• 1
  kesinlikle ayrı bir başlıkta incelenmesi gereken penaltı.

  19 ağustos 2019 fenerbahçe gazişehir gaziantep maçı'nın hemen başında hakem arda kardeşler tarafından verilmiştir. pozisyon bir hakem için utanç vericidir. fenerbahçeli oyuncu max kruse kendisine hamle dahi olmadığı halde kendini yere bırakmıştır.

  https://twitter.com/.../1163498061080997888

  bu penaltı bu sezonun nasıl geçeceğinin sinyallerini açık açık vermektedir. yazıklar olsun.
 • 7
  11 mayıs 2019 çaykur rizespor galatasaray maçında kazandığımız 2. penaltı için algı kasan topluluklardan birinin kenara çekileceği penaltı kararıdır.

  bizim penaltı gibi penaltımıza penaltı değil diyenler buna ne diyecek bakalım*
  https://twitter.com/.../1163498061080997888

  burada tam tersine fenerli oyuncu ayağını sokarak rakibe vuruyor gibi.

  bu penaltıyı önemsemeyip nolcak yani fener nasılsa kazanacaktı diyecek medya bozuntuları çıkacaktır ortaya. ama unutulmasın ki istim üstündeki fenerbahçe o penaltıyı kazanmasaydı üstündeki gerginliği atamayacaktı. belki de git gide gazişehir direnç kazanacaktı. her şeyi bozdu o penaltı.
 • 8
  düşmekten kurtuldukları hafta, futbolumuz adına kapkara bir geceydi diye kulübümüze iftira atanlara verilmiş penaltı. 5 dakika var'da incelese teması göremeyecek hakem direkt çaldı penaltıyı. algı yaptıkları onyekuru'nun pozisyonunda ayak tabanına sert bir tekme vardı fakat burada temas da yok.

  rütbemiz farklı, yürüdüğümüz yollar farklı ancak attıkları iftiralar meyve vermeye başladı. hakemlerden önce en büyük suç mhk'de. çok sayıda kötü performans gösteren hakemden sadece ikisini sallandırırsan mesaj vermiş olursun. geçtiğimiz sezon defalarca lehlerine hata yapan ali palabıyık ve fırat aydınus hiç konuşulmazken, puan tablosunda yukarı baktıklarında göremeyecekleri kulübümüze karşı iftira bekçiliği yaptılar. küçük aziz ve yancısının türk futbolunu temizleme safsatasının da neden söylendiğini ilerleyen günlerce daha net göreceğiz bakalım. ama adalet geç de olsa doğru yolu bulur, asla şaşmaz.

  https://twitter.com/...498248172179457?s=19

  düzeltme: pozisyonu piksel piksel izleyince temas var gibi görünüyor, özür diliyorum. aşağıya onyekuru'nun pozisyonunu bırakıyorum ki o maçta çıkarılan yangının ne kadar art niyetli olduğu daha net gözüksün.

  https://youtu.be/F-FHG2vvyVA
 • 10
  sezon başında fenerli bir federasyon başkanı geliyor ve geçen sezon bizim lehimize hata yapan hakemleri eliyor. mesaj çok belli zaten. hakemler o kadar rahat ki, yarım saatte 2 direk 1 varlı penaltı çalıyor . denizli maçına bakın sarı kartlar o kadar rahat çıkarılıyor ki. bu sezon bizim adımıza çok sıkıntılı geçecek. geçen sezon bu kadar algı bu sezon içinmiş meğer. tek tesellim hiç bir şey oynamayan g.şehiri yenip şampiyonluk şarkılarını söyleyen fenerbahçe. o kadar erken havaya girmeleri gerçekten iyi. eksiklerini tam anlamıyla göremeyecekler. mesela vedat çok iyi ama alternatifi yok ve tek forvetle nereye kadar gidecekler bunu farkedebileceklerini zannetmiyorum i.
 • 14
  conte kardeşim sormuş zaten. penaltı sayısına takılmıyorum. yani nitelik mi? nicelik mi? sorunsalı var. 'verilen penaltıların ikisi doğruydu, biri doğru değildi.' demek abesle iştigaldir. eğer adil yönetilen bir maç ise 10 penaltı da verilse sorun olmaz. sorun penaltı yaratmak için çabalayan hakemi görmemezlikten gelmek. üstelik var denen sistem varken. ilk penaltı bizim aleyhimize verilse çıldırırım, lehimize verilse izlediğim ekrana tükürürüm. şimdi ise 'geçen yıl hakemlerle şampiyon oldunuz. niye bu kadar bağırıyorsunuz. ağlayacaksanız oynamayalım' diyenlerin yüzüne tükürmek istiyorum.
 • 19
  ilk penaltı için konuşursak doğru karardır.

  pozisyon değerlendirmesi:
  pozisyonun devamında kanabıyık'a dikkat ederseniz çok net bi şekilde 'darbe almış oyuncu düşüşü' yaşadığını görürsünüz. eğer yavaş çekim izlerseniz* kruse'nın ayağının da pozisyon esnasında niyetinden 20-25 cm öne düştüğü de çok net görülüyor. kanabıyık'tan aldığı darbeyle dengesini kaybediyor, topun kötü yere gittiğini görünce de kendisini yere bırakıyor.

  pozisyonun yarattığı hezeyan değerlendirmesi:
  1 maç kaybettik sözlük yangın yeri oldu. fenerbahçe bir tartışmalı penaltı kazandı* herkes fenerbahçeyi şampiyon yapacaklar matmazel moduna girmiş durumda. yahu yapmayın, etmeyin. geçen yıl da sözde başakşehir'i şampiyon yapacaklardı? öyle bir populizm kasıldı ki albayrak bile çıktı bu şekilde açıklama yaptı.
  elbette futbol tertemiz, tff pirüpak demiyorum. ülkenin her kurumuna sirayet etmiş fitne, çıkara dayalı işletmecilik genleri burada da fazlasıyla etkin.

  sen neredeyse en yakın iki rakibinin toplam değeri kadar piyasa değeri olan bir kadro kurmuşsun, başında ülkedeki en pragmatist en sorun çözücü en winner karakterli adamlarından birisi, fatih terim var. yanlışı doğrusu bir şekilde başarıya ulaşmayı başarıyor terim.

  ben çok sıkıldım bu kısır döngüden, her yıl aynı muhabbet ama her yıl da alıcı buluyor.
  geçtiğimiz sezon 28 hafta boyunca lehine ciddi hata yapılmamış ve aksi gibi bir çırpıda sayabileceğin konya iç-dış fener maçları gibi direkt olarak puanımızın çalındığı, hakem hatalarıyla katledilmiş maçlar sayabiliyorken son 3-4 haftada lehimize yapılan hatalar sonrası sonucunda hata yapan iki hakemin düdüğünün asılacağı bir süreç başlatıldı.
  senin o 3 maçta kaybettiğin 6 puanı almış olsan söz konusu maçlara zaten şampiyon olarak çıkacağın gerçeğini kim 6222'ine taktı?

  """
  bu yıl hakemler fenerbahçeyi hep kollayacak, feneri yarışta tutmaya çalışacaklar.
  """

  ben bunun doğru olduğunu, en azından talimatlı bir durum olduğunu düşünmüyorum.*
  ama velev ki böyle bir durum var. birileri bu ligi kendi düzenine göre dizayn etmek, kartları kendi istediği şekilde dağıtmak istiyor.

  e o zaman takip etme? sen takip ediyorsun diye bu adamlar yüzlerce milyon dolarlık şirketlerini bırakıp futbol camiasında yer alıyor. sen bu ligi her şartta gerek sevdiğin takımı desteklemek gerekse rakip takımın açıklarını, hilesini yakalamak için izliyorsun.

  hepimiz oradaydık yahu, 2015'te gelenin geçenin 4'lük yaptığı zamanlarda bile çılgınlar gibi takip ettik izledik tartıştık biz bu takımı. tamam, arma sevdası. tamam, kanımız sarı kırmızı ama farkında mısınız savaştığınız yapının en büyük besin kaynağı sizin ilginiz?

  ben çok sıkıldım ya her hatadan 'şampiyon yapacaklar' komplosundan. sadece bizim için de konuşmuyorum, galatasaray-fetö ilişkisi algısı kurmaya çalışan birtakım had bilmezler, fatih terim'i kıro, maço adam reis sevdalısı diye etiketlemeye çalışan, imparator diye bahseden.
  gerçi imparator diyen galatasaraylı bile çoktu*
 • 22
  burada önemli olan pozisyonların penaltı olup olmadığından çok, olayların nasıl cereyan ettiği. ben penaltı derim, başkası değil der. oraya takılmıyorum. penaltıların veriliş şeklinden rahatsızım.

  ilk penaltının ki bence penaltıyla ilgisi falan yok, hakem tarafından zart diye çalınması ve var'ın müdahale etmemesi normal değil. nerede ne gördün de çaldın onu? pozisyonu nasıl süzdün? var hiç mi şüphelenip gel izle demedi? ne gördünüz arkadaş o pozisyonda?
  ikincisi gerçekten penaltı, ona bir şey demiyorum.
  üçüncüde ise, ilk penaltıda ortalıklarda olmayan var, penaltı çıkarmak için pozisyonu didik didik etti. bence penaltı yok. başkasına göre olabilir. dediğim gibi oraya takılmıyorum. ilk pozisyonda incelemeye çağırmayan var uzun süre nasıl inceledi bu pozisyonu? yani ben olayların cereyan edişinden rahatsızım. tff başkanından rahatsızım.

  misal ali dürüst federasyon başkanı olsa ve bize bu penaltılar çalınsa bugün ortalık yıkılmaz mıydı?