• 1
  ligin 4. haftasında saat 20:00'da başlayacak ve abdi ipekci'de oynanacak maç. rahatca alacağımızı düşündüğüm maç. takım kendi oyununu oynarsa ve taraftar işin içine girerse ki efes maçında bile salon tıklım tıklımdı, bu maçı rahatca kazanırız. fener net olarak goudelock ve bjelica'yı arıyor, oyun sıkıştığında skor üretebilecek net bir skorer eksiklikleri var ve savunma zaafları da malum. bizim maçtan 3 gün önce real madrid gibi güçlü bir takımla maç yapacaklar. bu maçın sonunda obradovic'in kızarmış suratını görmemiz çok muhtemel
 • 4
  mccollum'un efes faciasından sonra kendisini affettirmesi için önüne çıkan harika bir fırsat. eğer bu maçta da sıçar batırırsa isterse bir maçta 100 tane sallasın takımdaki varlığı sorgulanır, sorgulanmalıdır. yeni takımımızın büyük maçları oynayabilmesi gerek artık.

  o salonun dolacağı maç.
 • 5
  (bkz: 28 ekim 2015 galatasaray hapoel jarusalem basketbol maçı) sonrasında üst üste 3. kez evimizde oynayacağız.

  fenerbahçe evinde olası bir real madrid mağlubiyeti ile gelebilir. (bkz: 30 ekim 2015 fenerbahçe real madrid basketbol maçı )

  takımımızda henüz tüm roller belirlenmedi , buna ilk 5 de dahil..

  fakat abdi ipekçi ve derbi ortamı ile kazanacak gücümüz fazlası ile var..

  (bkz: yürüyedur yenilmez armada)
 • 20
  maç hakkında karalamaya başlayalım.

  fenerbahçe real madrid'i yendi. ben hep real'i falan yeneceksen bu ara yeneceksin derim. zira adamlar için euroleague bundan sonraki tur başlıyor. antreman programını ona göre yapıyor çünkü adamın kafasında ölüsü bile ilk turu geçiyor. bunun yanında seninle oynadığı için ekstra bir motive olmuyor. bir de deplasman derken senin oyuncuların ekstra motivasyon ile maça çıkıyorlar. bir de üzerine iyi bir plan yaptıysan bu tarz maçları kazanabiliyorsun.

  fenerbahçe'nin bu maçtaki defansı bizim için çok önemli. onlar nasıl hücum eder, biz nasıl savunuruz planlar ne olur öngörmekte zorlanıyorum ancak nasıl savunacakları hakkında tahminim var. real maçında çok iyi savundu fener. real'in çok kısalı oyununu yer yer en az bir kişinin 3'lüğünü riske ataraktan topa çok kümelenip bütün takımın topa göre hareket etmesiyle karşı geldiler. bizim bu maçta elimizin tutması lazım. bu çok önemli. zaten ergin hoca 3'lük seven bir adam. bir de bu şansı bulacağız. çünkü orta mesafeye kümeleneceklerdir diye düşünüyorum.

  aslında bakarsanız ben hücum oyunumuzun bazı noktalarını real madrid'e benzetiyorum. bizde net bir oyun kurucu yok. micov, sinan ve ship'in çok iyi uyumu bizim topu çevirmemizi sağlıyor. 3'ü beraber oyunu kuruyor ve dönüşmeli olarak hamleyi yapacak duruşu geçiyorlar. bunu real maçındakine benzer bir şekilde savunmak isteyecektir obradovic. bizim için sıkıntı olan nokta topun bir kişinin elinde kalmaya itilmesi. nasıl yani. bu 3'lüyü ve sıkıştıklarında bazen yardıma gelen uzunlardan birini oluşturan 3,5 kişilik pas alış verişini keserlerse yani top kaybına sebep olurlarsa bizde top bir kişide çok kalır. bu da kumar olur.

  rakibin defansını şaşırtmamızın en önemli yollarından biri bana göre uzunlardan orta mesafe atışlar. bu noktada şanlıyız bunu yapabilecek oyuncularımız var. hele green. belliki git geli bol maç olacak. green'in bir anda rakip potada oluşunu uzun topla değerlendirmeliyiz artık.

  bana göre bu maç bizim adımıza 3 özel oyuncu çıkartacak.

  green bakın görün eğer ısınabilirse maça bizim için maçın adamı olabilir.

  göksenin kösal o muazzam oyununu devam ettirecektir. belki şutları girmeyebilir ki (istikrarlı olarak atıyor adam) göksenin oyuna kafa katması gerekmediği görevlendirildiği pozisyonların hepsinde benim nazarımda10 üzerinden 8'lik 9'luk performans gösteriyor. (son maçın ilk çeyreğinde bir son top savunması vardı allah allah...)

  3. kişinin kim olacağı oyunun nasıl bir oyun olduğunu bize anlatacaktır. daha önce bahsettiğim 3'lüden biri mi mccolum mu? daha önce bahsettiğim 3'lüden biri ise hangisi? bana göre istediğimiz gibi giderse maç sinan'ı yazarız buraya. belki de ship. ama benim tahminim sinan.

  bir iki noksandan da bahsetmek istiyorum.

  pick and roll savunmamız bence kötü. hadi kötü demeyelim de zor. adam değişimini daha iyi yapmamız gerek. ancak daha önemlisi perde üzerinden atışlara müdahil olamıyoruz. ve bunu yapabilecek oyuncuları var. bu tehlikeli.

  lasme hata yapınca oyundan düşüyor. dorsey iyi oyuncu ama basketbola dönmesi gerek. dönemedi daha. lasme'nin de üzerine gitmemek gerek, aman ha. hele bu maçta defansta uzunlar önemli. bir de real maçında vesely bir süre yoktu. real değerlendiremedi ama biz değerlendirmeliyiz bu zamanı.

  kenardan oyuna destek olacak oyuncularımız gayet iyi. mccolum gibi ısınınca sayı makinesi. göksenin gibi defansta muazzam, skorerlikte tatlı, riboundlarda zıpçıktık bir adam var. ege enerjik bir küçük erceg. dorsey oyuna girebildiğinde zaten çok baskın bir adam. ama bize pas ile katkı verecek oyuncu kenarda kısıtlı. bu işi şafak yapabilir. şafak benim çok beğendiğim bir oyun kurucu. oyunu biliyor. şutu var. aslında pası da var. kendine pozisyon yarattığını, takımı için çok çalıştığını gördük. oyun olarak olsa da sayı olarak istediklerini yapamadığı için öz güveni kırılmaya çok yatkın. bugün salonun çok yanlış bir tepkisi bize ve oyuncuya çok kötü dönebilir.

  fenerbahçe geçen sene kesinlikle daha pırıltılı bir takımdı. ama eminim obradovic bu takımı daha çok sevdi. daha fazla kendi şeklinde biçimlendirebilir bu takımı. başarılı olur olmaz o başka konu.

  yani demek istediğim. biz mükemmel değiliz ama güzel bir oyun kurgumuz ve kadromuz var. fenerbahçe'de mükemmel değil. benzer şeyleri söyleyebilirim. takımların farklı özellikleri var bu malum. biri birinden daha iyi diyemem ama oyun anlayışları farklı. benim öngördüğüm maç ise iki ayrı kıta da iki kavgalı ikiz kardeşin satranç maçı açıkçası. izlemesi ne kadar keyifli olur bilemiyorum. ama iki taraf için de bir iş kazası olmazsa (bir anda bir taraf lehine 14 sayı fark olursa da şaşırmam söyleyeyim.) zamanında emir'in son saniye basketi ile kaybettiğimiz süper kupa finalindekinden (obradovic ile ilk karşılaşmamız) daha kafa yoracak karşılıklı hamlelerin olacağı bir maç olacaktır bu maç.

  (bkz: bugün günlerden yenilmez armada)
 • 22
  o top bizim elimizde ne kadar çok dönerse kazanma şansımız o kadar artacaktır, oyuncu adı fark etmez x bir oyuncunun elinde uzun süre kaldığı zaman sıkıntı yaşıyoruz.
  digiturk'u iptal ettirdiğimden dolayı uzun zaman sonra galatasaray'ın herhangi bir maçını izleyemeyecek olmanın sıkıntısını yaşayacağım ama genelde benim izleyemediğim maçları alırız.