• 36
  arkadaşlar bu işin bir ortasını bulmalıyız ama. yani hem diyoruz ki "genç ve ucuz transferler yapalım, tutanı oynatalım" hem de "ontivero olmasın, heyecanlanmadım".

  bruma gibi 12 milyon € versek anlayacağım. ama yetiştirme bedeli ödüyoruz. böyle 10 tane adam gelir, 1 tanesi tutarsa büyük iştir. hem keçi hem kılı olmuyor işte.
 • 37
  transferi usulünce gerçekleştirildikten sonra tutmasa da en azından ekonomik açıdan hiçbir sıkıntının çıkmayacağı oyuncu. şu yaşta adamı alırken ne bedel ödedin de, oynatırken ne maaş ödeyeceksin de berbat çıksa dahi gönderdiğinde ne kadar bir kaybın olabilir? lucas ontivero akıllara gelebilir ama o tamamen menajer, komisyon işiydi. gerçekçi anlamda izlenip beğenip alma durumu yoktu ki o transfer bile aldığımız tonla parayla aldığımız ve hiçbir halta yaramamış sayısız yerliden çok çok daha az zararı olmuştur bize. gene bir başka genç yabancı oyuncu transferine bakalım: jose rodriguez. adam o kadar eleştirildi yerin dibine vuruldu. eleştiriler de haklıydı pek bir yararını iyi oyununu görmedik ama ayrıldıktan sonra dönüp bakılınca görülüyor ki adam bize kendisi için harcanan paradan (yıllık ücret) daha fazla paraya bonservis getirerek ayrıldı. yani bizim için karlı bir transfer oldu. böyle genç, scout ekibi onaylı potansiyeli olduğu dile getirilen, bonservisiyle yıllık ücretiyle ucuz transferler yapılsın tutmasa da maliyetine göndeririz eminim. tutarsa zaten €$€ paracıklar €$€.
 • 38
  videodan mideodan anlaşılmaz böyle adamlar. para ödenmeyeceği için gelsin yani sorun yok, belki tutar da bir işe yarar. amma porto, real, barca istiyordu da bize geldi muhabbeti acayip abes yani. adam niye bize gelsin ki ? bir tane bile mantıklı sebep yok. tek isteğim usulsüzlük falan olmaması bu işte. bi de transfer yasağı alırsak yanarız.
 • 42
  az önce bir videosuna denk geldim bu çocuk acayip forvet oynar . daha 17 yaşında aralara salmalar falan acayip tatlı geldi bana. jor, kanka poldi ile beraber bunu koy forvete arkalı önlü sola bruma sağ linnes ile bir ofansif bir defansif kanat ver, ortaya tolga de jong baya kalp kırarız biz. bu çocukta iş var sırtı dönük aldığı topu tak diye adamına indiriyor, bu çocukta iş var pıt pıt diye aralara salıyor bir an önce sözleşme imzalayalım da görelim sahada ben beğendim baya.

  https://www.youtube.com/watch?v=Mo7BCkmNpyo
 • 50
  --- alıntı ---

  ülkesinin real bamako takımının altyapısında yetişen sidiki maiga, u17 dünya kupası’nda gösterdiği performansla dikkat çekti. bu performansıyla da futbolcu ticaretiyle adından söz ettiren porto’nun transfer listesinde başı çekti. imza aşamasındayken sorun çıkması nedeniyle porto’nun kapısından dönen maiga, üst düzey olarak görülebilecek bir tek mali u17 milli takımı ile maça çıktı. u17 dünya kupası’nı finalde kaybeden mali’nin önemli futbolcularından olan genç kanat oyuncusu turnuvada 7 maçta 3 gol attı ve 1 asist yaptı. mali’nin finale çıkmasında büyük pay sahibiydi. şimdi de scoutlarıyla adından söz ettiren galatasaray’ın davetiyle florya’da antrenmanlara çıkmaya başladı.

  güçlü yönleri: atak esnasında kanatlarda iyi pozisyon alarak ceza sahası ve çevresinde dolaşır. bu sayede hem pas alabilecek durumda olur hem de savunma arkasına atılacak toplarda savunma arkasına kaçabilir. havadan gelen toplarda rahat bir şekilde topu kontrol edebiliyor ve önüne alabiliyor. oyun anında iki kanatta da görev yapabiliyor ve iki ayağını da kullanabiliyor. bu özelliği sayesinde zayıf ayağı olarak nitelendirilebilecek bir ayağı yok. pozisyon takibini çok iyi yapan ve asla topun peşini bırakmayan bir futbolcu. bu sayede top rakip kale yakınlarındayken savunma oyuncularını ve kalecileri sıkboğaz ediyor. özellikle geri paslarda kalecilere ve defans oyuncularına baskı yaparak olmayan pozisyondan gol çıkarabiliyor. savunma arkasına atılan her topa hareketlenebilir ve yapabildiği en iyi vuruşu yapar. bunun bir örneğini u17 dünya kupası’nda gösterdi. bileklerine çok hakim olması da en iyi özelliklerinden birisi. bireysel yetenekleri sayesinde rakiplerinden rahatlıkla sıyrılabiliyor. bir anda hızlanarak rakiplerine beklenmedik anda tehlike altında bırakmakta da çok etkili oluyor.

  zayıf yönleri : top ayağındayken rakip yakınında olduğunda müdahalelerde hızlı bir şekilde yerde kalabiliyor. dayanıklılığı ve dengesi pek iyi olmayan bir futbolcu olduğu için bazı pozisyonlarda denge sağlamakta güçlük çekerek ayakta kalamıyor. boyundan dolayı havadan gelen toplara kafa vuruşu yapmakta güçlük çekiyor. bu yüzden bu tip pozisyonlarda sıklıkla topu ayaklarıyla kullanıyor. koşmayı, çalım atmayı ve topla oynamayı çok seviyor. bazen de bu özelliği ona pahalıya patlayabiliyor. çalım denemeleri esnasında top kaybetme riski çok yüksek. bu yüzden takım oyununa monte edilmediği takdirde bu tarz top kayıpları muhtemel. forvet özelliği olmasına rağmen son vuruşlarda yani bitirici vuruşlarda etkisiz bir isim. vuruşları ya isabetli olmuyor ya da isabetli olmasına rağmen maiga, ayakta kalamıyor. mali’de takım savunmasına pek yardımcı olmadığından daima oyunun hücum yönünü düşünür. bana göre en dezavantajlı özelliği de tecrübe eksikliği. henüz mali liginde bile forma giymediğinden sadece alt yaş liglerinde ve uluslararası alt yaş turnuvalarda oynamasından dolayı eksikleri fazla. hem tecrübe olarak hem de fiziksel olarak uyum sağlaması çok zor.

  tavsiye: özellikle tecrübe eksikliği ve oluşması muhtemel uyum sorunu nedeniyle avrupa’da orta düzey bir takıma transfer edilmesi halinde uyum sürecinde yedek başlaması gerekecektir. üstüne gidilip eksik yönleri daha iyi bulunursa ve bu yönleri pozitif hale getirmek için uğraşılırsa gerçekten potansiyele sahip bir futbolcu. toplu ve topsuz koşulardaki başarısını ve ayaklarını iyi kullanırsa geleceğe ilk adımları atmış olur. antrenman tesisleri iyi ve gençlere önem veren bir takımda oynarsa gelişmesinde büyük basamakları geçecektir.

  hangi sistemde oynar: şu anda fenerbahçe’nin oynadığı 4-3-3 dizilişinde çok rahat oynayabilecek olan maiga, düz 4-2-3-1 dizilişinde de rahatlıkla boy gösterebilir. özellikle kanat organizasyonlarında koşularıyla baş rol oynayabileceğinden dolayı kanatların kullanıldığı dizilişlerde etkili olması mutlak.

  galatasaray'a gelirse ne yapabilir: galatasaray’ın şuan da bruma dışında çok güvenebileceği bir kanat oyuncusu olduğunu düşünmüyorum. podolski ve yasin’in inişli çıkışlı grafiği ve sinan’ın beklenmeyen seviyede olması bir kanat ihtiyacını göz önüne getiriyor. maiga ise bu ihtiyaç için bir futbolcu değil. yaşı ve yeteneklerinden dolayı altyapıya alınan ve kupa maçlarında gözlemlenebilecek tarzda bir futbolcu. eğer a takımda oynarsa şuanda performanslarını galatasaray gibi bir takımda yeterli bulmadığımız yasin, podolski ve sinan’dan da daha kötü bir performans sergileyebilir. o yüzden uyum aşaması ve gerekli gözlemlemenin yapılması tamamlanana kadar u21 takımda görev yapması iki taraf içinde gayet iyi olacaktır.

  --- alıntı ---

  kaynak: genç scout