• 172
  bu maçta 2. gol için kural hatası olduğunu iddaa eden herkesi futboldan men etmemiz gerekir.

  atılan ikinci golde cisse sırtını dönmüş görev bölgesine dönerken hızlı başlamak isteyen altay tak diye topu oyuna sokuyor. peki... diyelim ki buna kural hatası dediler. o zaman ne olur? ben söyliyim,

  1- tüm önde olan rakipler dakika 90 gibi kale vuruşu kullanırken ceza sahasına bir oyuncu gönderir. hızlı başlamasınlar diye. aaa ne oldu? kuralın açığı bulundu... vah vah... kaleci oyuna başlayamaz... yoksa kural hatası olur? ya böyle bir komedi olur mu?

  ek olarak cisse hiçbir şekilde oyuna müdahale etmiyor. tamamen pasif durumda ve görev böglesine dönüyor. hatta jailson topu alıp pas verirken ceza sahası çizgisinin orada. yani resmen diyor ki ben oyunda değildim. çizgiye ulaştım artık oyundayım diyor cisse.

  o yüzden bu saçma algılara gelip sinir, stress yapmayalım. bu gol ile kural hatası diyerek tekrar edilirse tff kendini yakar çünkü uefa,fifa böyle bir saçmalıkta çok ağır yaptırımlar uygular ve izin vermez. neyse ki uefa ve fifa'ya bağlıyız da burada mantıklı açıklamalar getirebiliyoruz.

  ayrıca öyle açığı olan bir kural dahi yok ki olamaz da zaten.

  https://pbs.twimg.com/media/EEnMp8pXsAAXWkx.jpg

  sonuç olarak fenerin acı acı mis gibi yenildiği maç. alanya'ya helal olsun.
 • 175
  alanyaspor'un 2. golünde kural hatası var diyenler "rakip oyuncu aut atışında ceza alanında olamaz." metnine sığınıyor.
  1- kalecin hızlı kullandı topu alanyasporlu çıkmaya zaman bulamadı. ışınlanması gerekirdi ancak.
  2- topu jailson'dan kapan oyuncu cezaalanı dışından geliyor ve kapıyor topu.
  3- bu sırada alanyasporlu golü atan oyuncu ceza alanı dışına yürümeye devam ediyor. tam çıkmak üzereyken topu arkadaşı kapıyor ve koşu yapıyor.

  sanki alanyasporlu oyuncu aut atılırken dışarıdan içeri giriyor gibi davranıyorlar.

  önce yazılanları kuralları tam okumayı öğrensinler. öyle işine gelen kısmı alıp konuşmak olmaz.

  ilk golde alanyaspor tacı hızlı kullanmış ama hakem yerinden kullan diye tekrar kullandırmıştı. o da gitti gol oldu. bu taç atışı yanlış yerde kullanılırsa tekrarlanırken el değiştirir deyip kural hatası diyen var. oldu canım*.

  şimdi ölümcül soru geliyor: "fenerbahçe bu maçı kazansaydı şimdi ağlayanlar ne yapıyordu? ve bu maçta böyle bir kuralla ilgili bir şüphenin varlığından haberdar olacak mıydık?" *
 • 176
  kale atışında kural hatası olmayan karşılaşmadır.
  kural 2 maddeden oluşuyor.

  yenilenen futbol kural kitabında madde 16.2...

  2 no'lu kural, hızlı oyuna baslarken yapilan hatanın gol iptali veya gol atana bir zarar vermeyecegini, gol yiyeni de kurtarmayacağımı açıkça bildiriyor.

  if the kick is taken quickly and an opponent genuinely did not have time to leave the penalty area, the opponent may not interfere with or prevent the taking of the kick but may intercept the ball once it is in play. this is allowed because the defending team, as at a quick free kick, tried to gain an advantage by taking the kick quickly and if this ‘goes wrong’ the law is not there to ‘save’ them.

  tam türkçesi:
  eğer kale atışı hızlı gerçekleşmişse ve rakip gerçekten ceza sahası dışına çıkacak zamanı bulamamışsa, kale atışını engelleyici veya rahatsız edici harekette bulunamaz. öte yandan top oyuna girdiği andan itibaren ceza sahasından çıkmamış olmasına rağmen topla oynama hakkına sahiptir. bunun sebebi, savunmacı takımın hızlı oyun kurma girişimini desteklemektir. bu hızlı oyuna sokma girişimi başarısızlıkla sonuçlanırsa, bu kural savunmadaki takım lehine çalışamaz.

  kaynak:
  ifab
  https://www.theifab.com/...-goal-kick
 • 177
  fenerbahçe'nin yediği golleri alanyaspor yese gece vakti sokağa iner "şike var şikeeee, hırsız vaaaar" diye bas bas bağırırdım. türkiye'nin yarısı da muhtemelen sinir krizine girer, uyku uyuyamazdı. bu kadar amatör gol yenmez ki be.

  ama bak fener yeyince öyle mi? herkes mutlu mesut uykuya daldı bile.

  dear uefa hadi kalk da yerine yat.
 • 179
  zamanında söyledik biz : (bkz: #2727978)

  34 maçlık lig maratonu için kadro yapılanmasını yanlış yapan fenerbahçe'nin lastiğinin patladığı maç olmuştur.
  4 kişilik defans hattında kendi mevkisinde oynayan tek adam zanka. o da takımından kovulur gibi gönderilen kazma bir futbolcu. diğer 3 oyuncu alışık olmadığı mevkilerde olduğu için eleştirmek gereksiz, falcao'yu defansın önünde izleyip kötü maç çıkardığını görsek falcao'ya mı kızarız yoksa onu oraya koyana mı? sadık, serdar gibi oyuncular var bu takımda. yetersiz olabilirler ama en azından mevkisinin oyuncuları. hiç oynatmazsan gün geçtikçe daha da gerilerler. çok övdükleri ersun takımı sabote ediyor.
  defans önünde tolga ciğerci tavan yaptığı dönem bizde ne işe yaradı ki fenerbahçe bu adamdan verim bekliyor? gustavo desen kaliteli ayaklarla oynamaya alışmış bir isim. önünde arkasında iş yokken onlar neyse o kadar iş yapabilir. çok tekmeci. bol bol kırmızı kart görür.
  deniz türüç ve rodrigues iyi niyetliler ama çekip vurmaktan başka tek numaraları yok. içe çekip kaleye vuracaklar. bunu bekleyen defans oyuncusu içeriyi kapatırsa bu ikiliyi de kilitliyor.
  max kruise çok akıllı bir futbolcu. 1 hamle öncesini görerek futbol oynuyor ama aşırı tembel. rakip seni unutacak da sen de çıkacaksın skoru etkileyeceksin. bu akşamki gibi ancak 1 kere yapabilirsin onu. vedat için bir şey diyemeyiz bu maçta. top o noktaya taşınmadıktan sonra skor yapamaması normal. alıp gidip atan bir forvet değil vedat. geçen sene attıkları sizi şaşırtmasın, küçük takım ile büyük takım arasındaki farklar böyle ince nüanslarla belli olur.

  fenerbahçe bu sene ne yaparsa medyanın gazı ve ali koç'un lobisiyle yapar. ufak tefek anadolu takımlarına patlamaları derken 96-00 arası zamanlarına döner. o zamanlar da preko, oulare gibi adamlarla bu tip bir dönem geçirdiler. tabi galatasaray o arada kupaları topladı.
 • 183
  tüm anadolu takımlarının fenerbahçeye karşı en azından kendi evlerinde nasıl puan alınır dersinin verildiği maç. madde madde sıralayacak olursak ;

  1) fenerbahçe defanstan topla çıkma felsefesini benimsediğinden mütevellit ön alan baskısı

  2)orta saha ile defans bloğu arasındaki bağlantıyı koparma

  3)bekleri sıfıra indirmeden karşılama stratejisi

  4)duran toplarda alan savunması

  5)sürekli yugoslav faulü yapan fenerbahçeli oyunculara karşı hakeme yoğun tepki

  anadoluda eğer bu 5 madde eksiksiz yapılırsa fenerbahçe muhakkak puan kaybeder. bunların da zor yapılacağını düşünmüyorum açıkcası. bu salaklar 29.şampiyonluk fatih terim falan derken kaybettikleri puanların farkında değiller. eğer geçen seneki derbi şansları yanlarında olmazsa şampiyonluklarının mucize olduğunu düşünüyorum.
 • 184
  alanyaspor'un fenerbahçe balonunu patlattığı maç.

  alanyaspor'un ikinci golünde değil kural hatası, hakem hatası var diyenle bile futbol konuşmam. eğer böyle bir kural varsa her maç forvetimize tembih edelim de ceza sahasından yayıla yayıla çıksın, böylelikle rakip maça başlayamaz ve asla kontra atak yememiş oluruz.
 • 186
  kurallar çok net, kural hatası falan yok ama bunu kullanarak halis özkahya tarafından tarihi hezimetten kurtulduklarını ve hakeme rağmen yenildiklerini falan unutturup gündemi değiştirdiler.

  kaldı ki bu maçta kural hatası olduğu şeklinde bir karar çıkarsa, bundan sonra puan kaybının olası olduğu her maçta muslera aut atışında rakip oyuncu ceza sahası içindeyken atışı kullanır, her maçı tekrar oynatırız.

  diğer takımlar da bunu yapar, çok zor bir şey değil bu.

  fenerbahçe emre b.'nin olmadığı her deplasmanda zorlanır bu net görüldü.

  vedat muriqi kötü oynadığında alternatifi yok, koskoca fener'in sol beki yok. 10 tane orta sahası var ama içerinde ofansif olan tek oyuncu olan mehmet ekici kadro dışı.

  kenarda rami, serdar, sadık oturuyor ama stoper olarak jailson oynuyor.

  inşallah devam ederler bu saçma kadro yapısına.
 • 187
  kural hatası yalanları sayesinde hem kötü oyunlarının hem de halis özkahya'nın alanyaspor'u doğramalarının üstü örtüldü bu maç ile. tam anlamıyla koyun sürüsü gibi olduğu için fenerbahçe taraftarı bu yalanlarla oyalanıp duruyor. sene sonu gelip mayıs ayında bizi kupa ile görünce de ağlıyorlar. kafasızlar sizin sayenizde oluyor hepsi. 12 numaranın, ahmet ercanların, fenerbahçe yönetimi ve teknik heyetenin yalanlarına kandığınız için beliniz doğrulmuyor.
 • 188
  fenerbahçe’nin kadro mühendisliğinin ne kadar berbat olduğunun kanıtı niteliğinde olan maç. orta sahada ki şişkinlik,stoper ve beklerde ki problemler, yedek kulübesinde oyunu değiştirecek oyuncu olmaması beni çok keyiflendirdi. ilk yarım saat fenerbahçe haddinden fazla yoruyor ve yoruluyor. alanya ilk yarım saat akıllı,oyunun geri kalanında yapması gerekeni yapıp ilerde bastı ve sonuca gitti. diğer anadolu takımları fener maçları için bu maçı referans almalı.