• 19
  bana böyle bir pozisyonda penaltı çalınsa kafayı yerim aynı başakşehir maçında marcao'ya verilen penaltı gibi, ikisinde de ufak sıyırma denecek şeylere penaltı çalındı biri penaltı oldu biri iptal edildi.
  bizi sinirlendiren bu zaten, aynı pozisyon bir başka maçta galatasaray aleyhine olduğunda çalınacak olması veyahut rakiplerinin maçlarında lehlerine çalınacak olması.

  futbolda güven ortamı yok ki, insanların tepkisi pozisyona değil bu güvensizlik ortamına, çifte standarta.
 • 21
  var incelemesi sonrasında iptal kararı çıkınca ekrana farklı bir açıdan pozisyon verildi. sadece bir kere gösterildiğinde ayağa müdahale var gibi demiştim. daha sonra izleyemediğimiz için net diyemedim. ama şimdi görüyorum ki sandığım gibi müdahale var.

  futbolcularımız darbeyi alınca bunu göstermeli. mesela kerem ayağına darbe aldığı zaman yerde ayağını tutmalı. sonra saçma sapan yerlere dikkat edip penaltıyı iptal ediyorlar.

  darbeyi aldıysan tut orayı kıvran. gerekiyorsa bağır. bağırılan her pozisyonda hakem ben göremedim ama faul var demek ki diye karar veriyor. bunu tv başında ben çözebildiysem futbolcularımız da çözmeli.
 • 25
  pozisyonu diğer açıdan şimdi görebildim; maç sonrası sinirle her şeyi kapatmıştım. bu pozisyon net penaltı. akan oyunda da çekme değil arkadan baldıra müdahale var sanmıştım. sonra bize izletilen açıdan belli belirsiz bir ayak müdahalesi var gibiydi. burada paylaşılan açıdan baldıra değil direk kerem'in ayağına müdahale olduğu net belli. ne diyeyim hak yiyenden çıksın!
 • 26
  (bkz: 10 nisan 2021 galatasaray fatih karagümrük maçı)

  dün maç başlığına girdiğim entry'de çok bilmiş bilmiş konuştum :)
  (bkz: #3141044)

  ancak bein'de maçtan sonra yayınlanan hakem hatalarının yorumlandığı programda bu pozisyonla ilgili, maçta ekrana vermedikleri -veya benim gözümden kaçan- iki farklı açıdan daha pozisyonu gösterdiler. biri bizim kale arkası, biri de rakip kale arkası kameraları. iki kameradan da ayağa hiçbir müdahale olmadığı o kadar netti ki, şaşırdım açıkçası. yani ayağa müdahaleden bir penaltı oluşması söz konusu değil.

  bakmamız gereken şey itme pozisyonu. itmeyle ilgili de öncelikle söylemem gereken şey kerem'in o derecede hafif bir dokunmayla sendelemesi hiç inandırıcı değil. o pozisyon ayağına geldiyse tıkacaksın golü! ancak penaltı veya faul değerlendirirken futbolcu sendelemiş-sendelememiş, düşmüş-düşmemiş, bağırmış-bağırmamış gibi durumlar değerlendirilmez. önemli olan darbeyi yapan oyuncunun pozisyonu, niyeti ve yaptığı darbenin niteliğidir.

  bu pozisyonda da arkadan yetişmesine hiçbir ihtimal olmayan defans oyuncusu arkadan yetişebildiği kadar itiyor. itme çok hafif ancak kerem'in öyle veya böyle dengesi bozuluyor. kerem burada kendisini de atabilir, farkeden hiçbir şey olmaz. arkadan iten adam tamamen art niyetli ve kerem'in dengesini bozmak için itiyor. tabi ki her hafif itme-çekmeye faul verilmez. buradaki kritik nokta; iten futbolcu pozisyonun içinde değil, yani bir ikili mücadele yok ortada. bu yüzden "benim görüşüm" yapılan hereketin net bir kural ihlali olduğu ve pozisyonun penaltı olduğudur. bariz gol şansından kırmızı kart kesinlikle yanlış, zaten pozisyonda penaltıyı vermişsin, sarı kart verilmeliydi.

  ancak pozisyonla ilgili bir büyük sorun var ki o da var'ın bu pozisyona müdahale etmesi. itme olduğu kesin, ve hakem de penaltıyı verirken itmeyi gördüğünü belirtiyor. var'ın "ya abi çok da itmemiş yeeaahhh" demek gibi bir yetkisi yok. ama kırmızı karta müdahale edebiliyor olması lazım. var, pozisyonu kırmızı kart için çağırmış ve pozisyonu izlerken hakem penaltı kararını da düzeltmiş olabilir mi? eğer öyleyse ben bu sefer şunu düşünürüm: hakem pozisyona penaltı verirken sarı vermesi gerektiği yerde neden anlamsızca kırmızı kart verdi? acaba "kırmızıyı da vereyim ki, eğer kırmızı ağır olduysa var beni çağırır pozisyonu daha net izlerim" mi dedi? hatta "kırmızıyı verirsem var beni mecbur çağırır, ben de iptal ederim" demiş olabilir mi?
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!