• 1
  maç günü edit'i: saat 20'de tivibu spor'da.

  eurocup 2017 - '18 sezonu final serisi ilk maçı. lokomotiv kuban tarihindeki ikinci eurocup şampiyonluğu için mücadele edecek. temsilcimiz ise ülke tarihinin ikinci, organizasyon* tarihinin ilk eurocup şampiyonluğu için varını yoğunu ortaya koyacak.

  ev sahibi kuban korkunç bir galibiyet yüzdesiyle ulaştı finale, 20 maçta 20 galibiyet* (10/10 normal sezon, 6/6 top 16, 2/2 çeyrek final, 2/2 yarı final). darüşşafaka ise turnuvanın en iyi ikinci galibiyet yüzdesine sahip ekibi, 20 maçta 17 galibiyet (8/10 normal sezon, 5/6 top 16, 2/2 çeyrek final, 2/2 yarı final). kısacası "başlarda berbattılar ama sonradan açılıp toparladılar"lık bir durum yok ortada, sapına kadar hak edilmiş iki final vizesi söz konusu.

  kuban turnuvanın en iyi savunma takımı, rakiplerini ortalama 68.7 sayı - 65.9 verimlilik ortalamalarıyla sınırladı. daçka da bu alanda turnuvanın ikincisi, rakiplerini ortalama 71.2 sayı - 70.1 verimlilik ortalamalarıyla sınırladı.

  daçka hücumlarının beyninde, kalbinde, midesinde scottie wilbekin var. hem eurocup'ta hem de ulusal ligde muazzam bir sezon geçiriyor. 20 maçlık serüveni 18.8 sayılık saygın bir sayı ortalamasıyla geçti. yalnız wilbekin'in olayı sadece takımına sayı kazandırması değil. david blatt kendisini öyle bir garda evirdi ki... önümüzdeki sezon daçka'da kalmayacağını düşünüyorum. kuban'ı alt ederlerse mvp seçilecektir.

  namağlup kuban'ın sayı yükünü 7 farklı skorer taşıyor. söz konusu 7 skorer sezon boyunca maç başına en az 8 sayı ortalamasıyla oynadı ki tepede ex beşiktaşlı ryan broekhoff var (12.3 sayı ortalaması). keza bizim eurocup serüvenimizden hatırlayacağımız mardy collins de kuban'ı yüceltenlerden. koç sasa obradovic nefis bir takım kimyası oluşturmuş. kağıt üstünde "şu oyuncu euroleague'i donunda sallar" ya da "şu eleman eurocup'ı tek başına alır" diyebileceğiniz tek bir adam yok -mesele bir wilbekin'leri yok- ancak takım olgusu üst düzeyde.

  daçka için çok zor fakat kesinlikle imkansız değil. bir kere her ne kadar saha avantajı kuban'da olsa da rakibin boğucu bir deplasman ambiyansı yok, bu bir avantaj. ayrıca kuban'ın şu ana kadar maç kaybetmemiş olması kendileri için büyük özgüven olabilir lâkin bu durum ters tepip baskı da yaratabilir. koç blatt bu işlerin piri bi' adam, durumu okuyup gereken konuşmaları takımına yapacaktır.

  rövanş ise 13 nisan günü, (bkz: 13 nisan 2018 darüşşafaka lokomotiv kuban basketbol maçı).
 • 4
  üçüncü periyot sonucu 52-49, kuban önde. çok güzel maç oluyor açıkçası. savunmalar üst düzey. iki takım da hücumda bocalıyor. savunma ribaundu konusunda sıkıntı yaşıyor daçka. wilbekin 15 sayı, 5 asist ile oynuyor. bu periyot will cummings ekstra katkı verdi. o da 9 sayıya ulaştı. rakipte bu çeyrek mardy collins ağırlığını koymak istedi. iyi de oynadı ama savunmada durdurmayı başardık. chris babb da onlarda ekstra katkı verdi. onun da 9 sayısı var. rakibin maç geneli en iyi ismi ise dmitry kulagin oldu. 12 sayı, 4 ribaund, 6 asist ile çok iyi bir maç geçiriyor.
 • 7
  daçka maçı 78-81 kazandı ve seride 1-0 öne geçti.

  cummings inanılmaz oynadı uzatmalarda. 2 top çaldı, çaldığı toplar sonrası 2 sayı, 1 asist yaptı. sonra bir 2 sayı daha attı. maç boyu iyi bir oyun ortaya koyamayan jajuan johnson savunmada çok iyiydi. maç boyu savunma ribaundu alma konusunda daçka berbat bir gün geçirdi. michael eric hiç katkı veremedi. serbest atışlarda da çok kötü bir gün geçirdiler. ama inanılmaz bir yerden gelip maçı kazanmayı bildiler. çok iyi savunma yaptılar ve cummings çok fark yarattı. gerçekten helal olsun.

  dmitry kulagin 18 sayı, 6 ribaund, 7 asist
  mardy collins 14 sayı, 7 ribaund, 4 asist

  scottie wilbekin 24 sayı, 3 ribaund, 5 asist
  will cummings 19 sayı, 8 ribaund, 3 asist, 3 top çalma ile oynadı.

  https://twitter.com/...s/983782819112669186 *