• 734
  özellikle 2. devresi bizim için kusursuz şekilde ilerlerken covid-19 salgını nedeni ile verilen aradan sonra bizim için işkenceye dönmüş olan sezon. muslera, andone ve falcao'nun sakatlıkları, kart cezaları, 90. dkda kaybedilen galibiyetler derken 3 maçta sadece 2 puan alabildik.

  ayrıca salgın öncesi oynanan son 2 maçta da 2 beraberliğimiz vardı:
  (bkz: 8 mart 2020 sivasspor galatasaray maçı)
  (bkz: 15 mart 2020 galatasaray beşiktaş maçı)

  böylelikle son 5 maçta 4 beraberlik ve 1 yenilgimiz olmuş oldu.
 • 735
  şampiyonluk yarışında 29. haftada 4 takım yara aldı. en karlı takım 5. sıradaki beşiktaş oldu.
  küme düşme hattı ise tam bir yangın yeri hala. kalan 5 haftada hem kendi aralarında oynayacaklar, hem de şampiyonluk iddiası sürdüren takımlarla. çok heyecanlı bir finale şahitlik edeceğiz. keşke bizim mutluluğumuzla bitseydi.

  öncelikle puan tablosuna bakacak olursak bu hafta da 16. sıraya en fazla 4 puan farkı olan takımları aldım. diğerleri bu saatten sonra tehlikeye düşmezler diye düşünüyorum. 11. sıradaki kasımpaşa son haftalardaki formuyla kendini kurtardı diyebiliriz. düşme hattının 7 puan önünde.

  ankaragücü 25 puanla lig sonuncusu 29 hafta sonrasında. tarihte 29 hafta sonucunda en iyi lig sonuncusu 01/02 sezonunda 25 puanlı yozgatspor, 12/13 sezonunda 25 puanlı kayserispor ve 19/20 sezonunda 25 puanlı ankaragücü olmuş.

  12. denizlispor 32
  13. gençlerbirliği 31
  14. çaykur rizespor 29
  15. yeni malatyaspor 28
  16. kayserispor 28
  17. konyaspor 27
  18. ankaragücü 25

  bu takımların aralarında ve şampiyonluk iddiası bulunan takımlarla olan maçları şunlar. küme düşme potasında olan takımları gbkz ile işaretledim, karşı karşıya olanları daha kolay sezebilmek için:

  30. hafta:
  yeni malatyaspor - gençlerbirliği
  konyaspor - çaykur rizespor

  31. hafta:
  başakşehir - denizlispor
  sivasspor - yeni malatyaspor
  çaykur rizespor - kayserispor

  32. hafta:
  ankaragücü - galatasaray
  konyaspor - başakşehir
  denizlispor - trabzonspor

  33. hafta:
  çaykur rizespor - yeni malatyaspor
  trabzonspor - konyaspor
  sivasspor - gençlerbirliği
  başakşehir - kayserispor

  34. hafta:
  denizlispor - ankaragücü
  kayserispor - trabzonspor

  notlar:

  küme düşme hattı:
  18. ankaragücü:
  ankaragücü geçtiğimiz iki hafta puan tablosunun ilk iki sırasındaki takımlara karşı çok çetin mücadeleler etti ve hakkını alamadı. başakşehir maçında sayılmayan gollerinden dolayı belki de 3 puandan oldular. trabzonspor karşısında ise en etkili oyuncuları rodrigues'i kaybettiler. stres oranı yüksek maçlardan dolayı yıpranma da olabilir takımda.
  bundan sonraki haftalarda bizi ağırlayacaklar ve son hafta küme düşme adaylarından olan denizli deplasmanına gidecekler. tabi denizli 34. haftaya kadar hala potada kalır mı, bilemiyoruz. ben ankaragücü'ne pek şans vermiyorum.

  17. konyaspor:
  konyaspor önce sivas'tan son dakikada gol yedi ve ertesi hafta beşiktaş deplasmanında hakem kararlarınında etkisiyle 3-0'lık net bir mağlubiyet aldı. bu maçların sonucunda, puan tablosundaki komşularının da puan almaları nedeniyle 17. sıraya kadar gerilediler. üstüne üstük zor bir fikstür onları beklior. 2 şampiyonluk adayıyla kapışacaklar son 5 haftada. başakşehir, trabzonspor ve rize.
  konya'nın ligde kalması umrumda değil açıkçası. fakat bizim şampiyonluk şansımız için ve rizespor'un kümeye düşmesi için kendilerinin bu maçlardan 9 puan almalarını diliyorum. gerçekleşmesi taktirde formalarını alacağımı söylemiştim geçtiğimiz haftalarda.

  16. kayserispor:
  kayserispor bir başka küme düşme adayı olan gençlerbirliği'ni yendi ve ertesi hafta da sivasspor'un şampiyonluk umutlarını bitirdi. çok güzel bir seri yakalayıp ligin dibinden kurtuldular. fakat hala en zor fikstürlerden biri kayserispor'un. 2 tane şampiyonluk adayıyla karşılaşıp, 1 tane de küme düşme adayıyla oynayacaklar. corona sonrası kayserispor'un kalması mucize olur demiştim. fakat rize'yi de sinerjimizle yeneceğini düşünürsek, son iki haftada da ligde kalmak uğruna başakşehir ve trabzon'un oyununu bozabilir diye düşünüyorum. hatta konyaspor'da da olduğu gibi, bu mucizeyi gerçekleştirebilirlerse koleksiyonuma bir de kayserispor forması eklettirirler.

  15. yeni malatyaspor:
  corona sonrası küme düşme potasında en rahat pozisyon malatya'nındı. hatta göztepe'yi de yenip daha da rahatladılar derken 10 kişiyle kadıköy'de uzatmalarda 2 gol yeyip 16. kayserispor'la aynı puanda kaldılar.
  şu an tam da ateşin içindeler aslında. önlerinde bir diğer küme düşme adayı olan gençlerbirliği ve rizespor maçları var. sivasspor maçı bir iki hafta önce stres dozajı yüksek maç olarak geçiyordu ama sivas'ın gazının kaçtığını düşünüyorum.

  14. çaykur rizespor:
  küme düşesice çaykur rizespor kalan 5 maçın 3'ünü küme düşme tehlikesi yaşayan takımlarla oynayacak. keşke puan vermeseydik, şu an 17. sırada olacaklardı. yine de inşallah düşerler. diğer takımlar da canla başla sarılacaklardır zira. küme düşmelerini cani gönülden diliyorum.

  13. gençlerbirliği:
  gençlerbirliği iki haftadır diğer küme düşme adaylarına karşı kaybedip kendini bataklığa düşürdü diyebiliriz. önlerinde bir malatya deplasmanı var, ki iki takım için hayati önem taşıyor. son hafta ise sivas deplasmanına gidecekler.

  12. denizlispor:
  denizlispor bu hafta rize'yi yenseydi hem gözüme çok şirin gözüküp hem de kendini rahatlatacaktı. şimdi önlerinde şampiyonluk adayları başakşehir ve trabzonspor ile olan maçları var. buradan ekmek çıkmazsa kendilerini puan tablosunun dibinde görebilirler birden bire. zira rakipleri hep karşı karşıya gelecek ve puanlar dağıtılacak.
  son hafta ise ankaragücü ile karşılaşacaklar. o maçta iddia kalırsa iki taraf için çok çetin geçebilir.

  -------------------------------------------------------------------------------------

  şampiyonluk adayları:
  1. başakşehir: 60
  başakşehir bizi atlattı. kalan 5 maçın 3'ünü küme düşme potasında olan takımlarla oynayacak. zor bir fikstür. şampiyonluk için tüm maçlarını kazanmaları lazım. trabzonspor enselerinde.

  2. trabzonspor: 58
  trabzonspor 30. haftada bize konuk olacak. kalan 4 maçın 3'ümü küme düşme potasında olan takımlarla oynayacak. bu da zor bir fikstür. onlar da şampiyonluk için tüm maçlarını kazanıp, başakşehir'in bir yerde takılmasını beklemeleri lazım.

  3. sivasspor: 53
  sivasspor'un kalan 5 maçlarından 2'si küme düşme hattında olan takımlarla. birinde de kadıköy deplasmanına gidecekler. ama bu havayla orası da pek challenge gibi olmuyor. bu sezon herkes elini kolunu sallaya sallaya çıkıyor zira.

  4. galatasaray: 52
  yine yeniden ah ulan gaassaray... galatasaray'ın o potadan tek rakibi 32. haftada ankaragücü. ankaragücü çok yıpranıyor ve sanıyorum ki bizim maça kadar iddiaları kalmaz. bizim için çok rahat olurdu. başakşehir'den istediğimizi alamadık. trabzonspor, alanya virajından alacağımız 6 puan türkiye'yi titretebilir.