• 3
  genel kurullarda bizi en iyi temsil eden üyelerden yasin çakmak dün twitter'dan şöyle bir şey paylaştı:
  https://twitter.com/...s/942771682577666048
  açıkçası tüm bu kaosun içinde umut verici şeylerin de olması güzel. yasin çakmak gibi galatasaray için sorumluluk almaktan kaçmayan herkese sonsuz minnettarım. umarım emeklerinizin karşılığını alırsırınız.
 • 4
  galatasaray spor kulübü tüzüğünün 92. değil 93. maddesine göre yapılacak seçimli genel kuruldur.
  kulübün 92. ve 93. maddeleri ne diyor derseniz, inceleyelim.

  --- gssk tüzüğü 3. kısım 8. bölüm madde 92 ---

  başkanliğin boşalmasi
  madde 92: kulüp başkanlığı herhangi bir nedenle boşalırsa ve bir sonraki seçim genel kuruluna 6 (altı) aydan daha fazla süre kalmışsa, tüzük hükümlerine göre 1 (bir) ay içerisinde başkanlık ile diğer tüm organ ve kurulların seçimi için yeni seçim genel kurulu yapılır. genel kurul tarihine kadar mevcut yönetim kurulu 2. başkan yönetiminde görevine devam eder. sürenin 6 (altı) aydan daha az kalması durumunda mevcut yönetim kurulu 2. başkan yönetiminde görevine devam eder.
  işbu maddede belirtilen 6 (altı) aylık süre mayıs ayının ikinci yarısındaki ilk cumartesi gününden geri saymak sureti ile hesaplanır.

  --- gssk tüzüğü 3. kısım 8. bölüm madde 92 ---

  --- gssk tüzüğü 3. kısım 8. bölüm madde 93 ---

  yönetim kurulunun ve üyelerinin istifasi
  madde 93: yönetim kurulu üyeliklerinin boşalması durumunda yedek üyelerden en çok oy alan üye göreve çağırılır.
  başkan dışında yönetim kurulu üyeliklerinin boşalması ve yönetim kurulunun yedek üyelerin katılımı ile de toplantı çoğunluğunun sağlanamaması halinde yönetim kurulu ve başkan düşmüş sayılır. bir ay içinde tüzük hükümlerine uygun olarak yeni seçim yapılır. yeni başkan ve yönetim kurulu seçilinceye kadar düşmüş sayılan başkan ve yönetim kurulu görevine devam eder.

  --- gssk tüzüğü 3. kısım 8. bölüm madde 93 ---

  dursun aydın özbek yönetiminin seçilen ilk yönetiminden istifa eden yöneticiler zaten var. yedek üyelerin büyük bir çoğunluğu zaten şu anda yönetimin içerisinde bu istifalardan dolayı. son istifalardan sonra toplantı yeter sayısı sağlanamayacağı için yönetim kurulu ve başkan düşmüş sayılacaktır ve seçime kadar görevlerine devam edip seçim sonrası yeni seçilen yönetim mazbatasını alana kadar görevde kalacaklardır. dursun özbek'in dün (18 aralık 2017) tarihinde yaptığı açıklamada "yeni seçime kadar başkan ve yönetim görevinin başındadır" söylemi bunu teyit ediyor.

  peki, bu ne anlama gelir? başkanlık makamı boşalmadan yönetimdeki toplantı yeter sayısının yakalanamaması kısacası.

  adayların liste teslimi için süresine gelirsek, bunu da yine tüzüğün 3. kısmının 3. bölümünün (seçim öncesi işler) 61. maddesinde "aday olmak için başvuru usulü ve adayliğin duyurulmasi" kısmında bulabiliriz.

  --- gssk tüzüğü 3. kısım 3. bölüm madde 61 ---

  61.1)başkan adayları;
  61.1.1) başkan adayı olarak kendi ad-soyad ve özgeçmişini,
  61.1.2) yönetim kurulu üyeleri başlığı altında 10 (on) üyenin ad-soyadı ve özgeçmişlerini,
  61.1.3) yönetim kurulu yedek üyeleri başlığı altında 5 (beş) üyenin ad-soyadı ve özgeçmişlerini,
  61.1.4) denetim kurulu üyeleri başlığı altında 3 (üç) üyenin ad-soyadı ve özgeçmişlerini,
  61.1.5) denetim kurulu yedek üyeleri başlığı altında 3 (üç) üyenin ad-soyadı ve özgeçmişlerini,
  61.1.6) disiplin kurulu üyeleri başlığı altında 7(yedi) üyenin ad-soyadı ve özgeçmişlerini,
  61.1.7) disiplin kurulu yedek üyeleri başlığı altında 5(beş) üyenin ad-soyadı ve özgeçmişlerini,
  61.1.8) sicil kurulu üyeleri başlığı altında 7 (yedi) üyenin ad-soyadı ve özgeçmişlerini,
  61.1.9) sicil kurulu yedek üyeleri başlığı altında 3 (üç) üyenin ad-soyadı ve özgeçmişlerini, yazılı olarak hazırlar ve listelerini imzaladıktan sonra seçim genel kurulu birinci toplantı tarihinden 15 (on beş) gün önce saat 18.00’e kadar imza karşılığında divan kurulu başkanlığına verir.

  --- gssk tüzüğü 3. kısım 3. bölüm madde 61 ---

  birinci toplantı tarihi 13 ocak 2018. bundan 15 gün önce saat 18:00 son teslim. yani 29 aralık 2017 cuma günü. yani başkan adayı olacak kişinin yukarıda detaylandırdığımız şekilde listesini teslimi için 10 gün süresi var.

  ancak, bu muhalefet için problem olmamalı. dursun aydın özbek'in listesi zaten hazırdır. hatta bugünden değil öncesinden hazırdır. bir anda alınan bir hareket planı olduğunu düşünecek kadar saf değiliz galiba hepimiz bunun değil mi? bir plan vardır muhakkak.

  muhalefetin de aksiyon planları hazır olmalı. bu hamle geldi diye "vay efendim bizi hazırlıksız yakaladı, baskın seçim oldu" demek saçma. en basiti, adnan öztürk beyefendi 28 nisan 2017 günü "başkanlık" hakkında konuşmuştu. https://pbs.twimg.com/media/DRXADY3WsAI6RKK.jpg

  demek ki planı var, listesi hazır. buyursunlar, hodri meydan. girilsin seçime de görelim, muhalefet mi güçlü statüko mu? halep oradaysa arşın burada, hepsinin cevabını seçim sonrası alırız.

  ama bu seçime girmemek en basit tabiriyle korkaklık olur. "baskın seçim" diye ağlamak yerine, 28 nisan'da yaptığı konuşmanın arkasında duramayacak adam bir daha herhangi bir şekilde ortalığa çıkmamalı!

  bir diğer konu da, seçimin sadece 6 aylık olacağı falan söyleniyor. öyle bir durum yok. 6 aydan kısa süre kaldığı için yapılacak seçimde bu 6 ay önümüzdeki döneme eklenir ve 3.5 sene olur başkanlık süresi. aysal döneminde duygun hocanın seçildiği seçimde 6 ay olmasının nedeni madde 92'ye göre seçime gidilmesi ve özellikle duygun hocanın konu hakkındaki yaklaşımıydı. yani duygun hoca "ben 6 aylık başkan olurum" demişti seçimden önce, 6 ay yaptı. dursa devam ederdi ancak istifa ederek madde 92'yi devreye soktu, seçime gidip koltuğu dursun özbek'e bıraktı. gelecek mayıs ayında (mayıs 2018) dursun aydın özbek zaten aday olup seçilecek birisiydi, mayısta değil ocakta seçilecek. 3 sene değil 3.5 sene görev yapacak.

  ki fatih altaylı da benzer şeyler yazıyor, duyulanlar da aynı. bilenler bilir, "yüce" bir abi vardır galatasaray içerisinde. bu yüce abinin "başkan olsun" dediği olur. "yönetici olsun" dediği olur. "ihraç edilsin" dediği edilir falan falan falan. hah işte bu "yüce" abi ile dursun özbek'in görüşmesi sonucunda ikili mayıstaki seçimde zorlanacaklarını öngördükleri için ocakta bu seçimi düzenliyorlar. yani terim için seçim falan birazcık palavra. sadece altaylı dese "hadi ulan oradan" diyebilirdim ben de, ama bazı kişiler de aynı senaryoyu tekrarlıyor. güvendiğim kişiler. doğruluğuna bu sebeple inanırım.

  sonuç olarak, dursun aydın özbek 3.5 senelik seçilerek kendisi, statüko ve "yüce" abi için zaferle ayrılacaktır seçimden sonra.

  kendisine şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.
  bizim için ve galatasaray için hayırlı olmayacak zira...

  "zira mı? zira nedir?"
 • 6
  gökmen özdemir, yakın geçmişle birlikte gelinen süreci kaleme almış.

  http://gamaspor.com/...da-secim-carki-31604

  ---alıntı---

  20 ocak’ta galatasaray’da seçim var. kimi ‘baskın seçim’ diyor kimi de ‘özbek tehditlere boyun eğmedi, hodri meydan dedi’ tezini savunuyor. geçmişi bilmezseniz sağlıklı yorum yapamazsınız. onun için size galatasaray’ın kimyasının bozulduğu 14 temmuz 2001 seçimlerinden bu yana ne olduğunu biraz hatırlatayım.. isim isim yazayım, daha rahat olur..

  faruk süren 4 şampiyonluk, 1 uefa, 1 süper kupa sonrası, inan kıraç önderliğinde, özhan canaydın ve yakın avanesinin oyunları, medyanın desteğiyle koltuğundan indirildi.

  ara seçimle mehmet cansun geldi. 8 ay sonra özhan canaydın ondan koltuğu aynı ekibin desteğiyle, seçimle aldı. canaydın listelerinde (2002, 2004, 2006) alp yalman, özkan olcay, şükrü ergün, ali dürüst, temel aksoy, özer saracoğlu, mete başol, burak elmas, refik arkan, derya taşdelenler, niyazi yelkencioğlu, orhan yüzen, mehmet şencan, bikem ardakoç, ahmet ünüvar,cengiz özyalçın, ergun gürsoy, mehmet helvacı, turgay kıran, ahmet özdoğan, emel çabukoğlu, yalçın orhon, adnan öztürk, ahmet raif ünüvar, fatih gökşen, ali gürsoy, semih haznedaroğlu, adnan polat, işın çelebi, celal gürcan, engin akçakoca, atilla kınay, ahmet dedehayır, haldun üstünel, tunca hazinedaroğlu, vedat irdelp görev yaptılar.

  özhan canaydın liseci, kafatasçı, bugün ‘seçimlere yön veren ekibin’ ağabeyiydi. ve bunu bile bile, bugün mevcut sisteme muhalif olan birçok isim onunla çalıştılar. o değirmenin çarklarına su taşıdılar. 2002’de ali dürüst, 2004’te ergun gürsoy, 2006’da adnan polat listede olmasalar canaydın’ın seçim ekibi bu kadar iyi kamufle olamaz, seçimleri kazanamazlardı.

  2008’de adnan polat aynı ekibin desteğiyle, ciddi bir rakibi olmadan seçim kazandı.

  2010’da menfaatler artık ortak değildi. adnan polat’ın karşısına adnan öztürk çıktı. 2375 oy aldı. ama polat 3 bin oyu bulmuştu. seçimi kazandı. öztürk’ün arkasında canaydın’ın seçim ekibi vardı. onun için 2375 oy mucize gibiydi. hatta daha fazlasını bekliyordu. fakat seçim günü, hava güzel olunca galatasaray lisesi tarihinde belki de ilk kez 5500 üzeri katılımlı bir seçime şahit oldu. polat da iyi çalışmıştı. bu o meşhur ‘seçim ekibinin’ beklemediği bir şeydi.

  çünkü onlar için seçim en fazla 4000 kişiyle yapılırdı. ve o 4 bin kişinin yüzde 51’ine onlar
  hükmederdi. o gün ilk ve son kez kaybettiler.

  fakat ardından 27 mart 2011 mali genel kurulu’nda polat’a ibrasızlık darbesi yapıldı. arkasında yine aynı ekip vardı. salonu organize eden, tüzüğe idari ibrasızlığı koyan ve polat’ı bu yolla deviren ekip. 2006 seçimlerinde polat’ın onların seçim kazanmasını sağlaması bile onların hırsının önünü kesememişti.

  ardından ünal aysal geldi. aynı ekip onu destekliyordu. onun da yönetiminde ali dürüst, adnan
  öztürk, refik arkan gibi isimler vardı. çark sürekli dönüyordu. sonra bu seçim ekibi aysal’a ‘baskın seçim’ modelini geliştirdi. aslında seçimin geleceği barizdi. seçim bağıra bağıra geldi ama muhalif olanlar ‘ama bu baskın seçim, hazır değiliz’ diyerek geri planda kaldılar. rahat bir seçimle kazandı aysal.

  fakat ekonomik kaynakları o kadar kötü kullandı ki gitmek zorunda kaldı. çünkü tünelin ucunda ışık yoktu. bunun üzerine alp yalman bir liste yaptı. ama karşısına yine aynı seçim ekibinin 3 saatlik hazırlığıyla duygun yarsuvat çıktı. listesinde dursun özbek, abdürrahim albayrak vardı. dışarıdan ali dürüst sportif aş yönetimine girdi. destek tamdı. seçimi yarsuvat kazandı.

  o da 7 ay sonda dursun özbek’e emanet etti. şimdi dursun özbek 2.5 yılın ardından seçime gidiyor. 6 ay süresi daha var ama onu kullanmıyor. neden gidiyor? biraz anlatayım:

  1- kötü bir yönetimi var. çalışamıyor. değiştirmek istiyor

  2- sportif olarak büyük bir güvensizlik ortamı var. 3 senede 5. hocayı takımın başına
  getirecekler. bu yönetimle bunu yapamazlar. altından kalkamazlar

  3- bundan 6-7 ay önce bir grup seçime gitmek için imza topladı. 1200 imzayı buldu. 1600 imza
  olsaydı seçime gidilecekti. demek ki bu grubun bir hazırlığı vardı.

  4- yönetiminin içerisinde onu aldığı her kararlarda desteklemeyen hatta bazen tehdit eden
  isimler vardı. onlara da ‘hodri meydan’ diyor

  5- galatasaray’ın ana kalesi ‘türk telekom stadı’, taraftarının merkezi kaynıyor. her tribünden farklı bir ses çıkıyor. taraftar mutsuz.

  benim bu varsayımlarım üzerine son bir iki notum var. onlarla bitireyim.

  bugün mevcut seçim sistemini bloke eden insanların değirmenin çarkına, muhalif ses olarak çıkan herkes zamanında su taşımış. bu sistemden nemalanmış. onun için bu kadar bağırıyorlar.

  madem 1200 imza toplandı ve 400 imza daha olsa seçime gidilecekti, öyle olsaydı ‘baskın seçim’ olmayacak mıydı? bu ekibin bir hazırlığı yok mu?

  dursun özbek artık kimsenin devresine, ismine dayalı olmadan yönetim kurabilecek ve mevcut
  görüntüde rahat seçim kazanacak gibi duruyorsa, artık lütfen seçim yönetimi değil galatasaray’ı yönetebilecek bir yönetim kursun.

  eğer böyle bir yönetim kurarsa, 20 ocak seçiminde değil ama belki bir sonraki seçimde kimse
  ‘seçim dizayn eden’ ekibe ihtiyaç duymaz. özbek’in galatasaray’a borcu da budur.

  şu meşhur seçim ekibi kim mi? bir sonraki yazıda onları isim isim yazacağım. sizlere tanıtacağım.

  ---alıntı---
 • 10
  kulüp seçimle ilgili açıklama yapmış. özetle tüzük gereği yeni seçilecek yönetim 3 yıl süreyle görev alacak diyor.

  --- alıntı ---

  alınmış seçim kararı sonrası camiamızdaki yorumlar nedeniyle meselenin hukuki dayanakları ve gerekçeleri hakkında açıklama yapmak gereği hasıl olmuştur.

  t.c medeni kanun ve dernekler kanunu’na uygun olarak kabul edilip yayınlanan tüzüğümüze göre:

  toplantı türleri, tüzüğümüzün 25.maddesinde 3’e ayrılmıştır.

  bunlar: yıllık olağan toplantı, seçim toplantısı ve olağanüstü toplantıdır.

  yine tüzüğümüzün 27.maddesine göre seçim toplantılarının gerek olağan gerekse de olağanüstü olmak üzere yapılması mümkündür.

  olağanüstü seçim toplantısı her zaman yapılabilir, tüzüğümüzde bir süre kısıtlaması yoktur.

  tüzüğümüzün 28.maddesine göre, olağanüstü toplantı;

  1- yönetim kurulu kararı,
  2- denetim kurulu’nun yazılı isteği,
  3- kayda açık üyelerin 1/5’inin (beşte birinin) yazılı isteği,

  üzerine yapılır.

  bu maddeleri hep bir arada değerlendirdiğimizde yönetim kurulunun olağanüstü seçim genel kurul toplantısı kararı almak yetkisinin olduğu açıktır.

  tüzüğün 60.maddesine göre yapılacak seçimde seçilecek tüm organların (yönetim kurulu, disiplin kurulu, denetim kurulu ve sicil kurulu) görev süresi 3 yıldır.

  seçimli genel kurul kararı alan yönetim kurulunun ve diğer kurulların müstafi sayılması iddiasının hiçbir hukuki dayanağı bulunmamaktadır. madde 92 ‘de kulüp başkanlığı herhangi bir nedenle boşalırsa hükmü, başkanın ya istifası ya da vefatı halinde uygulanma alanı bulacaktır.

  bilgilerinize sunarız

  saygılarımızla

  galatasaray spor kulübü derneği yönetim kurulu

  http://www.galatasaray.org/...runlu-aciklama/37383

  --- alıntı ---
 • 11
  her şeyin dursun özbek'in istediği şekilde dizayn edilen genel kurul. adam ısrarla bu seçim 5 aylığına mı? yoksa 3 yıllığına mı? sorularına cevap vermeyerek geçiştirdi. kulüpten yapılan son açıklamaya göre seçilecek olan başkanın görev süresi 3 yıl imiş. adam her şeyi kurdu ve tam zamanında herkes göztepe maçını kutlarken yine patlattı bombayı. bu dursun özbek çapsız ama bir o kadar da kurnaz. hayırlısı olsun ne diyelim.
  http://www.galatasaray.org/...runlu-aciklama/37383
 • 12
  her zamanki gibi kalemini satmış basın* tarafından yönlendirilip ve farklı gündemler seçiyor galatasaray taraftarı kendine.

  bunun küçük bir similasyonunu ünal aysal açıklamaları üzerinde görebiliriz.

  adam tamamıyla seçim üzerine konuşmak için çıktığı bir programda ersin düzen'in ısrarlı fatih terim sorularına en uzlaşmacı cevapları vermesine karşın bu gün galatasaray taraftarının gündemi malesef 4 senedir bitmek bilmemiş kısır fatih terim - ünal aysal çekişmesi.

  basın bu amacı doğrultusunda resmen sansür uyguluyor. http://gss.gs/2324060 fakat sözlüğün dikkatinden kaçamamış.

  ünal aysal kendisini ibra etmeme yönünde oy kullanan, bu konuda açıklamalar yapan mustafa cengiz'e destek veriyorsa kin tutan bir adam değildir. terim'i de takacağını çok sanmam. hepi topu bir yönetici kovdu. şirketlerinde defalarca yapmıştır bunu. ben baştan sona izledim. ünal aysal seçim için çıktı o programa. bu gün cımbızla sadece terim konusu gündem yaptığı açıklamalar arasından.

  terim meselesini terimci kitle büyüttü. basın büyüttü. yapmayın, etmeyin. evet başka galatasaray yok. aslolan galatasaray'dır. işte bunun için 20 ocak 2018 tarihine kadar sadece ama sadece seçimi konuşmalıyız. ne transfer ne başka bir şey. hatta ve hatta sözlük yönetimi seçim başlığını sabitlemelidir.
 • 14
  genel kurul üyelerinin doğru seçimi yapması için riva'da yaşananlara bakması kafi.

  https://twitter.com/...s/953389645177479168

  bu seçim, galatasaray’ın başkanına karar vermekten ziyade genel kurulun bir dayatmaya boyun eğip eğmeyeceğine dair bir sınava dönüşmüştür. üyeler sorumlulukla hareket edip galatasaray’ın tarihine, kimliğine, değerlerine, en önemlisi de demokrasi kültürüne sahip çıkmalıdır.

  https://twitter.com/...s/946754159960879104
 • 16
  https://twitter.com/...s/954463409583673345

  --- alıntı ---

  cemal özgörkey: "dere geçilirken at değiştirmememiz gerektiğine inanıyorum. başkanın projeleri var ve sonuçlandırılması lazım. galatasaray için çok kritik bir dönem. tüm kalbimle dursun özbek'i destekliyorum. ona biraz daha zaman vermemiz lazım."

  --- alıntı ---

  dere - at örneği beni aşırı derecede ikna etti :( ben de "ak akçe kara gün içindir" diyorum ve dursun'u destekliyorum!!11!1 kulübün geleceği ne kadar abuk subuk insanlara kalmış bakın görün. neymiş efendim dursun'un projeleriymiş.

  https://youtu.be/on-d7XNmlg8?t=70