resim
Shahrudin Mahammadaliyev
Takım:Adana Demirspor
Mevki:Kaleci
Yaş:29
Boy:1.85
Uyruk:Azerbaycan
 • 13
  kötü kaleci. 8 aralık 2023 galatasaray adana demirspor maçında ciddi pozisyon ve pas hataları oldu penaltı haricinde.

  azeri türkü değil, dağıstanlı rusya vatandaşıdır. khabib sakalı var zaten oyuncuda. ana dili rusça, oyuncu rusya'da süre bulamayınca azerbaycan'a taşınıp orada pasaport değişip azeri milli takımına dahil oluyor. azerice bildiğine emin değilim. bayağı uzun bir röportajı var rus medyasında, bütün hayat hikayesini anlatmış:

  https://www.championat.com/...ya-grazhdanstvo.html
 • 14
  8 aralık 2023 galatasaray adana demirspor maçındaki spiker ali okancı’nın ısrarla kendisinin soyadının rusçasını hem de g harfine bastıra bastıra söylemesi hakikaten kulak kanattı.

  illa kafa kafaya transkripsiyon yapacaksak evet örneğin “gleb” yazılır ama hleb okunur. kaldı ki bu arkadaşımız azeri bir kardeşimiz, o kadar da alakasız bir diyardan değil, ayrıca milli kaleci, insan bir oturup düşünür “magomadaliyev” nedir, acaba ben ne diyorum diye. o haliyle yazılmış olsa bile kendi dilinde (ki bu da öyle yabancı bir dil değil) doğru telaffuz etmek lazım, ne bileyim icardi’yi “ikardi” şeklinde okumamız gibi.

  hani biraz mantık yürütürsen üç aşağı beş yukarı “muhammed ali oğlu” diyeceksin neticede, “magoma” ne olabilir yani böyle acayip bir telaffuzu hiç mi garipsemez insan? sen ingiliz misin yoksa alman mısın? onu da geçtim adamın sırtında soyadı bile değil yalnızca adı yazıyor, insan bir dikkat eder, şüphelenir.

  spikerliği bu kadar robotik yapan insanları gerçekten hiç sevmiyorum. sonuçta futbolcuların da bir ailesi, geçmişi, hikayesi var. tek bir kaynaktan (muhtemelen wikipedia) ezberlenip “top şuna geldi, evet şimdi buna geldi” diye yapılmaz bu iş. tamam ali ferahbot’un “ziyaşş” (ziyech) şovu belki biraz abartıydı ama işin özü itibariye biraz o yaklaşım lazım aslında.
App Store'dan indirin Google Play'den alın