EuroLeague 15. Hafta Karşılaşması
20:30 Sinan Erdem Spor Salonu
80 - 81
 • 1
  euroleague normal sezon 15. tur maçı. saat 20.30'da başlayacak ve bein sports 3'ten canlı olarak yayınlanacak.

  bu müsabakanın biletleri tam 2 hafta önceden tükendi. sinan erdem'de oluşacak atmosferi büyük bir iştahla ve merakla bekliyorum zira efes'in pilsen olduğu yıllardan beri ilk kez böyle bir şey oluyor. efes özellikle bu sezon o eski "ülkeyi kucaklayan takım"* kimliğine bürünmüş durumda, bu da sinan erdem'e olumlu yansıyor elbette. peki bu neyin göstergesi? talebin başarıyla doğru orantılı olduğunun göstergesi.

  laci beyazlılar 8 maçtır kazanıyor, özgüven tavan. çeska ise son 5 deplasman karşılaşmasından sadece 1 galibiyet (barcelona'ya karşıydı ve bence sürprizdi) çıkarabildi. 2013 şubat'ından beri çeska'yı yenemeyen bir efes söz konusu. laci beyazlılar için benzer kötü istatistik real madrid versus'ünde de vardı fakat orada şeytanın bacağı kırıldı, darısı çeska'ya inş (bir de pao'yu oaka'da bir türlü mağlup edemeyen bir efes var, maalesef).

  shane larkin x mike james çarpışması enfes olacak.

  çeska her ne kadar geçtiğimiz sezonlara nazaran daha düşük seviye ve daha verimsiz bir kadroyla mücadele etse de neticede çeska. bryant dunston'ın olmamasının handikapı en çok bu kapışmada görülecek bana kalırsa. sertaç şanlı-tibor pleiss ikilisi faul problemi yaşamamalı. yaşasalar bile müthiş motive bir chris singleton var lakin yaşanmasın yine de tabii problem mroblem. vasilije micic son maçta* çok iyiydi, devamı gelsin.

  ergin ataman ve takım tabloya w yazacak, inanıyorum.
 • 3
  efes pilsen'in euroleague formunun ve şampiyonluk iddiasının adını koyması, "artık ben de bu seviyelerin takımıyım." demesi için mutlak galibiyet alması gereken maç.

  barça mağlubiyeti sezonun başı olmasına, oaka yenilgisi ise kulüp tarihinden gelme lanete bağlanabilir fakat efes bu kadar formda ve iyi durumdayken bu maçı kazanamaması kabul edilemez.

  tam bir mesaj verme ve tüm kıtaya "ben de varım" deme maçı.

  başarılar seninle olsun ergin hocam, en güzel günler henüz yaşamadıkların.
 • 4
  efes geçen sezon zaten euroleague'de final oynayıp, şampiyonluk seviyesinin takımı olduğunu gösterdi.
  cska üçlük yağdırmasa başka şeyler de konuşuyor olabilirdik.
  bugün ise hiç tartışmasız hem ev sahibi olmanın avantajıyla, hem de form durumuyla favori efes.

  gururumuz ataman ve takımı efes'e başarılar!
 • 10
  voigtmann'ın olağaının üzerinde performans vermesi ve micic'in bir türlü devreye girememesine rağmen devre 47-43 üstünlüğümüzle *bitti. micic devremeye giremedikçe oyuna dahil olmak için çizgi dışına çıktı. özellikle 8 farkla önde iken üst üste boş dönen cska'ya micic'in tuhaf denemeleri ve acele etmemiz nedeniyle darbe indirilemedi. clyburn'un yokluğunda cska bayağı bayağı james'in eline bakıyor. ilk çeyrek voigtmann'ın gereksiz üçlükleri olmasa bu kadar skor bulamayacaklardı. ikinci yarı doğuş'un baskısı james'i biraz daha çizgi dışına itecek, micic ve simon daha fazla katkı yapacak ve efes vurup geçecek diye düşünüyor ve umuyorum.
 • 17
  öncelikle maçı salonda izlediğim için gözüme çarpan net şeyleri yazmak istiyorum. birincisi rotasyon konusunda ergin ataman sınıfta kaldı diyebiliriz. sertaç şanlı bitmiş okeye dönerken pleiss hiç şans vermedi ayrıca ne zaman 4 kısa 1 uzun oyununa geçse adamlar bizi ezdi. ikincisi ki bence en önemlisi maç topundan önce mola almaması oldu. yani bir insan neden mola hakkını kullanmadan sadece shane larkine git topu at diye kenardan söyler ki. velhasıl pahalıya patladı ve en önemli rakibimize içerde yenildik.
 • 18
  eski bir profesyonel basketbolcu olarak bu maç adına yorumum çok yavaş hücum ediyoruz. adamlar 2'li sıkıştırma yaptığında bile boş adamı bulamıyoruz. bu kadar yavaş bir top dönemez, dönmemeli. hadi topu yavaş kullanıyoruz, bu kadar delici özelliği olan oyuncu varken, topu tutup beklemek nedir anlayamadım.

  cska ise topu çok hızlı paylaştığı gibi, delici özellikli oyuncuları topu alır almaz içeri penetre ediyorlar. tabi doğal olarak savunmanın dengesi bozuluyor. bu tarz maçlarda en zor iş uzunlara düşer, çünkü içeri penetre eden kişi ve kendi adamlarıyla 2 ye 1 kalırlar. efesin 2 uzunuda atletik özellikli uzun değiller. yani bu savunmayı yapabilecek kabiliyetleri yok.

  zaten efes fenerbahçe maçlarında bile çok hücum ribount u vererek oynamıştı. ben ergin ataman'ın yerinde olsam singleton ve 4 kısa deneyebilirdim. ayrıca sertaç'ın çok çok iyi oynadığını düşünüyorum bu maç. oynayabileceği bu sertaç'ın...

  asıl kilit olay micic'in oyunu açması, kimse micicten ekstra sayı falan beklemiyor. kaldı ki o ekstra sayıları larkin ve simon ile bir şekilde buluyoruz. micic'in sakin kalıp bu gemiye yön vermesi lazım. bunu yaptığı zaman efes durdurulmaz oluyor çünkü. simon ve larkin'de oyun kurma işini biraz daha micic'e bırakmalılar. çünkü 10 saniye ellerinde topla oyalanıyorlar.

  efes bu tarz büyük maçları yenecekse, simon ve larkin ile değil beaubois ve micic ile yenecek. ne demek istiyorum bununla açayım. evet hepimiz larkin gibi fuleli ve ekstra adamları severiz. simon'da inanılmaz işler yapıyor kabulümdür ama yeterli değil.
  asıl bu dişlinin içine girmesi gereken, tüm takımı ve hücumu yönetmesi gereken micic ve atletik, penetrelerde savunma yaparken adamın önünde durabilecek ve hücumda da yine atletikliğini kullanıp savunmaların dengesini bozacak beaubois'tir.

  beaubois'i dallas zamanlarından beri izlerim. içeri kat ederek oynadığında onu euroleague'te savunabilecek atletikte bir kısa yok.
  beaubois'in sıkıntısı kafa olarak maçtan çabuk kopabiliyor. konsantrasyon sorunu yaşayabiliyor maç içerisinde, kaldı ki bu da ergin hocanın çözeceği bir sorun.

  cska gibi takımlar savunma hattını çok önde kuruyorlar, böyle olunca kısalara inanılmaz baskı oluyor. bu durumda uzunlardan 2-3 üst üste sayı bulursan, karşı savunmayı gömülmeye mecbur bırakırsın. bunu her basketbol oynayan bilir. gömülen savunmayı 3lükle açarsın, önde kurulan savunmayı boyalı alanla içeri gömersin tekrar. peki bunu neden söylüyorum? eğer efes bu tarz saçma 3lük atışları ve sadece larkin ve simon'un eline bakacaksa euroleague i kazanamaz! efes'in boyalı alan planı yok ya da işletecek bir micic'i yok. larkin ve simon eline topu alıp 10 saniye beklerlerse bu iş olmaz.

  efes kadro olarak euroleague te herkesi yenebilecek, hatta 20 sayı fark atabilecek güçte. çok farklı oyuncuları var ve bu oyuncular farklı farklı varyasyonlar getiriyor takıma. yine de bu takımı yönetecek bir micic'e ihtiyaç var oğlu var. guard'ın yeteneği kadar hücum edebilirsin. micic'in dinlendiği sırada hoca larkin'in top getirmesi yerine beaubois'i de guard olarak kullanabilir. dallas'ta guard oynuyordu bu adam.
 • 19
  dün akşam bir barda, özellikle maçın son periyodunda herkesin efes maçına odaklandığını görmek doğrusu şaşırttı. sanırım 90'larda sahip oldukları tüm ülkenin desteğini tekrar kazandı efes. bunu başka bir branşta veya kulüpte gördüğümü sanmıyorum.

  sanırım 3. periyotta fark 10-11 iken şom ağızlı arkadaşın maçı aldık demesinden sonra tedirginlik çöktü. neticede yazık oldu.