• 264
  seviye ve izlettiği maçların kalitesi açısından düşük seviye bir turnuva. ancak para ödülü konusunda; 2 numaralı kupa avrupa ligi ile çok büyük farklar yok. doğal olarak kupa kazanmayı önceliği gören her takımı mutlu edecektir burada elde edilecek zafer.

  https://scontent.fist6-3.fna.fbcdn.net/...ZvXg&oe=665D6EAB

  şampiyonlar ligi ise çok başka bir seviye. her anlamda.
 • 267
  güncellenmiş intertoto kupasıdır. diğer bir deyişle de kupa 3. biraz süsleme ve imaj değişikliğiyle avrupa ligi takımlarından düşenlerin renklendirdiği kupa olmuştur. bazı kulüpler de avrupa yüzü görsün kazanabiliyorlarsa 3-5 euro kazansın diye kuruldu. birkaç sezon sonra intertoto gibi gidilmenin istenmeyeceği bir turnuva olacaktır. kazanması galatasaray ve fenerbahçe gibi takımlar için en kolayıdır. istensin yeter. ancak büyük kulüpler için angarya bir turnuva olacaktır yeniden.

  intertoto ve fb demişken aklıma geldi. fb'nin avrupa'da hiç finali yokken sivasspor'un bile bu turnuvanın eski versiyonunda, intertoto'da final oynamışlığı da var deniliyor. kayserispor'un kazandığı söyleniyor ama ben hiçbirini hatırlamıyorum ve internette net bir delil de bulamadım. eğer gerçekse kimsenin ciddiye almadığı belli. konferans ligini gözünde büyütenlere bilgi vermek istedim.

  fb 2023-24 sezonunda kupayı alma fırsatını teknik dehası sayesinde kaçırdı.

  benim için emirates kupasından daha değerli değildir. bir gün biz bu turnuvaya düşersek ve ligimizde yarışta devam ediyorsak bana lige mi konferans kupasına mı odaklanalım öncelikli diye sorsanız lig derim.

  ekleme:
  şampiyonlar ligi devler içindir.
  avrupa ligi büyükler içindir.
  konferans ligi mini mini birler, çalışkan ikililer içindir.*
 • 269
  intertoto kupası'yla aynı formatta değildir. intertoto, yaz aylarında düzenlenen ve ödülü o sezonun uefa kupası'na gitmek olan bir ön eleme turnuvasıydı. haziran - ağustos arası oynanan 2-3 turdan ibaretti, tek bir galibi olmazdı, son seviyeye gelen 2-3 takım (sayısını tam hatırlamıyorum) uefa kupası'na alınırdı. bu noktaya gelen takımlara uefa mutlaka kupa, tabak, berat vs sembolik bir şeyler vermiştir tabii ama bir avrupa şampiyonası değildi. farklı türde bir ön elemeydi sadece. daha sonra ön eleme turlarını geliştirip bunu kaldırdılar zaten, formatı ve isminde "kupa" geçmesi saçmaydı çünkü.

  konferans kupası ise öyle ya da böyle uzun soluklu bir turnuvaya sahip bir avrupa kupası. uefa ve kupa galipleri kupası birleştirilmeden önce olan 3 farklı avrupa kupası mantığının yeniden canlandırılması. takımlar cl'ye sığmadığı için uefa avrupa ligi'ni daha prestijli hale getirme ve artan takımları bir alt kademeye yollama projesi.

  tabii ki diğer iki kupadan daha prestijsiz ama bir şekilde futbol tarihine adını yazdıracağın, toplam avrupa kupası sayısına dahil edebileceğin bir kupa. ve burada iyi takım hiç yok değil. turlar ilerledikçe karşına aston villa, fiorentina gibi bugün karşılaşsak yeneceğimizden emin olmadığım kalibrede takımlar çıkabiliyor. bu yüzden ne galatasaray'ın rakiplerinin kazanmasını isterim bu kupayı ne de bir gün bu kupada mücadele ettiğimizde - her sene şampiyon olamayacağımıza göre bir gün olacak - önemsemeyip pas geçmemizi. uefa avrupa ligi'nde bile liverpool'undan barcelona'sına kadar bir dolu dünya devi cirit atarken kazanma ihtimalimiz en yüksek olan kupa da bu zaten yakın gelecekte.
 • 271
  artık kaldırılması gereken kupa. eskiden 32şl 32uefa takımı vardır. bu seneyle birlikte 36-36 oldu sayılar. bunlara ek olarak bir alt kupaya düşme de artık tarih oldu. bu demektir ki avrupa ilk iki ligine 72 takım yollayacaksın, hiçbiri bir alt kupaya düşemeyecek ve konferans ligine de avrupanın 73-104üncü takımlarını yollayacaksın(kulüp sıralamasından bahsetmiyorum tabii ki)

  bu kadar büyük bir pazar yok ortada. kaldı ki seviye daha da düşecek. uefa’dan elenen burada devam etmeyecek, kimse kendi takımı ve belki final maçı dışında burayı izlemeyecek + marka değerine de olumlu bir şey katmayacak.

  bizim yolumuz buraya anca ligde 4. 5. olursak falan düşer. kendimi hiç bu kupayı kazanırsak sevinecekmişim gibi hissetmiyorum.
 • 272
  avrupa ligi'nden düşmelerin kaldırılmasıyla gerçek misyonuna biraz daha yaklaşan turnuva.

  uefa ülke sıralamasında ülkeleri 1-5, 6-8, 9-12 ve 13-20 olarak kabaca gruplandırmak mümkün. mevcut puanlama&katılım sisteminde aşırı kayda değer bir değişiklik olmadığı ya da ufak çaplı birkaç mucize bir anda gerçekleşmediği sürece ilk 5'teki ülkelerden birinin aşağıya düşmesi ya da 6-8 arasından bir ülkenin ilk 5'e kafayı sokması imkansız. 6-8 ve 9-12 arasındaki ülkelerin hem kendi içindeki sıralaması daha dinamik, hem de kendi aralarında bir yer değişimi daha olası.

  13-20 arası daha geniş bir marjin olmasına rağmen bu aralıktan yukarıya çıkabilmek, 6. sıradan 5'e çıkmaktan kolay olsa da 9.'luktan 8.'liğe çıkmaktan çok çok daha zor. 13-14 civarındaki bir ülkenin 12 olabilmesi için en az 2 sezon kendi ezberlerinin ve ortalamasının üzerine çıkması gerekiyor.

  bu aralıktaki ülkelerin bir kısmı yarattığı ekonomi ile, bir kısmı da "gücü nispetinde" yarattığı sportif değerle aslında ilk 12 hatta ilk 10 arasında olsa sırıtmayacak ülkeler. uefa hem "fırsat eşitliği"(!) yaratmak hem de bu ülkelere bir el vermek adına konferans ligi denen turnuvayı icat etti aslında. ekonomik anlamda katkısı elbette sınırlı olsa da katsayı ve ülke puanı olarak tamamen diğer organizasyonlarla denk.

  çünkü yine güncel statü ve format devam ettiği sürece şampiyonlar ligi'nin son 16'sı neredeyse 5 ülkenin takımlarınca kapatılıyor. oralardan sekenler de avrupa ligi'nde son turlarda güle oynaya yürüyor. bu da git gide ülkeler arasındaki farkın daha da açılmasına sebep oluyor. bu zaten fatih hocanın da "makas açılması" diye bahsettiği, her daim konuşulan konulardan biri.

  biz her zamanki "lokum gibi kura" ekolünden şımarıklığımızla köfyerans diyerek hor görsek de, aslında tam da bizim gibi ülkeler için tasarlanmış olan bir kupa bu. yunanistan, türkiye, çek cumhuriyeti, isviçre hatta kıbrıs gibi 9-12 potasına zıplamak için her sene her takımla mucizeler yaratmak zorunda olan ama 9-12 arasında bir yerde olsa da hem sportif hem ekonomik olarak sırıtmayacak ülkeler için...

  umarım türk futbolunu yönetenler ve türk futbolunda yönetici olarak yer alanlar bu gerçeğin farkına varır da, bu turnuvaya ve verdiğim imkana gerekli ilgi gösterilir.
App Store'dan indirin Google Play'den alın