ki tüm örnek verilen takımlar bunu yapıyor. bizim beğenmediğimiz telles, 40 milyon euro.. oradan pay biçin.

  4) olaya hala isim bazında bakıldığını gördükçe daha çok üzülüyorum. oyuncular sistemlerin işlemesine yardımcı olurlar ama sistemin doğru kurulması demek oyuncu isminden bağımsız işlerin ilerlemesi demek.
 • eveeet 2019 yazında yapmadığımız yapılanmayı bu transfer döneminde seve seve yapacağız:) keşke geçen yıl yapsaydık da, şampiyonlar ligi geliri ve diğer gelirlerle beraber epey bir rahatlama sağlardık.
  bu konuda yönetim ve hocaya koca bir eksi veriyorum.
  gelelim neyi nasıl yapacağımıza...
  mariano 2.2, donk 1.9, yuto 2, lemina 2, seri 2.5, selçuk 600 bin, onyekuru 700 bin, andone 2,5 m euro. yaklaşık olarak toplam 15 m euro bir maaş yükünden kurtuluyoruz.
  belhanda 3,3 ve maicon 2,2 gitti sayılır, oradan da 5,5 m euro artıya geçiyoruz. ayrıca kostas ve emre mor'un da maaş yüklerinin bir kısmından kurtuluyoruz.
  yani kaba hesap 21 m euro gibi bir maaş bütçesinde rahatlama oluyor.
  diagne 2.2, feghouli 3.8, babel 2,5 ve falcao 5 m euro. bu transfer döneminde bizim elden çıkarmamız gereken ve bizi zorlayacak 4'lü budur.
  bunların maaş toplamı da 13,5 m euro yapıyor.
  34 m euro kadar bir maaş azalması yaşıyoruz, yani aslında bir şampiyonlar ligi geliri demek.
  bide yüksek maaş alan ama yedekten girince hiç katkı vermeyen jimmy, şener ve ahmet çalık gibi futbocular var.
  hatta 1.4 m euro aldığı ve yabancı sınırı geldiği için linnes'i de ekleyebiliriz.
  bunlar yollarımızın ayrıldığı ve ayrılmamız gerekenler.
  bide tabii yabancı sınırı garabeti var, yani sahaya 3 yerli futbolcu atmalıyız. bunların ikisi emre kılınç ve emre akbaba. üçüncüsü bana göre emin bayram olmalı. ki yanlış bilmiyorsam 2021-2022 sezonunda alt yapıdan bir oyuncunun 11 başlama zorunluluğu var.
  ne bonservis elde ederiz bilmiyorum ama belhanda ve maicon'dan en az 8 geleceğini düşünüyorum.
  elden çıkarması zor olan 4'lünün satışı bizim transfer planlamamızı ve gelecek yıl ki mali durumumuzu belirleyecek.
  yunus, emin, atalay, süleyman ve bartuğ gibi oyuncuların hazır olmadığını bende biliyorum ama havaya atacağımız milyon eurolar yok artık.
  jimmy-yunus, selçuk-atalay, süleyman-emre taşdemir, ahmet-emin değişimleri yapılmalıdır.
  ancak böyle düzlüğe çıkabiliriz.
  az önce kaideye yazdım, kazık çok çok büyük!!

  edit: bu kadar adamı gönderip nasıl takım kuracağız diye soran arkadaşlar oldu.
  muslera indirime gidecek veya gitmeli 2 m euro
  omar 1 m euro, emin sudan ucuz, marcao 850 bin, saracchi 1.2 m euro.
  1,5-2 arası mendy-tekrar kiralanmak istenirse seri 2 m euro, emre kılınç 1 m euro, emre akbab 1.7 (bence indirim yapmalı) sol kanat ve forvet.
  şunu da unutmadan yazayım, yeni sözleşme teklifini kabul ederse feghouli takımda kalacaktır. maksimum maaş 2,5 m euro olacak şekilde.
 • fişek gibi gençler istiyorum. virüs mirüs sallamayıp hırsından çimi yiyen psikopatlar istiyorum. tempolu azmanlar istiyorum. zıpkın gibi delikanlılar istiyorum... umarım sırf bonservisleri ellerinde diye 32 yaşındaki orta sahalara, 34 yaşındaki sağ beklere, başarıya doymuş veteranlara milyonları dökmeyiz. doğru eksilerek* maaş yükünün azaltılması da esas hedeflerden biri olmalı.

  aç, dinamik ve potansiyel vadeden oyunculara yönelinmesi elzem olan transfer dönemi. "geleceği dizayn ediyoruz" söylemleri artık sadece lafta kalmamalı.
 • çok emin olamadığım için buraya yazmadım ama özel mesaj ile ubeyd ve kaideyi taciz eden istisna kardeşlerime yazmıştım.
  transferin son günlerinin baya hareketli geçeceği söylenmişti.
  belhanda satışı, ozan&telles’ten gelecek satış payları ve sürpriz bir ayrılık.
  gelenler, gidenler...
  inşallah yönetim 2018 yaz ve 2019 kış transfer dönemindeki gibi acemilikler yapmaz.
 • yangın yapılacak dönem değildir çünkü seri ve lemina hariç ligin en oturmuş kadrosuna sahibiz.
  onlar da hemen olmasa bile yakın zaman bizimle olacaklardır.
  azıcık sakin kalmakta ve beklemekte yarar olduğunu düşünüyorum.
  belhanda gidecek, babel de...
  indirimi kabul etmezse feghouli de yolcu.
  kabul ederse ligin en kaliteli oyuncusu (arda gibi söyledim) olarak bize fayda sağlar.
  bence umutsuz olmak için hiç sebep yok.
 • korona virüsü yüzünden piyasanın etkileneceğini düşünüyordum. aslında yine aynı düşüncedeyim ama bu etkinin bize negatif değil pozitif etkisi olacağına inanıyorum.
  kulüpler ekonomik olarak sarsıldıkları için yüksek bonservis bedelleri ödemek yerine görece daha uygun isimlere yönelebilirler. bu yüzden diagne, babel, belhanda, feghouli ve hatta gitmeyi düşünürse falcao için kafamızdaki teklifleri alabiliriz.
  bu da bizi hem bonservis, hem de maaş olarak inanılmaz rahatlatır.
  ayrıca ligi de şampiyon olarak bitirirsek şampiyonlar ligi geliriyle ekonomik olarak bir kaç adım öne geçeriz.
  tabii bunların hepsi şimdilik düşünce, inşallah hepsi tek tek gerçekleşir.
 • aslında bu entry dün yazacaktım ama cihangir ve annesi 40 günün sonunda eve geldiler:) o yüzden bu sabaha kısmet oldu.
  hep söylediğim gibi bu transfer döneminde benim için alınacaklardan çok satılacaklar mühimdi.
  eğer feghouli, babel, belhanda ve falcao ile yolları ayırabilseydik acayip mutlu olacaktım. bu 4 oyuncunun bizden alacağı garanti ücret toplamı 26 milyon euro yapıyor, bugünkü kur ile 234 milyon tl.
  ne yapıp ne edip en azından 3'ü ile yolları ayırmalıydık. hatta bonservis ile satamıyorsak, bonservislerini verip yollamalıydık.
  muslera'yı bir kenara ayırıyorum ama bu 4 oyuncu ile takımın genel maaş bütçesi arasında uçurum var.
  eyup kardeşim güzel bir entry (bkz: #2992745) girerek durumumuzu net anlatmış. o bu listeye diagne'yi de eklemiş ama onun maaşı yine karşılanabilir seviyede.
  nasıl olur, nasıl yapılır bilmiyorum bahsettiğim 4 arkadaş ile ne pahasına olursa olsun yolları ayırmalıyız.
 • bir önerim olan yaz transfer sezonu.

  şöyle yapalım, nerede bitik ama isimli oyuncu varsa çaktırmadan sanki duyummuş gibi el altından basına yayalım ilgileniyoruz kesin alacağız falan diye. ondan sonra sosyal medya kullanan bütün galatasaray taraftarları "ne olur fenere gitme, come to galatasaray" türevlerinde şeyler yazalım. mutlaka teklif gelecektir. sonra bekleyelim fenerbahçe bizim sözde önerdiğimizden daha yüksek bir fiyata alsın, aldıklarında da yine aynı taraftarlarımız yönetimi eleştirmeye başlasın. "fener'e topçu bıraktınız, allah cezanızı versin beceriksiz herifler" türevleriyle dolduralım sosyal medyayı.

  fenerbahçe yeterince çöp doldu mu daha önceden anlaştığımız asıl topçularımızı bir bir açıklayalım ama taraftarımız da mutsuz olsun "a'yı fenerbahçe kaptı, bize bu çöp kaldı" diye. transfer sezonu bittiğinde de takımımızın sosyal medyası dahil bütün taraftarımız aynı anda hahahahahahahahahahahahahaha yazsın. böylece fenerbahçe'ye büyük bir ders vermiş oluruz. hatta eğer iyi bir çocuk olursak belki fenerbahçe'nin küme düştüğünü bile görebiliriz. *
 • büyük bir değişim olmasını istediğimiz dönemdir. mücadeleci, hırslı ve başarıya aç futbolcu grubunun büyük bir istek ve arzuyla beklendiği dönem olacaktır lakin süreç maalesef ki şu şekilde işleyecektir:

  giriş:" genç ve yetenekli oyuncular almamız gerekiyor."
  gelişme: "transferin son günü bombalar patlayacak."
  sonuç: "patladık"

  mustafa cengiz yönetimi: "son gün ola hayrola"
  fatih terim: "ille de arda"
  galatasaray taraftarı: "neymar'ın sözleşmesi bitiyor. cavani serbest kalıyor. ay hadi inşallah"
  galatasaray scout ekibi ise : "çok şükür bu transfer döneminde de hiçbir şey yapmadan övüldük beyler."
 • sanılanın aksine çok zorlanmayacağımızı düşündüğüm transfer dönemi. covid-19 salgınının negatif bir etkisinin olacağı aşikar ancak zaten halihazırdaki planlarımız maaş bütçesini küçültme ve takımı gençleştirme üzerine kuruluydu.

  diagne, maicon, belhanda gibi oyuncuları uygun fiyatlara elimizden çıkarıp yerlerine marcao tarzı scouting transferleri yapacağımızı düşünüyorum.

  umarım keyifli bir dönem olur ve olabildiğince hazır bir şekilde yeni sezona gireriz.
 • önce bir ne oynayacağımıza karar verelim bence, sonra alınan oyuncular mundar olmasın?!

  2019 yazında transferin son günü bittiğinde utanmasak #hedef24 yazacaktık.

  içimizde patladı bir güzel o transferler.

  ------------------muslera---------------
  mariano-luyindama-marcao-nagatomo
  -----------------nzonzi------------------
  -------seri------------------lemina------
  --feghouli-----------------------babel--
  -----------------falcao------------------

  yedekler: okan, donk, ahmet, linnes, şener, ömer, tayla, selçuk, yunus, jimmy, emre mor, belhanda, andone, adem vs

  kartopu oynayarak şampiyon olmamız gerekiyordu kağıt üzerinde.

  o yüzden isimlerden önce ne oynayacağız ona bakalım ve ona göre oyuncular gelsin.

  ucl yok, ffp var...

  haydi bakalım...

  dilerim hocam çoğumuzun hemfikir olduğu şu dileklerimi duyar :(

  (bkz: fatih terim'e mektuplar/#2926261)
 • 2019-2020 yılında takımın koşu mesafelerine ve 60. dakikadan sonraki performansına bakınca; her şeyden önce varolandan çok daha iyi bir kondisyoner transfer etmemiz gereken transfer dönemi. önümüzdeki sezon takımdan istediğim sahada yürüyüp bireysel performansla maç kazanmaya çalışmak yerine, çalışkanlık, tempoya ve hıza dayalı bir futbol tıpkı hocamın eski dönemlerinde bize oynattığı gibi.
 • öyle bir kırılma noktasındayız ki, puzzle parçaları bir bir tamamlanırken orta saha transferlerimiz bu güzel takımı tamamlayan muhteşem parçalar da olabilir, bu takımı mahveden unsurlar da olabilir. orta saha transferi çok kritik. doğru hamle yapılmazsa bir çuval incir berbat olabilir. orta sahaya alınacak adamlar bu güzel takımı rezil de edebilir, vezir de. bize 2 tane taş gibi, sert, devamlılığı olan ve dikine çıkan orta saha lazım. yoksa bu güzel kadroya yazık olabilir.
 • her şey yolunda. sırf taraftarlar arkadaşlarına hava atacak diye takımı zor duruma sokmayan yönetimi tebrik ediyorum. takımın orta sahası kalite açısındn eksik olsa da sayı olarak antrenmana zarar verecek şekilde eksik değil.

  üçlü orta saha donk-belhanda-arda/taylan-ömer-emre a.
  ikili orta saha donk-belhanda/taylan-arda

  öyle bir hava var ki sanki takımda hiç orta saha oyuncusu yok. sakin kalmaya devam etmeliyiz. transfer dönemi bittiğinde kurulan kadrolara bakılınca yönetimi tebrik etmek için sıraya gireceğiz burada.

  fbjk transfer dönemi bitince yine pişman olacaklar. 'ne yaptık biz?!" diyecekler. bizimle aşık atmak için olmayan paralarını saçtılar yine. şampiyon olacak kadroyu kuramadılar, kurmaları da zor.