• 411
  maçın detaylı analizine geçmeden önce spoiler verelim: https://gss.gs/1aT.jpeg

  yine öncelikle rakip analiziyle başlayalım sonra bizim takıma geçelim istiyorum çünkü fenerbahçe’nin ben bu maçta yenilmemeye çıkacağını ve bu yüzden bizim neler yapmamız gerektiğini sona saklamayı tercih ediyorum.

  dilerseniz muhtemel 11’ler ve birebir eşleşmeler ile başlayalım. fenerbahçe neden djiku’yu 6 numara oynatıyor, batshuayi mi dzeko mu oynar gibi sorulara cevap arayalım. ayrıca galatasaray’ın rakibin zaaflarından hangi futbolcularla yararlanabileceğine, orta sahada berkan mı kerem mi daha iyi olur ikilemine değinelim…

  1- birebir eşleşmeler: https://gss.gs/Aiy.png

  2- fenerbahçe’nin derbi planı 1:

  fenerbahçe’nin derbi planını ikiye ayırmak istiyorum ve bunun en büyük nedeni hocası ismail kartal kaynaklı. birinci plan kaybetmeyelim oyunu oynayacak ikincisi ise kazanmak için çıkacak bir derbi planı. bu planlardan biri paralel evrende oynanacak fakat yinede değinmek lazım.

  bence fenerbahçe kadıköydeki oynadığı oyuna benzer bir oyunla çıkacak ve kaybetmeme üzerine bir plan uygulayacak. kadıköyde olmasına rağmen bile kazanmak yerine oyunu 2. bölgede kabul eden ve alan kapatmayı tercih etmiş bir hocaları var. bu yüzden ben fenerbahçe’nin geçen haftaki karagümrük oyun planına benzer bir plan uygulayacağını düşünüyorum. oyunu 2. bölgeye kadar kabul edip presi orta saha civarıdan başlatacakları ve alan vermemek için çabalayacakları bir maç olacağını düşünüyorum.

  3- galatasaray’ın ön alan presi:

  fenerbahçe ister muslera’ya kadar baskı uygulasın ister oyunu kendi yarı alanında kabul etsin bu galatasaray’ın ön alan presini hiçbir şekilde değiştirmez.

  peki fenerbahçe ön alan presi ile karşılaştığında ne yapıyor?

  fenerbahçe izlediğim son kayserispor maçında ön alan presine maruz kaldığında neredeyse sol stoperini bir sol bek gibi sağ stoperini ise bir sağ bek gibi konumlandırıyor. bu yüzden iki stoperin arası çok uzak kalıyor. bunun nedeni hem ön alan presi uygulayacak ve iki stoperle eşlecek olan mertens-icardi gibi hücumcuları pasifize etmek hemde livakovic’in uzun top vurması için önünü açıp, rahat vuruş yapmasını sağlamak.

  livakovic, ön alanda pres gelince topu direkt olarak santraforuna uzun vuruyor ve fenerbahçe havuza düşen topları toplamaya çalışıyor. bu birkaç kez yapılan bir şey değil veya tesadüfü yapılan bir şey değil. fenerbahçe ön alan presini yediğinde her defasında yapılan bir şey olduğu için kesinlikle bir plan diyebiliriz buna.

  fenerbahçe bizim presimizi kırmak için sürekli bu planı uygulayacağından dolayı kerem-berkan ikilemi arasında bence berkan 1 adım daha öne çıkıyor. bunun nedeni berkan hem hava toplarında daha üstün hemde havuza düşen topları kazanmada daha iyi bir oyuncu. hatırlarsanız geçen sene samiyende yendiğimiz maçta ilk golde berkan’ın orta sahada karşıladığı kafa vuruşuyla ileriye oynadığı bir topla golü bulmuştuk.

  ayrıca, fenerbahçe genelde uzun oynamayı tercih edeceği için galatasaray’ın hücum oyuncularının presi pasifize olacak muhtemelen. bu yüzden orta sahada yapılacak agresif baskıların ve top kazanımların daha önemli olduğunu düşündüğüm için berkan’ı yine 1 adım daha önde görüyorum.

  gelelim bu uzun toplarda fenerbahçe santraforunun önemine. eğer fenerbahçe dzeko ile başlarsa uzun topları avantaja çevirebilir fakat eğer batshuayi ile başlarsa ben bizim stoperlerin daha üstün bir performansla bu planı lehimize çevirebileceğini düşünüyorum.

  neden fenerbahçe uzun vuruyor ki? derseniz size bir sürü neden sayabilirim. 6 numarasında oyun kurabilenbir oyuncu yerine djiku tercih edecek olmaları. stoperlerin rams park’ta baskı yediğinde hata yapmaya meyilli olacakları. hatırlarsanız olimpiakos maçında geriden oyun kuramadıkları için 3 tane gol yediler oyun kurmaya çalışırlarken. bu yüzden birinci tercihleri ön alan presine karşı uzun top olacaktır.

  dilerseniz paralel evrendeki fenerbahçe oyun planına geçelim.

  4 -fenerbahçe oyun planı 2:

  fenerbahçe’nin kazanmaya çıkacağı oyun planından bahsedelim birazda. bildiğiniz gibi fenerbahçe’nin az bile olsa şampiyonluk şansı var ve bunun için bizi yenmesi lazım. ayrıca ismail kartal sene sonu kesinlikle fenerbahçe hocası olmayacağını bildiği için gemileri yakıp risk alarak kazanmaya çıkabilir.

  eğer böyle bir mentaliteye sahip olarak çıkacaklarsa ön alan presi uygulamaları gerekecek.

  fenerbahçe ön alan presi yapabilen ama bizim kadar etkili olmayan bir takım. bunun en büyük nedeni izlediğim son kayseri maçında fenerbahçe’nin geriden oyun kuran rakiplere karşı çok etkili olamaması. kayserispor genelde geriden oyun kurmaya çalıştığında başarılı olup fenerbahçe presini kırmış ve topu kanatlarına aktarabilmiş. hatta yedikleri gole kadar topa sahip olma konusunda bana göre daha üstündüler.

  ayrıca fenerbahçe’nin defans - orta saha - santrafor blokları arasında verdiği alan çok geniş. burada devreye şu giriyor: ön alan presini driblingçi orta saha berkan ile mi kıracaksınız? yoksa derin oyun kurucu rolünde ilk maçta olduğu gibi kerem demirbay’ı tercih edip oyun kurulumunuzu mu kolaylaştıracaksınız?

  eğer berkan tercih edilirse hatlar arasındaki boşlukları topla beraber mesafe katederek değerlendirebilir fakat oyun kurarken dezavantaj sağlayabilir. kerem ise tam tersi oyun kurulumunda fayda sağlayabilir fakat topla birlikte mesafe kat etme özelliğinden yararlanamazsınız. diğer seçenekler ise topu barış alper’e uzun oynayıp birebirlerinden faydalanmak olacaktır baskı yenildiği anlarda.

  kerem-berkan tercihi maçın orta alandaki kaderini etkileyecek. ayrıca uzaktan şut konusunada livakovic’i özel incelerken ilerleyen satırlarda değineceğim fakat galatasaray için bence `en kritik tercih abdülkerim - sanchez’dense, kerem - berkan olacak gibi…`

  gelelim fenerbahçe’li futbolcuların zaaflarına…

  5 -fenerbahçe’li oyuncuların zaafları:

  öncelikle livakovic’ten başlamak istiyorum çünkü livakovic bence fenerbahçe’nin hem türkiye liginde 2. olmasının hemde avrupa’dan elenmesinin en büyük pay sahiplerinden biri saha içinde.

  burada senenin başından beri söylüyorum neredeyse livakovic uzaktan gelen şutları karşılamada en kötü kalecilerden biri bana göre diye. en büyük zaafı sol köşeye vurulan yani kendi sağına vurulan şutları karşılamada kötü oluşu. ayrıca engellenen gol beklentisinin -1.85 oluşuda bu tezimi kanıtlar nitelikte. bu oran muslerada pozitif yönde 5.08… yediği goller yüzünden takımına eksi yazmış bir kaleci livakovic.

  buradan yediği hatalı gollerin flood’unu inceleyebilirsiniz: https://x.com/...201993393025399?s=46

  kadıköydeki antalya maçı, konya maçı, agusto’nun gol attığı alanya maçı ve daha bir çok maç… ki buna ekstra olarak avrupada yediği uzaktan goller var yanılmıyorsam ludogorets maçında vardı. ayrıca son olympiakos maçında da uzaktan ve sol altından kaçırıp yediği goller var.

  işte tam da bu yüzden benim kesinlikle gol beklediğim isim hakim ziyech. ziyech bu maçta gol atamazsa gerçekten şaşırırım. bu yüzden spoiler olarak onu verdim. livakovic’in uzaktan şutlara olan zaafından yararlanabilecek en iyi futbolcu ziyech. ayrıca bence diğer oyuncularında bol bol şut çekmesi gerekiyor kaleye. berkan’ın da umarım özgüveni yerine gelmiştir ve oda zaman zaman kaleyi uzaktan dener. çünkü ben uzaktan gol bulma şansımızın azımsanmayacak kadar fazla olduğunu düşünüyorum.

  ayrıca görüldüğü üzere livakovic çarprazdan vurulan frikiklerde topu kalenin içine çeldiği en az 3-4 gol yemiş. bu yüzden kazanacağımız frikiklerde de ziyech’in yada kullanırsa mertens’in gol bulma şansını çok yüksek görüyorum.

  gelelim ferdi’ye. ferdi driplingle topu gerçekten iyi taşıyan bir futbolcu olmasına karşın ikili mücadelelerde oldukça zayıf ve savunması çok kötü bir bek. onun zaaflarından yararlanan birçok takım oldu. özellikle açılan ters ayaklı kenar ortalarında rakibi üzerinden avantaj sağlayıp bir çok kez kafa vurdu. hatırlarsanız ilk maçtada ziyech çok iyi pres yapabilen bir kanat oyuncusu olmamasına karşın ondan birkaç kez topu söküp almıştı. bu yüzden ben barış’ın ikinci yarı kendini sağ kenara attığında fiziksel üstünlüğünü kullanarak ferdi’nin zaaflarından yararlanacağını düşünüyorum enerjisi kaldığı müddetçe.

  çağlar’a gelecek olursak… çağlar top kaybı ve pas hatası yapmaya meyilli bir oyuncu olduğu için üstüne kurulabilecek baskılarda topu kaybetme olasılığını yüksek görüyor ve şimdilik fenerbahçe’nin zaafı olan oyuncuları kısmını bitiriyorum.

  6- djiku neden 6 numara:

  djiku’nun 6 numara oluşunu krunic’in kötü oluşuna ve ismail’in eksikliğine bağlayabiliriz.

  bence diğer bir önemli olan husus ise mertens’i pasifize etmeyi planlamak.

  djiku kadıköydeki ilk maçta bildiğimiz üzere sert oynamasına rağmen hakem yüzünden maçı tamamlayabilmişti. bu yüzden bu maçtada ben djiku’nun sert oynayacağını ve hakem eğer sertliğine izin verirse mertens’i yıldırmaya ve bezdirmeye yönelik oynayacağını düşünüyorum.

  mertens galatasaray’ın son 10 haftada en etkili isimlerinden biri ve oyun planında son derece önemli bir yer kaplıyor. eğer hakem bu sertliğe izin verirse amaç mertens’in hücumla olan bağlantısını kesmek olacaktır. yani djiku’nun bu maç önceliği sertliği ve fiziksel müdahaleleriyle galatasaray’ın hücumdaki en kreatif oyuncusu ve asist kralı mertens’i durdurmak olacaktır.

  eğer adil bir hakem yönetimi olursa ben bu maç kırmızı kart görüp takımı 10 kişi bile bırakabileceğini düşünüyorum.

  7-galatasaray’ın oyun planı ve dikkat etmesi gereken konular:

  geçen haftaki karagümrük maçı öncesindeki analizimde demiştimki galatasaray’ın artık hücum kalbi sol kanat.

  bunun en büyük nedenlerinden biri barış alper’in hücumda bir uydu görevi görmesi. karagümrük maçında gelen ilk gol barış’ın soldan attığı kafa vuruşu, ikinci gol barış’ın soldan sürüklediği atakta yaptığı orta ve üçüncü golü ise sağdan taşıdığı topta geldi.

  hatta demiştim ki barış yüzünden oyun sol kanada yığıldığı için ziyech artık sağ kanada hapsolmuyor ve sol içten şutlar deniyor. bu bağlamda sivas ve adana demirspor maçında attığı gollerde ordan gelmişti. ayrıca ziyech sol kenara kaydıkça sol bek pozisyonundaki oyuncu genelde onu takip etmiyor ve orada galatasaray’ın +1 fazla hücum etmesini sağlıyor. dediğim gibi galatasarayda ziyech uzaktan bir gol atmazsa şaşırırım. özellikle sol içten kalecinin sağına vuracağı şutlarda etkili olmasını bekliyorum.

  fenerbahçe barış alper’in etkinliğini azaltmak için djiku’yu sağ beke yakın pozisyon aldıracaktır ve bek + djiku kombinasyonuyla barış’ı birebir bırakmaktansa karşısına 1’den fazla oyuncunun çıkmasını sağlayacaktır.

  fenerbahçe’nin oyun planından bahsederken dediğim gibi fenerbahçe bizi muhtemelen orta sahaya yakın bir yerde karşılayacaktır. bu yüzden geriden oyun kurmak son derece önemli.

  bu nedenle abdülkerim’in ben bu maçta yine görev alacağını düşünüyorum. çünkü sol ayaklı sol stoper olmadığı zaman oyun kurulumu iyice sıkıntıya girecektir. ayrıca ben okan hoca’nın hemen kesik atacağını düşünmüyorum. sadece bu maçta abdülkerim uzun top atarken daha dikkatli olmalı ve maça daha konsantre çıkmalı.

  diğer bir husustan bahsetmem gerekirse fenerbahçe hücum yaparken iki bekinide aktif kullanan ve çizgiye indiren bir takım. bu yüzden barış alper ve ziyech eğer bek takibi yapmazsa bu konuda sıkıntı yaşayabiliriz. fenerbahçe bek-szymanski-kanat üçgeni kurarak çizgiye indikten sonra yaptığı cutback ortalarla ceza sahası içine kaçırdıkları orta sahalarla gol bulmayı hedefleyen bir takım. burda değinilmesi gereken diğer konu ise `torreira ve berkan’ın sürekli ceza sahası içine boş koşu atan orta sahayı takip etmesinin` zorunluluğu. eğer boş alanlar verilirse ve bekler/orta sahaların takibinde herhangi bir oyuncu sorun yaşarsa çok net pozisyonlar verebiliriz.

  bunların dışında fenerbahçe kenar orta yapmaya kolay izin veren bir takım. bu ortalardan icardi ve barış alper’in yararlanmasını bekliyorum. özellikle ziyech’in yapacağı ters ayak ortalarında icardi’nin doğru alanlara koşu yaparak gol bulma şansını olası görüyorum eğer gününde olursa.

  takımın asist kralı mertens’e değinmeden olmaz. muhtemeln djiku ile eşleşecek ve sert müdahalelere maruz kalacak. fakat kendisi o kadar zeki bir oyuncu ki bu maçta kurnazlığını konuşturup kırmızı kart veya penaltı alması sürpriz olmaz benim için.

  özetlemek gerekirse, havuza düşen topların ve orta sahada kazanılacak topların çok önemli olduğu, galatasaray’ın bol bol uzaktan şut çekip livakovic’in zaaflarından yararlanması gereken maç. psikolojik üstünlüğünde bizde olduğunu söylemek lazım tabii *

  tahminim galatasaray’ın gol yemeden kazanacağı yönünde. umarım maç sonu konvoya çıkar ve 24. şampiyonluğumuzu kutlarız.

  not: rahat uyu hezemerinyonapsin reis… icardi hattrick yapamaz :) çünkü arda kardeşler var…

  ayrıca kayseri maçının 90 dakikasını ararken bana yardımcı olan azmimertcelik’e teşekkürler.
 • 467
  (bkz: bugün günlerden galatasaray)

  https://gss.gs/8ms.jpeg

  (bkz: sezonun en önemli maçı)

  --- alıntı ---

  topun olduğu yer, topun olduğu yer bizim için pozisyon.
  yetinmemizin en önemli sebebi topun olduğu yer.
  iki, saha kaygan olduğuna göre vurduğumuz topları bize vurulan topları, defans, orta saha iyi takip.
  kaygan saha çünkü ve vurmaktan çekinmeyin tam tersi topa vurmalarına da müsade etmeyin mesafe tanımaksızın.
  zaten düşüncemiz size aktardıklarımız buraya geçtikten itibaren bizim sahaya hiç bir boş alan ve boş adam bırakmamak.
  bugün kaç dakika oynarsanız oynayın ama birinci dakikadan itibaren 10 kişi oynamamız muslera dahil, hariç, 10 kişi oynamamız çok önemli.
  torreira ve berkan(dayı) top oynatmak yok, tehlikeli bölgede nelsson'un adamı belli ve top oynayacaz
  size bir daha söylüyorum.
  en iyi defans yapmak, defans yapma oyunu oynamaktır, oynamaktır.
  ters toplarımızı unutmayın, ara toplarına koşanları hiç düşünmeksizin torreira geri dörtlüyle beraber desteğimiz düşünmeksizin, hemen barış.
  burda tek şey kaldı sizin oynamanız, bir dünyanın seyredeceği sizin oynamanız.
  başlarken çok iyi başlıyoruz, hiç riziko yok, ofsayt taktiği diye bi şey yok.
  kadememiz tamam, ileri gittiğimiz zaman da hep beraber topa doğru bam bam bam bam gidecez ve oynayacaz, oynadınız.
  oyun disiplinin bozmak yok, şartlar ne olursa olsun atarız, yeriz.
  ve de bazı arkadaşlarımız burda bi daha söyledim, djiku, djiku çok konuşur, dirsek atar, konuşur, muhattap olmak yok.

  eveeeet evet evet evet evet

  kayseri maçıyla başladık, size hep bir şeyler söyledik dedik ki arkadaş biz bu işin sonuna kadar gideriz, gidersiniz
  allah'a şükürler olsun ki aslan gibi bi periyot çizdiniz, aslan gibi top oynadınız, bugün 37 mi? 38 mi? 37. lig maçımıza çıkıyoruz ve bunun adı da final.
  yine söylüyorum;
  kazanacaksınız, kazanmak için uğraşacaksınız ama netice ne olursa olsun siz benim gönlümde hep kazandınız hep şampiyonsunuz ve öyle kalacaksınız.
  allah yardımcınız olsun.
  --- alıntı ---

  24 sene önce okan buruk hocamızın da içlerinde bulunduğu türk futbol tarihinin en büyük başarısının kazanıldığı maç öncesi konuşmasını okudunuz.

  sanırım havaya girdiniz.

  öncelikle fenerlilere geçmiş olsun, çünkü welcome to the judgement day!

  6 yıldır, geldiği günden beri tüm enerjisini, planını galatasaray'ın başarısız olması üzerine kuran, galatasaray'ımızı aşağılık bir terör örgütü ile yan yana getirmekten beis görmeyen, halkı kin ve düşmanlığa sevk eden birisine cevabımızı sahada verme günündeyiz.

  baskı altına aldığı tff, kurulları ve hakemleri ile sponsor olduğu anadolu kulüpleri ile bugüne kadar ittirilen, çoktan şampiyon olmamız gerekirken hâlâ şampiyon olamadığımız bir yapıya cevap vereceğimiz gündeyiz.

  galatasaray'ın önceliği yüz yılı aşkındır kupa kazanmaktır. yarışlar içinde derbilerin önemi bilsek de asıl hedef hep mayıs ayıdır.

  sadece o maçlara takılı kalmaz, uzun maratonu kazanmayı hedefler. diğer tarafta ise en büyük başarı galatasaray'ı yenmektir. çünkü aşağılık kompleksi bunu gerektirir.

  2 yıldır 12 mayıs 2012'nin rövanşını almak için gs-fb derbisini sondan bir önceki haftaya https://gss.gs/p01.jpeg koyanlar ilk yılında sarhoş takımdan 3 tane yiyip ezilerek rezil edildi.

  allah'ın izniyle bu akşam da aynı şeyi yaşayacaklar.

  fener'in son dakika uydurma penaltılar ile, kırmızı kartlar ile lige tutturulduğu, kahrolduğumuz o gecelerde bile ne dedik adaletin olmadığı yerde allah'ın adaletine sığınıyoruz. çok şükür bu güne geldik ve şimdi cezayı kesmek için sahaya çıkacağız.

  bakın fenerbahçe'yi farklı yenmek değil olay, olay fenerbahçe'ye bazı şeyleri hissettirmek. takım otobüsüyle stada girdiği andan stattan çıktığı ana kadar o duyguyu yaşayacak fenerbahçe futbol takımı ve teknik heyeti.

  burası sami yen buradan çıkış yok!

  bu akşam stada gidebilecek olanlar lütfen kırmızı giysin, hem kulüp hem de ultraslan çağrı yaptı, dünyaca ünlü işler yapan taraftarımızın görsel şölenini siz de taçlandırın.

  dortmund'un sarı duvarı, madrid'in bembeyaz kale arkası gibi kıpkırmızı bir stat görelim yarın.

  hayatınızda kaç kere fenerbahçe ile yapılan bir maçın sonunda şampiyonluk kazanacak bir maça tanıklık ettiniz?

  12 mayıs'ta bunu kadıköy'de yaşadık, şimdi evimizde yaşayacağız inşallah!

  maç 90+ dk. skor ne olursa olsun sinerjinizi, duanızı, pozitif gücünüzü eksik etmeyin.

  biz hak ettik ve hak ettiğimizi alacağız!

  seni sevmeyen ölsün!

  konsantrasyon!
 • 383
  bu maçlar benim için basit bir derbi maçının ötesinde; haksızlığı hak görenleri adalet ile tanıştırma maçıdır. bu ülkenin adalet sağlayıcısı galatasaray'dır ve bunu herkese kabul ettirmek için derbiler çok önemli.

  şike yapanları, hak yiyip gak diyenleri, hakem satın alanları, mhk başkanlarından ismarlama görüntü alanları, galatasarayin dep. maclarinda tribunleri alip galatasaraya ve kurucu degerlerine kufredenleri, iftira atanları ve toplumu ayrıştıranları (o kadar pislikleri varki yaz yaz bitmiyor) adalet ile tanıştırmak galatasaray'ın görevidir.
 • 220
  ismail yüksek ve oosterwolde kesin yok,
  irfancan ve osayi büyük ihtimalle yok
  eğer fres ve ferdi’ye de bişey olursa, bu maçta ayran da dökeriz tatsız olaylar da yaşatırız.

  sahadan çekilme joker hakları da kalmadı.

  olur mu bilmem ama icardi’nin atacağı bir golden sonra aşkın olayım yerine beni sev şarkısının çalıp sezonu tam bir travmaya çevireceğimiz maç olmasını diliyorum.

  tanrım. skip düğmesine basıp şu günler geçsek de maç gününe gelsek hemen. komutan mhy’nin pdişahın şaklabanları gibi yerde taklalar atarak yuvarlanıp kart dinlendiğini görmek için sabırsızlanıyorum. bir de taze gol yemiş livakovic suratı.
 • 422
  başkanı, galatasaray'a beka sorunu deyip kurucumuz ali sami yen'e edilen küfrü alkışlayan; hocası, bizim teknik heyet ve oyuncularımıza dolaylı yoldan delikanlı-erkek değiller diyen; taraftarı, kasımpaşa tribününden bilet alıp galatasaray maçında bize terör örgütüyle bağdaştırıp kurucumuz ali sami yen'e küfür eden; futbolcusu, o şarkı bizim oralarda farklı söylenir deyip dolaylı yoldan küfür eden bir camiayla oynayacağımız maç. daha fazla yoruma gerek yok.
 • 474
  coşkulu ama sakin bir oyunla bitirmemiz gereken maç. ben de erken golü bulup fark attığımız epik bir şampiyonluk maçı hayal ediyorum ancak gerçek hayatta bu maçtan alınacak 1 puanın bizi şampiyon yapacağı gerçeği varken gereksiz bir geri düşme yaşayıp kendimizi düşme korkusuyla son maça hazırlanan bir konyaspor deplasmanına atmamızın mantığı yok. o nedenle 1 puan bize yeter mottosuyla, saldırırken de güvenliği elden bırakmadan sakin bir maç çıkarmamız lazım. fenerbahçe'nin saldırması lazım. bırakalım onlar boşluk versin biz de kasmadan ihtiyacımız olanı alalım. haa hata kaza maçın ilk 30 dakikasında 2 fark falan yakalarsak o zaman işin rengi değişir topla tüfekle rakibi sindirip fark için uğraşırız. ama öncelik güven içinde şampiyonluk için gereken puanı almak olmalı.
 • 98
  bayern'e manu'ya ne oynadıysak, daha fazlasını şikecilere karşı oynayacağımız maç olacaktır.

  müsterih olun, strese girecek bir durum yok. onlar düşünsün başlarına gelecekleri.

  maç sonunda kuş beyinli şikecileri öyle rezil bir duruma getirmemiz lazım ki, bazı iyi niyetli arkadaşların acaba çok mu abarttık, çok mu ezdik sahada diye düşünme ihtimallerine şimdiden gülümsememiz lazım.

  acımak yok abicim. golü atan oyuncu tribünlere koşmak yerine topu kaleden alıp santraya diksin. daha çok koyalım. bu özgüvenle çıkarsak şikecilerin dizleri titrer sahada, 3 pas üst üste yapamazlar.
 • 425
  bu maçın kilit adamı djiku olacaktır. stoper adamı, hele ki djiku gibi sert oynayan birini 6 numarada oynatmak büyük kumardır, risktir. ama biliyoruz ki büyük riskin kaybı da kazancı da büyük olur. bizim takım olarak bu meseleye odaklanmamız şart. muhtemelen maç boyu mertens'in tepesinde olacak. mertens çok akıllı adam, djiku'yu peşine takıp gezdirirse güzel boşluklar bulabiliriz. sinerse sıkıntı yaşarız. yani ana amaç djiku'nun yerini kaybettirmek olmalı. 6 numara oynamak öyle kolay bir iş değil. rakibe ne zaman basacağını ne zaman bekleyeceğini, alanı ve adamı nasıl kontrol edeceğini iyi bilmek gerekir. şahsi fikrim bu maçı bu plan üzerine kurarsak kazanırız. okan hocada en sevdiğim şey oyunu rakibin zaafları üzerine kurması. yani rakibin güçlü yanlarından önce zaafları neler bunlara kafa yoruyor. djiku da bence fener'in en büyük zaafı şu an. bu zaafiyeti avantaja döndürmelerine izin vermemeliyiz. bütün mesele budur.
 • 373
  konsantrasyon
  1 puan bize yettiği için rakibin kabak çiçeği gibi açılmasının gerektiği maç. yalnız bizim 1 puan için de oynayacağımızı düşünmüyorum. taraftarın konsantrasyonu düşse de kalksa da oyuncuların bu maç için ölüp bittiklerini düşünüyorum. formsuz zaha bile bu maça bileniyordur kesin. kaldı ki stada gidecek taraftarlar bütün yıl yapılan pislikleri unutacak değiller. herkes bu maça kitlenmiş durumda.
  okan hocamıza ve teknik heyete güvenim tam. zor maç, allah yardımcımız olsun.
 • 1348
  keşke zeka testi yapılarak taraftar olunsa. küfür etmeden nasıl anlatılır bilmiyorum. başkanı rakibi gaza getirir sahada bizi geçemiyorsunuz diye. taraftarı sahaya madde atarak gaza getirir. koreografide rakiple alay edilerek gaza getirilir. tüm psikolojik avantaj adamlardaydı. kaybedecek bir şeyi olmayandan her şey beklenir. az dikkatli olup tahriğe kapılmadan oyunu soğutsak yeterliydi. okan hoca, değişiklik ikinci yarıya çıkarken yapılamaz diye bir kural mı var? var da biz mi bilmiyoruz? mert hakan'a ise hiç kızmıyorum, görevini yaptı. taraftardan utandım. elimde imkan olsa ömür boyu stada girişten men ederdim bir kısmını. kendine hakim olamıyorsan ne diye maça gidiyorsun. rezil herifler.
 • 515
  galatasaray futbol takiminin bayerni elinden kacirdigini, manuyu grup sonuncusu yaptigini, gecen seneden beri oynanan 11 derbinin 10’unu kazandigini, baskanlarinin algilariyla kafasi karismis rakibe gosterecegi mac.

  siz konferans liginde oynayan, ligde sene basi tum yil devam etmeyecegi belli sekilde maclari fark atarak kazanan, son 10 haftada rahat 10 puani yanlis hakem karari ile kazanmis takiminizin sampiyonlugu hakettigini dusunuyorsunuz. galatasaray’dan daha iyi bir takim oldugunu dusunuyorsunuz.

  buyrun saha, aksam 7’de mac var. iyi olan kazansin.
 • 362
  fenerbahçe'nin sert ve agresif oynamaya çalışacağını düşünüyorum. djiku ve osterwolde ikilisi ile özellikle teması arttırmak isteyeceklerdir. hem tribünler hem de takım olarak akıllı davranmalı ve bu silahı onlara karşı kullanmalıyız.

  rodrigo nascimento frança'nın cezası sonrası jayden oosterwolde sol bekten stopere çekilecektir. son maç sağ bek oynayan ferdi kadıoğlu sol beke geçer işte burada kritik nokta sağ bek kim olacak? bir önceki maçta sakatlanan bright osayi-samuel mi yoksa mert müldür mü? barış alper yılmaz'a karşı oynayacak bu isim eğer osayi olursa biraz daha direnç gösterebilir yok mert-cengiz olursa sol kanatta barış-köhn ikilisi büyük bir dominasyon oluşturur.

  tolunay kafkas, karagümrük takımı olarak bize karşı oldukça iyi çalışmış. bu maçın doğru analiz edilmesi ligin kalan bölümünde yaşanması muhtemel sorunların önüne geçer. gümrük özellikle kendi sağ yarım alanında kümelenmişti. ilk yarıda bu kadar etkisiz olmamız asıl sebebi topu sağ kanada döndürmeyi geç akıl etmemizdi. top ne zaman soldan sağa çevrildi, pozisyona girmeye başladık. benzeri bir şeyi ismail kartal'da yapmaya çalışılacaktır. buna çalışmalı ve daha erken bir şekilde topu ters kanada çevirmeliyiz.

  maçın bir başka kritik konusu da bek kullanımı. derrick köhn'ün hücumlara çok çıkması nedeniyle kaan ayhan daha çok stoperi üçleyip, takımı dengeleyen bek modeline evrildi. yalnız bu bazı anlarda çok tek düze kalmamıza sol kanada bağımlı olmamıza neden oluyor. kaan'ın ara ara hücumlara çıkması hem ziyech'i rahatlatır hem de oyunu genişletir.

  (bkz: sen şampiyon olacaksın)
  (bkz: galatasaray bir his takımıdır)
 • 377
  bu maçın 4 haziran 2023 galatasaray fenerbahçe maçı ile hiçbir benzerliği yok, maça gidecek olan taraftarın bunu iyice benimsemesi gerekiyor.

  o maça şampiyonluğunu garantilemiş takım olarak çıktık. bütün takım gevşemişti, rakip ise bitse de gitsek düşüncesiyle oynamıştı. bu maç ise şampiyon olmamız için kaybetmememiz gereken, geriye düştüğümüz an ibreyi rakibe çevirecek bir maç. bu nedenle malzemecisinden taraftarına kadar herkesin, maçın son düdüğüne kadar tam konstantre bir şekilde maçın içinde kalması gerekiyor.

  rehavete kapılmadan, fark atma peşine düşmeden, acele etmeden kendi oyunumuzu oynamalıyız. bunu yaparsak rahat kazanabiliriz.

  (bkz: konsantrasyon)
App Store'dan indirin Google Play'den alın