• 288
  bence şuan dünya üzerinde genel bir sağ bek kıtlığı var. bu yüzden ben bu mevkiye scout transferi gelebileceğini pek düşünmüyorum. ihtimaller üzerine konuşacak olursak:

  1- wan-bissaka, sugawara, kenny tete gibi sözleşmesinin son senesinde olan oyunculara belirli bonservis verip almak.

  2- euro 2024 ve copa amerikada parlayan beklere yönelmek. bu oyuncular üst seviye oyuncular olmayabilir ama turnuva performansına güvenip zar atılabilir.

  3- coufal gibi sözleşmesi biten oyuncuya yönelmek. (biriyle ön anlaşması olup olmadığını bilmiyorum)

  4- milan van ewijk, senaya, assignon tarzı genç potansiyelli ama kulübünün 10-15 isteyeceği oyuncuları almak.

  5- daha boey gibi hiç parlamamış ama geliştirebileceğini düşündüğün oyunculara yönelmek. maliyeti az olur ama 12 yabancı oynatabildiğin ortamda performans alamazsan yedeği önem kazanır. şöyle örnekleyelim örneğin yarın gidip genç, potansiyelli yabancı bir sol kanat aldınız ama istediğiniz performansı veremedi ama yedeğinde barış alper veya oğuz aydın olursa bunu telafi edebilirsiniz ama sağ bekin yedeği türk olarak ne kadar sağlam olur bilmiyoruz.

  6- ciddi ciddi ne performans alabileceğin isimli veya iyi bir sezon geçirmiş oyuncuya gidip yüksek bir bonservis ödemek.

  7- büyük takımların veya avrupanın kalburüstü takımlarının artık kadrosunda düşünmediği isimli oyuncuyu kiralamak, veya belirli bonservis ücretiyle almak. (dubois tarzı)

  sonuç olarak, bence scout transferindense belirli tanınırlıkta olan (bissaka, tete) gibi oyunculara yönelecekler. ikinci plan ise euro’yu ve copa america’yı beklemekleri olacaktır çünkü bu tarz turnuvalardaki oyuncu performansları göz boyayabiliyor. ek olarak bir transfer döngüsüne girecektir kulüpler. scouting hamlesi ise dediğim gibi en kötü senaya-assignon tarzı olacaktır ve kulüpleri 5-10 milyon eurodan aşşağı bırakmayacaktır. ağırdan alınabileceğini düşünüyorum sağ bek transferinin nedense. hatta eylül’ü bile görebiliriz fırsat kovalamak için. öncelikli hedef 8-10 olabilir. erken gelirse ve kamplara yetişirse çok mutlu olurum ama.

  profil olarak benim tercihim tabiki van ewijk-assignon tarzı 5-10 milyon(belki daha fazla) sıkıp potansiyele yatırım yapmak. zarar edilebileceğini sanmıyorum böyle oyunculardan. en kötü alır 4-5 sene oynatırsın satamıyorsanda. ya da aldığının biraz altına gönderirsin. fakat şunu tekrar söylüyorum bir kıtlık var sağ bek konusunda ve ben yukarıda saydığım hangi maddeden oyuncu gelirse gelsin şaşırmam. tek beklentim aldığımız bek çok büyük sakatlıklar yaşamamış olsun olur, az biraz dinamizm beklerim. aurier kadar ağır olmasın yani. onun dışında çok büyük beklentilerim yok sağ bek konusunda.

  sol bek bulmanın daha kolay olduğu bir devirde yaşıyoruz artık. şaka gibi *

  bu maddelerin başına koyduğum sayılar hiçbir anlam veya önem sırası arz etmiyor bunu belirtmek isterim. unuttuğum ihtimallerde olabilir. ayrıca latin amerika taraflarından hiç oyuncu bilmiyorum şuan. orada belki scout edilebilecek sağ bekler vardır. o yüzden brezilya-arjantin pazarından çıkar gelir belki biri bilmiyorum.
App Store'dan indirin Google Play'den alın