• 678
  gerçekten filistin için israil'e kafa tutacağımızı mı zannediyorsunuz, çok komiksiniz.

  filistin'de sömürülecek toprak var mı ? yok.
  filistin'de sömürülecek petrol var mı ? yok.
  filistin'de ayakakabı kutusunu doldurmaya yetecek para var mı ? yok.
  filistin kapitalist düzende bizim işimize yarar mı ? hayrı.

  kendi vatandaşına israil dölü diyen, madenciyi tekmeleyen, iş güvenliği ile ilgili yasaları kabul etmeyen, göstermelik muhalefetlerin hala mart ayında abazan kalmış kendi gibi miyavladığı, ırksal kimlik üzerinden nefret kustuğu, bölücülük ile halkçılık ideolojilerini birbirine karıştıran adamların mecliste oturduğu, sözüm ona bizlere(sağcı,solcu ilerici, gerici her kesmi kapsıyorum) vekillik eden adamların sidik yarıştırdığı yerde filistindeki bebelerin sesini duymazlar. bugün yarın göstermelik bir iki çıkış yaparlar, sonra birisi gelir küçük enişteyi tutar mevzu biter. olan o çocuklara olur. elimden burada klavye delikanlığı yapmaktan ne yazık ki fazlası gelmiyor. sabahtan beri ahmet kaya'nın ağlama bebek şarkısını dinliyorum. umarım o bebeklerden en azından birisine hitap eder. son olarak o bebeklerden de, çocuklardan da, kızlardan da, erkeklerden de, annelerden,babalardan, ninenelerden ve dedelerden hatta sokaktaki köpekten kediden bile özür diliyorum, gözümüzün önünde neler yapılıyor ve biz burada çoğunluk olarak klavye delikanlılığı yapıyoruz.

  ağlama bebek, ağlama sende
  umut sende yarın sende.
  yağmur gibi gözlerinden akan yaş niye,
  bu suskunluk, bu durgunluk, sıkıntın niye.
  çok uzakta öyle bir yer var
  o yerlerde mutluluklar
  paylaşılmaya hazır
  bir hayat var.
  ağlama bebeğim ağlama sende
  acı sende hasret sende.
  dalıp dalıp derinlere düşünmen niye,
  bu küskünlük, bu dargınlık, kızgınlık niye.

  http://www.youtube.com/watch?v=50fhdR_ugS0
 • 682
  dünyaya şöyle bir bakın kardeşlerim.

  ortadoğu'da yüzlerce yıldır çekilen/çektirilen bütün bu zulümlere bakın. sonra da bu zülümlere "benim ülkesinde değil nasılsa" diye sessiz kalan türk/arap müslüman devletlere bir bakın. yeri geldiğinde müslüman kardeşlerine toz kondurmayan büyük liderlerin söz konusu israil olduğunda nasıl "eheh kaygı duyuyoruz, endişeliyiz, gereğini yapacağız," diye konuyu geçiştirdiğine bakın.

  herhangi bir din, dil, ırk, kültürel yakınlığı olmayan elin venezuella'sı, şili'si bile filistin için israil'e tepki gösterirken, elinden geldiğince yaptırım uygulamaya çalışırken, israil vatandaşlarının azımsanmayacak bir kısmı bile kendi hükümetlerini bu katliam yüzünden eleştirirken, biz başta olmak üzere diğer "kardeş" devletler ne yapıyor filistin için bir bakın bir söyleyiverin hele.

  doğru tabi biz hala aynı vatanı, milleti, kültürü, belki de dini paylaştığımız kendi çocuklarımızın ölümlerine bile "o geziciydi zaten ne var ki ölmüşse ya da o zaten akp gençlik kollarındaymış amma da abarttınız ölmesini" kafasında yaklaşıyorken, elin israil'i elin filistinli çocuğuna niye acısın ki?

  israil gibi katil devletler kahrolsun. ama onların hemen arkasından katliama sessiz kalan, oy-para-rant olmadığı için kılını kıpırdatmayan, kardeşi için tatilini bile yarıda kesmeyen türk/arap/müslüman politikacıları da kahrolsun.
 • 683
  insan kendini çok önemsiz hissediyor. derdinin, tasasının, gelecek planlarının, aşk acılarının ve gayrısında ne varsa artık; hepsinin önemsiz olduğunu hissediyor.
  ben burada aptal aptal dertlerime yanarken, çocukların üzerine bomba yağıyor. ötesi yok bunun. hayal edemezsin. sinemada gürültüsüne dayanamazsın, ama başkasının tepesine yağar durur bombalar. yaşadığım hergüne lanet ediyorum. kana, gözyaşına bulanmış bir coğrafyayı uzaktan seyrediyor olmak, işe yaramaz olmak beni kahrediyor. ekonomik çıkarları için buna sessiz kalanları görmek beni çıldırtıyor. kanlı para tezgahlarınız, sessizliğiniz katliama sebep oluyor.
 • 685
  işte yeni dünya dedikleri bu olsa gerek sözlük. filistin'de alçakça, kalleşçe yani kendilerine yakışır şekilde insanlık suçu işleyenlere facebook, twitter, youtube vs. ortamlarda lanet ediliyor. yani onlara öfke kusarken bile ceplerini dolduruyoruz. işin ilginç tarafı ise, bu siteler olmasa gazze'den haber bile alamayacağız. işte islam dünyasının bölünmüşlüğünün, güçsüzlüğünün bir misali daha...
 • 686
  öncelikle ben de filistin'deki çocuk ölümlerinden dolayı gerçekten çok üzgünüm ve bunu uzun uzun yazacak mecalim yok. kaldı ki benim yazacaklarım ile bir şey de değişmeyecek, sadece içimi dökerek kendi kendimi tatmin etmiş olacağım ki şu an bu konuya ilişkin ne diyebilirim onu da bilmiyorum, sadece kahrolmuş durumdayım. bunun dışında kızdığım ve üzüldüğüm bir nokta daha var, samimiyetle paylaşmak istiyorum.

  filistin başlığı sadece galatasaray sözlük yazarlarının isyan, üzüntü ve taziye ve temennilerini ilettikleri bir pano olmaktan çıkıp yavaş yavaş hamas, ortadoğu, bop, hatta ışid ve dış politikamızın konuşulduğu bir ye haline gelmeye başladı. yaşananlar ne kadar acı olsa da israil'e hak veren insanlar da mevcut ve başlık bu haliyle kullanıldığı vakit ifade özgürlüğü adı altında pekala fikirlerini yazabilirler ki ufaktan yazmaya da başladılar. bu durum da bizi yazarlar özelinde tartışmalara sebep olur ve sözlük genelinde bir ayrışmaya sürükler diye başlık içerisinde ilgi alanımız dışında olan entry'leri sildim, başlığı da şimdilik entry yazımına kapadım.

  berkin elvan ve gezi olaylarıyla ilgili yazılanlar sonucunda iyi şeyler olmadı ve sözlük kapandı, moderasyon ekibinde ayrılıklar yaşandı vs. evet o zamanlarda ısrarlı girişimler sonucu o şeyler yazıldı fakat neticesinde ortalık da toz duman oldu ve zor günler geçirdik. bunun hangi çapta olursa olsun tekrardan yaşanmasını istemiyoruz. elbette insanlar içinden gelenleri yazsınlar fakat uygun başlık başka insanların konuyu farklı yerlere çekmesine imkan vermeyecek bir başlık olmalı ki kimse zor durumda kalmasın, ilgi alanımız dışına çıkarak kendi içimizde de bölünmeyelim. o yüzden düşüncelerimizi yazarken kabak gibi filistin başlığını alet etmeyelim buna. uygun başlıkta zaten isteyen istediğini yazıyor, tek kelimesine bile dokunmadık, bu haliyle de şu an için sözlük içerisinde gayet yolunda gidiyor her şey.

  şahsıma edilen yakışıksız sözlere de ayrıca kızgınım. itiraf ediyorum, insanlıktan nasibini almamış bir siyonist uşağıyım. hatta geceleri gazze'ye gidip israil ordusu'na destek veriyorum. rica ediyorum sözlük içerisinde sözlükle doğrudan ilgili olmayan ve kurallara da aykırı bir konuyu her şeye rağmen bile bile yazarken en azından biraz sağduyu ve özen gösteriniz. sonra moderasyon rerörerö oluyor.

  (bkz: galatasaray sözlük filistin'e yardım kampanyası)
  (bkz: galatasaray sözlük filistin'e destek yürüyüşü)

  buyurun yapalım. var mı ilgilenen?
 • 687
  bir tarafta sivil yolcu uçağını vuruyorlar. bir tarafta müslüman müslümanı acımasızca kesiyor, katlediyor. bir tarafta savaş uçakları çoluk çocuk dinlemeden bomba yağdırıyor. bizim derdimizi söylemeye gerek bile yok. terör örgütleri devletle işbirliği yapmış. vatandaşının canını alma derdinde. çin'den amerika'ya kadar tüm coğrafyada katliamlar var. biz nereye gidiyoruz amk!
 • 694
  dgs sınavına gireceğim sözlük. stres yok ama hafif kızgınlık var, zor dönemler geçirdim, zihnim yorgun düştü desem yeri. bu konuya olan kızgınlığım sınavımı etkilemez inşallah. ama motiveyim yine de.

  sınava galatasaray gibi giriyorum. kesin zafer parolası. sözel mantığa karşı tam bi felipe meloyum. şıkları, sneijder gibi ince göreceğim.

  ayrıca sınava girerken çok motive ediyor;
  http://www.youtube.com/watch?v=dSXk0qHBe3w
 • 695
  sıkıyorsa "ölmek filistinliliğin fıtratında var" desene imansız.
  kınamış da sinirlenmiş de...
  sıkıyorsa kessene savunma ihalelerinden siyonistleri.
  hakça cephe alsana.
  bop için değil de o durmadan laf soktuğun uğraştığın hakir gördüğün "adam"ın sadabat paktı için yardırsana.
  seni var eden olasılıklara lanet olsun.
  peşinden koşan sırtlan sürüsüne de.
  ha siyonizm ha siyasi islam.
  aynı boksunuz.
 • 696
  yaş 21, 2011 seçimlerini yaşım tutmadigindan 1 ay ile kacirmisim, 30 marttada ankaradan yalovaya gelmek zor gelmiş yine oy kullanmamışım. 1 ay sonra ülkede secim var ve ilk defa sandığa gitmeyi düşünen ben adaylara bakıyorum ve bir tarafta benden kotu ingilizce bilen çakma polat alemdar rte, diğer tarafta benden kotu türkçe konuşan çakma cumhuriyetçi ekmel bey, diğer tarafta ise solculuk adi altında kürt faşistliği yapan terörist sevici selo. boylemi olucakti ilk secimim ? suan ezan okunuyor ve ben 3 saat sonra staj için fabrikaya gidecem ofkemi unutup yatayim en iyisi sözlük. iyi geceler.
 • 697
  bir televizyonda filistin'de yaşananlara bakıyorum, bir de dünyaya. sanki filistin başka bir gezegende be sözlük, resmen kimsenin umurunda değil yaşananlar. az önce hem türkiye'den, hem dünyadan ünlü isimlerin twitter adreslerine falan bir göz gezdirdim. bizimkilerde yine belli bir güruh tepki göstermiş ama dünyada o meşhur hayırsever şarkıcılar, sinemacılar vs. neredeler be sözlük? ölenler kendi çocukları değil mi diye bu rahatlık? gerçi neden şaşırıyorsam, doğu türkistan'da, arakan'da yaşananlara susanlarda bunlar değil miydi?

  ikinci dünya savaşı döneminde protestan alman rahip martin niemöller'in sözünü hatırlamak lazım;

  " naziler önce komünistler için geldiler, bir şey demedim çünkü komünist değildim. sonra yahudiler için geldiler ve bir şey demedim çünkü yahudi değildim. sonra sendikacılar için geldiler ve bir şey demedim çünkü sendikacı değildim. sonra katolikler için geldiler ve bir şey demedim çünkü katolik değildim. ve sonra benim için geldiklerinde ise çevremde benim için bir şeyler diyecek kimse kalmamıştı. "

  bir gün sizin için de gelenler olacaktır elbet ey dünya. siz susmaya devam edin.
 • 698
  21 temmuz 2014'te, atv kanalında başbakan ile gündem özel programını izledim. program canlı olarak yayınlandı. olayın kahramanları ise soru sormakla görevli olan gazeteci mehmet barlas ile doğal olarak başbakan rte idi.

  gündem ise belli. cumhurbaşkanlığı seçimi, gazze ve suriye gibi konular. şimdi bu mehmet barlas denen gazeteci zat, piyon! bütün program boyunca doğru düzgün bir soru sormadı, soramadı. evet, kendisi genelde iktidarda olanların yandaşlığını yapmasıyla bilinir. ama bu kadarı da ayıp be! yaşlı başlı adamsın, yıllardır bu mesleği icra ediyorsun ve böylesine kötü durumlara düşüyorsun. ve belli ki bu durumdan da memnunsun. bütün program boyunca rte'ye yağlama işlemlerini çok güzel bir şekilde yerine getirdin.

  zaten bu herifi ne zaman ekranda görsem sinir oluyorum. bir de yerel seçim (2014) zamanında, izmir'i akp kazanamayınca (doğal olarak), "izmir, ak parti adayı binali yıldırım'ı seçmeyerek büyük bir fırsat tepti" demişti, bu zat! güzel izmir'i ağzına bile almaması gerekiyor! en kötü izmir, ak parti himayesindeki izmir'den, her zaman daha güzeldir! daha özgürdür!

  mehmet barlas ve "sahibine" mutluluklar diliyorum.
 • 699
  353. kısa dönem olarak yaptım askerliğimi. usta birliği olarak tokat 48'inci piyade alayı'nda geçirdim usta birliğimi. burada çavuş olduk ve gelen acemi erlerin eğitimiyle ilgileniyorduk( komutanların yanında duruyorduk daha çok) ve bu acemi erlerle birlikte kalıyorduk. her koğuşa bir çavuş düşecek şekilde.

  burada acemiliklerini yapan çocuklar sınırlara gönderiliyor. hudut birliği olarak geçiyor zaten tokat, acemiliğini bitirip yemin eden askerler sınır karakollarına gönderiliyor.

  bugün gazeteyi açtım, bir baktım benim koğuşumda kalan çocuklardan birisi şehit düşmüş suriye bölgesinden yapılan saldırı sonucunda. resmine hiç bakmadıysam yarım saat bakmışımdır. içime bir öküz oturdu ve baktım kaldım öylece. o neşeli pırıl pırıl çocuk hakkın rahmetine kavuşmuş.

  bu çocuk dandik bir demir kulübe de yapılan saldırı sonucunda şehit düşmüş urfa ceylanpınar'da.

  ne diyim bilemiyorum sözlük, şehitlik mertebesi falan tamam ama, ne uğruna diye de sormadan edemiyorum.

  üzücü gerçekten, 20 yaşında hayatına daha yeni başlaması gerekirken bu arkadaşın fotoğraflarını görüyoruz gazetede.

  ah be ülkem, ah be.