• 601
  burada iptal edilmesi gereken sezon süper lig 2019-2020 sezonu değil, süper lig 2020-2021 sezonu'dur. yarım kalan sezon da mart 2021'de devam edip tamamlanmalı. zaten euro 2020 de oldu sana euro 2021 çok doğru bir hamle ile. en başta dedik zaten. fakat yetkililer olaya ticari ve acemice baktığı için sorunu bir türlü kökten çözemedi. futbol ekmek su değil, eğlence ve spordur. bu şartlarda ne spor olur ne eğlence. üstelik verilecek 1 yıllık ara daha iyi olur. insanlar özler ve futbola ilgi artar. fifa ve hukuk komiteleri tüm kulüplerin her türlü resmi sözleşmesini 1 sene otomatik uzatmalı. kısacası sanki mart 2020 ve mart 2021 arası hiç yaşanmamış gibi düzenlenmeli. ancak hukuk desteği ile bu sorun çözülebilir. neden yetkililer bu kadar bile mantıklı değil. bencillerden, beceriksizlerden, menfaatçilerden, küçük adamlardan, işinin hakkını veremeyenlerden kısacası tüm aptallardan sıkıldım.
 • 602
  uefa iptal veya tescili iki şekilde kabul ediyor;
  a. ülke hükümeti "oynayamazsınız" diyecek,
  b. ligi ekonomik olarak karşılayamayacak durumda olacak.

  şuan bu durumların ikisi de bizde yok. hükümetin böyle bir kararı yok ve böyle bir karar almalarını beklemiyorum.
  zira sınavlar, avmler, berberler, şehirler arası yolculuk, oteller hepsi normalleşme sürecine girdi. sınavlar konusunda ne kadar tepki çekseler de ertelemeyi geri çektiler. futbolu oynatmayın diyemezler. benim şahsi kanaatim bu.

  eğer olur da böyle bir karar çıkarsa tff tescil mi eder yoksa beyaz sezon mu ilan eder.
  elimizde iki örnek var;
  a. fransa: lig tescil edildi. normalde 3 takım düşecekken 2 takım düştü. alt ligden 2 takım geldi. alt ligdeki playoff takımları mağdur oldu.
  b. hollanda: beyaz sezon ilan edildi. şampiyon ve düşme olmadı. avrupa'ya güncek sıralamaya gönderildi ancak avrupa gelirleri tüm lige eşit paylaşıldı.
 • 604
  avmler açılıyor her bir sikim açılıyor ama söz konusu lig olunca neymiş sağlıkmış.

  yahu böyle saçma bahane mi olur? virüs bir şekilde kontrol altına alındı. bizim ölü sayımızın on katı kadar ölüsü olan memleketlerin ligleri başlayacak ama tr'de başlamasın çünkü sağlıkmış.

  ülkede her gün milyonlarca kişi işe gidiyor. futbolcular da bir zahmet yavaştan başlasın. sahada 22, 4 de hakem, 20 kişi de yedekler falan dense kalan kişi sayısını da azaltsalar koca koca stadlarda 100 civarı kişi olacak. bu kadar yaygaranın anlamı yok. akredite sayısını azaltsınlar.

  kulüplerin hasta oyuncuları da iyileşsin birkaç haftaya. ben anlamıyorum ki 2 haydır ligler oynanmıyor, sürekli yasak falan getiriliyor. bu değerli(!) futbolcular nereden kaptı virüsü?
 • 605
  iptal edilmesi ne kadar saçma ise, bu kadar erken başlatılması da o kadar saçmadır.

  arkadaşlar olağanüstü bir dönem yaşıyoruz. avrupa ikiye bölünmüş durumda. bizim arkamızdan ligi haziran olmadan bitirin diye eşşek kovalamıyor. kalan 8 hafta, hava sıcaklıklarının yükselmediği 3-4 doğu iline alınır, her gün 2şer maç, her takıma da 3 günde bir maç yaptırarak haziran sonunda başlatılır, temmuz sonuna doğru bitirilir. uefa oyuncu değişikliği sayısını bile artırdı. ha çok mu güzel maçlar izleriz? yoo.. seyircisiz, uzun süre idman yapamamış topçular ne kadar oynayabilirse o kadar... ama lig iptal edilsin diyenleri gördükçe ufaktan bir gülesim geliyor.
 • 606
  ekonomi çarkı durmasın diye yönetenlerimiz her gün bin bir taklalar atarken, bundan mütevellit milyonlarca insan her gün sosyal mesafeyi yalan ederekten kelle koltukta işe gidip gelirken, futbolun "bir oyun" olduğu kavramı endüstrileşmenin egemen olmasıyla yıllar önce hükmünü yitirmişken, afedersiniz ama bu lig eşşek gibi oynanır arkadaş.
  insan sağlığı diyoruz, kabul ama bazı kulüplerin hiç de iyi niyetli olmadıkları o kadar netki.
  (samimiyetlerine küçücük de olsa bir inanabilsem, ligi migi ittir edin, tabii ki insan sağlığı en önemlisi diyeceğim ama)
  bakın kimler oynanmasın istiyor, oradan direk belli eder kendini.
  sen fenerbahçe, daha birkaç ay önce elazığ depremi olduğunda trabzonspor'un maçı ertelendi diye ortalığı ayağa kaldırmadın mı?
  ya sen beşiktaş jimnastik külübü, 15 mart 2020'de sırf derbiyi seyircisiz oynayabilme adına, 2 puan fazla alırımın, en azından her sene olduğu gibi bari bu sene yenilmem'in aklın sıra küçük hesaplarını yapmadın mı?

  zaten şöyle bir puan durumuna bakıyorum;
  ilk 4; trabzonspor, ibb, biz ve sivasspor var, vaka haberi var mı, bildiğim kadarıyla yok, yap tek maç üzerinden final four'u, kazanan şampiyon olsun, ikinci şamp. ligine, bir de üçüncülük maçı oynatırsın onu alan da direk avrupa ligine kalır.

  son 4; malatya, rize, ankaragücü, kayseri, vaka haberi var mı, bildiğim kadarıyla yok (en son a.gücünde faty de taburcu olmuş), yap tek maç üzerinden dörtlü final, kazanan ligde kalsın, diğerleri düşsün.

  al sana toplam 7-8 maçla hem şampiyonluğu hem de düşenleri belirleme şansı.

  haa, aradaki 10 takım mı? onların zaten oynamak gibi bir dertleri yok, akılları fikirleri çakallıkta, o nedenle onları ittir etmek durumunda kaldım, onlar da otursun evlerinden izlesin maçları.
  ne denirki başka bunlara!
 • 607
  mevcut koşullar altında kulübümüz için en hayırlı seçeneğin liglerin iptal edilmesi olacaktır.

  silktiğimin virüsü ile karşılaşmamış olsaydık, havayı ve formu yakalamış galatasaray, rakiplerini dümdüz edip üst üste 3. şampiyonluğnu ilan edecekti.

  ama verilen bu uzun aradan sonra takımımızın tekrar form tutmasını ve şampiyonluk havasına girmesini imkansıza yakın görüyorum.
 • 608
  işçisi, memuru, emekçisi yani herkes bu şartlarda çalışıyorsa futbolcu da işini yapacak kardeşim. onların bizden farkı nedir?
  bizim hasta olma riskimiz onlardan üstelik daha fazla.
  adamlar 2 aydır milyonluk villalarında otururken veya çalışırken kapmadı herhalde bu virüsü.
  tek yapmaları gereken şey evlerinde oturmak olan, işleri bile tatil olan futbolcular virüs kapmayıversin bir zahmet.
  bu sorumsuzlukları yüzünden mi tatil olacak ligler?

  duyumlara göre hepsi ev, mangal partileri yapıyormuş. e verilen emekler ne olacak onca hafta ne olacak oynanan?
  italya, ispanya gibi en şiddetli bu hastalığı geçiren ligler başlayacak ama paşalar türkiye’de lglerin iptal olmasını istiyorlar!
  ligler iptal olamaz. nokta.
 • 609
  şampiyon olacağımıza yine geçtiğimiz sene olduğu gibi inancım neredeyse sıfır. başakşehir'in süper ötesi bir fikstürü var, dahası kendileriyle deplasmanda oynayacağız, üzerine kendi evimizde kaybettik bu adamlara. fikstürleri yoğundu, uefa maçları da yalan olunca iyice rahatladılar. ayrıca tüm maçların seyircisiz oynanmasından doğal olarak en karlı takım da başakşehir. trabzonspor bizden 3 puan önde, bizim evimizde oynayacağımız bir maç var. ilk maçı berabere bitirmemiz avantaj ama gel gelelim yine seyircisiz oynayacağız. gerçekçi bir şekilde bakarsak, ortada bizim avantajımıza olan hiçbir şey yok.

  ama, kocaman bir ama, federasyon devam kararı aldıkça diğer tüm takımların bize küfretmesi içimi gıdıklamıyor da değil. 8 maç var, 3 puan gerideyiz, fikstürümüz kötü, seyircimiz yok ama herifler sanki nihat özdemir bizi şampiyon ilan etmiş gibi ana bacı sövüyorlar ya çok boşa düşüyorum lan.
 • 610
  açıkçası salgın olmayıp da lig devam etseydi istim üstünde olan bir takıma sahiptik, fikstür falan beni çok endişelendirmiyordu, nitekim tarih ne deli fikstürlerden çıktığımız zaferlerimizle dolu.
  diğer yandan, gelinen nokta itibarıyla ben ligin oynanacağını ancak bunun en erken haziran sonu - temmuz başı gibi olacağını tahmin ediyorum.
  takımların hangi konsantrasyonsuzlukla hazırlanacağı az çok belli olduğu için maçlar da kalite olarak halı saha maçlarından hallice olur (salgın yokken de süper kaliteli maçlar izlediğimiz söylenemez zaten).
  iyi hazırlanma olamayacağından bu durum takımların sahada, öyle önde basayım, alan daraltayım.....vs tarzı oyunları gösteremeyeceği anlamına da geliyor bir yerde, bu da 80'li yıllardaki tanju'lu-prekazi'li döneme benzer, genelde sahada rahat takılınan, top ayağına gelen oyuncunun 20-30 sn. düşünme imkanı olan nostaljik havada geçecek maçlara şahit olabileceğimiz ihtimalini de kuvvetli kılıyor.
  kim şampiyon olacaksa oynayıp kazanması en hakkaniyetli olanı.
  bu haliyle tescil etmek başta ibb, sonra bize , hatta sivasspor'a da haksızlık etmek olur, üstelik bizim tüm maçları kazandığımızda %99 şampiyon olma gibi bir durumumuz da var ortada.
  beşiktaş, fener, alanya gibi takımları saymıyorum, onların zaten niyeti belli, hatta varoluş sebepleri direkt "aman galayasaray .... olmasın" olduğu için ciddiye bile almıyorum.
  baktın kimse oynamak istemiyor, en kötü ilk 4'ü şampiyonluk, son 4'ü de düşmeme için final four oynatır asgari 6 maçla da tamamlayabilirsin sezonu.
 • 611
  kaldığı yerden devam etmesine bir aksilik çıkmazsa içerisinde olduğumuz bu haftasonu haricinde 3 hafta kalan ligimizdir.

  sahamızdaki maçlarda tribünlerimize taraftar fotoğrafları koymayı planlıyoruz. bunun bir örneğini de şu an trtspor'da yayımlanan 23 mayıs 2020 borussia mönchengladbach bayer leverkusen maçında da görebiliyoruz. kale arkalarına konulmuşlar sadece.

  benim merak ettiğim acaba bizim ligde bu uygulamanın üzerine hoparlörler ile tezahürat ve tepki sesleri eklemek için bir resmi engel bulunup bulunmadığı.

  stadyumda bir ses yönetmeni olsa ve önceki maçlardaki taraftar seslerinden alınan kayıtların sesleri ilgili pozisyonlarda açsa.

  mesela önceki maçlarda kaçan gollerden sonra tribünlerden gelen sesler bu maçlarda kaçan goller sonrasında verilse. ya da rakip atak mı yapıyor tribünlerden ıslık sesleri verilse. sürekli olarak da tribünlerden gelen tezahüratlar ve şarkılar yerine göre kullanılsa bu taraftar fotoğraflarının kullanımı da daha anlamlı olacaktır. tabi bunlar resmi bir engel olmazsa yapılabilir şeyler.

  tribünlerde kullanılan fotoğraflarla orada insan varmış izlenimi bırakılsa da oralardan ses gelmeyince tuhaf oluyor.
 • 612
  bundesliga, koronavirüs sebebiyle verilen ara sonrası oynamaya devam eden ilk lig oldu. maçları izlerken oyuncuların nasıl hamladığını, takımların basit top kayıpları yaptığını hepiniz izlemişsinizdir. kaldı ki bahsettiğimiz lig bundesliga gibi dünyanın en iyi 3-4 liginden birisi.

  işte koskoca bundesliga takımları bile bu düşmüşken, varın düşünün bu ligde 12 hazirandan sonra takımlar ne halde dönebilirler. takımımız da ikinci yarı tam ritmini bulmuş ve yavaş yavaş ağırlığını koymaya başlamışken bu ara hiç iyi olmadı. 12 hazirandan sonra* ben galatasaray'ın da epey zorlanacağını ve maçlarda garip garip hatalar izleyeceğimizi düşünüyorum.

  maçların seyircisiz olması da ekstra can sıkıntısı. ne yapalım, her işin başı sağlık.
 • 619
  lig bitmeden galatasaray taraftarının bu kadar kesin şampiyonuz havasıyla sağa sola yazmasından fazlasıyla rahatsız olduğumu belirtmem gerekir*

  henüz lig bitmedi ve kimin şampiyon olacağından çok sistem galatasaray nasıl şampiyon yapılmaz şeklinde tasarlanmaktadır. beşiktaş cephesinin algı operasyonları henüz tavan yapmadı. fenerbahçe cephesinin paralı gazeteci trolleri daha tam anlamıyla çalışmaya başlamadı. kulüp ve futbolcular saha dışı etkenlerle fazlasıyla yıpratılacak. saha içi ve saha dışı çok ciddi psikolojik savaş verilmesi gerekli. yani daha önümüzde uzun bir maraton var.

  (bkz: konsantrasyon)
 • 622
  https://twitter.com/.../1265986557191901186

  --- alıntı ---

  son dakika - tff yönetim kurulunun toplantısı sona erdi.

  alınan kararlar (skorer)
  süper lig daha önce belirlendiği 12 haziran'da başlıyor.
  süper lig'de 7 takımın 'küme düşme kaldırılsın' başvurusu reddedildi.
  türkiye kupası, belirlenecek takvime göre oynanacak.

  --- alıntı ---

  düzeltme: imla.