• 1
  beni şimdiden heyecanlandıran sezondur. onu alalım, bunu getirelim diye değil; selçuk, tarık, tolga, eren gibi çöplerin kontratından kurtulacağımız için. bu dörtlüden yaklaşık 9 milyon euroluk maaş boşluğu açılacak ve yerlerine cengiz-terim-albayrak üçlüsü bozulmazsa çok güzel hamleler görebiliriz. tabi bu sezonu yine şampiyon bitirmek hayati önem taşıyor, bunu yaparsak maddi ve sportif anlamda iyice düze çıkacağımız sezon olacaktır. bunun hazırlıklarını şimdiden yaparız umarım.
 • 2
  tolga, tarık ve carole gelecek sezona kalmadan ayrılırlar. kiralık henry ve olursa ndiaye ile denayer kulüplerine geri dönecek. bu sezon ayrıca başka kiralık transferler yaparsak onlar da gidecek. muğdat ve donk'un sözleşmeleri uzamayabilir, selçuk ve eren'in de sözleşmeleri sona erecek, bu oyuncuların sözleşmelerinin uzatılması gündeme gelecek.

  maaş konusunda elimiz rahatlayacak ancak sattığın kadar al kısıtlaması nedeniyle, yalnızca birkaç oyuncu satarak yaklaşık 10 transfer yapmaya çalışacağız. rodrigues için iyi bir teklif beklenecek. gomis ve belhanda satılsın mı satılmasın mı diye tartışılacak.

  bence zor geçecek.
 • 3
  eğer herşey yolunda giderse elimizin biraz rahatlıyacağı dönemdir. gerçi bu kur dalgası negatif seyretsede selçuk inan, tolga ciğerci, tarık çamdal ve eren derdiyokun sözleşmesi biteceği için maaş olarak önemli bir yükten kurtulmuş olacağız. ayriyetten nuri şahin ve emre akbaba gibi yerli rotasyonu için isimleri bonservisi elindeyken kadroya katma imkanımız olacak.
 • 5
  kimin gelip kimin gideceğini bilmiyorum, ancak gelen gidenin fazla olacağı bir transfer sirkülasyonu olacağa benziyor. bundan eminim.

  kendimce kafamda 5-6 mevkiye takviye gerektiğine kanaat getiriyorum. bunlar sağ bek, stoper, iki adet orta saha ve iki adet forvet oyuncusu. forvetin biri tıpkı gomis gibi, net ve tamamen gole odaklı bir isim, diğeri ise necati gibi, podolski gibi orta sahaya veya kanatlara deplase olabilen biri. orta sahanın da birisi belhanda yerine, diğeri de badou'nun yerine veya yanına, benzer tarzda enerjik biri.

  diliyorum finansal fair play yüzünden yine yüzlerin ekşiyeceği bir dönem olmaz. oyuncu satmayı becerir ve nispeten iyi bedeller alabilirsek, fatih terim'in kafasındaki sisteme yatkın oyuncuları bulabileceğimizi düşünüyorum.
 • 6
  gelenlerin ve gidenlerin oldukça şaşırtacağı bir transfer dönemi olacaktır. fatih hoca 2018 ağustos'unda bunu dile getirmişti. sanıyorum bu şaşırtıcı sürprizler bu döneme sarkacak.

  ve temenni ediyorum, taraftarın da hiç ikilemde kalmayacağı bir santrafor alınır artık. modeste mi olur, kodeste mi olur bilmem. orasını da artık transferi yapanlar düşünsün. taraftar bir dediğini iki etmedi. geçen sezon yalnızca ben taraftar kampanyalarından 400 liralık alışveriş yapmıştım. ben ve benim gibi yüzlerce lira veren renkdaşlarmız var. bu taraftar artık daha ne yapsın?
 • 7
  sözleşmeleri sona erecek futbolcularımız;

  tarık çamdal 1.6 m euro
  selçuk inan 3 m euro
  eren derdiyok 2.1 m euro
  henry onyekuru 1.2 m euro
  badou ndiaye 2.7 m euro
  ryan donk 1.8 m euro
  martin linnes 950 bin euro
  sinan gümüş 550 bin euro.
  burdan sadece linnes ile sözleşme yenilemeliyiz ama hoca sinan için de yeni sözleşme isteyecektir. tl üzerinden sadece 2 yıllık sözleşme yapılabilir.
  donk'un sözleşmesi de otomatik uzayabilir ama ben gönderilmesi taraftarıyım.

  bunların yanında bence talibi olursa satılması gerekenler;

  mariano 2.2 m euro
  maicon 2.2 m euro
  belhanda 3.3 m euro
  feghouli 3.8 m euro
  ve hatta bana göre fernando da satılabilir.

  ozan, yunus ve celil zaten a takımda. atalay ve recep gül'ü de a takıma almalıyız. serdar aziz başta olmak üzere diğer futbolcularla tl üzerinden sözleşme yapmalıyız. alacağımız yabancı futbolcular genç ve düşük maaşlı olmalılar. yeteneğe yüksek bonservis (verebilirsek tabii) vermekte bence hiç bir sıkıntı yok. bu transfer döneminde önümüzde büyük bir fırsat var. döviz kurunun geldiği durumu düşününce yapılanmamız zorunlu hale gelecek. aynı fırsat 2017-2018 transfer sezonunda beşiktaş'ın eline geçti ama onlar kullanamadı. hiç popülizme kapılmadan bu değişim yapılmalı ve taraftar olarak biz de desteklemeliyiz. he bide 2018-2019 sezonunu şampiyon tamamlarsak bal kaymak olur.