resim
Muhammed Kerem Aktürkoğlu
Takım:Galatasaray
Mevki:Sol Kanat
Yaş:25
Boy:1.73
Uyruk:Türkiye
 • 9477
  sözlük nasıl desem ne desem bilmiyorum ama içimde çok büyük bir boşluk oluştu. "vedalar göz yaşartıcıdır, çünkü kalbimizin bir parçasını bırakırız." derler... kerem'le vedalaşmak da benim için o kadar zor olacak. çok savundum, hep savundum ve hiçbir zaman savunanları haksız çıkartmadı. bu vedayı yazmak bir nevi kalemimin ucunda titreyen duyguların ifadesidir desem abartı olmaz. sahada bıraktığın izler, attığın goller ve her galibiyetteki sevinçlerinle her zaman hafızalarımızda olacaksın.

  yolun açık, başarıların daim olsun. gittiğin yerde de aynı azim ve tutku ile nice zaferler kazanacağına inanıyoruz. seni seviyorum güzel insan...
 • 9478
  bu taraftarın kırılmaya hakkı yok. bir değil, iki değil çünkü. geçen sezon başında da yapıldı aynısı. sonra kerem icardi ile müthiş bir uyum yakalayınca sesler kesildi. bu sezon zebellah gibi çöktü tribünler çocuğun üstüne. bu sezon statta izlediğim her maçta günah keçisi seçildiğini gördüm bu çocuğun. mertens yaptığında olay olmayan top kayıpları bu çocuk yaptığında küfüre dönüşüyor. ikisi de iyi topçu ama kerem seçildi işte.

  takım olarak harika bitirdik sezonu. şampiyon olduk. keşke şampiyonluk kutlamasında taraftarı affetiğini gösterip gitseydi. hala kırgın belli ki. ama kızmıyorum bu davranışına. en başta dediğim tarafın kızmaya, kırılmaya hakkı yok. bedavaya yakın oynayıp şampiyonluk getiren adama yapılacak işler değildi çünkü bunlar. gol kaçıran ne ilk ne de son kanat oyuncumuz.

  https://x.com/...059903013744974?s=46

  şunu yaşattığınız bir adamdan hiçbir şey beklemeye hakkınız yok. kızmaya, kırılmaya da hakkınız yok.

  not: eleştiren, gelişmesi için eksik yönlerini dillendiren arkadaşlara gram lafım yok. ıslıklayıp, küfür edenlere lafım.

  edit: yazdıktan sonra aklıma geldi. yazmazsam olmazdı. bu adam 13. bitirilen sezon kendine yırtan, savaşan ender adamlardandı. hadi şampiyon yaptı hatrı kalmadı bari 13. olduğumuz sezonun hatrı olsaydı aq. kümeye diye bağırılan takımda kendine yırttı. neyse.
 • 9479
  sezonun ikinci yarısında onu formsuzluğa ve tepki görmeye götüren şey tam da bu duygusal kırılganlığıydı. bu şekilde herhangi bir avrupa kulubüne gitse bile zaten bu mantaliteyle başarılı olması maalesef ki çok zor.

  aslında çözüm de basit. yazın çok aşikar olan bazı eksiklerine çalışması onu tekrar eski formuna döndürecektir. ben icardi ve okan hoca varken takımdan ayrılacağını düşünmüyorum. zaten kendi kariyeri için de ayrılmaması çok daha iyi olacaktır.
 • 9480
  homurdanan, kendi futbolcusunu sosyal medyada darlayan galatasaray taraftarının yediği oyuncu. deplasmanlarda her zaman daha iyi oynadığını düşünüyorum. çünkü orada homurdanan kendi taraftarı yok. buradan toplar mı bilemem ama herkesin kalbi aynı değil. kırılma dedik, takma kafaya dedik ama demek ki olmamış.

  yolun açık olsun. seni unutmayacağım. 13. olan takımın ayakta kalan tek futbolcusuydun. kötü günlerimiz kadar iyi günlerimizi de gördün. sana darılmam mümkün değil ama yerinde olsam kalmak için bin kat daha hırslı olurdum. bir daha düşün.
 • 9481
  norveç'te elemanın birisiyle röportaj yaparken, "norveçliler yaşamlarından memnun mu?" diye soruyor sunucu. adam da, "tabii ki tüm norveçliler mutlu değil ama şunu biliyorum: bir insan norveç'te mutlu olamıyorsa dünyanın hiçbir yerinde mutlu olamaz."

  bu galatasaray için de geçerli. bu taraftar birazcık çaba gösteren herkesi baş tacı ediyor. tüm sezon yatan ndombele'yi de alkışlıyor bu taraftar, tete'yi de. ama yeri gelince icardi'yi de eleştiriyor, kerem'i de. beklenti büyük olduğu için kerem'e daha çok homurdandı taraftar, bazen ölçüyü de kaçırdılar belki ama o vakitten sonrasını kerem'in kendi içinde çözmesi gerekiyordu. gönlünü almak için en çok uğraşılan da kendisi oldu ama bununla başa çıkamıyorsa yapacak bir şey kalmıyor maalesef.

  2,5 yıl takımı çok katkı verdi, çok emeği var ama kendisinin futbolu bırakacaktım neredeyse dediği noktadan buralara getiren de galatasaray ve galatasaray taraftarıdır. borçlar karşılıklı ödenmiştir diye görüyorum kendimce. gittiği yerde çok başarılı ve mutlu olur umarım. yolu açık olsun.
 • 9482
  bence ayrılık tıpkı berkan'da olduğu gibi iki tarafa da iyi gelecek. hem kerem yaptığı top kaybının gerçekten normalin üzerinde olduğunu, topu alır almaz mucize yaratması gerekmediğini hem de aslında ne kadar güzel bir ortamda özel birisi olarak bulunduğunu anlayacak. öte yandan, milyonlarca euro alan yabancıları övmeye yer arayıp türk futbolcuları kim olursa olsun, ne yaparsa yapsın gömmeye yer arayan taraftar da, kerem'in mücadelesinin, takım içerisindeki rolünün ve takıma kattığı havanın önemini anlayacak. ancak umarım arabistan vb... giderek seviye kaybı yaşamaz, kendisini geliştirebileceği, oyunun teknik boyutunu daha çok anlayabileceği bir yere giderek, daha güçlü bir şekilde döner. zor ve kritik zamanlardaki katkıların için teşekkürler kaptan, unutulmayacak.
 • 9483
  2023 2024 sezonunda 54 maça çıkmış, 45'i ilk 11, 15 gol atmış 8 asist yapmış, takımın en golcü ikinci ismi, en çok asist yapan 3.ismi, yerli oyuncu ve hala bu adamın ayrılığını savunan insanlar var.

  hani bak boey gibi ya adam çok para kazandıracak ne yapalım gitsin denir anlarım da, resmen adamın yetersiz olduğu savunularak gitmesi gerektiği falan anlatılıyor. gülsen komik değil, gülmesen ciddi bir şey söylediklerini sanacaklar. komple akıl tutulması.
 • 9484
  arabistan dışında bir yere gitmesine ihtimal vermediğim oyuncumuz. avrupa'da galatasaray seviyesinde bir kulübün kendisine talip olması zor gibi. gitme durumu euro 2024'e ve barış alper'in gitme ihtimaline göre şekillenir gibi geliyor. barış kalırsa kendisine de arabistan'dan iyi bir teklif gelirse vedalasiriz. saçma sapan yabancı kuralı nedeniyle böyle bir yeteneği kaybetmek bize kesinlikle güç kaybettirir. giderse umarim hem galatasaray'i mutlu edecek bir paraya hem de kendisini mutlu edecek bir maaşa kavuşur. yaptığı yapacağı herşey için teşekkürler. giderse de kalırsa da yolu açık olsun.
 • 9488
  kerem kardeşim benim. seviyorum bu adamı. galatasaray'ı seviyor, sevmese deplasman derbilerinde ısınmaya ilk çıkan oyuncu olup negatif enerjiyi üstlenmez. mhy denen arsıza rest çekmezdi. sallamaz, etliye sütlüye dokunmazdı. müthiş bir kanat oyuncusudur. böyle ucuz paralara oynayıp böyle bir kanat bulabilirseniz getirin. kerem yedek oyuncu parasına takımı şampiyonluğa oynatıyor. aslan bir adam.
 • 9490
  takımın en değerli türk oyuncusu, ikinci kaptanı ve takımı en çok sahiplenen isimlerden birine hala nasıl “artık kabak tadı verdi, gitmeli” diye yazılabiliyor anlayamıyorum. bu durum beni fazlasıyla sinirlendiriyor. galatasaray taraftarı bu değil, bu olmamalı.

  gitmesini hiç ama hiç istemiyorum. geldiğinden beri en sevdiğim oyunculardan biri oldu. fakat taraftar olarak kendisini hak etmiyoruz bence. bu kadar faydalı olup bu kadar eleştirilen futbolcu azdır. gitmesinin bize faydası olmayacak, fakat kendisine yarayacaksa en güzel yollar senin olsun güzel kardeşim. farklı takımlarda da seni destekleyecek bir abin olacak.
 • 9492
  romantik düşünmeye gerek yok. ederini bulan her oyuncu satılabilmeli. bunu kerem özelinde söylemiyorum. böyle böyle avrupa'da var olabiliriz. bu sayede başarıya aç yeni keremleri alıp tekrardan rekabetçi kalabiliriz. son voleyi vurmaya çalışan 30 yaş üstü oyuncular artık günümüz futbolunda büyük bir kumar. mertens gibi istisnalar nadir olur.
 • 9495
  kerem ah kerem, umarim kalirsan da gidersen de mutlu olursun. elimizdeki degerleri cok cabuk harciyoruz gibi geliyor. neden yapildigini, amacini bir turlu anlamadigim belli bir kesimin sebep oldugu isliklama olayi ya da sosyal medyadan sacma sapan yazilar yazilmasi sebepleriyle takimdan ayrilma noktasina gelmis olmasi cok uzucu. ancak sevmesek de desteklemesek de maalesef hayatta bu gibi seyler oluyor, hep de olacaktir. kerem'in bu anlamdaki duygusalligini birakip, kendi mental ve futbolculuk gelisimini dusunmesi gerekiyor. nereye giderse gitsin bu zayifligi kendi taraftari ya da rakip taraftarlarca kullanilacaktir.
 • 9497
  kerem’i severim ama söylendiği gibi çok üzerine gidildiğini de düşünmüyorum. bu seviyedeki oyuncular mental olarak güçlü olmalı yoksa kerem’de de gördüğümüz gibi form düşüklüğü yaşıyorlar.

  bi futbolcu özellikle galatasaray’da oynayan bir futbolcu bazı şeylerin farkında olmalı. taraftar kötü oynadığında kendisini eleştirebilir bu çok normal. bu taraftar muslera’yı da eleştirdi, barış alper yılmaz’ı da, icardi’yi de. taraftat bu kendisi nasıl insan en çok sevdiğine kırılırmış diyorsa, taraftar da en çok beklentisi olduğu futbolcuyu eleştirir. bazı futbolcular bunu negatif algılar altında ezilir, bazı futbolcular bundan güç alır kendimi geliştirir taraftarın gönlünü alır.

  kerem oturup uzaktan kendi maçlarını izleyince ne düşünüyor merak ediyorum, yaptığı top kayıplarını, kötü top kontrollerini, hatalı paslarını ve bunun sonuncunda yenilen kontra atakları. evet bende kerem’i seviyorum ama kaç senedir takımda bunları bi türlü geliştiremedi, düzeltemedi. basit oynamayı, güçlü yönlerinin üzerine gitmeyi öğrenemedi.

  kimse kerem’den messi gibi topu alıp 4-5 kişiyi çalımlamasını beklemiyor, topu aldığında kafasını kaldırıp uygun pozisyondaki arkadaşını iyi bir pas verip, hızıyla doğru yerlere doğru koşu yapmasını ve gelen pası iyi kontrol edip doğru kullanmasını bekliyor sadece. 6 pasın içinde, ceza sahası içinde topu dağa taşa vurmasın istiyor sadece. eminim kendisi ve çevresindekiler de görüyordur bunu, buna göre antreman yapmasını, yaptığı hatalardan ders çıkarıp tekrarlamamasını istiyor taraftar sadece.

  ben kerem’in kalmasını isterim ama kendisini de geliştirmesini isterim. galatasaray gibi takımdaşlık, aile ve his üzerine kurulu bi takımda taraftara küsmenin hiç bir futbolcunun haddi olmadığını düşünüyorum. tabii kırılabilirsin, üzülebilirsin. futbolcular robot değil ama bu taraftarın gönlünü almak da zor değil. kimse durduk yere eleştirmedi kerem’i. kaşına gözüne eleştirmiyoruz sonuçta. daha iyi olması için eleştiriyoruz, çalışıp daha iyisi olmak da onun görevi ve işi.

  ben isterdim taraftara kırılmak, çekip gitmek yerine taraftarın gönlünü alsın, çalışıp kendimi geliştireceğim desin. daha gençsin, hala gelişime açıksın. abdülkerim’i de bu taraftar geldiği de hataları için eleştirdi bugün en güvendiğimiz stoperlerden. barış alper için de öyle. bu seviyede oynayan bir futbolcu mental olarak güçlü olmak zorunda. muslera da geldiğinde nasıl eleştiriliyordu, bugün heykeli dikilecek seviyeye geldi, ki kalecilik kanat oynamaktan çook daha zor bir mevki.

  taraftar yeri gelince eleştirir, yeri gelince bağrına basar. sen yaptığın hataları düzeltsen, üç maç bu hataları yapmayıp iyi performans göstersen taraftar ile aranı düzeltirsin fakat kerem sezonun ikinci yarısı neredeyse yoktu bile.

  umarım takımda kalır, kendini geliştirir, taraftarın gönlünü alır. futbolcu taraftar ilişkisi iki yönlüdür. sen bize bi adım geleceksin ki biz sana on adım gelelim. bu işler böyledir kerem. ekstrem durumlar harici, hiç bir futbolcunun taraftara kızma, küsme hakkı olduğunu düşünmüyorum ben.
 • 9498
  tıpkı tudor'un havalimanında kendisi uğurlamaya gelen üç-beş gazeteciye söylediği gibi bir cadı avına malzeme edilen aslan futbolcumuz. sözlüklerde maçların birinci dakikasından itibaren top kayıplarını sayanlar, mimik yorumlayanlar, satır aralarından niyet okuyanların hepsi günün sonunda kazançlı çıktı. şampiyon takımın kaptanlarından biri yamyam taraftarların klavyesine teslim edildi. necip kazması kadar değer göremedi şu çocuk bu sezon. kerem'e yapılanlar muhtemelen diğer avların da önünü açtı. artık sıra barış'a gelir , iki hafta sonra da oğuz aydın'a.
 • 9499
  kerem, galatasaray'a kotu gununde cok buyuk fayda saglamis bir futbolcu; bu yuzden ona minnettarim ama unutmamak lazim ki galatasaray da ona kotu gununde korkunc fayda sagladi, hirslarini realiteye dokebilecegi bir firsat sundu. uluslararasi platformda bilinirlik olusturdu. barcelona maci sonrasi, barcelona taraftarlarinin "siete del galatasaray" (galatasaray'in 7 numarasi) diye attigi bir cok ovgu dolu twit gordum, gururlandim, sevindim.

  butun bunlar bir yana, kerem'in maksimum fayda verebilecegi noktayi gectik, samimi olarak fundamental eksikliklerini burada gelistiremeyecegini dusunuyorum, top kontrolu, bitiricilik, ani karar mekanizmasi belki gidecegi takimda bir tik daha fazla gelisebilir, uzerindeki baski da bir tik azalirsa daha basarili olur. her nereye giderse gitsin, bize yuksek bir bonservis kazandirmasini ve basarili olmasi umit ediyorum.
 • 9500
  taraftarların içini rahatlatmak için değil, bilgi olarak söylüyorum; kendisi taraftara kırgın olduğu için değil kontratından mutsuz olduğu için ayrılmak istiyor. özellikle icardi, zaha gibi futbolcuların kontratıyla kendisi arasında uçurum olduğunu biliyor ve bunu kabul etmiyor. bakarsınız bir anlaşma zemini bulunabilir, bu işler belli olmaz.

  galatasaray şu açıdan haklı, sözleşmesi zaten bir kez yenilenmişti her iki senede bir sözleşme yenilenecekse sözleşmeler neden yapılıyor? kerem şu açıdan haklı, yaşı 26, iyi bir kontrat almak için tam doğru yaşta, ilerleyen yıllarda herhangi bir performans düşüşünde hayatını garantileyecek bir sözleşme yapamama riski var çünkü mevcut kontratı tl ve bu seviyede çok komik bir rakam.

  he taraftarın kendisine yaptığı ayıp mıdır? sonunda kadar ayıptır ve kerem asla protestoyu hak edecek bir futbolcu olmamıştır, asla da olmayacaktır benim gözümde. bilakis şimdiden tarihimizde yeri olacak bir futbolcu olmuştur. ama ayrılma kararını finansal nedenlerle alıyor.
App Store'dan indirin Google Play'den alın