• 1396
  stoperde bana göre ilk tercih olması gereken oyuncu. emin’ı zaten pas geçiyorum, ahmet çalık’ın açıkçası hazır olduğunu düşünmüyorum. hazır olsa bile tavan performansı bile galatasaray seviyesi için yetersiz. her şeyden önce geriden oyun kurmak zorundayız ve bunu ahmet ile yapamayız. emin’ı pas geçme sebebim hocanın bu baskı altında oynatmayacağını düşünmem. fenerbahçe maçındaki * kadrodan marcao’yu çıkarıp lemina’yı ekleyeceğiz bir bakıma. ha lemina orda iyi bir katkı mı verecek? bunun garantisi yok. mevcut kadroda en tutarlı tercih o bana göre.
 • 1397
  kendisini ne şekilde olursa olsun orta sahada kullanmalıyız. bunu iki sebepten dolayı söylüyorum;

  1- oyuncu yerinde kullanılmalı. kendisi daha önce çeşitli mevkilerde kullanılmış ama savunmanın göbeğinde hiç oynamamış. fmde değiliz. önümüzde taze taze jailson örneği var üstelik. her ön libero ya da orta saha oyuncusu savunma oynayamaz. çok top kapması, topla iyi çıkması ölçüt değil. zamanında fatih hoca samih kaya’yı böyle kazandı. kayseri maçıydı yanlış hatırlamıyorsam... o gün maça fatih terim savunmaya felipe melo ya da ceyhunu alsa belki şu an semih kaya’dan bahsetmiyor olurduk. kendisini geliştiremeyip kg var semih’e dönmesi kendi sorunu ama o zaman dilim içerisinde gayet taş gibi oynuyordu. bunun başlangıcı da kayseri maçıydı.

  2- kendisini savunmada oynatırsak orta sahamız inanılmaz yumuşayacak. siz sanıyor musunuz ki seri’nin performansından rakipler habersiz? leminanın yokluğunda zaten yumuşaklık bakımından tel kadayıf halini alacak orta sahamıza seriyi sürekli ısıracak orta saha oyuncuları eşleştirip kaptırdığımız toplardan gol aramaya çalışacaklar. rize belki bunu yapamaz ama başakşehir illa yapar, trabzon yapar. fenerbahçe maçı ölçü değil, o kadar sert bir orta sahayla çıkmalarına rağmen hem seriye basmadılar hem orta sahada top yapamadılar. böyle olunca da 3’lük oluyorsun zaten, 5 6 olmadığına dua ediyorsun. kesinlikle kanmamalıyız fenerbahçe maçına. ahmet çalık emin bayram o bu şu oynamalı ama lemina oynamasın lütfen. savunmayı toparlayacağız varken orta sahadaki kurulu düzeni bozmayalım.
 • 1402
  takımımızın en fazla güven veren orta sahasıdır. pandemi sonrası iki sebepten dolayı yerinden oynatılmamalıdır:

  1-) takımların lige fiziken ne durumda döneceği belirsizken duran toplar önemli olacaktır. kendisini stopere çekersek hava toplarında üstün futbolcularımız azalacağından hem defansta hem ofansta problem yaşarız.

  2-) orta sahadaki sertliği en net uygulayan oyuncuyu çıkarmak rakibi daha da rahatlatacaktır. seri’ye kurulacak bir baskı bütün oyun planımızı bozabilir, hatta gol yememize sebep olabilir.

  kısacası kendisi mevkisinde devam etmelidir.
 • 1404
  ryan donk sağlamken yerinden oynamamalıdır.

  şöyle açıklamak isterim;
  1- ryan donk zaten orta saha orijinli. doğal olarak ayağı da gayet sağlam. marcao'nun eksikliğinde pas futbolu ve geriden top çıkarmada daha fazla sorumluluk alabilir. yanına lemina'yı çekmenin bu yönden çok da ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. kaldı ki bizim sistemimizde lemina ve seri setler başlarken zaten defansın arasına gömülüp top da çıkartıyor oyun da kuruyor.
  2- orta saha lemina olmazsa pamuk gibi dağılır. ömer bayram ve seri o sertliği veremez. bunu az da olsa verebilecek tek oyuncu belhanda; ama kaptığından kaç kat kaptırır ve sinirimiz bunu ne kadar kaldırır emin değilim.
  3- bundesliga'da yaşanan hata ve aksaklıkları muhtemelen diğer liglerde de göreceğiz. takımlar bıraktıkları yerden başlamayacak. şahsi hata, formsuzluk çok olacak. pozisyonu temposuna göre çok daha fazla olan maçlar izleyebiliriz. stoperlerden ziyade hücumcular ve hücum performanslarının liglerin kaderini belirleyecek diye inanıyorum. falcao - andone çift forvet oynayacak haberleri doğruysa imparatorla benzer düşünüyoruz sanki. o yüzden çok da takımı kurcalamamak lazım. stoperde donk ve partneri beklediğimizden çok daha yeterli olabilir.

  neyse haftaya galatasaray'a kavuşuyoruz. bundan sonrası allah kerim fatih terim. en iyisini yine hoca bilir. biz esas 23. şampiyonluk totemlerine başlayalım hafiften sözlük.*
 • 1405
  görülüyor ki marcao'nun sakatlığından sonra sol stopere çekilecek olmasını yadırgayan yazarlar var.
  getirilen en mantıklı eleştiri ise orta sahamızın fiziken zayıflayacağı hususunda. ki katılıyorum. lemina gibi bir silahın varsa, orta sahada 1 kişi fazlasın.

  ama aynı 'zayıf' orta saha sivas deplasmanından, iç saha maçlarından ve kadıköy'den alınlarının akıyla çıkmadı mı? seri bir maestro edasıyla takımı yönlendirmedi mi? ömer ve belhanda mücadele etmediler mi?

  fatih hoca kendini sahaya verdiğinden beri takım inanılmaz dinamik ve akışkan dizilimler uyguluyor.
  zaten ofansa çıkınca 3'lü savunmaya dönüyoruz - dolayısı ile hücumdayken lemina çakılı kalmayacak - 2 ve 3'üncü bölgede konumlanacak.
  eee biz zaten baskı yiyen bir takım değiliz - en son fenerbahçe 'baskılı' oynamaya çalıştı, tarihi farktan döndüler. 1-3 iyi bir skor.

  marcao pas atabilen, oyun kurabilen bir sol stoper. dolayısı ile ahmet'i onun bıraktığı boşluğa konumlandırmak hem ahmet'e, hem de bütün takıma haksızlık. taktiksel olarak galatasaray futbol takımında an itibariyle marcao'nu boşluğunu dolduracak tek oyuncu mario lemina'dır.