• öncelikle davet eden, çay getiren herkese teşekkürü bir borç bildiğim zirve.

  hagi'nin gelişi ile merak eden soruları sorduk öğrendik. özel mesajlar okunuyor mu? sözlükten kaç para alıyorsun? maaşları ne zaman yatırıyorsun? gibi klişe ama gerekli tüm sorularımızı sorduk. tatmin edici cevaplar aldık.

  gurrpegi'nin gelişi ile o ana kadar kurduğumuz takımların hiç birinin gerçekleşmeyeceğini öğrendik. özellikle bize james rodrigues için ver kırmızıyı diyerek belhanda'nın gidişine onay vermemizi sağladı. sol beke marcelo saracchi'nin aslında başka bir ismin üzerine dikkatler çekilmesin diye atıldığını öğrendik.

  elindeki bol transfer haberini sözlüğe bırakması için çokça söyledik ama dinletemedik. ama mesaj yoluyla söylüyormuş. her mesajı cevaplayacağına dair söz verdi.

  ubeyd kardeşimin inanılmaz bir ev sahibi olduğunu da söylemeden edemem. beton yetmez o derece...

  nihayetinde güldük, eğlendik, galatasaray'ın sorunlarını tartıştık bolca transfer haberi aldık gurrpegi'den, acayip eğlenceli bir o kadarda samimi insanlarla bir arada olmak kadar güzel bir şey yok. yenisini dört gözle bekliyorum.

  bu arada pivot ile iddiaya girdim 4-4-2 çıkmaz diye hoca çıktı. yani konu fatih terim ise keskin cümlelere gerek yok. ha birde belhanda satılsın yerine imam hatip yapılsın.
 • gelen arkadaşlarımızın ayaklarına sağlık. her birinizi tanımak, sohbet etme şansı bulmak büyük bir keyifti. bundan sonraki zirvede daha kalabalık olmayı umuyorum.

  zirvede bir çok başlığı arkadaşlarla değerlendirebilme şansımız oldu. tabi maç önü bu kadar güzelken maç sonu o kadar keyifli olamadık.

  burada konu konuyu açacak... bana gelen bir mesaja cevabımı da zirveye katılan arkadaşlara paylaşma şansım olduğu için bu başlığa yazmayı uygun gördüm.

  maç sonu oluşan şok ve ankaragücü maçına kadar geçen sürede oynanan kötü futbol dolayısıyla gelen kötü sonuçlar bir süredir sözlükte tartışılan, eleştirilen hocayı daha da tartışmaya açmıştı. bunu eleştirmiyorum, zira hocanın da dediği gibi bu gidişatın sorumlusu bence de hocanın kendisidir. daha önce konuyla alakalı bir entrim (bkz: fatih terim/#2810108) söz konusuydu.

  maçtan sonra da gelen eleştirileri okuyup söylenirken fb maçından sonra ali koç'un açıklamalarına denk gelerek peşine şöyle bir (bkz: #2823088) entry girdim.

  arkasından bir arkadaşımız haklı olarak bana şu mesajı attı;

  --- alıntı ---

  iyi aksamlar, nasilsiniz?
  merakimdan soruyorum, fatih hoca'nin istifasini veya gonderilmesini isteyen bir taraftar olarak: hangi seviye basarisizlikta hocanin artik yapamadigini ve gitmesi gerektigini dusunursunuz?
  - sampiyonluk giderse mi?
  - 3 yil sampiyon olamazsak mi?
  - avrupa'da basarisizlik mi?
  - taraftara kufretmesi mi?
  - en buyuk fenerbahce demesi mi?
  nasil bir kriteriniz oldugunu merak ediyorum.

  yoksa -allah saglik sihhat versin- oleseye kadar takimin basinda olmasini mi istersiniz?

  bu arada yasinizi da sorabilir miyim?

  iyi aksamlar.

  --- alıntı ---

  soruyu whatsapp grubundan da paylaşarak arkadaşların fikirlerini aldım. zira tam da bu soruyu cumartesi günü zirvede cevaplamıştık. tekraren buraya da yazmaya karar verdim.

  arkadaşımız yaşımı sorarak bitirmişti sorusunu, öncelikle bunu cevaplayayım. 32 yaşındayım, 2 çocuk babasıyım. 10 yıldır medya çalışanıyım. galatasaray'ın çok kötü ve en iyi olduğu dönemleri yaşadım, gördüm. fakat en kötüsüne denk geldiğimi düşünmüyorum; zira 13 yıl şampiyon olamadığımız dönemi görmedim. tabi meselemiz bunlar değil...

  galatasaray için başarısızlık nedir?

  buna cevabım galatasaray'ın vaz geçtiğini görmek olacaktır. buna çokça örnek verilebilir ama en yakın örnekten hareket etmek gerekirse 2009/2010, 2010/2011, 2015/2016, 2016/2017 sezonları örnek gösterilebilir. arkadaşımızın art arda sorduğu diğer tüm soruların cevabı vazgeçmekle ilintilidir. hocanın görev yaptığı 9 sezonda şampiyonluk alamadığı tek sezon olan 2002/2003 sezonu da dahil olmak üzere, hocanın ve galatasaray'ın vazgeçtiği görülmemiştir. ezeli rakibine 6-0 kaybetmiş olsa da şampiyonluğu son maça kadar götürmüş ve sezonu ikincilikle bitirmiştir. saha dışı faktörleri konuşmaya gerek olmamakla birlikte bu sezonların tümünde galatasaray, mücadelesini olabildiğince vermiştir.

  peki neden fatih terim'de ısrar ediyorum?

  zirvede de söylediğim üzere galatasaray kişilerden bağımsız olarak yerli ya da yabancı farketmeksizin, hocası olmadan bile şampiyon olma yeteneği olan bir kulüp. yine buraya da verilebilecek çok örnek var ama radu niculescu ile gelen lucescu şampiyonluğu, eric gerets ve cevat güler ile gelen şampiyonluklar hatta hamza hamzaoğlu ile yaşadığımız şampiyonluk... bunların her biri ekstrem birer örnek teşkil etmekle birlikte ne demek istediğimi anlatmaya yeterlidir diye düşünüyorum.

  gel gelelim, günümüz türkiye'sinde var olan iç içe geçmişlikler bundan 10 yıl öncesi gibi değil. artık para, sponsorluk, başarı ve bunun sürdürülebilirliği eğer yeterli bir planınız yoksa tamamen şampiyonluğa endeksli. türkiye'de böyle bir yeterli plan altınordu'da var ve gelir için şampiyonluk yaşama ihtiyaçları yok. fakat süper lig kulüpleri arasında, yer yer trabzonspor ve başakşehir hariç, böyle bir plan içerisinde olan bir kulüp yok. ama şampiyonluğa ihtiyaç var, peki ama nasıl?

  düşününce çokça cevap üretilebilir, ama tümünü karşılayabilecek tek bir kelime olacaksa eğer bu "manipülasyon" olurdu. bu uğraş, dikkati saha içinden saha dışına taşıyarak asıl konuşulması gerekeni engellemek, kendi başarısızlığını gölgeleyip başkalarını konuşmak meselesidir. ali koç tam da budur, büyük bir manipülasyoncudur. ama vizyon başkandır, ama sarışın mavi gözlüdür, ama medeniyet timsalidir, ama zengindir, ama cumhuriyet değerlerinin savunucusudur vs... fakat bu halk kahramının önünde duran tek engel ve yeterli tehdit fatih terim'li bir galatasaray'dır. dolayısıyla bu, neden fatih terim sorusuna verilecek 2. cevaptır. peki ilk cevap?

  ilk cevap ise net olarak siyasi konjonktürdür. hocanın milli takım macerasının nasıl bitirildiğini zirvede anlattım buraya da kısaca yazalım... hocanın da davet edildiği bir mitinge tüm spor kulübü temsilcileri gitmişken hoca gitmemiş, ertesi gün konya'da maça çıkarken arkasında atatürk portresiyle fotoğraf vermiştir. bu çok şeyi zıplatmıştır, zira bu hareketler rıdvan dilmen'le başlayan zincirin kendisinde kırıldığı sürecin arkasından gelen bir başka harekettir. ve 1 yıl sonra tekrar eden organizasyona yine katılmamış, röportajlarıyla kolay kaldırılamayacak mesajlar vermiştir. bu bir tavırdır ve yine bu ne cürettir!.. buna eklenebilecek çok şey var ama bizde kalsın...

  hocayı eleştirenlere saygı duyuyorum, ben de eleştiriyorum. düzeleceğine, bir şekilde treni raya sokacağına eminim. başaramazsa da yine bu onun hakkıdır. en azından tek şampiyonluğuyla ortada efsane olarak pazarlanabilecek bir figür değildir!

  ama gitsin diyenler; işte onlar umrumda değil!..

  hoca bir direniştir, direnişin kendisidir... hem de ona helikopterle jübile yaptıranlara karşı bile olsa...

  var ol hocam!..
 • 10 gün kalan zirve.

  https://gss.gs/QIq.jpeg
  https://gss.gs/nUn.jpeg
  https://gss.gs/t0m.jpeg
  https://gss.gs/q6S.jpeg
  https://gss.gs/nUA.jpeg
  bonus: https://gss.gs/3BQ.jpeg
  ekstra bonus: https://gss.gs/dX6.jpeg

  yer: vadistanbul northshield.
  saat: 21:45 ;) (bu kadar 10 numara, collina ve sabri ugan üzerine gazla yazıldı)
  isteyene adnan polat ses tonuyla 20:45. * (bkz: yapıldığında sadece galatasaraylıların anlayacağı espriler) gerçi bunu tüm kuşlara öğrettik, neyse konuya dönelim.

  gerçek saat: 16:30

  başlık altında yazılan entrylere + telefonla bildiren yazarlara göre şu an 15 kişiyiz. henüz yazmayıp katılacak olan yazarlarımız varsa, pazartesi öğlene kadar mesaj atmalarını bekliyorum. toplam sayıyı çıkardıktan sonra %10 tolerans koyup pazartesi akşamı rezervasyonu yaptıracağım.

  önceki zirveden tecrübeyle birbirimizi net anlayabileceğimiz, nezih, güzel bir ortam lazım. bu sebeple u şeklinde masa ayırtacağım.

  https://www.izlesene.com/...cuneyt-arkin/8478877
 • 5 gün kalan zirve.

  rezervasyon yapmadan bodoslama gireceğiz. şartlar bunu gerektirdi. biz zaten 4-5 kişi erkenden vadiye geçeceğiz. northshield yahut başka uygun bir mekan bulur ve yerleşiriz. sözlükten de bilgiyi güncelleriz. herkes rahat olsun ;)

  zirve başlama saati 16:30 ama biz öğlen saatlerinde oradayız inşallah. görünüşe göre 20 kişi civarında olacağız.
 • biraz erken oldu yazmak için ama olsun. :)
  pivot santrfor, erman41 ve muzeci ile beraber katıldığım birbirinden güzel insanlarla tanışma şerefine nail olduğum etkinlikti. yaklaşık 1 yıl önce takip etmeye başladığım sözlükte entry'lerini severek okuduğum insanları görmek güzeldi.

  kişiler üzerinden tek tek konuşmayacağım ama ubeyd abinin ve ktei''nin bizleri geleceğe dair umutlandırmasından sonra ortama geçte olsa sert bir giriş yapan gurrpegi realist düşünceleri ve sağa sola uçan tesbihi ile bizi gerçek dünya'ya geri döndürdü.

  bir ara ktei'ye abi leipzig tamam, eyvallah da leicester city hakkında ne düşünüyorsun dedim ( leicester-norwich maçı oynanıyordu ) ağzından sadece 3 rakam çıktı. kadro dizilimini gösterip 4-4-2 dedi ve sustu. kendisinin ne kadar 4-1-4-1 hayranı olduğunu buradan da anlayabilirsiniz. :)

  velhasıl kelam güzel etkinlikti, nicelerini merakla bekliyoruz.
 • aksiyonlarinin 14 aralik 2019 saat 07:45 itibari ile başlayacağı zirve.

  sonrasında aynı renge gönül vermiş arkadaşlarımiz ile bir önceki zirve mekanından daha sakince bir alana geçeceğiz.

  maç ne olur bilmem ama zirveye gelen herkes kazanır. dost kazanır, arkadaş kazanır, kardeş kazanır....

  sabırsızlıkla bekliyoruz.
 • 14 aralık 2019 galatasaray adana basketbol kadın basketbol maçı sebebiylen son düzlükte anca dahil olabildiğim zirve. salondan koştura koştura çıkıp metroya atlamışken bir arıza sonrası inip iki durak arası yürümek zorunda kalınca, üzerine bir de bizimkilerin vadinin en üst katı olduğunu iddia ettikleri yer aslında en üst kat olmayınca iyice geç katılabildim ekibe.

  (bkz: lanet olsun içimdeki kadın basketbol sevgisine)

  herşey on numaraydı. ortam, muhabbet, insanların samimiyeti ve enerjisi falan gerçekten iyiydi. 40 yıllık bir arkadaş buluşmasından pek bir farkı yoktu ve kısa bir bölümünde yer almama rağmen net şekilde anlaşılabiliyordu. yemekti, ihtiyaçtı derken kısıtlı zamanda herkesle bir iki konuşmaya gayret etsem de yaklaşık 20 kişilik bir masada tabi fazla mümkün olmadı.

  maç sonucunda üzgün ayrılsak da güzel bir etkinlikti. belki ayda yılda bir geldiğim için bazı şeyler gözüme daha hafif bazıları da daha güzel gelmiştir bilemiyorum ama organize edeninden katılanına, tüm gün sohbeti harlayanından duyunca şöyle bir uğrayıp gelenine hatta gelemese bile biletini devredenine kadar herkese teşekkürler...

  bu arada zirvede olan zirvede kalır tabi ama çalkalanmış "içecek bişey yok mu" diyen hagi'ye çalkalanmış schweppes şişesini uzatıp adamın maçı aromalı bir şekilde bitirmesine sebep olan cesuryürek arkadaşımza burdan selam olsun :)
 • şakası bir tarafa 28 eylül 2019 galatasaray fenerbahçe maçı zirvesinin devamı şeklinde cereyan edecek gibi görünen zirve. her ne kadar maç istediğimiz gibi gitmese de o gün o zirvede enteresan bir sinerji ve birliktelik ortaya çıktı. borissimo'nun ön ayak olmasıyla bir whatsapp grubu kuruldu ve aslında her maçta zirve olmasa da mümkün olduğunca görüşüp beraber gidip-gelmeye başladı ekip.

  ben başta olmak üzere her maça gelemeyenlerin de katılacağı yeni bir buluşma daha o zirvenin ertesi günü konuşulmaya başlamıştı aslında. tabi benim gelmişken kadın basketbol takımını da izleme isteğimden dolayı, hem sarayın sultanları hem de futbol takımımızın aynı hafta hatta aynı gün istanbul'da olduğu bu tarihte gelebileceğimi söyleyince grubun tamamı olmasa da önemli bir çoğunluğu kendini ayarladı ve ortaya bu tarih çıktı. sırf ben geliyorum diye programını ayarlayıp şehir dışından gelen arkadaşlar var. onlara ayrıca bir teşekkür ediyorum şimdiden...

  onun dışında keyifli ve eğlenceli geçeceğinden hiç şüphem yok. şimdilik göründüğü kadarı ile #2817006'de bahsi geçen ekip güne gebze tarafında öve öve bitiremedikleri bir börekçide başlayacaklar. ben o sıralarda sabiha gökçen'e inmiş olacağım. oradan otele giriş yapıp bir iki yere de uğradıktan sonra ahmet cömert'teki 14 aralık 2019 galatasaray adana basket kadın basketbol maçına gideceğim. maç çıkışı da metro ile stada gidip zirveye katılacağım.

  saat olarak 16:30, mekan olarak northshield düşünülmüştü ama son gelen haberlere göre rezervasyon olmayacağı için mekan net belli değil. yine de buluşma noktası olarak gayet seçilebilir bence, içine girilip oturulmasa bile...

  gebze taraflarında ya da karşı yakada oturup uygun olan renktaşlar gerek börek için gerek önceden buluşup topluca gitmek için grubun elebaşı, gönül insanı pivot santrafor ile iletişime geçebilir. aynı şekilde ataköy taraflarında oturan ya da kadın basketbol takımını da izleyip bir günde iki maç yapmak isteyen renktaşların da bir mesaj uzaklığındayım.

  takımın durumu, hafta içi oynanacak psg maçından çıkması muhtemel sonuç, hava şartları derken tabela maçı formatına bürünmesi muhtemel karşılaşma öncesi biraz daha sakin ve birbirimizi anlayabileceğimiz bir ortam yakalayacağımızı ümit ediyor, mucezi'yi sabah 6:30'da börekçiye götürebileceğini iddia eden tüm arkadaşlara beyhude çabalarında başarılar diliyorum...

  yolu düşen tüm kullanıcılarla görüşmek üzere...

  keşke imkanımız olsa ve tüm sözlüğü bir araya toplayabilsek...
 • çok kıymetli yazar dostlarımızla son derece kaliteli zaman geçirdiğimiz etkinlik. kadro aşağıdaki gibiydi.

  ubeyd
  borissimo
  muzeci
  daniel tozser
  kaideyi taciz eden istisna
  erman41
  gurrpegi
  yeni hagi
  serseriserbestortasaha
  beni siz delirttiniz
  hagi
  mokoena
  tribunde usuyen adam
  lecce
  pivot santrfor

  zirvede olan zirvede kalır. elbette hikayelerin detayını yazmayacağım ancak basit bir kaç not düşmek gerekirse borissimo‘nun küpe totemi yarmıştır. erman41‘in üşümek hakkında tribunde usuyen adam‘a anlattığı fıkra ortamı ısıtmıştır (!) *

  bilgi ve vizyonun şelale gibi aktığı zirvede kafama önemli notlar kaydettim. bu ülkenin bir gerçeği var. imkan verildiğinde çok büyük işler başarabilecek potansiyele sahip insanlarımız var ama liyakatli insanlardan ekip kurma ve yönetme konusunda ülke ortalaması neyse futbol sektörü ve maalesef galatasaray da o. hatta ülkemizde futbol endüstrisi ve galatasaray, ülkemizdeki diğer özel sektör endüstrilerinden bile geride olabilir bu konuda. yine de sokakta, okulda, iş yerinde futbol konusunda kafa açan boş adamların çok olduğu ortamlar varken; bu işe kafa yoran, eğitimli, kültürlü, galatasaray’a gönül vermiş insanların varlığını bilmek ve bir arada olmak çok güzel.

  bu güzel insanlarla daha sık bir araya gelmek dileğiyle.

  sevgili kaideyi taciz eden istisna beni çok eskiden tanısa, benimle iddiaya girilmeyeceğini bilirdi. artık 4-4-2’yi her gördüğünde beni hatırlar. ve muhtemelen aklında hep bir soru kalacak: “acaba 14.12.2019 tarihinde vadistanbul’da kaç kişi vardı?“ *