• 57
  midtjylland'ın golcü forveti. danimarka ligini yaklaşık 2 yıldır takip ediyorum. bahis sebebiyle özellikle takip ettiğim 3 takımdan bir tanesi midtjylland üst bahsinden az ekmeklerini yemedim. :(
  neyse tabi bu süreçte yaklaşık 10 kadar maçı canlı izlemişimdir. bu oyuncu zaten takımda ilk dikkat çeken futbolcu. yani izlerken sahada ilk kendisini farkediyorsunuz. kendisi atağa göre iyi pozisyon alabilen ve bitiriciliği üst düzey bir forvet. negatif yönleri ise boyu var fakat çok zıplayamıyor dolayısıyla iyi zıplayan bir 1.80 lik stoper kendisini hava toplarında harcıyor. ikincisi ise hani pes atarken bazı oyuncular dönemez ya tır çeviriyor falan deriz. gerçekten çok yavaş. dönemiyor. dönene kadar rakip savunma yerine oturuyor. aynı yavaşlık şut çekerken de mevcut. boyun dezavantajı tabi bu. yani ayağımı gereyim topa vurayım derken hop 3 kişi geçiveriyor önüne.

  özet: 10m euro vesaire etmeyen lakin 5 e 6 ya alınırsa zarar ettirmeyecek bir futbolcu. ben gelmesini isterim, 35 yaşında yıllık 5m euro isteyen yıldızlardansa bu tarz transferlere hep sıcak bakmışımdır.
 • 59
  iddia ediyorum; sözlükte bu adamın bu sezon* üç tâne maçını 90 dakika izlemiş yazar sayısı en fazla üçtür. pardon da, bu durumda youtube videoları dışında neye göre yorumlayacağız biz bu adamı? paylaşılan (benim de paylaştığım) videodaki olay yalnızca düşmekten ibâret de değil ayrıca. net bir vücut koordinasyonu sorunu var orada. çoğu birbirinin kopyası olan diğer birçok videoyu da izledim; adamın iki metre top sürerken bile allah belâsını veriyor sanki, öyle bir görüntüsü var.* bu da o boy ve o vücutla gâyet doğal. buradaki sorun, 6.5 milyon gibi bir teklif yaptığımızın ve takımının 10 milyon istediğinin iddia edilmesi; yâni muhtemel bir transferin 8-9 gibi rakamlarla sonuçlandırılabilecek olması. iddianın sâhibi ise nispeten güvenilir bir kaynak olan ibrahim seten. üstelik bahsettiğimiz futbolcu da öyle böyle danimarka ligi topçusu hepi topu. ayrıca, adı bizimle anılan hemen hemen her santrafor için bu paralar konuşuluyor artık; ama istisnâlar hariç, kimse de ''bu topçular için bunlar nasıl paralar mk'' demiyor.

  meselâ, seneye ndiaye büyük ihtimâlle bizimle olmayacak, maicon'u ise ilk bulduğumuz fırsatta satacağız muhtemelen. böyle bir tabloda, parayı santrafor pozisyonu için çarçur etmektense fiorentina'nın yaptığını yapıp 3,7'ye szymon zurkowski'yi, cagliari'nin yaptığını yapıp 4'e sebastian walukiewicz'i alarak değerlendirebilirdik elimizdeki 14 milyonu; santrafor sorununu ise yaz transfer döneminde kalıcı bir çözüm üretmek üzere kirâlık yöntemi ile çözebilirdik şimdilik. plansızlık, santrafor alamamaktan ibâret bir şey değil; gerçek plansızlık bu bence. şu an santrafor almakta zorlanıyorsan başka planlar yap, geleceğe yönelik adımlar at, santraforla ilgili de pragmatist çözümler bulmaya çalış; paranı çarçur etme.
 • 62
  taraftarlar olası bir ayrılışı konusunda ne düşünüyorlar diye şöyle bir midtjyland* takımının forumlarını gezdim. ellerindeki tüm tranafer haberleri türk kaynaklarına dayanıyor. bahsedilen bedel karşılığında da herkes satılmasına razı. fakat daha dikkat çekici bir şey var. o da aynı oyuncuyu genk'in de istediği yönünde ve bu haberler hem belçika hem de danimarka basınında yer alıyor. sanırım asıl ciddi alıcısı biz değil de genk.

  türk basınının takımımıza getirdiği ama sanırım kendisi veya takımının bundan bihaber olduğu futbolcu.
 • 65
  galatasaray'a gelirse hemen katkı vermeye başlayacak oyuncu; bu önemli. maç eksiği yok, fizik ve form olarak an itibariyle üst düzeyde. kanatlara veya partnerine alan açabilecek yapıda oyun tarzını da çok önemsiyorum, gomis'den sonra çok büyük sıkıntı yaşadık bu konuda.

  (bkz: adettendir)

  --- alıntı ---

  paul onuachu'nun son 2 maçındaki gol ve asistleri. her 2 maçta da 1 gol 1 asist ile oynamış.

  https://twitter.com/.../1090016490445778944

  --- alıntı ---
 • 67
  hakkında yeteneksiz, yetersiz gibi yorumları okudukça kahrolduğum futbolcu.

  kaideyi taciz eden istisna kendisine hayranlığımı bilir. danimarka ligi, profesyonel olarak ilgilenmiyorsanız bana göre doksan dakika maçların izlenebileceği bir lig değil. ama futboldan keyif alan adam avrupa liglerinin özetlerini düzenli olarak izliyorsa, izlediği şey hakkında fikir sahibi olur. uzun süredir avrupa liglerinin özetlerini düzenli izlerim, kaçırmam. elimden geldiği sürece kupalara da bakmaya çalışırım, rotasyon oyuncularının forma şansı bulduğu organizasyonlar onları görmek için kıymetli oluyor. neyse gelelim onuachu'ya.

  onuachu piyasaya yeni çıkan bir forvet değil. 2015'ten beri piyasada kendisi. üstelik kadere bakın, vakti zamanında kendisinin takım arkadaşıyla da adımız anılmıştı. kim mi o takım arkadaşı? pione sisto. sisto olmamıştı, onuachu olur umarım. bu arada onuachu'nun takım arkadaşları olan erik sviatchenko, babajide david, joel andersson, awer mabil de gayet iyi oyuncular. özellikle awer'i kanat rotasyonumuza, andersson'u mariano sonrası sağ bekimize, erik'i stoperimize yazabiliriz. erik'in celtic dönemi pek iyi geçmedi ama, iyidir.

  onuachu 2015'ten beri piyasada. ilk piyasaya boyu sayesinde çıktı. en son 2 metrelik forvet olarak lacina traore'yi görmüştük. öncesinde sanırım zigic'ler falan vardı. boyuyla herkesi şaşırttı. 2015'te manchester united'a avrupa ligi 1. turunda gol de atmıştı. çıkış senesinden sonra 16/17'de de fena oynamadı ancak bir patlama yapamadı. o sezon osmanlıspor'a kaybettikleri maçlardan birinde oynamıştı. 17/18 sezonunda sakatlık yaşadı, endişelendirdi. hem henüz patlama yapamamıştı, hem de bu sakatlık işleri bozdu mu acaba dedik ama 18/19 sezonunda piyasasını kaybetmeden patlamayı yaptı, sezona canavar gibi başladı.

  takımı şampiyonluk mücadelesi veriyor ve awer mabil ile birlikte bence en önemli iki oyuncudan biri. alacaksak, bu kolay olmayabilir.

  onuachu çok uzun birisi ama kesinlike yavaş değil. kazma değil. iyi bir hava hakimiyeti var. kötü yanından bahsedeyim, bence bacaklarını güçlendirmesi gerekiyor ama o fizikte biri için bu zor mu olur, kolay mı olur bilmiyorum. yani o fizikle, kuvvetli bir bacakla kaleci öldürecek şutlar da atabilir.

  arkası dönük iyi oynar, iyi pozisyon bitirir. top saklama gibi bir kabiliyeti var. çalım atabilir. rakip stoperlerin neredeyse hepsine karşı hamle avantajı var. onların kayamayacağı yerlere dahi ayağını uzatabiliyor ve vuruş yapabiliyor. bazen boyu nedeniyle zıplamasını ayarlayamazsa topları çok yukarıda karşılayabiliyor ama bu sezon o olayı törpüledi gibi. ayarlı zıpladığı zaman, ki bu sene bunu iyice öğrendi, rakip stoperin topu alma şansı neredeyse sıfır oluyor.

  kendisi özellikle çok beğendiğim bir futbolcu. kaideyi taciz eden istisna ile birlikte gelmesini isteyeceğimiz oyunculardan. çünkü kendisi salt bir pivot forvet değil. gerek yok ama isterseniz kanada açılıp orada bile top tutarak ligimizin bomba defanslarını fiziğiyle döverek geçebilir. çift forvet oynarsak kendisini uzun oynadığımızda rakip beke yaklaştırıp top indirmesini kolaylaştırabiliriz.

  oyun içinde size bir ton faydası olabilecek bir oyuncu. gelirse sıcak gelecek. daima gözler üzerinde. 2 metrelik bir forvet nihayetinde. ilk ilgiyi çekme nedeni boyuydu. şimdi patlamayı da yaptı. güzel de oynuyor. müthiş bir hamle olur alabilirsek. yanında ben bile 1-2 tane atabilirim büyük ihtimalle...
 • 69
  kendisini 10 dk bile izlememiş gs sözlük yazarlarına ve youtube videolarına göre gözünüzü kırpmadan 10 milyon euro verebileceğiniz taş gibi futbolcudur. aksini iddia eden entryler ışık hızıyla ofsaytlanır.(bkz: #2599531) sahada ne oynadığı çok da önemli değil yani. bunun gibi bir kaç oyuncu daha var sözlükte. ben bu tarz oyuncuları gs sözlük efsanesi diye adlandırıyorum.