• 1381
  takımda koşan bir kaç isim olsa babel şu anki performansının üzerine çıkacak fiziki ve mental güce sahip. kendisi hiçbir zaman sadio mane olmadı, doğru oynayarak bu günlere geldi. şu an galatasaray kadrosunda atılan toplara el bombası gibi bakıldığı için kendisinin de performansı düşüyor haliyle. falcao bile iş yapamıyor çünkü takım oyunu yok. sistem var mı bilmiyorum o kadar bilgim yok fakat varsa da işlemediğine hepimiz eminiz.

  iyi oynayan bir takımda tıpkı feghouli gibi o da iyi oynar. beşiktaş bu adamın bir boy büyüğü olan q7'yi itin bir yerine soktu. neden ? çünkü tek yaptığı iş ayağında top ezmekti.
  koşan bir takımda babel fazlasıyla beyindir.
 • 1382
  oynadığı mevkiye emre mor, jimmy durmaz gibi oyuncuların monte edilmesi gereken futbolcu.

  herkes oturmuş durup durup belhandayı konuşuyor, ama asıl sorun mariano ferreira filho ve kendisinde diye düşünüyorum. mariano yerine lemina'yı ve babel yerine jimmy veya emre'yi takıma monte edebilirsek, oyun içerisinde geçişlerimiz daha iyi olabilir, takım statik yapısından kurtulabilir.

  not: emre de, jimmy de solaktır.
 • 1385
  futbol aklı olan ve bunu son zamanlarda kullanamayan oyuncu. futbol aklını kullanan adam bu sene oynanan deplasmandaki brugge maçında karsı karşıya kaldığı pozisyonda abanmak yerine topu uygun bi yere ayak içiyle bırakırdı, keza yine futbol aklını kullanan bir adam deplasmandaki malatya maçında topa deli gibi abanıp lemina'nın suratına çarptıracağına andone'ye pas verebilir ya da düzgün bir plase yapabilirdi, içerdeki fenerbahçe maçında topu feghouli'ye atabilirdi. psg maçında belhanda'ya atmasından bahsetmiyorum keza belhanda o topu ayağının altından kaçırırdı büyük ihtimalle. bir an önce toparlanması gereken oyuncu. ben kendisinde yavaştan bir özgüven kırılması başlayabileceğini bunun da bencillikle birleşince sonunun pek iyi olmayacağını düşünüyorum. umarım toparlar ve futbol aklını kullanmaya başlar.
 • 1387
  beşiktaş'tayken attığı golleri inceledim. 1-2 istisna haricinde attığı goller 2'ye ayrılıyor.

  1- birkaç hızlı paslaşmanın ardından beşiktaşlı x oyuncu demarke vaziyette sağ çizgide bulunan queresma'yı görüyor. queresma da en iyi yaptığı iş olan tehlikeli bölgeye ortasını yapıyor. defansın dağıldığı o anda babel arkadan gelip yine demarke şekilde kafayla topu ağlara gönderiyor.
  2- yine hızlı paslaşmalar sonucu ceza alanına yakın bir yerde babel topla buluşuyor, haliyle bizdeki gibi önünde 3 savunmacı olmuyor, topu sağına çekip vuran babel golünü atıyor.

  diğer attığı goller de takımının hızlı atağı sonucu topla ceza alanında buluştuğu anlarda geliyor zaten.

  bizde ise ne hızlı paslaşma var, ne tehlikeli orta açan var ne de hızlı atağa çıkma. haliyle babel de etkisiz kalıyor.
 • 1389
  en baştan beri içime sinmeyen futbolcu.

  genç değil.
  hızlı değil.
  ucuz değil.
  dinamik ve defansif değil.

  daha önce beşiktaş'ta oynamış, başarılı olmuş ve mutlu zamanlar geçirmiş. galatasaray ile duygusal bir bağı yok. hatta belki heyecanlandıran bir durum da yok kendisini. (bkz: galatasaray bir his takımıdır)

  hoca elvir baliç, abdullah ercan gibi bu tipte futbolcuları ikinci fatih terim dönemi'nde denedi ve pişman oldu. hafızası silinmiş olmalı maalesef.

  inşallah yanılırım. (bkz: ryan babel/@football)
 • 1397
  mevcut sezonda, an itibariyle takımın en çok gol atan oyuncusudur. zaten kendisi dışında kaleye şut çekmeye yeltenen pek oyuncumuz da yok. bonservis ödeme sıkıntısı yaşadığımız sezonda hem kanatları hem de hücumu yedekleyen, tecrübeli, halen daha hollanda milli takımında forma bulan, türkiye'de yıllarca oynamış ve ismi olan bir oyuncu olarak kadromuza katıldı. kesinlikle takımın temel sorunu değildir kendisi. sadece gerçek sorunu göz ardı etmek isteyenlerin sığındığı bir daldır. adam daha 6 ay önce, küme de düşse, fulham ile epl'de oldukça iyi bir performans sergiliyordu.
 • 1399
  striker oynamak için her şey mevcut kendisinde. boyu posu var, ileri vuracağım desen alır top sakla desen saklar bitiriciliği iyidir rakip savunmayla boğuş desen güçlüdür şutu vardır ayağı iyidir vs vs vs. bütün bunlar göz önüne alındığında niye ısrarla sol kanatta oynatıldığını ya da oynamak istediğini anlamıyorum. yani kendisini oraya koyunca biraz bobo'yu sola koymuş eşoğlueşek tadında top oynuyor maalesef. bir de kanat oynayan adamdan biraz daha çevik atletik rakip bek ne olduğunu anlamadan sıfıra ya da kaleye inen bir adam olmasını beklersiniz (onyekuru... özledik) fakat kendisini kullanımımız genelde arda turan'ın kötü sezonları gibi rakibe götünü dayatıp top saklatmak şeklinde oluyor. sonra bindiren nagatomo'ya pas, nagatomo sağına çekip orta... kale vuruşu.

  dediğim gibi kanattaki adamdan dribbling yapmasını bek arkasına koşu atmasını adam geçip orta kesmesini rakip beki kovalamasını falan beklersin bu adamda bunların hiçbiri yok. ne var, sağa çekip şut açısı arama var (onu da herkes öğrendi zaten vermiyorlar). e ne işe yaradı baba senin oyunda olman?

  eğer kendisi yok hacı ben tek forvet oynamakla uğraşamam öyle top al dağıt ayı kasa stoperle boğuş canım istemiyor diyorsa çift forvette second striker gibi oynamalı. bakın soldan forveti ikileyen kanat-forvet demedim dikkat ederseniz. öbür türlü ileride 1.77lik falcao sol kanatta izbandut babel biraz garip oluyor yani.
 • 1400
  bazı oyunculardan verim almak için zaman/rotasyon/aktif dinlendirme gibi kavramları iyi kullanmak gerekir. babel de şu an böyle bir öyuncu. hala iyi ama 90 dakika boyunca degaj yapıp top indirmesini beklerseniz adam esas işlerini yapamaz hale gelir. kendisi ronaldo ya da bale değil yardıra yardıra oynasın. bir adamı hızla yüceltip sonra hızla yere batırmanın anlamı yok. şu an takımda bir-iki kişi dışında kimseden verim alamıyoruz. işler yoluna girdiğinde herkesin, babel'in de verimi artacaktır inşallah. her şeyin yoluna girmesi için fazla zaman da yok.

  18 ekim 2019 galatasaray sivasspor maçı ile beraber umarım ivmelenmeye başlarız.