• 961
  mevcut formatında sürpriz çıkması imkansıza yakın olan turnuva.

  son 3 günde 26 maç oynandı ve bu maçların 24'ünü ev sahibi olan daha üst ligdeki takımlar kazandı ve tur atladı.

  elenen takımlar erzurumspor ve altay oldu. erzurumspor uzatmada kaybetti, altay'ın da hem durumu çok kötü hem de son 30 dk 10 kişi kaldı.

  en üst 2 ligin dışından sadece 24 erzincanspor ve kırklarelispor yoluna devam ediyor.
 • 962
  şayet değer görmesi ve ilgi çekmesi amaçlanıyorsa acilen format değiştirmesi gereken kupa. bir kere her takım ilk turdan itibaren turnuvaya katılmalı. eşleşmelerde seri başı vb. uygulama olmamalı. farklı liglerden takımlar eşleştiğinde müsabaka, alt ligdeki takımın sahasında olmalı. tüm turlar tek maç üzerinden oynanmalı. bu ve bunun gibi kurallar anayasa ilk üç maddesi gibi olmalı ve değiştirilmemeli. zırt pırt yapısı değişen turnuvaya kimse eyvallah etmez. fa cup yıllardır aynı formatta ve saygınlığını hep koruyor. hem orada hem de diğer avrupa ülkelerinde kupa formatları genelde böyle olduğundan çok güzel hikayeler çıkabiliyor turnuva boyunca. amatör takımlar bile üst turlara çıkabiliyor. bizde yayıncı kuruluş ve federasyon birlikte format yapıp neredeyse finali bile birlikte ayarlıyorlar. futbolumuzun hatta ülkemizin her alanındaki sistemsizlik ve kural tanımazlık burada da söz konusu. neyse kendimizi yorduğumuza değmez. nasıl biliyorlarsa öyle yapsınlar. böyle boş tribünlere, yedek kadrolara ve saçma sapan turlara devam. bize bu müstahak.
 • 963
  taraftarın bu kupadan beklentisiyle yayıncı kuruluşun beklentisi taban tabana zıt.

  taraftar ne ister? sürprizler görmek, büyüklerin zorlanmasını, küçük takımların mümkünse ev sahibi olmasını, rekabetin tüm ülkeye yayılmasını ister.

  peki yayıncı kuruluş ne ister? grup maçları oynansın ki (zamanında denendi) büyük takımların bolca maçını verebilsin, büyükler, hatta mümkünse 4 büyükler yarı finale kalsın, bol bol derbi maçı oynansın; böylece aspor bol bol para kazansın, rating yapsın.

  şimdi hal böyle olunca bizim beklentimiz ve yayıncı kuruluşun bize verdiği farklı oluyor. taraftarın düşüncesi kimsenin umrunda olmadığı için de önümüze ne konursa mecbur onu izliyoruz.
 • 966
  hem seri başı uygulaması yapılıp hem de maçların seri başı olan takımların sahasında oynanması diğer takımlara küfür etmekten daha beter. bu takımları turnuvaya hiç almamakla neredeyse eş değer bir uygulama. madem seri başı uygulaması yapıyorsun, bari zayıf takımın sahasında da oynanabilsin maçlar.

  yıllardır söylüyorum, türkiye kupası'ndaki hedefimiz fa cup formatı olmalı.
App Store'dan indirin Google Play'den alın